IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Къща от бали слама от ръж?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

    Има, но цената е "солена". В Трявна в момента строят такава къща, балите са доставени от Чехия. Силно пресовани и обработени с нещо, което ги прави незапалими.
    Пресованите панели и в БГ вече ги изработват. Нямам интерес към тях. Ръжени бали сено се опитвам да намеря, а не пресовани панели.

    Коментар


    • Да обърна внимание на желаещите, че темата е от преди повече от десет години.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от scapegOat Разгледай мнение

        Много ми се играе. Само бали от ръж да има.
        Има, но цената е "солена". В Трявна в момента строят такава къща, балите са доставени от Чехия. Силно пресовани и обработени с нещо, което ги прави незапалими.
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

          Виждам, че ви се играе. Което е знак добър. Ако е за децата през лятото - супер. Може да инсталирате фотосолари, едно инверторче, и - ето ви, енергонезависим интернет в колибата.
          И още, мълниезащита. Задължително. Че балите горят, пусти.
          Много ми се играе. Само бали от ръж да има.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
            А не може ли от стъбла на коноп...?
            Хем ще си живееш, хем ще си нюхаш...
            Карантината ти се отразява твърде добре.
            Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
            Мечо

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
              А не може ли от стъбла на коноп...?
              Хем ще си живееш, хем ще си нюхаш...
              Може да я направи къща за гости.
              Ще поскубват от стените и ще попушват. Без да рискуват да носят със себе си.

              Коментар


              • А не може ли от стъбла на коноп...?
                Хем ще си живееш, хем ще си нюхаш...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mehudi Разгледай мнение
                  Re: Къща от бали слама от ръж?

                  аз лично говоря за себе си. сламената къща я правя не за евтиния, а защото ме кефи и защото мисля, че ще е гот да се живее в нея. цената не е определяща в случая. а и все пак искам да живея в софия (тук работя), а не в дън гори тилилейски (там парцелът ще ми е сигурно по 1 ст на декар и тн). може да не съм бил ясен - ще строя къща от сламени бали за основно жилище, а не "вила".
                  Виждам, че ви се играе. Което е знак добър. Ако е за децата през лятото - супер. Може да инсталирате фотосолари, едно инверторче, и - ето ви, енергонезависим интернет в колибата.
                  И още, мълниезащита. Задължително. Че балите горят, пусти.
                  Last edited by Pyramid; 26.03.2020, 06:16.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mehudi Разгледай мнение
                    Re: Къща от бали слама от ръж?



                    нали затова тр да е от ръж - да не им е вкусно, в най-лошия случай
                    Здравейте,

                    Успяхте ли да намерите ръжени бали сено?

                    Коментар


                    • Re: Къща от бали слама от ръж?

                      Първоначално изпратено от GGeko
                      Първоначално изпратено от Netisan
                      Първоначално изпратено от Jay Gould
                      Интересно ми е да видя обаче резултата. Ако се направи като хората (да не гние и да не завъжда гадини), няма да е много екологично, с тези химикали, но ме интересува цената на квадрат.
                      Уви, цената е слабото място на всички екологични и възобновяеми далаверки.
                      Постигаш удивителна евтиния и ефективност за сметка на ужасна скъпотия и разсипия, които остават зад кадър.
                      Да вземем само балите - 2000 бали по 1 лев правят колкото една прилична готова кирпичена къща на село. А пустеещи къщи - море. С дворове, със старинно обзавеждане. Ние все пак не живеем в дивите прерии, а в една сравнително уредена и с приятен климат страна.
                      Съгласен съм че, сигурно няма да излезе толкова евтино колкото на пръв поглед изглежда (особенно ако включиш и труда). Но това не го прави лоша инвестиция непременно. Сигурно, ще се намери някои чужденец природозащитник, който да купи къщата. Абе интересно начинание като цяло.
                      аз лично говоря за себе си. сламената къща я правя не за евтиния, а защото ме кефи и защото мисля, че ще е гот да се живее в нея. цената не е определяща в случая. а и все пак искам да живея в софия (тук работя), а не в дън гори тилилейски (там парцелът ще ми е сигурно по 1 ст на декар и тн). може да не съм бил ясен - ще строя къща от сламени бали за основно жилище, а не "вила".
                      --
                      curiosity has killed the cat

                      Коментар


                      • Re: Къща от бали слама от ръж?

                        Първоначално изпратено от Netisan
                        Първоначално изпратено от Jay Gould
                        Интересно ми е да видя обаче резултата. Ако се направи като хората (да не гние и да не завъжда гадини), няма да е много екологично, с тези химикали, но ме интересува цената на квадрат.
                        Уви, цената е слабото място на всички екологични и възобновяеми далаверки.
                        Постигаш удивителна евтиния и ефективност за сметка на ужасна скъпотия и разсипия, които остават зад кадър.
                        Да вземем само балите - 2000 бали по 1 лев правят колкото една прилична готова кирпичена къща на село. А пустеещи къщи - море. С дворове, със старинно обзавеждане. Ние все пак не живеем в дивите прерии, а в една сравнително уредена и с приятен климат страна.
                        Съгласен съм че, сигурно няма да излезе толкова евтино колкото на пръв поглед изглежда (особенно ако включиш и труда). Но това не го прави лоша инвестиция непременно. Сигурно, ще се намери някои чужденец природозащитник, който да купи къщата. Абе интересно начинание като цяло.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от B.Graham
                          Mehudi как върви екшъна? Поствай снимки да следиме развитието ако е възможно.
                          ами още не е започнал истински. като му дойде времето, ще разтръбя и ще се чуе. има блог, където описвам, но засега няма движение.
                          --
                          curiosity has killed the cat

                          Коментар


                          • Mehudi как върви екшъна? Поствай снимки да следиме развитието ако е възможно.
                            Life won't wait for you.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от be_google
                              Ти ли си Мехуди или друг от многото фенове на екологимното строителство?

                              Архитект строи екокъща в Белоградчишко!?!?!?!
                              26 Август 2009, 08:49
                              Източник: http://dom.dir.bg/2009/08/26/news4975548.html

                              Екокъща се е ширнала на голяма открита поляна над белоградчишкото село Чифлиците
                              Сн.: БТА
                              Екокъща се е ширнала на голяма открита поляна над белоградчишкото село Чифлиците. .........
                              това е друг фен на еко-то.
                              --
                              curiosity has killed the cat

                              Коментар


                              • Ти ли си Мехуди или друг от многото фенове на екологимното строителство?

                                Архитект строи екокъща в Белоградчишко!?!?!?!
                                26 Август 2009, 08:49
                                Източник: http://dom.dir.bg/2009/08/26/news4975548.html

                                Екокъща се е ширнала на голяма открита поляна над белоградчишкото село Чифлиците
                                Сн.: БТА
                                Екокъща се е ширнала на голяма открита поляна над белоградчишкото село Чифлиците. В сърцето на предбалкана в едно от най-красивите места в страната - под уникалната белоградчишка скална корона. Къщата с право впечатлява всеки, който я зърне, а историята й е повече от странна. Строи я сам с двете си ръце архитект Георги Георгиев от София. Гради я по стар обичай - само с природни материали, екологично чисто.
                                Архитект Георгиев е роден във Велико Търново. След като решил да започне експеримента направил голяма обиколка в страната, за да избере място за своята странна къща. Една година обикалял България, за да открие подходящо място. Кръстосал Странджа, Еленския Балкан и накрая дошъл в Белоградчишко, край село Чифлиците. Мястото му показал неговият кум и кръстник Кръстан Каракашев.
                                "Хареса ми и реших, че съм намерил точното място, което отговаря на моите изисквания - красива природа, подходяща глина. Магическо, енергийно място. И най-важното - в този девствен край аз се чувствам чудесно" - разказа за БТА архитект Георги Георгиев.
                                "Разбрах, че има и още едно предимство - районът не е земетръсен. А това е важно за моята конструкция на къщата. Този начин на строителство, тази конструкция, по която аз строя къщата, официално не е регистрирана в земетръсния правилник за строителство", уточнява архитектът.
                                За Георги Георгиев това строителство е един експеримент. Иска да построи къща с двете си ръце, използвайки екологично строителство.Засега обаче краят е неизвестен, споделя Георгиев, но това не го притеснява.
                                Всичко се прави само от естествени материали - камък за основите, глинени тухли (непечени - кирпич) за стените, дърво за покривната конструкция. Проектът за необикновената сграда е негов. Показва ни макета - странна постройка с разперени като криле два странични навеса. Идеята е сградата да се впише естествено в пейзажа и да бъде незабележима, откъдето и да я погледнеш. Дори покривът отгоре се застила с чимове трева. Основното помещение в къщата е дневната. В нея архитектът е предвидил кът за кухня, кът за почивка с телевизор и легло.Особено е и мястото отделено за работа, до което ще се стига по вътрешна стълба. Промушвам се между подпорите - над нас работниците редят гредореда на покрива, и влизам в построеното изградено вече помещение.Това ще е спалнята, гордо се хвали архитектът. Изумяват ни идеално гладките кирпичени стени и дебелината им - около 80 сантиметра. Виждайки изненадата ни Георгиев обяснява. "Тухлите правим на място с преса. Ползваме глината, изкопана от основите за къщата, примесена с малко сено. В тухлите за прозореца сме добавили и малко перлит, за да са по-леки. Но и перлитът е естествен материал", разказва архитект Георгиев. В градежа на тази къща няма хоросан, нито бетон, нито какъвто и да е елемент от съвременното строителство. Дори вътрешната мазилка ще е изработена от различни естествено оцветени глини. "При строежа експериментираме и някои позабравени архитектурни форми - правим сводове и арки", обясни Георгиев. Експериментът, с който се гордее, са изградените вече сводестите тавани на спалнята, които са направени без кофраж. Гради се много бавно, тухла по тухла, докато се заключи строежът отгоре. Накрая стабилността на градежа е изпробвана с голямо натоварване - 430 кг на квадратен метър. Нищо не помръднало, уверява ни архитектът. Другият експеримент, който предстои да направи ще е изграждането на куполът в банята, който ще се направи пак без кофраж със същите кирпичени тухли. До идеята за подобно строителство архитектът стигнал след като го видял с очите си. Такова строителство има на много места - от Финландия, Англия, Германия и Индия, та чак до Австралия, уточнява архитектът. Подобни къщи се градят и в САЩ, разказва Георгиев. Естествено, това строителство не е масово, то е бутиково. Позволяват си го само хора от средната класа и малко над нея. Избират това строителство, защото предлага по-здравословен начин на живот, обяснява архитект Георги Георгиев. Той уточнява, че това строителство е в пъти по-скъпо от обикновеното. В България все още е "на кантар" с общоприетото, въпреки че всичко се прави на ръка - обяснява Георгиев. Кои са предимствата човек да живее в така изградена къща? Дебелите глинени стени са много хигроскопични. През влажните дни поемат влагата от въздуха, в сухите я изпускат обратно. В Германия в продължение на една година са правени експерименти в такава къща, обяснява Георгиев. Оказало се, че влажността вътре през цялата година е еднаква - 50 процента, плюс-минус 1-2. Влажност, която се поддържа в големите музеи и галерии по света и се постига с много скъпи съоръжения. Такава къща предлага изключително здравословна среда за живеене, особено за астматици или хора страдащи от алергични, или ревматични заболявания. Другото предимство на това строителство е, че един ден, когато следващите поколения решат да съборят къщата, няма да имат проблем със строителните отпадъци. Зидовете ще се върнат пак в земята, откъдето са дошли и тук отново ще стане същата поляна, каквато някога е била. Архитект Георгиев е започнал да строи уникалната си екологична къща миналото лято. Тази есен ще бъде завършен основният градеж и покрива. Къщата живее свой живот, но този живот е и моя, обяснява архитектът. Къщата в Чифлиците ще бъде втората завършена подобна къща в България. Изградена изцяло от естествени материали. Подобна има само още една в страната ни - построена е в Лещен, близо до Гоце Делчев. Известна е като "Къщичката на Флинстоун". Как ще нарекат хората тази над Чифлици, още не се знае.

                                Коментар

                                Working...
                                X