IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
    Мерси за мнението, Равновесие!
    Признавам че никога не съм гледал цена на земята в САЩ и реално не съм убеден в достоверността на цифрите които използваш, но няколко малки отбелязвания да направя. Това 3.5% доходност за САЩ ако е така, защо го считаш за малко, имай предвид че в тази цифра има клакулиране на очакванията за цената на храните и за бъдещите ренти. Зависи какъв ръст на цените на суровините, какъв ръст на производителността и какъв ръст на нивата на рента са заложени. Но все пак знаем че говорим отзад напред, тук има пазар на земеделска земя, който определя някакви нива и отделно пазар на земя за отдаване под наем/рента. Тези два пазара намират някакво равновесие и се получава накрая чак тази доходност за която говорим. Относно въпроса кое е по-сигурно пари в банка (да носиш риска на банката) или притежаването на земеделска земя си мисля че доста страници могат да се изпишат и не е толкова сигурно като цяло. Интересен е и момента с общоевропейската селскостопанска политика и какви са разликите със САЩ. Като цяло Европа е един много голям пазар с много консуматори и отделно голямо производство както в ЕС, така и Русия и Украйна. Далеч съм от мисълта че ще стигнем до някакво твърдо мнение, но ще си позволя да поставя под съмнение сметките ти.

    Поздрави и успех!
    Рентите се движат с лихвите. В момента лихвите в САЩ са на абослютно дъно, също както и рентите.

    За европа не съм наясно. Признавам си. но съм гледал цени на земя в Румъния и в Унгария - които ги намирам за близки до България - като специфика, производителност и качества на земята. Цените на земята в България са много по-високи.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
      Защо така мислиш? В депозитите аз виждам много рискове а в земята не се сещам за друго освен дефлация, дето не виждам как ще стане ?
      Рискът във финансите се определя според вероятността прогнозните ти парични потоци да се разминават от очакваните. При земята този риск е в пъти по-висок отколкото при депозити.

      Ако вкараш 10000 лева в банка ти знаеш с 99,99% вероятност какви пари ще вземеш на края на годината. Ако вкараш 10000 лева в земя - знаеш само горната сума на това което можеш да вземеш, но никой не ти гарантира че няма да вземеш и нищо.

      Коментар


      • Мерси за мнението, Равновесие!
        Признавам че никога не съм гледал цена на земята в САЩ и реално не съм убеден в достоверността на цифрите които използваш, но няколко малки отбелязвания да направя. Това 3.5% доходност за САЩ ако е така, защо го считаш за малко, имай предвид че в тази цифра има клакулиране на очакванията за цената на храните и за бъдещите ренти. Зависи какъв ръст на цените на суровините, какъв ръст на производителността и какъв ръст на нивата на рента са заложени. Но все пак знаем че говорим отзад напред, тук има пазар на земеделска земя, който определя някакви нива и отделно пазар на земя за отдаване под наем/рента. Тези два пазара намират някакво равновесие и се получава накрая чак тази доходност за която говорим. Относно въпроса кое е по-сигурно пари в банка (да носиш риска на банката) или притежаването на земеделска земя си мисля че доста страници могат да се изпишат и не е толкова сигурно като цяло. Интересен е и момента с общоевропейската селскостопанска политика и какви са разликите със САЩ. Като цяло Европа е един много голям пазар с много консуматори и отделно голямо производство както в ЕС, така и Русия и Украйна. Далеч съм от мисълта че ще стигнем до някакво твърдо мнение, но ще си позволя да поставя под съмнение сметките ти.

        Поздрави и успех!

        Коментар


        • От долните сметки сигурно става ясно и че намирам цената на земята в България в момента за балон. И то далеч излязъл от равновесие. Ако се задържи дори само на подобна цена - говоря за големите парцели - то нашите производители просто ще фалират. Също и ако плащат рента която предполага подобна цена.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
            при положение че земята все пак е по-рискова от депозитите
            Защо така мислиш? В депозитите аз виждам много рискове а в земята не се сещам за друго освен дефлация, дето не виждам как ще стане ?
            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
              Първо да кажа мерси за доклада, ще го прочета само малко време да ми се отвори. Само едно пояснение което е необходимо да се даде според мен. Споменаваш едни 1100 на дка и каваш че тук няма накъде да се печели, особено пък в АДСИЦи ... ясно че голямото рали беше миналата година, потенциал определено има, но вече е по-ограничен. Но не забравяй че атера в момента при тази цена на акция означава цена на декар от 500 лв!!! Те може да продават на места и на 1100, но средно портфейла им в момента е оценен на 500 лв/дка.

              Да си пожелаем на борсата интересните времена да продължават и всички ще сме хепи. Да не става пак като всяко чудо за три дни!
              Поздрави!
              Прав си - трудно може да се очаква рязък спад в стойността. Но има две неща които ограничават възможността за печалба въпреки дисконта в цената. Първото е че 3,5% рента в САЩ може и да е достатъчно, но в България дори депозитите дават повече. Ако се вземе 6% рента за таргет и като абсолютна сума се приравни на американската, то се получава цена от 640 лева. А 6% ми изглежда справедливо в дългосрочен период, при положение че земята все пак е по-рискова от депозитите, а инфлацията в българия ще е по-висока от тази в САЩ за следващите сигурно 20 години. Като същевременно рентатата като абсолятна сума няма как да расте много, защото храните са световно търгувни стоки, а производителността на селското ни стопанство е много под американската. Макар че към момента 6% изглежда дори съвсем недостатъчно. но да кажем че човек инвестира дългосрочно.

              След това имаме 0,375% такса за управление. Ако добавим това към 6% и се получава 6,375% изискуема доходност, което към крайните акционери се приравнява на цена от 600 лева.

              и такса 10% от рентата и от приходите от продажби. Да вземем само рентата че е по-лесно. Това веднага намалява рентата от 38,5 лева, каквато се получава средно според американските цени, на 34,65 лева, което при 6,375% води до цена от 543 лв. Вече дисконта е под 10% което според мен е дори под минимума за нормален дисконт за това че се притежавата земята през посредник.

              Т.е. към момента цената отразява цените в САЩ, 6% изискуема дългосрочна доходност в България и производителността в САЩ. Но производителността ни е в най-добрия случай на половина на тази в САЩ. Така че цената в момента ми изглежда да е калкулирала прекалено много позитивни очаквания, които нито има шанс да се случат в близко бъдеще, нито има шанс да бъдат сериозно надминати, че да си заслужава риска да бъдат калкулирани.

              Очевидно е че при бърза ликвидация стойността ще скочи много. Но такава не се задава. поне доколкото аз знам.
              Last edited by ravnovesie; 11.01.2013, 09:30.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ivo111 Разгледай мнение
                Колега ще ти бъда благодарен и ако пуснеш и по-един линк
                разбира се:

                http://anyfoodanyfeed.com/ru/news/id/31294

                http://www.usda.gov/wps/portal/usda/...AGENCY_REPORTS

                ако има въпроси питайте !!!!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  http://www.ers.usda.gov/media/377487/eib92_2_.pdf
                  Честно не виждам как от тук нататък в България ще се печели от земя. Това ще е едно от най-дървените вложения в дългосрочен период. А Адсиц за земя, който при това си прибира таксите за управление върху активи чиято стойностт ще стагнира си е рецепта за декапитализация.
                  Първо да кажа мерси за доклада, ще го прочета само малко време да ми се отвори. Само едно пояснение което е необходимо да се даде според мен. Споменаваш едни 1100 на дка и каваш че тук няма накъде да се печели, особено пък в АДСИЦи ... ясно че голямото рали беше миналата година, потенциал определено има, но вече е по-ограничен. Но не забравяй че атера в момента при тази цена на акция означава цена на декар от 500 лв!!! Те може да продават на места и на 1100, но средно портфейла им в момента е оценен на 500 лв/дка.

                  Да си пожелаем на борсата интересните времена да продължават и всички ще сме хепи. Да не става пак като всяко чудо за три дни!
                  Поздрави!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                    Само да насоча вниманието:
                    1.Вижте търгът вчера в Египет.
                    2.Прочетете докладите на USDA които ще бъдат публикувани днес.

                    да не забравите обаче !!!!!

                    не давам мнение за цената на АТЕРАТА, всички знаем, че е е нагоре
                    Колега ще ти бъда благодарен и ако пуснеш и по-един линк

                    Коментар


                    • Само да насоча вниманието:
                      1.Вижте търгът вчера в Египет.
                      2.Прочетете докладите на USDA които ще бъдат публикувани днес.

                      да не забравите обаче !!!!!

                      не давам мнение за цената на АТЕРАТА, всички знаем, че е е нагоре

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                        Ей дразнител, пак дойде да бъзикаш атераджииите, а
                        ЦКБ-то ми 3 дена поредни ги прави тия номера. Прив-те също тоже.
                        А тая любимата вече вече над 130%за по малко от година. И дивидент иде.
                        Пък ти за една позиция само
                        А я кажи чичовото любимата ти фарма колко % е напред.
                        Аз и при нея ще съм по-добре, щото влязох наскоро и съм на средна 2.025. Ще усредняваме на 1$ - а после 100% ъп

                        ма ти нали беше 60% Еларг и 40% Атера???
                        сега ще си кажеш че май не е баш така
                        Колкото до ЦКБ-то там щом Керезов се е появил в темата ще ви искат пари май? привилигировани на банката ще пуснат, я нещо друго

                        И на фармата ще и дойде времето Ама аз това си мислех онзи ден - не знам дали има цена на която бих ги продал(иначе средната ми е 2,3лева) - аз просто си се кефя че си имам акции там!

                        Успех!
                        Last edited by tony1975; 11.01.2013, 06:25.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                          как е, расте ли ...... дивидента???
                          днес имам една позиция с 18% ръст за ден!!! Така че чакайте си дивидента и успех
                          еех, че си лош
                          искаш да събудиш алчноста

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                            как е, расте ли ...... дивидента???
                            днес имам една позиция с 18% ръст за ден!!! Така че чакайте си дивидента и успех
                            Ей дразнител, пак дойде да бъзикаш атераджииите, а
                            ЦКБ-то ми 3 дена поредни ги прави тия номера. Прив-те също тоже.
                            А тая любимата вече вече над 130%за по малко от година. И дивидент иде.
                            Пък ти за една позиция само
                            А я кажи чичовото любимата ти фарма колко % е напред.
                            Аз и при нея ще съм по-добре, щото влязох наскоро и съм на средна 2.025. Ще усредняваме на 1$ - а после 100% ъп

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
                              Да се включа и аз : Изпуска се факта, че т.н. farmland, се състои всъщност от два компонента - pasture land (пасища) и crop land (обработваема земя), и най-вече съотношението между тези два елемента определя цената и в различните щати. Където има повече пасища, средната съвсем цена е ниска - съвсем логично. Когато говорим за обработваема земя, цените наистина са в диапазона 6000-12000 $ за акр (средно претеглено малко над 8000 мярнах някъде).

                              Второто, което изпускате, е различната политика по отношение на субсидиите в ЕС и САЩ, а това пряко влияе на цените на земята! Сравнявайте се със страни от ЕС, не със САЩ

                              Китайците откриха месото, и цените на зем. продукция ще растат с изпреварващ инфлацията темп
                              В линка който съм дал са разделени ферми и пасища и цените които съм дал са за ферми, от линка са, но знам че хората са мързеливи. А проучването е на американското министерство на земеделието. Очевидно цените са средни по региони, но не съм забелязъл и адсиците да купуват само първокласни земи, така че очевидно средните цени са добро приблежение.

                              За субсидиите нямам идея. Но до колкото съм наясно субсидиите за земеделие постоянно намаляват в общия бюджет на ЕС.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                                как е, расте ли ...... дивидента???
                                днес имам една позиция с 18% ръст за ден!!! Така че чакайте си дивидента и успех
                                А какъв ти е ръста за последната година по тая позиция? Мен такива, дето правят 18% за ден, и после следва година на тегав махмурлук, не ме радват

                                Коментар

                                Working...
                                X