IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • http://www.karoll.net/bg/?section=in...&id=50&nid=451

    Според мен се чудят какво да правят с кеша и се интересуват от мнението на акционерите си.
    За съжаление нямам възможност да пътувам до София, но за мен има два варианта:
    1. Продажба на всички активи. При този вариант акционерите ще получат дивидент на акция, горе-долу колкото текущата цена и пак ще разполагат със едни 100 милиона за нови инвестиции в различна сфера от земеделската земя.
    2. Инвестиране на кеша в обработката на тази земя. При това положение, ако съумеят да го организират както трябва би следвало да печелят поне 100 лева на декар или около 30 милиона годишно.
    Аз лично предпочитам вторият вариант, понеже смятам че земята има още на къде да расте, а дори и да не расте едни 30 стотинки дивидент на година ме устройва напълно.
    Видно е че тази пасивна позиция, която са заели в момента не носи нужната доходност и нещо трябва да се промени.
    Живо ме интересува какво мислят по въпроса останалите акционери.
    Предпочитам ЛС
    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
      Похвален е опита за анализ, но и без анализ е ясно че в момента е по изгодна директната покупка на земеделска земя. Ниви които съм купувал преди 5-6 години ми дават вече рента над 20% спрямо покупната цена. Затова и предпочитам БРЕФ и ЛАНД
      да да само бреф-а и ланд-а

      Коментар


      • Похвален е опита за анализ, но и без анализ е ясно че в момента е по изгодна директната покупка на земеделска земя. Ниви които съм купувал преди 5-6 години ми дават вече рента над 20% спрямо покупната цена. Затова и предпочитам БРЕФ и ЛАНД

        Коментар


        • Много странен анализ. Включва много неизвестни, а известните не ги включва
          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от octacomm Разгледай мнение
            Абсолютно приемам зебелжките. Като цяло никой не знае с какъв темп ще продават земята, защото това не е заложено в протоколите и устава на фонда. Тази година са продали около 10%, именно за това съм заложил подобно намаляване на портфейла от земя. Относно рентите, имам коментар надолу, че дори при увеличаване на ръста им двойно, възвръщаемостта от инвестицията ще се покачи с около 1% на годишна база. Анализа не е в никакъв случай точен, тъй като има много променливи. Целта му е да даде рамка и ориентир за очакваното. Определено УД печели много от такси, и там отива голяма част от печалбата, това може да убегне на инвеститорите и да доведе до инвестицият със слаба възвръщаемост (особенно спрямо алтернативите). Точно за това реших да направя анализа. Надявам се, че с него ще помогна на някой а други ще ги предпазя от грешки.
            Най-малкото даваш обосновано мнение и тема за дискусия по същество, поздрави за което. Независимо че борсата ни е в детски период е хубаво да не си дърдорим единствено като тинейджъри

            Коментар


            • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
              octacomm, първо поздравления за труда. Моето мнение за недостатъците, като изключим някои по-дребни забележки: първо, изключително бавно нарастване на рентите и второ, предпоставяне на 10%-но намаляване на портфейла от земеделски земи
              Абсолютно приемам зебелжките. Като цяло никой не знае с какъв темп ще продават земята, защото това не е заложено в протоколите и устава на фонда. Тази година са продали около 10%, именно за това съм заложил подобно намаляване на портфейла от земя. Относно рентите, имам коментар надолу, че дори при увеличаване на ръста им двойно, възвръщаемостта от инвестицията ще се покачи с около 1% на годишна база. Анализа не е в никакъв случай точен, тъй като има много променливи. Целта му е да даде рамка и ориентир за очакваното. Определено УД печели много от такси, и там отива голяма част от печалбата, това може да убегне на инвеститорите и да доведе до инвестицият със слаба възвръщаемост (особенно спрямо алтернативите). Точно за това реших да направя анализа. Надявам се, че с него ще помогна на някой а други ще ги предпазя от грешки.

              Коментар


              • octacomm, първо поздравления за труда. Моето мнение за недостатъците, като изключим някои по-дребни забележки: първо, изключително бавно нарастване на рентите и второ, предпоставяне на 10%-но намаляване на портфейла от земеделски земи
                Last edited by znae6t; 11.10.2011, 15:33.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                  Пиши все пак кои цени на земята и рентите взимаш за средни в EC
                  Кирчо потърси информацията сам, стига чакахте наготово. Питай гугъл.

                  Коментар


                  • Пиши все пак кои цени на земята и рентите взимаш за средни в EC

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Dr.Tren4eff Разгледай мнение
                      Пич за валутния борд вече се излагаш. Виж нивото на валутните ни резерви, отнесено към паричните агрегати, към БВП, към салдото по текущата сметка (което тази година съвсем възможно може да е на плюс), към (краткосрочни външен дълг) и го сравни към това на други държави с валутен борд.
                      Виж намаляващата тенденция във външната задлъжнялост, растящият износ и депресирания внос, както виж и салдото по текущата сметка напоследък. Това което специалистите виждат е намаляваща опасност за валутния борд.
                      Ако падне борда и изпаднем в рецесия и цените на хранителните суровини са ниски, мислиш ли, че земеделската земя ще задържи цени?
                      Няма актив сейфхейвън, винаги трябва да сме на щрек.
                      Не беше случайно, че споменах за банкови фалити и риск за банковата система. Това е и рискът за падане на валутният борд. На този етап такъв риск няма, и специалистите са прави, но това което виждам аз е, че такъв риск може да се появи в рамките на кратък период от време. Да салдото ни може да отива към плюс, но знаеш ли какво ще се случи ако на България и се наложи да спасява банковата си система, или просто няколко банки? Това няма да е възможно без да се жертва валутният борд. Определено страна ни няма много възможности за маневри при външни шокове, а аз очаквам такива.

                      Не желая да обсъждам тук повече за да не влизаме в дълги дискусии и да се отклоняваме от темата на форума.
                      Last edited by octacomm; 21.10.2014, 20:46.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от octacomm Разгледай мнение
                        Колега, в анализът публикуван на уеб сайтът ми можеш да видиш, че правя сравнение със земеделска земя. А като коментар за това дали инвестицията е добра, правя сравнение с реалният темп на инфлация тъй като считам, че във времена като тези, инвеститорите трябва да целят поне запазване на капитала и състоянието във времето. Според мен инфлацията на този етап е около 8-10% на годишна база, независимо от обявената официално. Освен това за да счета една инвестиция за добра тя трябва да носи възвръщаемост над инфлацията. Не мога да сравнявам тази инвестиция със депозити тъй като банките крият риск. Съществува опасност от падане на валутният борд и срив на банковата система. Да не споменавам, че когато Гърция преструктурира дълга си, някои от големите банки като NBG, Alpha Bank, Piraeus Bank ще трябва да бъдат национализирани. Гръцкият дял в банковата система тук е над 30%. Това е опасност за банковата ни система.

                        Земеделската земя би ни предпазила парите най-добре тъй като суровините, които се добиват от нея, се продават в евро на международни цени. Именно за това цените на земите биха достигнали по-бързо до евровите си нива, от други недвижими имоти като апартаменти и тн.

                        Не е препоръка за покупка. Лично не купувам земеделска земя на тези цени и след такъв ръст.
                        Пич за валутния борд вече се излагаш. Виж нивото на валутните ни резерви, отнесено към паричните агрегати, към БВП, към салдото по текущата сметка (което тази година съвсем възможно може да е на плюс), към (краткосрочни външен дълг) и го сравни към това на други държави с валутен борд.
                        Виж намаляващата тенденция във външната задлъжнялост, растящият износ и депресирания внос, както виж и салдото по текущата сметка напоследък. Това което специалистите виждат е намаляваща опасност за валутния борд.
                        Ако падне борда и изпаднем в рецесия и цените на хранителните суровини са ниски, мислиш ли, че земеделската земя ще задържи цени?
                        Няма актив сейфхейвън, винаги трябва да сме на щрек.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                          Колко е средната Евро- рента
                          И средната евро-цена на д-ка

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от toto 2 Разгледай мнение
                            Колега ,не разбрах само със какво правиш сравнение и каква доходност е добра за теб:дали със депозити,дали с аналогични дружества ,дали с директна покупка на земя
                            Колега, в анализът публикуван на уеб сайтът ми можеш да видиш, че правя сравнение със земеделска земя. А като коментар за това дали инвестицията е добра, правя сравнение с реалният темп на инфлация тъй като считам, че във времена като тези, инвеститорите трябва да целят поне запазване на капитала и състоянието във времето. Според мен инфлацията на този етап е около 8-10% на годишна база, независимо от обявената официално. Освен това за да счета една инвестиция за добра тя трябва да носи възвръщаемост над инфлацията. Не мога да сравнявам тази инвестиция със депозити тъй като банките крият риск. Съществува опасност от падане на валутният борд и срив на банковата система. Да не споменавам, че когато Гърция преструктурира дълга си, някои от големите банки като NBG, Alpha Bank, Piraeus Bank ще трябва да бъдат национализирани. Гръцкият дял в банковата система тук е над 30%. Това е опасност за банковата ни система.

                            Земеделската земя би ни предпазила парите най-добре тъй като суровините, които се добиват от нея, се продават в евро на международни цени. Именно за това цените на земите биха достигнали по-бързо до евровите си нива, от други недвижими имоти като апартаменти и тн.

                            Не е препоръка за покупка. Лично не купувам земеделска земя на тези цени и след такъв ръст.

                            Коментар


                            • Колега ,не разбрах само със какво правиш сравнение и каква доходност е добра за теб:дали със депозити,дали с аналогични дружества ,дали с директна покупка на земя

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dr.Tren4eff Разгледай мнение
                                Браво за старанието. Рентата в България ще конвергира по-бързо до средноевропейските равнища. Струва ми се, че ниска я залагаш и оттам ти пада очакваната печалба и доходност.
                                Възможно е, но като цяло рентата се определя от добивите и цените на храните. Не желая да намисам фактора "Европа", тъй като не съм оптимист за живота но този проект след 10 години. Освен това винаги България ще се продава с отстъпка поради по-високият риск и ред други причини. Въпреки това заложих увеличаване на рентите с 3 лв/дка годишно за да проверя как ще се промени доходността и се оказа, че при 1.4 лв/акция доходността се покачва до 4.38% на годишна база. Тази очаквана възвръщаемост е все още ниска за да нарека инвестицията, добра дългосрочно.

                                http://octafinance.com/2011/09/advance-terrafond/

                                Коментар

                                Working...
                                X