Първоначално изпратено от melon
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Какво понижение очаквате на жилищните имоти? - АРХИВ 2
Collapse
Заключена.
X
X
-
-
Първоначално изпратено от melon Разгледай мнениеДраги приятели, не се заблуждавайте, че брокерите определят цените!
В 99% от случаите цените се определят от собствениците на имотите...
...За брокера е по-важно да си вземе процента от сделката и да не му се влачи имота дълго, а не да се продаде на много по-висока цена(ако изобщо се продаде) и да се занимава месеци и години с имота.Last edited by oldy; 09.11.2010, 17:28.
Коментар
-
А, и още нещо, че пропуснах.
Драги приятели, не се заблуждавайте, че брокерите определят цените!
В 99% от случаите цените се определят от собствениците на имотите. Имам известен опит като брокер от преди години. За брокера е по-важно да си вземе процента от сделката и да не му се влачи имота дълго, а не да се продаде на много по-висока цена(ако изобщо се продаде) и да се занимава месеци и години с имота.
Коментар
-
-
Първоначално изпратено от Zashtontcho Разгледай мнение[FONT="Lucida Sans Unicode"]
Ааа, падна ли ми РандиТова колко методи за оценка на инвестиции в реални активи ползвам не е тема на този форум. В тоз форум се говори предимно за трите най-познати метода ...
дебела глава си - де да беше толкова просто.
Метни едно око и на метода на Волфганг Негели, също подценяваш и регулациите на земята в страната, но старанието ти да сричаш е похвално.
Получаваш чиърс!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Dimitar. Разгледай мнениеОбещаните вчера данни от търгове.
Коментар
-
Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнениеАко, питаш бебе Защончо какви други методи за оценка на имотки познава ( а те са доста ), съм сигурен, че няма да ти вдене за какво го питаш даже?Това колко методи за оценка на инвестиции в реални активи ползвам не е тема на този форум. В тоз форум се говори предимно за трите най-познати метода - на сравнение с подобни активи, на ликвидационната стойност и на дисконтираните парични потоци. За жилищни имоти дисконтираните парични потоци не може да се използва, защото трябва да се прогнозират проценти и параметри за период над 5 години, което в сегашното положение не е лесна задача. За търговски площи, където имаме по-кратък период на възвращаемост нещата са по-различни.
Първите два метода дават сравнително реална оценка на ЖИ - в последните ми може би 50 поста съм показал многобройни сравнения на еднакви имоти с еднакви локации, които имат над 2 пъти разлика в цените. Увеличеният брой търгове от ЧСИ дава на пазара представа кои са реални цени и кои не. Докато предприемачи и брокери имат интерес да завишават цените и да постигнат изкуствено високи цени, които им дават огромни печалби, ЧСИ имат интерес от реални цени и много на брой сделки, за да печелят повече от комисионни. Когато разликите между реалните цени, които се получават при ЧСИ и офертните цени в брокерските сайтове се доближи до 5-10%, това ще бъде признак за стабилизиране на пазара.
Другият метод - на ликвидационната стойност, не може да се приложи в оригиналния си вид за ЖИ. ЖИ не са фабрика, за да разпродадеш машините и автопарка. Затова се използва модификация, която с прости средства дава стойността, на която купувача би изградил подобен актив - подобно жилище, със собствени средства. И това съм правил няколко пъти, подробно съм разписвал себестойността на строеж на къща и това колко излиза в крайна сметка. Отново се получава разлика от 2-3 пъти реалната цена с тази, която се оферира по брокерски сайтове.
Голямото предимство на имотите, купени през брокер, е възможността за ползване на банков ипотечен кредит. Докато има хора, които нямат възможност да ползват друго финансиране, и които вярват, че ипотечния кредит е разумно решение за период от 20-30 години напред, офертните цени ще продължават да са пъти по-високи от реалните. За купувача с ипотечен кредит е все едно дали имотът му струва 100 000 или 200 000 , той няма и 5 000 собствени пари. Докато има стабилна работа и възможност да си плаща ипотеката, цената на ЖИ е без значение за него. Това, което има значение, е че живее в нов дом, че колегите и приятелите одобряват решението му и го поздравяват за новия дом, и че неговото семейство има възможност да си плаща вноските.
Първоначално изпратено от all_trader Разгледай мнениеза това говорим . обедняването на българското население продължава с пълна сила благодарение и на измислената макроикномическа политика и корупцията . как да взимат хората кат нямат пари? а банките се опитват до ограбят и без това нямащия кой знае какво средностатистически българин. взимането на кредит в момента не е добра оферта при тези цени и тази ситуация ...
Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнениеИ аз купих недвижимо през 2008 г, на скъпи цени при ниска лихва и в момента си го ползвам и си го харесвам...
Първоначално изпратено от all_trader Разгледай мнениенищо ново под слънцето .
алчните банкери трябва да отпускат кредити за да правят пари . иначе губят . за това и тези реклами навсякъде . ако ви прави впечатление и на билбордове и по ТВ всяка 2ра реклама е на банка отпускаща кредит... плюс това кризата в БГ изобщо не е отминала а си бушува с пълна сила . имаме увеличаване на безработицата , намаляване на реалните доходи , жилищата все още са яко надценени а кредитите прекалено скъпи. Дали останах още баламурници да взимат кредитите при тези условия?
Първоначално изпратено от nns Разгледай мнениеАман с тия търгове , аз съм участвал веднъж - зимата на 2008г. едни складове построени в село на 20км. от Бургас - бяха обявени всичките за 40 000лв , ние с двама приятели кандидатствахме за 3 бр. за около 20 000лв. - задатък внесен - оферти в срок - търга отменен - след 3 месеца отново всичките на нов търг - за 10 000лв. общо - да не мислиш че си играх отново да кандидатствам?! Тая работа не е като оная работа - купи си първо и тогава ни ги навирай тия оферти и цени.
Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнениеМай полека-лека нещата с кредитирането отиват да се нормализират, а? Разбира се, все още са далеч са от нормални, но се движат в правилната посока...
Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнениеНе съм брокер, но не съм съгласен да бъдат оплювани на килограм (колкото и модно да е сега). А и как да купи човек от търг с ипотека?
И защо трябва да купуваш от търг с ипотека? Само си създаваш изкуствено грижи. Решението е - брокер, ипотека от банка и ново жилище. Печелиш ти, брокерът, банката, нотариуса. Всички печелят.
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеГ-н Частен съдебен изпълнител, всъщност за четящите този форум, може наистина да са по-интересни цените от търгове на митницата, отколкото твоите нон-стоп справки от Камарата ви.Още повече, цените, на които стартират продажбите ви на жилища по никакъв начин не отразяват реалния пазар на имоти.
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеНяма лошо да си пускаш справките, но мисля че с наглото си поведение и безцеремонен тон изобщо не помагаш за подобряване на имиджа ви.Какво ли казва Етичния ви кодекс по въпроса?
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеТук, коректността изисква да добавиш, че и ЧСИ трябва да напълнят кошницата с нениските си такси.
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеИстината е, че почти няма жилища на пазарна цена в тези търгове.
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеНеслучайно се водят дебати дали ако се използва пазарна цена от ЧСИ това няма да в полза на длъжника, но съвсем ще ви утежни и удължи процедурите.
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеда, ясно е вече от разясненията, че по ред причини е почти невъзможна покупка чрез кредит при продан от ЧСИ, нали Zashtontcho?
Коментар
-
Първоначално изпратено от baba_meca Разгледай мнениеЛихвите по рекламите на банките може и да падат. Ако това е реално, а не поредния рекламен трик, то задайте си въпроса защо падат - кога цената на една стока(кредит в случая) пада?
Може би търсенето е по-ниско от предлагането,а ?
ето и едно потвърждение на тази теза:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/...ni_v_kraia_na/
"Спрямо септември 2009 г. наетите са със 140 хил. или с 6 на сто по-малко."
т.е 140 хил. по малко потенциални кредитополучатели само за 1 година
а колко ли са тези с по-ниски доходи
има да си чакате голямото раздаване на кредити
Коментар
-
Лихвите по рекламите на банките може и да падат. Ако това е реално, а не поредния рекламен трик, то задайте си въпроса защо падат - кога цената на една стока(кредит в случая) пада?
Може би търсенето е по-ниско от предлагането,а ?
ето и едно потвърждение на тази теза:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/...ni_v_kraia_na/
"Спрямо септември 2009 г. наетите са със 140 хил. или с 6 на сто по-малко."
т.е 140 хил. по малко потенциални кредитополучатели само за 1 година
а колко ли са тези с по-ниски доходи
има да си чакате голямото раздаване на кредити
Коментар
-
Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнениехитър като листна въшка
и аз така
Коментар
-
Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнениеСебулбата в живота си кредит не е взимал...
По принуда ползва кредитни карти из Европата и по света...
Себулбата е хитър като цяло стадо лисици...
и аз такатова мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции
Коментар
-
Първоначално изпратено от moderast Разгледай мнениеall_trader, останаха - виж Себулбата е готов
Но все пак да почакаме статията да се материализира - да видим на пазара ипотечни кредити на 80% от пазарната оценка при 4% фиксирана ЗА ЦЕЛИЯ ПЕРИОД лихва.
Защото всичко друго са само думи и нищо повече.
По принуда ползва кредитни карти из Европата и по света...
Себулбата е хитър като цяло стадо лисици...
Коментар
Коментар