IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
    Очакваш лихвите още да падат? Това също е фактор, но за мен не основен.
    Темата за инфлацята е много протиоречива и спорна. По-добре да не я започваме тук!
    СКУИЗ, знаете ли какво значи тази дума? Лихвите по бондовете искат да се качват, а правителствата не могат да си го позволят. Та, ако лихвата се качва, значи има инфлация, а ако седи на 0, защо да си държиш парите в пари !?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от MiceM Разгледай мнение
      На царевицата може би, но най -важният фактор за цената на земята, а именно лихвата е и ще е в посока за поскъпване на земята.
      Очакваш лихвите още да падат? Това също е фактор, но за мен не основен.
      Темата за инфлацята е много протиоречива и спорна. По-добре да не я започваме тук!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от MiceM Разгледай мнение
        На царевицата може би, но най -важният фактор за цената на земята, а именно лихвата е и ще е в посока за поскъпване на земята.
        За инфлация ли говориш? Защото доходността по държавните облигации не предполага такова развитие.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
          http://www.investor.bg/surovini/365/...godina,146941/

          това в допълнение на по-долу написаното
          при цена на лекия петрол /не Брент/ от 60-70 дол/барел, предполагам, че царевицата трябва да бъде 4 дол/бушел /157 дол/тон
          всички дългосрочни индикатори са за спад
          На царевицата може би, но най -важният фактор за цената на земята, а именно лихвата е и ще е в посока за поскъпване на земята.

          Коментар


          • http://www.investor.bg/surovini/365/...godina,146941/

            това в допълнение на по-долу написаното
            при цена на лекия петрол /не Брент/ от 60-70 дол/барел, предполагам, че царевицата трябва да бъде 4 дол/бушел /157 дол/тон
            всички дългосрочни индикатори са за спад

            Коментар


            • USDA прогнозира, че през 2015-2016 МГ в САЩ ще бъдат засети само 348 млн. декара с царевица при очаквания от други анализатори за 2013г - 400.7 млн. декара.
              Със соя ще бъдат засяти около 304 млн. декара при около 315 млн. декара през 2013година.
              С пшеница ще бъдат засети 206 млн. декара при 232 млн. декара през 2012-2013 МГ.
              За лятото на 2014г запасите от царевица в САЩ ще бъдат 51 млн. тона при 16 млн. тона през лятото на 2013 година.
              Тази прогноза и да не бъде изпълнена в голяма степен, явно очакванията са за свиване на площите и то от ниски цени. В процесът на намаляване на площите, първото нещо е да се намалят рентите. Т.е. USDA очакват силно мечи пазар за всичко. При добри цени на зърното, площите не спадат.
              Дори и американците го разбраха, че няма къде да си продават царевицата при възможен износ над 30 млн. тона.
              Дори да предположим, че на 3 години една ще е със силна суша, през която ще се намаляват запасите, предполагам, че повече от 35 млн. тона общо за пшеница и царевица няма как да спаднат. Това се получава поради това, че точно в тази година цените са високи, а потреблението намалява. Т.е. смятам, че нарастването на запасите може да става по-бързо отколкото тяхното намаляване.
              Рентабилността на бизнеса в България е добра, дори много добра. Средно добър земеделец може да получи по 80лв печалба преди рента. При повишаване на конкуренцията разделянето на печалбата ще е 50/50 за рента и печалба за производителя. Тогава нормално ще бъде да се получава рента от 40лв/дек, но ще бъде на максимума.
              По моя преценка смятам, че в настоящия момент по стечение на обстоятелствата – сушата през 2012г бизнесът се намира в пикова точка и покупката на земя сега няма да носи повече от 5.5-6% годишно, може и по-малко. За акциите всеки сам да си прецени!!!
              Ситуацията може да се промени ако САЩ намерят приложение на нови 30-40 млн. тона царевица годишно при запазване производството на етанол както до момента.
              Написах каквото мисля с най-общо изразена обосновка!
              Успех
              От вашия отбор съм – имам земя

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                Производителите, които искат да напояват не са много, но това може да се промени. Необходими са доста инвестиции и нашия проблем /на собствениците на земя/ е, че всеки иска да го прави на собствена земя, а не под аренда. И по този начин ние ен можем да спчелим от тази работа - това по принцип, сигурно има изключения, но общото правило е такова.
                Мислил съм аз да си направя поливно земеделие, но винаги съм се отказвал. Моята преценка е да се купува още земя, вместо други инвестиции във вече придобитата. Така запазвам повече спокойствието си, макар и с евентуална по-малка печалба. Въпросът е на гледна точка и възможности.
                Поливната система трябва да се инвестира от собственика на земята. Арендатора няма да я изгради защото не знае до кога ще може да я ползва. Една поливна система утроява добивите. Та в този ред на мисли, има голям потенциал в инвестиции в комасирането и изграждане на поливни системи на земите на фонда. Добро място е за инвестиране на свободния кеш Инвестицията се избива за 2 години и е въпрос на договорка с арендатора. Има много възможности, които чакат някой да ги реализира. Още си държа терите, но новите ми инвестиции са в компания която освен че притежава земя, действа и по тези въпроси. Та господа мениджъри, не е зле да се замислите. Конкурентите ви вече го правят.
                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от noker.bg Разгледай мнение
                  Последните финансови резултати на тази компания ми вдъхват голямо доверие за добро развитие.
                  Аз пък вече мога да драсна оттуканка и да зема печалбица, горе-долу колкото се очертава да бъде дивидентът.










                  Няма да драсна.



                  .
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Производителите, които искат да напояват не са много, но това може да се промени. Необходими са доста инвестиции и нашия проблем /на собствениците на земя/ е, че всеки иска да го прави на собствена земя, а не под аренда. И по този начин ние ен можем да спчелим от тази работа - това по принцип, сигурно има изключения, но общото правило е такова.
                    Мислил съм аз да си направя поливно земеделие, но винаги съм се отказвал. Моята преценка е да се купува още земя, вместо други инвестиции във вече придобитата. Така запазвам повече спокойствието си, макар и с евентуална по-малка печалба. Въпросът е на гледна точка и възможности.

                    Коментар


                    • Последните финансови резултати на тази компания ми вдъхват голямо доверие за добро развитие.

                      Коментар


                      • Туканка вече трудно ще се върне под 2.5 кинта.

                        Пипбелов, говоря примерно.
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Felbuzz Разгледай мнение
                          Браво фортис, най-адекватните постове в темата аз за рентите съм оптимист ма за цените не пък да видим Истината е в напояването!!!
                          Грешка. Всичко това е важно, но не първостепенно.
                          Истината за донадената стойност е основно в комасацията. От наша гледна точка....на акцията.
                          Какъвто и е бизнеса в края на краищата.

                          Импе - не споделям мнението ти. От кой джоб ги извади тея 80%
                          Дори и тази година да се случи да продават повече отколкото да купуват (пак добър дивидент 2014 демек ) не очаквам да е повече спрямо отминалата година.
                          Не мисля че ще паднат дори и в този вариант под 200К дка до края на 2013.

                          И за Софармата несъгласен да се кръщава син чип. Поне по 3 критерия е далеч от това, поне засега....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                            Статията е доста елементарно написана - клишета. Най-важният елемент на поскъпването - цената на продукцията е в заключението с едно изречение. Сами виждате, че през настоящата година високите цени на зърната понижиха потреблението с много повече от очакваното. В същото време високите цени създават условия за повишаване на произовдството.
                            Важно е да се прецени правилно при кои цени ще има баланс на двете тенденции.
                            Според мен през следващите години земеделците ще понижат рентабилността си поради по-нисик цени и по-високи ренти. Това ще намали техния апетит за покупки на земя. Определено цените нямат само една посока. В Петък USDA публикуваха февруарския си доклад. Можете да го прочетете. Аз забелязах няколко тревожни елемента:
                            1.Бразилия започва стабилно да произвежда повече царевица и да изпревярва САЩ по износ.
                            2.Въпреки ниската реколта в САЩ, царевица за износ се предлага, но не се търси, т.е. слаб експорт.
                            3.Китай отдавна вече не внасят огромни количества царевица. Последните покупки в размер 1-2 млн. тона бяха от юли 2012г - доколкото помня.
                            4.Отново Бразилия увеличава производството и на соя. Въпреки сериозното търсене от страна на САЩ цените не се повишават ударно. При реколта от соя в САЩ от 85 млн. тона ще се създаде сериозен излишък. Прогноците дочат реколта от 92 млн. тона, при това положение 27 млн. тона оснават в запасите, които и Китай не може да стопи.
                            5.Индия ще изнесе 10 млн. тона пшеница тази година, а тя през последните 4 години нищо не изнасяше.
                            6.Черноморския регион е нестабилен доставчик на зърно поради континенталния климат, но когато се изнася, количествата са големи.
                            7.САЩ смениха политиката на скъп петрол, това е голям удар за целия зърнен и маслен сектори.

                            Не искам да оставате с впечатление, че очаквам прекалено ниски цени. Но и високи не е серозно да се чакат в средносрочен период.

                            Всеки има глава на рамената си, и щом се е захванал с тези инвестиции мисля, че знае това, което написах по-горе. Сам може да претегли нещата и да преценява кое как ще се случи.

                            Да не забравя, че при нормални добиви в САЩ, реколтата от царевица в страната ще бъде над 360 млн. тона, а през 2012г беше 273 млн. тона. Къде ли може да отиде тази царевица???? И по важното е при каква цена. Потреблението на царевица за етанол в САЩ ще спадне с около 10 млн. тона тази година до около 114 млн. тона - това е за сравнение.

                            успех
                            аз нямам акции
                            имам земя и съм от вашия отбор - за тези, които ще ме съдят за написаното
                            Браво фортис, най-адекватните постове в темата аз за рентите съм оптимист ма за цените не пък да видим Истината е в напояването!!!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BOBAN1 Разгледай мнение
                              [/B]


                              На мен ХИМа ми даде почти 100% печалба до сега,и забележи...САМО за 2мес.......Това на годишна база е 600%.......Някои анализатори предричат в следващите месеци още 50% ръст.(виж анализа на Профит.бг)
                              Така,че не избързвай с твърденията ...кой е Флагман
                              Благодарение на истинският Флагман,както и на съпровождащата го Армада от Групата....БФБ бе дръпната от дъното...Факт...
                              Виж сега, флагман, дето си е на 90% под върха, не е флагман, а котва. Естествено всички сте на луда далавера от Хима, защото всички сте продали на върха и всички сте купили на дъното

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                                Бобо, чи то по тая логика трябва да обявиш Симовите патки за най як флагман дето 2 дена по 100% се дигаха...

                                За да наречеш една акция флагман освен капиталовата печалба ( Хима и Атерата са на едно ниво на годишна база между другото) има и много други фактори - като задлъжнялост, рентабилност, прозрачност, кадърност и коректност на мениджмънта, доверие към него (виж и последните класации на Големия мечок) надеждност и предвидимост на фундамента, дивиденти към акционерите и т.н.

                                Все неща , за които и много по добри акции не могат да стъпят на малкото пръстче на Атерата, камо ли пък Х(т)имуровци. И 4лв да станат отново - пак няма да са флагман.
                                Само 1 син чип има за мене на БФБ. В темата му сме.
                                Хм - Софарма също е могъща компания и синьо чип. А и Атерата докога ще е могъщ флагман? А ако следващите 15 месеца разпродадат 80% от земицата, както очаквам - после акцията ще тръгне накъде?
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X