IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Как мислите, дъждовете как ще се отразят на посевите?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

      защо ги смяташ по 3 лв.? ...... сметни ги направо по 10 лв. тези 85 млн.акции за да видим с 850 млн.лв. какво ще се купува на БФБ...
      Лично мнение ама дори и с 1000000000 пак не виждам какво може да се купи на бфб в момента.
      Не е препоръка.
      Last edited by MrSi; 22.05.2019, 09:54.
      Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Wile E. Разгледай мнение
        А пък, ако го ликвидираме, примерно на 3лв./акция, какво ще правим с парите?
        защо ги смяташ по 3 лв.? ...... сметни ги направо по 10 лв. тези 85 млн.акции за да видим с 850 млн.лв. какво ще се купува на БФБ...
        fuск the bеаr - give me the bееr

        Коментар


        • А пък, ако го ликвидираме, примерно на 3лв./акция, какво ще правим с парите? Ще има яко раздвижване на борсата, ако 255мл.лева от ликвидацията останат на борсата! Ще има да наддаваме за по-качествените акции, дано да има достатъчно за всички.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

            Имало е преговори за голям пакет земя преди тва три месеца с голяма групировка силно изразена на борсата но за сега не са се разбрали за цената.радо каза на срещата че те са ги потърсили,
            от първият ред на срещата един човечец ги засипа с въпроси за ликвидацията и те се смутиха доста още повече когато се спомена и името на тази групировка...адвокатчето започна рязко да мънка и да отговаря за да покривка Радо и да му даде време спокойно да обмисли как да ни пусне по пързалката с отговора за ликвидацията...видимо няма нищо но за големи пакети със земя това е сигурно усещане е че скриха нещо...а и разбираемо нямат право да говорят....но че водят преговори за големи пакети земя според мен е сигурно. Цената едва ли ще е 1500 но Мин според мен ще е 1250

            ликвидаация ще има въпрос на време и цена
            това е моят прочит от великата среща на върха!
            Относно ликвидацията мисля, че поне за сега не са готови да я направят на цената, която някой с много пари е готов да плати. А тия с многото пари са готови да купят всичко, ама евтино, предполагам доста под 1250лв/дк. А защо да го ликвидират на ниска цена. Иначе са казвали, че ако някой им даде парите, които искат те са готови да се разделят с всичките декари. За сега ще предпочитат да продават по малко, но по-скъпо. А ако водят преговори за големи пакети земя, какво нередно има, нали от тези продажби ще чакаме дивиденти.
            Last edited by Wile E.; 20.05.2019, 16:09.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

              Имало е преговори за голям пакет земя преди тва три месеца с голяма групировка силно изразена на борсата но за сега не са се разбрали за цената.радо каза на срещата че те са ги потърсили,
              от първият ред на срещата един човечец ги засипа с въпроси за ликвидацията и те се смутиха доста още повече когато се спомена и името на тази групировка...адвокатчето започна рязко да мънка и да отговаря за да покривка Радо и да му даде време спокойно да обмисли как да ни пусне по пързалката с отговора за ликвидацията...видимо няма нищо но за големи пакети със земя това е сигурно усещане е че скриха нещо...а и разбираемо нямат право да говорят....но че водят преговори за големи пакети земя според мен е сигурно. Цената едва ли ще е 1500 но Мин според мен ще е 1250

              ликвидаация ще има въпрос на време и цена
              това е моят прочит от великата среща на върха!
              Мин. 1250 средно на декар за целия портфейл от земята ?!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Wile E. Разгледай мнение

                Мисля за ликвидация в обозримо бъдеще можем да забравим.
                Имало е преговори за голям пакет земя преди тва три месеца с голяма групировка силно изразена на борсата но за сега не са се разбрали за цената.радо каза на срещата че те са ги потърсили,
                от първият ред на срещата един човечец ги засипа с въпроси за ликвидацията и те се смутиха доста още повече когато се спомена и името на тази групировка...адвокатчето започна рязко да мънка и да отговаря за да покривка Радо и да му даде време спокойно да обмисли как да ни пусне по пързалката с отговора за ликвидацията...видимо няма нищо но за големи пакети със земя това е сигурно усещане е че скриха нещо...а и разбираемо нямат право да говорят....но че водят преговори за големи пакети земя според мен е сигурно. Цената едва ли ще е 1500 но Мин според мен ще е 1250

                ликвидаация ще има въпрос на време и цена
                това е моят прочит от великата среща на върха!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                  кой е луд да не купи на 1000лв, а от тях примерно на 1500лв????? тези вече ги няма
                  ..........
                  не искам да си мисля, кой ще даде 1500лв/дек за целия пакет!!!
                  Надали някой тук очаква това, освен един образ преди броени месеци дето се перчеше все
                  Ама и на повече от резонните, дори скромни 1000лв/дек - картона си иде къмто 3лв.
                  То само да стане идещата декада...ще е oт типа too good to be true.
                  Току виж и от IFC успеят да понатиснат за това....

                  А междувременно който си е агрофен може си кълве и на 600-650лв както е сега. Без нот.такси и др.разходи.
                  RR рейшото за мене сега е към 1:4. Е, на 1.50-60 би било двойно-тройно по добре
                  Last edited by pipbel; 20.05.2019, 12:13.

                  Коментар


                  • Аз излязох от терафонда в началото на годината (без да съм им гледал отчетите, без да им смятам цените на земята), а по скоро като част от обща статегия да се излиза от фондовите пазари по всички книжа. Ама знае ли човек, може пък пазара да избяга нагоре и да се получи пропусната печалба.(няма да е за сефте)
                    Last edited by ПИЧ; 20.05.2019, 12:03.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от hullo Разгледай мнение
                      Нека някой, който е бил на събирането на 15-ти да каже дали Манолов е дал ясно обяснение защо промениха IRR клаузата в договора.
                      За да са "по-гъвкави". Не могат да постигнат IRR, а без комисионна от сделките нямат стимул да правят изобщо сделки. Целят оборот за да правят маркета щастлив. Да пише в бюлетина "продадени са Хдка".

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                        не могат да постигнат по-висока доходност и затова променят
                        пазарът ги спря да правят нещата както преди 7-8 години
                        фермерите лесно ги прескачат
                        кой е луд да не купи на 1000лв, а от тях примерно на 1500лв????? тези вече ги няма
                        фермерите печелят много по-малко от преди години
                        цената на земята може леко да нараства, но я я постигнете при големи пакети???? не искам да си мисля, кой ще даде 1500лв/дек за целия пакет!!!
                        От нещата които знам за дружеството - продават всичко или нищо в дадено землище. Във въпросното землище обикновено всички земи са им отдадени на един арендатор. Когато решат да излизат почват да побутват арендатора да купува, ако не купи отиват при друг арендатор и заформят интригата. Първия ако не купи, може да загуби земята и да отиде в ръцете на друг арендатор. По този начин мисля че си играят не лошо играта.

                        За целия пакет е ясно че няма кой да го купи на тази цена. От това което дават като информация, чужди инвеститори няма или поне очакват да купят евтино защото сме нали... държава от третия свят. Купуват арендаторите, а те едва ли имат интерес извън техните землища.

                        Ако някой реши да купува от бг целия пакет, според мен ще е през опит да вземе мажоритарен дял и да прецака малките, а не да плати едни пари за земята и ние да сме най-големите щастливци. По-евтино ще му е да вземе за половината пари мажоритарен дял и от там да прави каквото пожелае с цялата земя.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение
                          И ко стана ЛИКВИДАЦИЯ
                          Мисля за ликвидация в обозримо бъдеще можем да забравим.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

                            OK, ще се включа.

                            Ще изразя мнение, което ще се опитам да бъде наистина аргументирано, но не претендирам, че е точно/вярно...

                            Разсъждавам по-скоро "финансово", отколкото като някакъв познавач на Атерата.

                            Доколкото преминават от IRR към брутна (или казано иначе "проста") доходност, според мен променят "критерия за получаване на бонус/такса", като правят това получаване по-лесно.

                            Доколкото IRR дисконтира (т.е. намалява) брутната доходност, тя е по-ниска от брутната като величина. Това означава, че се намалява таргета за печалба, при достигане на който се плаща таксата към УД.

                            Казано с по-прости думи, 1 декар купен примерно преди 3 г. за 1000 лв. и продаден през 2019 г, за 1150 лв. по старата методология, нямаше да доведе до такса за УД, защото след дисконтирането 15-те процента брутна печалба щяха да доведа до IRR под 15 %.

                            По новата методлогия, при описания вариант на сделка ще се води, че таргета за печалба е постигнат и ще плати такса към УД.

                            =============================

                            По-интересния въпрос е защо се прави това ?

                            Казано честно за "старите" декари (земите купувани да речем до 2015-2016 г.) според мен, методологията няма значение.... Ако цената на придобиване е била 300-500 лв., а се продава на +1200 лв, и със дисконтиране и без дисконтиране, без проблеми се постигат 15-те процента и УД би си взело таксата и в двата варианта.

                            Така че, според мен промяната ще има значение по-скоро за новите земи закупувани след 2015 г. и по-конкретно земите купувани 2017-2018-2019 г.

                            Лично за мен, промяната е индикация, че ще се правят продажби на земи с БРУТНА печалба от около 15%, която по старата методология би формирала IRR под 15 % и оттам на неизпълнение на условието за бонус/такса за УД.

                            Това като цяло според мен не е добра новина, тъй като би означавало че се променят и целите при продажбите и като цяло ще се продават повече декари за по-малки печалби в сравнение с предходните години.



                            Това е моя прочит на нещата. Не претендирам, че е правилен.
                            не могат да постигнат по-висока доходност и затова променят
                            пазарът ги спря да правят нещата както преди 7-8 години
                            фермерите лесно ги прескачат
                            кой е луд да не купи на 1000лв, а от тях примерно на 1500лв????? тези вече ги няма
                            фермерите печелят много по-малко от преди години
                            цената на земята може леко да нараства, но я я постигнете при големи пакети???? не искам да си мисля, кой ще даде 1500лв/дек за целия пакет!!!

                            Коментар


                            • Нека някой, който е бил на събирането на 15-ти да каже дали Манолов е дал ясно обяснение защо промениха IRR клаузата в договора.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

                                Ако беше и казал защо смяташ, че са надценени...
                                от една година това пиша ....... прочети форума...
                                fuск the bеаr - give me the bееr

                                Коментар

                                Working...
                                X