IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
    Щастливко, само ми е любопитно, на какво се базира прогнозата ти за тази година. В момента сме 17 ЯНУАРИ . Да беше изчакал поне един месечен бюлети , а ?
    Булба, още ли балбукаш тука ?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
      Ай честито, минахме 200 милиона капитализация !!!
      Бравос. Те това е флагман, не лукова глава като разни набедени други.
      А проблемите са си проблеми, те не свършват, сега е времето на жътвата

      Сега и спекуланти налазили много туканка ( че и за това е добър флагмана), ма ще ни паднат те в ръчичките на 1$ после като се чудят де другаде да се заврът
      Ако и временна корекцийка на земите има та да купуват сгодно-бомба ще е.
      След 3-4 годинки сме на 4 лева.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
        Причината е, че тази година печалбата няма да има нищо общо с миналогодишната, от което идва да се смята, че и цената ще падне. АТЕРА в момента купува повече, отколкото продава.
        Щастливко, само ми е любопитно, на какво се базира прогнозата ти за тази година. В момента сме 17 ЯНУАРИ . Да беше изчакал поне един месечен бюлети , а ?

        Коментар


        • Ай честито, минахме 200 милиона капитализация !!!

          Коментар


          • Аз лично не очаквам драстично повишение на цената, даже очаквам плавно намаление. Причината е, че тази година печалбата няма да има нищо общо с миналогодишната, от което идва да се смята, че и цената ще падне. АТЕРА в момента купува повече, отколкото продава. Естествено няма да видим загуба или нещо подобно, защото и рентите вдигнаха и маржът им купува/продава е голям. Но със сигурност печалбата няма да има нищо общо с предишните 2 години. Ще видим колко точно ще падне, не съм се задълбочавал да го проверя, но след като излезнат резултатите от последното тримесечие на 2012, а още по-точно след 1вото тримесечие на 2013 вече ще имаме някаква представа какво да очакваме В никакъв случай не казвам, че компанията е лоша, просто тази година ще е по-различно за нея. Естествено не смятаме ако цената на земята падне (пази боже), но предполагам, че ако не се задържи на същото ниво, то поне ще се вдига (цената на земята)
            The best things in life are free. The second best things are very expensive!
            не е препоръка

            Коментар


            • Флагмана няма торпелиране Засега Тая година да видим дали ще сложат я данък на земята, я на рентата. В щатите гледах(нали с тях се сравняваме напоследък ) има ама зависи по някаква формула от добивите и цените май абе времето ще покаже

              Коментар


              • Първоначално изпратено от .....
                Здравейте ,

                Искам да Ви споделя че съм тясно свързан с работата на дружествата , и тези земи който купуваме са от така наречените трудни сделки или почти навъзможни , много наследници , неразбирателство между тях и така нататък . Арендаторите в повечето случай са се застраховали като в момент на изплащане на рентата за година подписват дългосрочни арендни договори със собствениците на земя на условия изгодни за Тях , т.е. те нямат интерес да закупуват земята тъй като имат дългосрочен договор и са застраховани че те ще я обработват , един вид не желаят да затварят средства , или предлагат на собствениците цена която не е пазарна за момента . И след това собствениците си търсят по добра цена , Относно рентите , искам да кажа че по - голямата част от арендаторите са меко казано алчни , нереални ренти и т.н. в село Слънчево общ.Аксаково обл.Варна примерно за 11 дка обработваема земя за 3 стопански години платиха на собствениците 150 лв за трите години , вие пресметнете колко е годишната рента , според вас това нормално ли е ??? И така искам да Ви кажа че можем да бъдем благодарни на инвеститорите , който ни доближават до пазарните стойности на земята. Също искам да споделя че едно е да купиш 3 декара от 15 наследника , друго е да купиш 200 дка от един собственик , съвсем друго е да намериш читав арендатор който да е коректен и съответно не алчен .
                С две думи нещата не са толкова розови колкото сте ги представили .
                +1
                съгласен съм
                точно с такива проблеми се сблъсквам и аз
                Last edited by mpy_yordanov; 17.01.2013, 12:46.

                Коментар


                • 26,85 лв средна рента.....76,7% събираемост......1075 лв/дка продажна цена??????

                  Според мен се продава каймака в портфейла на АТЕРА, всъщност вече почти се продаде......Няма как средната рента за 11/12 да ти е 26,85 лв/дка, а да продаваш на 1075 лв средна цена? Всъщност явно може, като продаваш на едро в Добруджа и Лудогорието, а отдаваш остатъка. Трудно ми е да проумея и как при тези ниски нива на рентите, събраните вземания за 11/12 към този момент са едва 76,7%.........В същото време, останалите АДСИЦ дружества вече имат над 90% събираемост за 11/12 ???? Нещо се случва в АТЕРА......тежко им на акционерите след максимум още един дивидент идва сложна ликвидация.......

                  Коментар


                  • Ренти

                    Тази голяма разликата в отдадената земя за 2012/2013 спрямо 2011/2012 е толкова голяма, защото тези земи, които са продадени на 800-900 лв. са били със сключени договори през 2011/2012 стопанска година. И след това са продадени на самите арендатори, които са ги обработвали. А пък новите земи, които са купени от фонда, предполагам, че тепърва ще търсят кой ги работи и дали въобще някой ги работи. При положение, че собствениците на продадените земи, са ги продали на този фонд, това означава, че не е имало много купувачи на техните земи, защото ако са представлявали интерес за някой арендатор, той със сигурност ще е щял да им предложи по-висока цена. И другото ми обяснение за тази разлика е факта, че договорите за стопанската 2012/2013 година се сключват от октомври месец, което ще рече, че договори могат да се преподписват и в идните месеци за вече влязлата стопанска 2012/2013 година.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от equal Разгледай мнение
                      Използвах добрите цени през лятото да подновя договора за аренда
                      за една от наследствените ниви като вместо в килограми на дка рентата да е в лева/дка.
                      Имах даже идея да включим и клауза, че рентата да не е по-ниска от опр. % от
                      субсидията. Арендаторът нямаше нищо против. Нотариусът обаче ни обясни,
                      че такава клауза няма как да мине пред Агенция по вписванията, понеже там събират
                      държавната такса като процент от материалния интерес и не може да %, а само твърда сума.
                      част от моите договори са в кг и бутилки - не с ракия де

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                        Аз си правя изчисления, че рентата, която получавам за 2013г ще бъде с около 15-18% по-ниска от 2012 година поради спад в цената на зърната. Предвид пазарите на зърно смятам, че и за 2014г ще остане на нива от 2013 година.
                        Мечтая си, рентата да се запази на нивата от 2012г, ама дали ще стане??!!!
                        Използвах добрите цени през лятото да подновя договора за аренда
                        за една от наследствените ниви като вместо в килограми на дка рентата да е в лева/дка.
                        Имах даже идея да включим и клауза, че рентата да не е по-ниска от опр. % от
                        субсидията. Арендаторът нямаше нищо против. Нотариусът обаче ни обясни,
                        че такава клауза няма как да мине пред Агенция по вписванията, понеже там събират
                        държавната такса като процент от материалния интерес и не може да %, а само твърда сума.
                        |^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
                        |___________||__|___|)
                        (@)(@)""*|(@)(@)**(@)

                        Коментар


                        • За да не си мислите, че съм против възхода на земеделието само да спомена, че аз съм много заинтересован да получавам по 100лв рента от нивите. Сигурно много повече от повечето писатели тук!!!
                          Сега нещо точно за вас:

                          http://www.agweb.com/blog/Your_Precious_Land_217/

                          но това е резултата от високите цени на зърната. Началото на това следствие е на друго място.

                          Коментар


                          • Защо приходите от ренти са толкова малки. По мои груби сметки излизат 20-22 лв на декар. Особено за 2012г това е доста под средното ниво за зърнопроизводителин райони.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение
                              Колеги,

                              излезе месечния бюлетин на АТЕРА в Х3. Няколко бързи сметки :

                              Продадени земи през 2012 - 79 296 дка * (873-330)= 43мм - нетна печалба
                              Ренти 2012: 4,6мм
                              Брутна Печалба: 47,6мм
                              Такси за обсл. друж.: 10% от горните /4,8мм/ + 1,5% от цена придобиване /1,2мм/ = 6мм

                              Нетна печалба за разпределяне: 41,6мм
                              Брой акции: 85 110 091
                              % разпределени като дивидент: 99% - по думи на мениджмънта

                              Дивидент за 2012 : 0,48 лв/акция

                              Честито на инвестиралите тук !
                              Ного бе, баси.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • За новата стопанска 2012-2013 г. са отдадени под наем и аренда 191 848 дка, или 78,6% ...
                                Срещу 92,1% за изминалата. Някакви идеи защо така рязко пада процента на отдадените земи. Над 20% неарендовани не е ли малко множко ?
                                Стопанската 12/13 за зърнопроизводителите е започнала в началото на октомври така, че каквото договорили -договорили.
                                Last edited by equal; 15.01.2013, 19:00.
                                |^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
                                |___________||__|___|)
                                (@)(@)""*|(@)(@)**(@)

                                Коментар

                                Working...
                                X