IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Milenski Разгледай мнение
    Колеги, темата с имотите е много интересна, не съм убеден, че има еднозначна истина, но ето я моята гледна точка:


    1. София е най - евтината столица в ЕС към момента.

    2. Имотите не са стигнали нивата от 2008, ако изчисли цената в средни годишни заплати тогава и сега:
    Колко годишни заплати са нужни за изплащането на един апартамент на цена 140000 лв (приемаме че разглеждаме един и същ апартамент чиято цена сега и тогава съвпада):
    -през 2008 са нужни 15.3 годишни заплати (при основа 9153лв средна годишна заплата - включва добавени 40% доходи "под масата")
    -през 2018 са нужни 10.2 годишни заплати (при основа 13755 лв средна годишна заплата - няма добавени доходи "под масата" приемаме че сивия сектор е намалял към момента)

    Тоест разликата между необходимият брой годишни заплати за един и същи апартамент, който в момента и през 2008 е на една и съща цена е грубо 5 години.
    Или ако работим цяла година за този апартамент, през 2008, е трябвало да работим 5 години повече (15 години, вместо 10 години сега), или апартамента е бил по - скъп с 50%.

    Респективно би следвало да има още на къде да поскъпват (гледаме времето което ще работим на средна годишна заплата), за да стигнат нивата на балона от преди кризата 2008, а именно - биха мгли да поскъпнат с още 50% в рамките на няколко години.

    3. Планираме да влезем в ЕВРО зоната, което също е предпоставка за поскъпване на доста неща с около 10-20% в добрият случай.
    Тук е важно да се направи аналог с 2007 и тогава влизането в ЕС, кризата, спадането на цените с около 30%, но имайте предвид че тогавашните цени са били с 50% по скъпи от сега, тоест спада е бил по - драстичен заради сериозната надценка, която към момента не е толкова голяма спрямо работната заплата. Респективно една проста сметка апартамент който е 100 000 лв в момента, 2007 би бил 150 000лв, ако по аналогия с тогавашната криза падне с повече от 30% - да кажем 40%, това означава да поевтинее до 90 000лв (от тогавашното ниво), добавям още 10% спад и получавам грубо 80 000 лв цена, или спад 20%, което според мене е максималния спад който би се случил.
    Важно - тази сметка е доста груба, и се базира основно на аналогия с криата 2007-2008, разбира се изглежда по проф. Нагласенко и акад. Натъкменко, но за мен аналогията я има, и ми се струва до някъде адекватна отправна точка.


    В заключение ще кажа:
    1. Позатягане на кредитирането ще доведе до лек спад - максимум 15%, а после може би компенсация до сегашни нива или покачване, провокирано от ЕВРО зоната.
    2. Ще има замразяване на цените - хората имат нагласата, че влезем ли в ЕВРО зоната всичко ще поскъпне и са склонни да чакат до тогава (2 години мисля е хоризонта).
    3. По пътя към ЕВРО зоната цените отново ще започнат да растат.
    4. Има хора, които осъзнавайки това, и страхувайки се от затегнато кредитиране, бързат да купят сега (естествено гонят 5-10% под пазара и се радват ако ги спечелят)
    5. Има хора с готови пари, които ги е страх от инфлация и също искат да купят, и те теглят пазара 5-10% надолу.
    6. Има хора, които са на зор, но това не е толкова масово, кризата не е следстиве от неработещи бизнес решения, а от седене в къщи, адаптираме се и като цяло ще се адаптираме и към това, респективно ще превъзмогнем нещата и ще растем отново (колкото и да не вявам в безкрайния растеж, но реално с растежа расте и инфлацията, та малко се надбягваме с вятъра, в духа на тая мисъл - имотите инфлацията не ги яде така както сухите пари).
    7. Ако обмисляте продажба, без да имате реални финансови притеснения - не губете пари сега, по - скоро се опитайте да продавате на нормална цена за момента, ако пък ви е спешно - вие си знаете, но помислете добре.

    Това са моите виждания по въпроса. Подчертавам - не съм брокер, но се опитвам да имам поглед върху имотите като цяло.
    Ще се радвам на коментари.
    На първо място става въпрос за жилища.А жилищата са места,където живеят хора.В сравнение с 2008г населението на София се е увеличило с 80 хиляди души,а броя жилища е нараснал също с толкова.Но в жилище не живее средно по един човек,а по трима,така че има поне три пъти повече новопостроени жилища оттогава насам отколкото техни потенциални обитатели.Плюс издадени разрешителни за строеж на още 20 хиляди жилища през последните две години.Същевременно населението във възрастта 20-35 години в София е с 40 хиляди по-малко спрямо 2008г.А основно купуват жилище,за да живеят в него,хората в тази възрастова група.
    Освен това има и 310 хиляди души на 60 и повече години.Което означава,че ще се освободят много жилища в близките години поради високите нива на смъртност в София-над 15 хиляди души годишно.
    Та ситуацията е -вигвами много,индианци малко,от тях младите индианци са още по-малко.
    А и все по-малко от тези хора ще купуват с ипотека заради затегнатите условия на банките.А и все повече хора ще си правят сметка,че винаги тази криза може да се повтори и няма да могат да си плащат вноските.
    ​​​​​
    Last edited by mirodes; 26.04.2020, 07:55.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Milenski Разгледай мнение
      2. Имотите не са стигнали нивата от 2008, ако изчисли цената в средни годишни заплати тогава и сега:
      Колко годишни заплати са нужни за изплащането на един апартамент на цена 140000 лв (приемаме че разглеждаме един и същ апартамент чиято цена сега и тогава съвпада):
      -през 2008 са нужни 15.3 годишни заплати (при основа 9153лв средна годишна заплата - включва добавени 40% доходи "под масата")
      -през 2018 са нужни 10.2 годишни заплати (при основа 13755 лв средна годишна заплата - няма добавени доходи "под масата" приемаме че сивия сектор е намалял към момента)
      Това за 2008 г. много хора го дъвчат, но според мен не е задължително да се стигат тези цени като някакъв критерий. Тези цени тогава бяха много надути и то за кратко време, за да се правят някакви генерални заключения според тях.
      То и Софикс беше към 2000 тогава, а сега е 450. Няма ли да го вържеш и него със заплати, цени и т.н.?

      Коментар


      • Нормално е София да е най евтината столица.
        В България са най ниски заплатите от целия евро съюз.
        Минималната заплата е 500 лева а пенсията 210 лева.

        КОЛКО МЕСЕЧНИ ЗАПЛАТИ Е ЕДИН АПАРТАМЕНТ В СОФИЯ.

        ДАЛИ ПЪК СОФИЯ НЕ Е НАЙ СКЪПАТА СТОЛИЦА АКО ГО СМЕТНЕМ КАТО БРОЙ ЗАПЛАТИ.
        Форекс блог

        Коментар


        • Колеги, темата с имотите е много интересна, не съм убеден, че има еднозначна истина, но ето я моята гледна точка:


          1. София е най - евтината столица в ЕС към момента.

          2. Имотите не са стигнали нивата от 2008, ако изчисли цената в средни годишни заплати тогава и сега:
          Колко годишни заплати са нужни за изплащането на един апартамент на цена 140000 лв (приемаме че разглеждаме един и същ апартамент чиято цена сега и тогава съвпада):
          -през 2008 са нужни 15.3 годишни заплати (при основа 9153лв средна годишна заплата - включва добавени 40% доходи "под масата")
          -през 2018 са нужни 10.2 годишни заплати (при основа 13755 лв средна годишна заплата - няма добавени доходи "под масата" приемаме че сивия сектор е намалял към момента)

          Тоест разликата между необходимият брой годишни заплати за един и същи апартамент, който в момента и през 2008 е на една и съща цена е грубо 5 години.
          Или ако работим цяла година за този апартамент, през 2008, е трябвало да работим 5 години повече (15 години, вместо 10 години сега), или апартамента е бил по - скъп с 50%.

          Респективно би следвало да има още на къде да поскъпват (гледаме времето което ще работим на средна годишна заплата), за да стигнат нивата на балона от преди кризата 2008, а именно - биха мгли да поскъпнат с още 50% в рамките на няколко години.

          3. Планираме да влезем в ЕВРО зоната, което също е предпоставка за поскъпване на доста неща с около 10-20% в добрият случай.
          Тук е важно да се направи аналог с 2007 и тогава влизането в ЕС, кризата, спадането на цените с около 30%, но имайте предвид че тогавашните цени са били с 50% по скъпи от сега, тоест спада е бил по - драстичен заради сериозната надценка, която към момента не е толкова голяма спрямо работната заплата. Респективно една проста сметка апартамент който е 100 000 лв в момента, 2007 би бил 150 000лв, ако по аналогия с тогавашната криза падне с повече от 30% - да кажем 40%, това означава да поевтинее до 90 000лв (от тогавашното ниво), добавям още 10% спад и получавам грубо 80 000 лв цена, или спад 20%, което според мене е максималния спад който би се случил.
          Важно - тази сметка е доста груба, и се базира основно на аналогия с криата 2007-2008, разбира се изглежда по проф. Нагласенко и акад. Натъкменко, но за мен аналогията я има, и ми се струва до някъде адекватна отправна точка.


          В заключение ще кажа:
          1. Позатягане на кредитирането ще доведе до лек спад - максимум 15%, а после може би компенсация до сегашни нива или покачване, провокирано от ЕВРО зоната.
          2. Ще има замразяване на цените - хората имат нагласата, че влезем ли в ЕВРО зоната всичко ще поскъпне и са склонни да чакат до тогава (2 години мисля е хоризонта).
          3. По пътя към ЕВРО зоната цените отново ще започнат да растат.
          4. Има хора, които осъзнавайки това, и страхувайки се от затегнато кредитиране, бързат да купят сега (естествено гонят 5-10% под пазара и се радват ако ги спечелят)
          5. Има хора с готови пари, които ги е страх от инфлация и също искат да купят, и те теглят пазара 5-10% надолу.
          6. Има хора, които са на зор, но това не е толкова масово, кризата не е следстиве от неработещи бизнес решения, а от седене в къщи, адаптираме се и като цяло ще се адаптираме и към това, респективно ще превъзмогнем нещата и ще растем отново (колкото и да не вявам в безкрайния растеж, но реално с растежа расте и инфлацията, та малко се надбягваме с вятъра, в духа на тая мисъл - имотите инфлацията не ги яде така както сухите пари).
          7. Ако обмисляте продажба, без да имате реални финансови притеснения - не губете пари сега, по - скоро се опитайте да продавате на нормална цена за момента, ако пък ви е спешно - вие си знаете, но помислете добре.

          Това са моите виждания по въпроса. Подчертавам - не съм брокер, но се опитвам да имам поглед върху имотите като цяло.
          Ще се радвам на коментари.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
            ето една падаща оферта има ги и двете
            https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=5f0h6c&f1=1
            https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=5f0h6c&f1=1

            Открийте 10-те разлики
            Аз една ще ви кажа. 20к€ надолу в цената
            Този сайт е много некоректен.
            Една и съща обява се пуска от 10 агенции на различни цени.
            Неможеш да му хванеш края.
            Форекс блог

            Коментар


            • ето една падаща оферта има ги и двете
              https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=5f0h6c&f1=1
              https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=5f0h6c&f1=1

              Открийте 10-те разлики
              Аз една ще ви кажа. 20к€ надолу в цената
              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

              Коментар


              • Понижението на имотите се обсъжда основно в тази тема:
                Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?


                Коментар


                • Първоначално изпратено от Ricognito Разгледай мнение

                  С този висок процент на безработица особено през последния месец, така е...
                  То не е проблема само в безработица.
                  Цените на имотите надхвърлиха човешкия живот. Тоест един средностатистически човек който е на заплата за цял живот неможе да спечели колкото за един апартамент.
                  Пазара няма да се отпуши ако не паднат цените с поне 30-40 %.
                  Форекс блог

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Седларов Разгледай мнение

                    то това си беше ясну оше от лани, папурковци, ливадковци и бучмишовци ще го поемат до корен...
                    Абе ти май друга песен пееше до скоро?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mauricio84 Разгледай мнение
                      През последните 6 месеца пазара на имоти в големите градове е много свит че е почти нула.
                      Неможе да се прави статистика за средна цена на имот от единични случай.
                      То просто няма пазар.
                      С този висок процент на безработица особено през последния месец, така е...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

                        пеше, ти са специалист по имотиту ли си или по токо и арпаджика?

                        нема да загази само папурково, ще има свити наеми и по другите квартале. вкл и центъро.
                        за твоите дестинации, чесно казано не знам. аз и под наем не бих се свирал тама, та не за постоянно.

                        ще правя парник, може ли да ми пратиш по рейса расад?
                        най добре в кофички от кисело млеко.
                        Центъро си е център и не само у София у цел свет..Аз например у Папурково дори ме е гнус само да преминем..У София нема по гнусно место.Разсад у кофички нямам щото вече го насадих имам такъв в минипарници...По имотите не съм специалист специалисти са сите бунаци набутали се на къро у папурково.капепе требе на четвърти километър и с декларация да ви пускат към центъро

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                          Венко за папурково те предупредих ама ти спореше с мен.Говорех ти че ще дойде чума по фирмите на въртеливите дупета ти не та не.На базата на какво ще искат 1300 евро за мутроброкерски квадрат на базата на какво?
                          пеше, ти са специалист по имотиту ли си или по токо и арпаджика?

                          нема да загази само папурково, ще има свити наеми и по другите квартале. вкл и центъро.
                          за твоите дестинации, чесно казано не знам. аз и под наем не бих се свирал тама, та не за постоянно.

                          ще правя парник, може ли да ми пратиш по рейса расад?
                          най добре в кофички от кисело млеко.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

                            мислиш ли, че твоя строеж в банско ще преживее и този цикъл, преди да се саморазруши?
                            Венко за папурково те предупредих ама ти спореше с мен.Говорех ти че ще дойде чума по фирмите на въртеливите дупета ти не та не.На базата на какво ще искат 1300 евро за мутроброкерски квадрат на базата на какво?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Седларов Разгледай мнение

                              то това си беше ясну оше от лани, папурковци, ливадковци и бучмишовци ще го поемат до корен...
                              мислиш ли, че твоя строеж в банско ще преживее и този цикъл, преди да се саморазруши?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение

                                Какво разбирате под недовършен имот? Имот в строеж с читав инвеститор или зарязана сграда?
                                колегата гледа имоти, които от предния бум не са въведени в експлоатация.

                                това за читавия инвеститор ми е малко като дискусия по теология. всички са чували, че има господ, но никой не го е виждал.

                                Коментар

                                Working...
                                X