IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
    Явно много хурки си държал!
    Щом си излязъл 2012/13г. няма нужда от коментар, макар и да си гризнал нещо от общата стагнация по пазарите и в частност З.З.!п.п.
    Казваш форката ти е отворил очите за лично влизане, ама едва ли си го питал той от кога не е правил това упражнение със З.З. директно и под условие да не е със 50% под пазарна, ало - алоаооо,- къде се губи връзкатааа
    Който не е държал хурки, рано или късно ще държи. Безгрешни няма. Не го желая естествено на никого.
    Купувал съм АТЕРА на 0.95лв насред кризата и ЕЛАРГ в диапазона 0.63 - 0.80 насред кризата, когато кръв се лееше навсякъде. Включително и моята.
    Лошо ли е да излезеш на 2.20 - 2.30 от адсици през 12-13г. и да купуваш земя в Добруджа на 1250-1300 по същото време?
    ... ..
    Не само форката, а всеки който знае как директно да инвестира в ЗЗ никога не би го правил чрез АДСИЦ. Глупаво е.
    Поради това ,че инфото необходимо за да инвестира човек самостоятелно в ЗЗ е непублично и в мъгла образно казано, затова хората си мислят, че АДСИЦ за ЗЗ в БГ е върха на сладоледа.
    Опитах се просто да разсея заблудите, споделяйки мнение и малко опит.
    Ясно е, че трудно ще бъда разбран.
    Прекратявам дискусията за да не разводнявам темата.
    ...
    ПП. За hamorphis. Като си купил качествена земя, на правилното място с качествен арендатор заобиколен от качествени конкуренти нямаш проблем за продадеш ЗЗ за 1 ден на пазарна справедлива цена. За сравнение тук сетълмента е 2 дни.
    Като купуваш с инвестиционна цел не купуваш 1 парче за 100к. наведнъж. Проста стратегия. Купуваш различни по големина парчета и ако ти се наложи за продадеш продаваш парче на стойност най-близка до сумата която ти е необходима.
    При акциите не правиш ли същото? Не продаваш целия си пакет от от акции за примерно 100к, а само за 10к.
    Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 77 Разгледай мнение

      В писанията ти виждам, че повтаряш моите стари грешки.
      Ще ги опиша, за да имаш повод за размисъл.

      Относно твърдението ти което съм повдигнал с червено.
      През 2005г.-2007г. се чудех как да инвестирам в земеделска земя. Директно, или през АДСИЦ. Избрах АДСИСЦ-ите.
      Като цяло бях на плюс от 6-7 годишното си инвестирането в тях, дори като отчетем случката на финансовите пазари през 2008г.
      Около 2008-2010г. постепенно разбрах ОТРОМНАТА грешка която съм направил да инвестирам в земя индиректно през АДСИЦ, а не директно.
      Донякъде ми помогна за осъзнаването на грешката си и fortis за което му благодаря.

      Така най-сетне глупавата моя милост по трудния начин с много загубено ценно ВРЕМЕ стигна до извода, че е най добре да притежава земя лично. Сам да си е мажо.
      През 2012-2013г. разпродадох всичките си акции от 3-те основни тогава АДСИЦ-а и с парите започнах да купувам директно земя.
      Включително от АТЕРАТА. Тогава малко-умните им "мениджъри" разпродаваха портфейла си от земя в ... Добруджа.
      Големия въпрос към тях: Сега какво и къде купуват???????
      Повярвай ми,
      УПРАВЛЕНИЕТО на портфейл от акции изисква МНОГО ПОВЕЧЕ ВРЕМЕ и НЕРВИ.
      Трябват ти и много повече познания за да си успешен в инвестирането.
      Да, прилични познания за директно инвестиране в земя определено трябват. Но с желание за няколко месеца ще си в час с нещата на прилично ниво.
      Времето да се занимаваш с арендаторите, ако са правилно подбрани (което е най-трудната част при директното инвестиране в земя) е 1 ден в годината или през няколко години.

      Това е много по-малко времеемко отколкото да следиш глупостите които вършат мажовците на дадена компания, в случая АДСИЦ, като АТЕРАТ-та
      А повярвай ми редовите акционери и мениджърите на АТЕРА-та само привидно са от едната страна на барикадата.
      ....
      Успех ти желая с инвестициите, без значение в какво и как.

      Явно много хурки си държал!
      Щом си излязъл 2012/13г. няма нужда от коментар, макар и да си гризнал нещо от общата стагнация по пазарите и в частност З.З.!п.п.
      Казваш форката ти е отворил очите за лично влизане, ама едва ли си го питал той от кога не е правил това упражнение със З.З. директно и под условие да не е със 50% под пазарна, ало - алоаооо,- къде се губи връзкатааа
      Last edited by inta53; 29.01.2021, 21:18.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 77 Разгледай мнение

        В писанията ти виждам, че повтаряш моите стари грешки.
        Ще ги опиша, за да имаш повод за размисъл.

        Относно твърдението ти което съм повдигнал с червено.
        През 2005г.-2007г. се чудех как да инвестирам в земеделска земя. Директно, или през АДСИЦ. Избрах АДСИСЦ-ите.
        Като цяло бях на плюс от 6-7 годишното си инвестирането в тях, дори като отчетем случката на финансовите пазари през 2008г.
        Около 2008-2010г. постепенно разбрах ОТРОМНАТА грешка която съм направил да инвестирам в земя индиректно през АДСИЦ, а не директно.
        Донякъде ми помогна за осъзнаването на грешката си и fortis за което му благодаря.

        Така най-сетне глупавата моя милост по трудния начин с много загубено ценно ВРЕМЕ стигна до извода, че е най добре да притежава земя лично. Сам да си е мажо.
        През 2012-2013г. разпродадох всичките си акции от 3-те основни тогава АДСИЦ-а и с парите започнах да купувам директно земя.
        Включително от АТЕРАТА. Тогава малко-умните им "мениджъри" разпродаваха портфейла си от земя в ... Добруджа.
        Големия въпрос към тях: Сега какво и къде купуват???????
        Повярвай ми,
        УПРАВЛЕНИЕТО на портфейл от акции изисква МНОГО ПОВЕЧЕ ВРЕМЕ и НЕРВИ.
        Трябват ти и много повече познания за да си успешен в инвестирането.
        Да, прилични познания за директно инвестиране в земя определено трябват. Но с желание за няколко месеца ще си в час с нещата на прилично ниво.
        Времето да се занимаваш с арендаторите, ако са правилно подбрани (което е най-трудната част при директното инвестиране в земя) е 1 ден в годината или през няколко години.

        Това е много по-малко времеемко отколкото да следиш глупостите които вършат мажовците на дадена компания, в случая АДСИЦ, като АТЕРАТ-та
        А повярвай ми редовите акционери и мениджърите на АТЕРА-та само привидно са от едната страна на барикадата.
        ....
        Успех ти желая с инвестициите, без значение в какво и как.
        Първо, АТЕРА мажо няма. Второ, взимам си дивидента всяка година и съм доволен. Трето, в пъти повече пари изкарвам седейки пред компа и програмирайки отколкото ако обикалях из калните ниви на Добруджа.

        С две думи този вариант ме устройва перфектно. За всеки влак си има пътници. А и още нещо. Ако имам нива за 100к и ми потрябват спешно 10к колко лесно е да продам 1/10 от нивата си? Ликвидност?
        Last edited by hamorphis; 29.01.2021, 20:01.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
          Абе и аз така разсъждавам, ама ако имаш една камара кеш на нулева лихва в банката -- по добре да притежавам земеделска земя като акционер на адсица. Най-добре да я притежавам лично, НО нямам време, познания,желание да се занимавам с подобни глупости като арендатори, договори моговори, етц. Бе не ми се занимава, ама искам някакси да имам земя. И АТЕРА-та това ми дава.
          В писанията ти виждам, че повтаряш моите стари грешки.
          Ще ги опиша, за да имаш повод за размисъл.

          Относно твърдението ти което съм повдигнал с червено.
          През 2005г.-2007г. се чудех как да инвестирам в земеделска земя. Директно, или през АДСИЦ. Избрах АДСИСЦ-ите.
          Като цяло бях на плюс от 6-7 годишното си инвестирането в тях, дори като отчетем случката на финансовите пазари през 2008г.
          Около 2008-2010г. постепенно разбрах ОТРОМНАТА грешка която съм направил да инвестирам в земя индиректно през АДСИЦ, а не директно.
          Донякъде ми помогна за осъзнаването на грешката си и fortis за което му благодаря.

          Така най-сетне глупавата моя милост по трудния начин с много загубено ценно ВРЕМЕ стигна до извода, че е най добре да притежава земя лично. Сам да си е мажо.
          През 2012-2013г. разпродадох всичките си акции от 3-те основни тогава АДСИЦ-а и с парите започнах да купувам директно земя.
          Включително от АТЕРАТА. Тогава малко-умните им "мениджъри" разпродаваха портфейла си от земя в ... Добруджа.
          Големия въпрос към тях: Сега какво и къде купуват???????
          Повярвай ми,
          УПРАВЛЕНИЕТО на портфейл от акции изисква МНОГО ПОВЕЧЕ ВРЕМЕ и НЕРВИ.
          Трябват ти и много повече познания за да си успешен в инвестирането.
          Да, прилични познания за директно инвестиране в земя определено трябват. Но с желание за няколко месеца ще си в час с нещата на прилично ниво.
          Времето да се занимаваш с арендаторите, ако са правилно подбрани (което е най-трудната част при директното инвестиране в земя) е 1 ден в годината или през няколко години.

          Това е много по-малко времеемко отколкото да следиш глупостите които вършат мажовците на дадена компания, в случая АДСИЦ, като АТЕРАТ-та
          А повярвай ми редовите акционери и мениджърите на АТЕРА-та само привидно са от едната страна на барикадата.
          ....
          Успех ти желая с инвестициите, без значение в какво и как.
          Last edited by 77; 29.01.2021, 19:23.
          Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение
            През 2020 Ен Ен Универсален Пенсионен Фонд е увеличил с 450хил. акции участието си в Атера и към момента имат 5 743хил.
            Добре се справят тези момчета/ и момичета/...
            А, значи и през НН имам от Атерата

            Коментар


            • През 2020 Ен Ен Универсален Пенсионен Фонд е увеличил с 450хил. акции участието си в Атера и към момента имат 5 743хил.
              Добре се справят тези момчета/ и момичета/...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                До голяма степен покрива възприятието ми, че 2020-а бе като цяло много лоша за земеделците (и оттам за покупките и желанието им за покупки на земя).
                Предвид ралито на цената на Атерката, обяснен с това че всичко е цветя и рози за земеделците и са се заринали с пари, с която купуват земя като обезумели.... то къде за бога се пласира зърното, с което са се опаричили ?
                Ако не е изнесено.... увеличена вътрешна консумация? Ядем повече хляб напоследък ?
                Значи дори един декар да приемем че струва под 1000лв,а той е два пъти повече,но нека си затворим очите и хипотетично да го приемем ,Атерата и на тези цени пак има активи за около 3лв./акция !!! Скритата инфлация е над 10% ,цените на всички храни в световен мащаб хвърчат от месеци насам,но видиш ли тук цената трябвало да пада .Ами като си продал дъното никой не ти е виновен Всякакви индекси по света миналата и по-минала година направиха по 30-100% ,само смешната БФБ и още две в света бяха на минус .И това при рекорден БВП на държавата за всички времена !!! Начи радвай се че борсата ни е толкова смешна ,направо жалка,иначе Атерата в момента щеше да е 4-5лв/акция.А колкото до мечия пазар, той свърши.6 години и половина бяхме в него.Все пак нищо не може да пада вечно,та дори и БФБ
                Last edited by petrg5s; 29.01.2021, 13:34.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

                  Информацията за лошата реколта е от лятото на мин година и не е изнесено зърно, защото не е произведено.
                  Фючърсите на зърното т.г. хвръкнаха нагоре, а на борсаа се търгуват обикновено очаквания, затова и Атера направи ралито...

                  Точно и ясно;- а цената се движи винаги от нивото на зърното в хамбара, колкото е спада - с толкова и е изпреварваща цената

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                    Как бихте коментирали тази информация:
                    https://money.bg/business/nebival-sr...anchogled.html

                    До голяма степен покрива възприятието ми, че 2020-а бе като цяло много лоша за земеделците (и оттам за покупките и желанието им за покупки на земя).

                    Предвид ралито на цената на Атерката, обяснен с това че всичко е цветя и рози за земеделците и са се заринали с пари, с която купуват земя като обезумели.... то къде за бога се пласира зърното, с което са се опаричили ?

                    Ако не е изнесено.... увеличена вътрешна консумация? Ядем повече хляб напоследък ?
                    Информацията за лошата реколта е от лятото на мин година и не е изнесено зърно, защото не е произведено.
                    Фючърсите на зърното т.г. хвръкнаха нагоре, а на борсаа се търгуват обикновено очаквания, затова и Атера направи ралито...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
                      Поддържам скептицизма на Van Basten , информациите напоследък, вкл. и хода надолу на акциите вероятно могат да доведат доведат до корекция на цените на акцията до 1,95 - 1,96 лв. в течение на 10 дни. Имам акции. Не е препоръка.
                      Абе и аз така разсъждавам, ама ако имаш една камара кеш на нулева лихва в банката -- по добре да притежавам земеделска земя като акционер на адсица. Най-добре да я притежавам лично, НО нямам време, познания, желание да се занимавам с подобни глупости като арендатори, договори моговори, етц. Бе не ми се занимава, ама искам някакси да имам земя. И АТЕРА-та това ми дава.

                      Коментар


                      • Поддържам скептицизма на Van Basten , информациите напоследък, вкл. и хода надолу на акциите вероятно могат да доведат доведат до корекция на цените на акцията до 1,95 - 1,96 лв. в течение на 10 дни. Имам акции. Не е препоръка.

                        Коментар


                        • Как бихте коментирали тази информация:
                          https://money.bg/business/nebival-sr...anchogled.html

                          До голяма степен покрива възприятието ми, че 2020-а бе като цяло много лоша за земеделците (и оттам за покупките и желанието им за покупки на земя).

                          Предвид ралито на цената на Атерката, обяснен с това че всичко е цветя и рози за земеделците и са се заринали с пари, с която купуват земя като обезумели.... то къде за бога се пласира зърното, с което са се опаричили ?

                          Ако не е изнесено.... увеличена вътрешна консумация? Ядем повече хляб напоследък ?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

                            Ами не знам, според мойте калкулации, ми се виждат оптимистични тези допускания за 8-9 ст. дивидент....

                            Както посочих, директните продажби на земя са почти 3 пъти под миналогодишните. А на практика основно те формират дивидента.
                            - рентните приходи не играят толкова, понеже до голяма част отиват за плащане към обслужващото дружество.
                            - двата продадени неземеделски имота пък през годината не фомират чак такава печалба (спрямо цената на придобиване), че да окажат съществено влияние върху дивидента за разпределение.

                            Така че моите калкулации (не ангажирам никой с тях), показват под 7 ст. дивидент.
                            ... Не изключвам и по-малко, тъй като освен значителното брутно намаление на продадените земи, според мен вече се продават земи закупувани на по-високи цени през годините, т.е. формира се по-малка печалба от 1-ца продаден декар...

                            Ще видим дали смятам правилно, но за мен при този дивидент, ръста от 25-30 ст. в цената на акцията след 15 декември е неразбираем...

                            ПОЗДРАВЛЕНИЯ (искрени) за тези, които решиха да държат акциите и се облажиха от капиталовата печалба !!!
                            (тези дето много смятат числа и се правят на финансови анализатори - оставаме с пръст в устата )

                            За тези дето направиха ралито в цената на акцията след 15 декември също поздравления за смелостта да купуват при наличните финансови резулати в този доказано движен в годините от дивидентите АДСИЦ !

                            Няма връщане назад! Рейндж- на горе и по малко на долу, до следваща по комасирана продажба

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
                              Ще бъде интересно по тази позиция, като дойде "Часът на истината" за прогнозния дивидент тук.

                              Според мен, като се базирам на материалите на Мариян от м. Ноември и на "Банкер" преди седмица, дивидентът ще бъде под 0,10 лв., може би 0,08 - 0,09 лв., докато миналата година взехме по 0,13 лв./акция.

                              Гледам, има мнение на "млади дихатели", че дивидентите тук не играели роля, защото ПАЗАРЪТ БИЛ БИКОВ?? Аз не мисля така, защото пазарът на земя на БФБ ("Атера", "Агрокредит", "Агроинвест") е твърде консервативен, защото арендаторите купуват земя и на сиво,

                              Имам акции, намалих ги двойно след дивидента от миналата година, досега "Атера" играеше ролята на "донор" за новите надежди на БФБ. Не е препоръка за търговия на БФБ.
                              Ами не знам, според мойте калкулации, ми се виждат оптимистични тези допускания за 8-9 ст. дивидент....

                              Както посочих, директните продажби на земя са почти 3 пъти под миналогодишните. А на практика основно те формират дивидента.
                              - рентните приходи не играят толкова, понеже до голяма част отиват за плащане към обслужващото дружество.
                              - двата продадени неземеделски имота пък през годината не фомират чак такава печалба (спрямо цената на придобиване), че да окажат съществено влияние върху дивидента за разпределение.

                              Така че моите калкулации (не ангажирам никой с тях), показват под 7 ст. дивидент.
                              ... Не изключвам и по-малко, тъй като освен значителното брутно намаление на продадените земи, според мен вече се продават земи закупувани на по-високи цени през годините, т.е. формира се по-малка печалба от 1-ца продаден декар...

                              Ще видим дали смятам правилно, но за мен при този дивидент, ръста от 25-30 ст. в цената на акцията след 15 декември е неразбираем...

                              ПОЗДРАВЛЕНИЯ (искрени) за тези, които решиха да държат акциите и се облажиха от капиталовата печалба !!!
                              (тези дето много смятат числа и се правят на финансови анализатори - оставаме с пръст в устата )

                              За тези дето направиха ралито в цената на акцията след 15 декември също поздравления за смелостта да купуват при наличните финансови резулати в този доказано движен в годините от дивидентите АДСИЦ !

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                                Мариянски,

                                Не разбрах изцяло идеята на поста.

                                Като ли част от поста е да се похвалиш, че инвестираш директно в земя и че вземаш добри пари - само поздравления за това ! Винаги съм се радвал и уважавал успешните инвеститори !

                                В първата част обаче (особено в края - маркираното в червено), косвено (...или НЕкосвено) ме нападаш, за мен незнайно защо....

                                Самата ти прелюдия според мен не е много точно обоснована:

                                1.) Понеже както се бъзикаш, съм от инвеститорите които следят бюлетините, точно пък "ЕЛАНА АГРОКРЕДИТ" следя отблизо. И понеже определено не е коректно да изваждаш само 1 месец и да го слагаш на масата, ще посоча по-обобщени данни:

                                * Лизинговани декари за цялата 2020 г.: 10'532 дка., което представлява -9 % спад за годината (спрямо предходната 2019 г. , която беше с 11'570 дка,)
                                * Лизинговани декари само в периода Септември-Декември'2020 г. : 5'455 дка., което представлява +0,46 % ръстза периода (спрямо предходната 2019 г. , която беше с 5'430 дка, за периода Септемрви-Декември)
                                -> посочвам и анализ само на тези 4 последни месеца на годината, тъй като обикновено са най-активни за земедеците за покупките на земя след като са събрали реколтата...

                                Ами да ти кажа честно, точно пък данните от "Елана агрокредит" според мен НЕ показват, че "Фермерите купуват земя като обезумели"....

                                2.) Ако пък погледнем данните на "АДВАНС ТЕРАФОНД" за изминалата година:
                                * Продадени декари (ДИРЕКТНО !) за цялата 2020 г.: 4'555 дка., което представлява -63 % спад за годината (спрямо предходната 2019 г. , която беше с 12'241 дка,)
                                * Продажбите на разсрочно плащане пък са символични за 2019-2020 г. (200-500 дка.) и далеч от хилядите декари годишно, които се договаряха по-рано....

                                Ами да ти кажа честно, тук пък съвсем НЕ СЕ ВИЖДА, че "Фермерите купуват земя като обезумели"....

                                3.) Това, че рентите "не падат" пък не знам защо следва да се тълкува като индикатор, за ръст на интереса към земята ?!? (Визирам, че ако имаше ръст на рентите бих се съгласил, че има ръст и в интереса към земята....).

                                Та според описаните данни, аз лично не виждам никакви значителни ръстове в покупките на земи на ГОДИШНА база (т.е. не визирам само "проблемния" бюлетин за Декември), даже пак данните показват точно обратното...

                                Та определено не подкрепят анализа от който пък стигаш до коментарите за "да се търгува по бюлетина", другото е вътрешарство...

                                В това отношение - не виждам нищо лошо да се търгува по официални данни !? Иначе в случая споделих опасение.... дали съм бил прав или не е отделен въпрос... Но не виждам какво лошо има да се четат и анализират бюлетините...

                                А пък това, с "Ми да се забрани тогава бюлетина на щатското мин. на земеделието тогава....Не ви разбирам, честно." пък аз съвсем не те разбирам честно... Явно съм фен на бюлетените, защо да ги забраняваме....



                                Здравей Van Basten
                                извинявам се ако е прозвучало като заяждане

                                просто според мен фермерите се радваха на дъжда (първи есенен от няколко години), вече казаха че е достатъчен за т.нар. влагонатрупване ли. Разбирай има в двуметровия слой.

                                Цената на пшеницата се качи до 420 лв.

                                Нормално е да има оптимизъм по позицията. А вече виждаме че всичко се качва. Тоест тежината на месечния бюлетин намаля, за разлика от общия подем, бюлетина на мин. на зем. на сащ и т.н

                                Иначе за Атера е добре че.има земя в северозападна и централна северна където реколтата е добра. Например чух за Русе че рентата е нагоре тази година с около 4%. Атера си продаде преди време замята в Добруджа. Така че лесно може да продава във Видин ако там фермерите са здрави.

                                Но не трябва да се забравя и фанлктът че в атера има таксахза управление, което го няма когато отдаваш сам. Но се е чувало че атера може да договори по висока рента от някой с 10 дка в землището, защото дава по едри парчета от например 200 дка. Не е невъзможно някой да взима 20 лв. (особено стар договор, а за бели петна определено) а друг 40 лв. рента на декар.

                                Затова сметките са сложни, дали да се гледа дивидента, дали цената на земята, дали таксата за управение, дали дивидента е плаваща ликвидация (защото земята се продава, нищо че се купува нова земя), дали е оперативна дейност.

                                Дали с новите валежи цената на зърното пак ще падне на 300 лв. и фермеритепще са слаби, а когато са слаби нямат сили да купуват земя.

                                Виждахсе по долу че цената на пшеницата не качва дългосрочно. Но добивите на декар качват.

                                Сметките са сложни и всеки трябва да си ги направи сам. Аз лично абсолютно се затруднявам, но слава богу не ми се налага.

                                Не е препоръка за покупко продажба на ценни книжа.

                                Коментар

                                Working...
                                X