IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да се купува ли или да не се купува?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tea_cup Разгледай мнение
    Ами щом му харесва, да си стои под наем. Какво има толкова за чудене не мога да разбера.
    Ясно е, че темата е пързалка, ама положете малко повече усилия да завържете сюжета.
    Разбира се, че не ми харесва да се стоя под наем ... но да се прецакам с кредит за скъп имот с нарастваща лихва ми се вижда не по-малко зле.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
      Всъщност заделените ни пари са около 40 % от това това, което ще дадем за апартамента .
      Така написано - подразбира се таргета.

      Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
      Другият проблем, че в момента няма нищо на нормална цена,а живеем в хубав апартамент под наем и като, че ли се вхърляме на по-скъпо.
      Би ли конкретизирал нормална цена?

      Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
      Хич не ми се иска да си купим някаква дупка, още повече като знам колко ни е хубаво сега. Но наема са си пари на вятъра.
      А хубавите имоти са наистина безбожно скъпи в момента, а и реално няма никакви - излизат по 1 -2 апартамента на 10 дни и те не стават, а са супер скъпи.
      Безбожно скъпи..., няма никакви..., излизат по 1 -2, а и те не ставали, щот са супер скъпи. Какво означава скъпо?

      Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
      В един такъв порочен кръг се въртим. Не бързаме, но ако се вдигнат още цените? Държим си спестяванията в банка, лихвите по депозитите са смешни, да не ни се пък обезценят парите ако тръгнем да влизаме в евро зоната ... не знам.
      Ами правиш избор...!

      Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
      Много сме се зачудили какво да правим
      "Една па.ка мислила, мислила..." Без да се обиждаш.

      Гледам оптимиста и той разбирач станал... Питай го фармата скъпа или еФтина е...?
      Ония дет "без да си иска загатнал за кризата" 2007 - и той "на всяка манджа - мерудия"...
      Такъв е пазара в настоящия момент - щом ти е скъпо - наем. Утре може да е и по-скъпо. Наема няма да стане по-малък, и той ще следва тренда.
      Съвет всеки може да даде от неговата камбанария, само че... Никой не е в твоите обувки. Изборът си е твой.

      Коментар


      • Ами щом му харесва, да си стои под наем. Какво има толкова за чудене не мога да разбера.
        Ясно е, че темата е пързалка, ама положете малко повече усилия да завържете сюжета.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение
          Долното е лично мнение, дано ти е от полза.
          1. Лихвите сега са добри и ще са такива още 1-2 години. Ако ти ги вдигнат след това ще ги вдигнат и за нови кредити, така че тогава няма да е по-изгодно. Препоръчвам ти кредит на който лихвения процент се определя като надбавка на юрибор.
          2. Цените на апартаментите в София няма да паднат поне до 2020, точно обратното. После дори и да паднат няма да са по-ниски от сега.
          3. Ако не ти е спешно можеш не да изчакаш, а просто спокойно да оглеждаш и да търсиш подходящия имот. Не мисля, че за няколко месеца драстично ще скочат цените. Дори да дадеш няколко хиляди повече си заслужава да намериш място, което ти пасва.
          4. Не се връзвай на чужди мечти и представи. Един предпочита на село, друг в чужбина, трети под наем и т.н. Ако планираш живота ти поне 10-15 години да се развива устойчиво на едно място мисли за покупка. Ако смяташ да емигрираш до 5 години или да имаш още 3 деца, може би трябва да изчакаш докато ти се стабилизират представите.
          5. Ако имаш или планираш малко дете, имай предвид че то ще ти е основен ангажимент доста години. Обърни внимание на детски градини, добри основни училища и добър транспорт в района който избереш. Това ще ти спести хиляди часове, ядове, разходи и т.н.
          Интересна теза!
          1. Те някои апартаменти, както купувача успешно е описал като коптори, ще паднат та камо ли цените им
          2. Според мен ценовия таван е достигнат, а реалната себестойност+разумна печалба отдавна са задминати и от тук нагоре по-скъпото= лакомията на строителите и глупави и паникьосани от балона купувачи.
          3. Купувача е изказал тезата че "...Но наема са си пари на вятъра....", с което не мога да се съглася! Наемът драги може да ти даде удобства, които както сам казваш ти не можеш да си позволиш да купиш и още нещо - наемът е свобода. Свобода както за парите ти - да ги впрегнеш да работят за теб или да ти донесат знания, преживявания, пътешествия и т.н., вместо да ги зазидаш в някой коптор. Свобода, защото 25-30г. ипотека са ужасно дълъг период, през които не само че могат, а ще се случат много неща. Може да решиш да избягаш от мръсната София и да предпочетеш детето ти да диша чист въздух някъде далеч или нещо друго...
          4. В БГ има над 1 млн, празни жилища и цялата психоза и малоумие в момента е стимулирано от банките и строителите. Както се изказа един приятел наскоро - сега са последните месеци в които бутат стадото да се напасе хубаво с тревица(заеми) и после 20-30г. стригане!
          5. ЕС предупреди за балон, а купувача бърза ли бърза
          6. БНБ деликатно намекна на банките да се укротят, а купувача бърза да заръфа зелената тревица
          7. БГ се стопява с над 50К на година, раждаемостта на историческо дъно, над 2млн пенсионери, които до 10-на години ще освободят стотици жилища, а купувача бърза че свършват
          .......

          Умната!
          Last edited by tony1975; 03.02.2018, 19:27.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от пасъм Разгледай мнение
            Мисля, че BONI е дал добри съвети...
            Бих добавил
            Виж съседите, близки и в квартала какви са.
            Децата ? У-ща и градини наблизо.
            С какво ще се отопляваш ?
            Къде ще паркираш ?
            Колкото за кредитът смятам, че все още е по-добре да се вземе в лева, но ако можеш изчакай да видиш лятото с какво ще заменят Софибора. Е ако получаваш евра тогава е друго. Но просто нямаш на идея колко пари ще ти струва едно местене на евров заем в друга банка. Ако ти се наложи да рефинансираш някога. Взимай с фиксирана лихва, даже на потребителски имаше да скоро 7г фиксиран.
            За кредити на скоро събирахме оферти, понеже се бяхме спряли на един апартамент, но след това се отказахме. Препоръчаха ни да е вързан към Еуробор, по възможност в лв, но вързан към еуробор. Уплашихме се от голямата сума, която при тези лихви ни е ОК да плащаме, но ако лихвите тръгнат нагоре, а цените на имотите надолу, ще имаме проблем, понеже и да го продадем няма да можем, не на парите, които сме го взели. Оказа се, че продавачът има проблем с документите и се развали сделката. но така или иначе ни накара да се замислим дали не се хвърляме в най-лошия момент. През 2008 роднини си купиха жилище на високите цени, при висока лихва и сега с падането на лихвите живнаха, ние купуваме скъпо жилище на ниски лихви и единственото, което може да стане е лихвите да тръгнат на горе и да се наиграем жестоко.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение




              Не го подвеждай човека.
              Аз му дадох най добрия съвет,дори и да не ми вярва на мен,може да си отиде при финансов анализатор,който ще го консултира срещу стандартен хонорар какво да направи спрямо пазарните и икономически променливи.
              Когато става въпрос за такива решения си струва човек да получи професионално мнение ,а не да чете пророкувания по форумите.
              И такива термини като„изгодни лихви„ и „изгоден кредит” съществуват само в рекламите по телевизията
              Всеки банкер ще ти каже че взимайки кредит си отвсякъде в блатото.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение
                Долното е лично мнение, дано ти е от полза.
                1. Лихвите сега са добри и ще са такива още 1-2 години. Ако ти ги вдигнат след това ще ги вдигнат и за нови кредити, така че тогава няма да е по-изгодно. Препоръчвам ти кредит на който лихвения процент се определя като надбавка на юрибор.
                2. Цените на апартаментите в София няма да паднат поне до 2020, точно обратното. После дори и да паднат няма да са по-ниски от сега.
                3. Ако не ти е спешно можеш не да изчакаш, а просто спокойно да оглеждаш и да търсиш подходящия имот. Не мисля, че за няколко месеца драстично ще скочат цените. Дори да дадеш няколко хиляди повече си заслужава да намериш място, което ти пасва.
                4. Не се връзвай на чужди мечти и представи. Един предпочита на село, друг в чужбина, трети под наем и т.н. Ако планираш живота ти поне 10-15 години да се развива устойчиво на едно място мисли за покупка. Ако смяташ да емигрираш до 5 години или да имаш още 3 деца, може би трябва да изчакаш докато ти се стабилизират представите.
                5. Ако имаш или планираш малко дете, имай предвид че то ще ти е основен ангажимент доста години. Обърни внимание на детски градини, добри основни училища и добър транспорт в района който избереш. Това ще ти спести хиляди часове, ядове, разходи и т.н.



                Не го подвеждай човека.
                Аз му дадох най добрия съвет,дори и да не ми вярва на мен,може да си отиде при финансов анализатор,който ще го консултира срещу стандартен хонорар какво да направи спрямо пазарните и икономически променливи.
                Когато става въпрос за такива решения си струва човек да получи професионално мнение ,а не да чете пророкувания по форумите.

                Коментар


                • Мисля, че BONI е дал добри съвети...
                  Бих добавил
                  Виж съседите, близки и в квартала какви са.
                  Децата ? У-ща и градини наблизо.
                  С какво ще се отопляваш ?
                  Къде ще паркираш ?
                  Колкото за кредитът смятам, че все още е по-добре да се вземе в лева, но ако можеш изчакай да видиш лятото с какво ще заменят Софибора. Е ако получаваш евра тогава е друго. Но просто нямаш на идея колко пари ще ти струва едно местене на евров заем в друга банка. Ако ти се наложи да рефинансираш някога. Взимай с фиксирана лихва, даже на потребителски имаше да скоро 7г фиксиран.

                  Коментар


                  • Долното е лично мнение, дано ти е от полза.
                    1. Лихвите сега са добри и ще са такива още 1-2 години. Ако ти ги вдигнат след това ще ги вдигнат и за нови кредити, така че тогава няма да е по-изгодно. Препоръчвам ти кредит на който лихвения процент се определя като надбавка на юрибор.
                    2. Цените на апартаментите в София няма да паднат поне до 2020, точно обратното. После дори и да паднат няма да са по-ниски от сега.
                    3. Ако не ти е спешно можеш не да изчакаш, а просто спокойно да оглеждаш и да търсиш подходящия имот. Не мисля, че за няколко месеца драстично ще скочат цените. Дори да дадеш няколко хиляди повече си заслужава да намериш място, което ти пасва.
                    4. Не се връзвай на чужди мечти и представи. Един предпочита на село, друг в чужбина, трети под наем и т.н. Ако планираш живота ти поне 10-15 години да се развива устойчиво на едно място мисли за покупка. Ако смяташ да емигрираш до 5 години или да имаш още 3 деца, може би трябва да изчакаш докато ти се стабилизират представите.
                    5. Ако имаш или планираш малко дете, имай предвид че то ще ти е основен ангажимент доста години. Обърни внимание на детски градини, добри основни училища и добър транспорт в района който избереш. Това ще ти спести хиляди часове, ядове, разходи и т.н.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Бонвиван Разгледай мнение

                      Колко заделени и колко на кредит, това е много важно!!! Предполагам 80% налични и 20% кредит?



                      Може би трябва повече да те притеснява ако останете без работа 1-2- или 3 години. Тогава няма да можете да си плащате и главницата....за какви лихви мечтаем? и се притеснявате?!
                      Всъщност заделените ни пари са около 40 % от това това, което ще дадем за апартамента . Другият проблем, че в момента няма нищо на нормална цена,а живеем в хубав апартамент под наем и като, че ли се вхърляме на по-скъпо. Хич не ми се иска да си купим някаква дупка, още повече като знам колко ни е хубаво сега. Но наема са си пари на вятъра. А хубавите имоти са наистина безбожно скъпи в момента, а и реално няма никакви - излизат по 1 -2 апартамента на 10 дни и те не стават, а са супер скъпи. В един такъв порочен кръг се въртим. Не бързаме, но ако се вдигнат още цените? Държим си спестяванията в банка, лихвите по депозитите са смешни, да не ни се пък обезценят парите ако тръгнем да влизаме в евро зоната ... не знам. Много сме се зачудили какво да правим
                      Last edited by IvoP; 03.02.2018, 18:13.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
                        Да уточня, че в нашия случай имаме заделени пари, но разбира се ще трябва да се тегли и кредит.
                        Колко заделени и колко на кредит, това е много важно!!! Предполагам 80% налични и 20% кредит?

                        Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
                        Най-вече ме притесняват лихвите по кредитите
                        Може би трябва повече да те притеснява ако останете без работа 1-2- или 3 години. Тогава няма да можете да си плащате и главницата....за какви лихви мечтаем? и се притеснявате?!
                        Ако една книга не си заслужава да я прочетеш втори път, не си е заслувавало и първия прочит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
                          Здравейте, следя от известно време форума и понеже и ние да се чудим дали сме избрали най-лошия момент да купуваме жилище в София или не, бих искал да събера в една тема мненията ви по въпорса. Да уточня, че в нашия случай имаме заделени пари, но разбира се ще трябва да се тегли и кредит. Купуваме с цел живеене, а не инвестиция. Мислите ли, че цените на имотите могат да тръгнат надолу? Предлагане няма никакво, за някакви коптори искат безумни пари. Най-вече ме притесняват лихвите по кредитите, които в момента са супер ниски и да купиш супер скъп имот при ниска лихва и след 1 години лихвите да се скочат, би се получила такава наигравка, че не ми се мисли. Ясно е, че никой не може да предскаже със сигурност какво ще стане, но би ми било полезно да събера мнения. Предварително благодаря!



                          Ако си направиш консултация с финансов анализатор или специалист по финанси отговора който ще получиш ще бъде отрицателен.
                          В момента като купувач си в най неизгодна позиция
                          Купуваш на двойно завишени цени,при изкуствено занижени лихви ,с тенденция за вдигане на цената на кредитния ресурс и съответно още оскъпяване на покупката,насреща си имаш поскъпващи стоки и услуги и ,ръст на заплатите който реално не покрива предходните две тенденции.
                          Мисли много хубаво.
                          До една година пазара ще се обърне в друга посока,с колко и до къде ще се види.

                          Коментар


                          • Значи няма да взимаш суперскъп имот. Гледай това, което ти е по джоба.

                            Коментар


                            • Живот се живее сега. Вземи нещо компактно, удобно за обслужване.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от IvoP Разгледай мнение
                                Здравейте, следя от известно време форума и понеже и ние да се чудим дали сме избрали най-лошия момент да купуваме жилище в София или не, бих искал да събера в една тема мненията ви по въпорса. Да уточня, че в нашия случай имаме заделени пари, но разбира се ще трябва да се тегли и кредит. Купуваме с цел живеене, а не инвестиция. Мислите ли, че цените на имотите могат да тръгнат надолу? Предлагане няма никакво, за някакви коптори искат безумни пари. Най-вече ме притесняват лихвите по кредитите, които в момента са супер ниски и да купиш супер скъп имот при ниска лихва и след 1 години лихвите да се скочат, би се получила такава наигравка, че не ми се мисли. Ясно е, че никой не може да предскаже със сигурност какво ще стане, но би ми било полезно да събера мнения. Предварително благодаря!
                                шАко не ти е за инвестиция, а да живееш в него, прецени в какъв период смяташ, че ще ти е по-изгодно да живееш под наем. Ако прегледаш темата за тренда на имотите, там можеш да изчетеш всички стотици страници и да прецениш на кого да вярваш, на Накавръка или на повишителите, които са мнозинство.

                                Коментар

                                Working...
                                X