IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спазват ли публичните строителни фирми МСС?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ние се водим изцяло по МСС и признаваме COS към Rev точно спазвайки МСС 11.

    Но МСС 11 казва или % на печалба по бюджет или % на завършеност. И в двата случая има доста въпросителни, като при първия проблем-а е ако признаваш пропорционално може да се получи че на определени етапи имаш по-малко натрупани разходи, отколкото марджина ти носи, което би резултирало в обратен WIP, което разбира се не е коректно. Във втория случай, проблем има и то доста често в случаите в когато трудно се оценява етап на завършеност, а това при големи СМР е изключително чест случай.

    Твърдението за постоянни маржини е изключително пресилено, просто защото имаш различни проекти в изпълнение с различни марджини. Така че моля не смятайте, че константните марджини са показател за правилно счетоводство!

    Коментар


    • Обзървъре, внимавайте със заключенията, които правите в материала си!
      Освен, че са наивни, твърдения като "което показва, че ХХХХХХ плътно спазва МСС 11" и "или именно в края на 2009 г. дружеството е получило плащания и е показало печалба, което не е правилно според МСС 11" са резултат от повърхностно тълкуване на МСС.

      Ето ви един въпрос, например - зимното почистване съгласно кой МСС се осчетоводява? МСС 11 или МСС 18?
      Пътища и Трейс извършват подобна дейност, а за Енемона на съм чул да предлагат такава услуга.
      Освен това, как пътните компании да осчетоводяват зимно почистване през лятото, есента и пролетта, например? Няма как, нали? Ами тогава стандартното отклонение излита в небето. И сравнението кой как "прилага" МСС 11 се свежда до това кой с какъв тип строителна дейност се занимава.

      С други думи - сравнявате ябълки с круши.

      Въпросът, който повдигате всъщност е дали се спазва не МСС 11 (18 и т.н.), а основен счетоводен принцип - accrual accounting!
      Ако смятате, че това се нарушава - проблемът е сериозен и КФН би трябвало да се намеси рано или късно. Така или иначе, без да притежавате вътрешна информация за счетоводни манипулации или поне вътрешна убеденост в своята правота, няма как да твърдите каквото и да било.


      Всъщност, вместо да правите опити да тълкувате неща, които може би не разбирате достатъчно (в това число и аз, та затова не съм се засилил да пиша статии), по-добре да се бяхте обадили на разглежданите компании и да ги бяхте попитали защо на едните са им толкова регулярни приходите, а на другите - не.

      P.S.
      Не притежавам акции на Пътища, Мостстрой, Трейс груп. Символичен интерес в Енемона.

      Коментар


      • Спазват ли публичните строителни фирми МСС?

        Оказва се, че твърдението „държавата не ни е платила и затова не отчитаме печалба“, не е съвсем вярно

        Строителните компании често работят по проекти, които продължават повече от едно тримесечие, а понякога и години. Как обаче те трябва да показват печалбата си от работата по проект, който все още не е завършил?

        Оказва се, че твърдението „държавата не ни е платила и затова не отчитаме печалба“, не е съвсем вярно.

        Според международните счетоводни стандарти (МСС), раздел 11, печалбата трябва да се отчита спрямо бюджета на проекта и процента завършеност.

        Например, ако за даден проект се очакват 10 млн. лв. приходи и са бюджетирани 5 млн. лв. разходи, тоест 5 млн. лв. печалба, при завършване на 50% от работата през съответното тримесечие, трябва да бъде обявена 2,5 млн. лв. печалба.

        Ако цената на строителството се повиши, бюджетираните разходи се увеличават и печалбата намалява и обратното.

        МСС 11 задължава компаниите да правят оценка на бюджетираните разходи и процента завършеност на всички незавършени проекти към датата на всеки отчет, в случая с публичните дружества, тримесечен отчет.

        Това означава, че дружествата не трябва да чакат издаването на фактура или плащане по нея, за да покажат печалбата. Неплатените извършени работи, се осчетоводяват като вземания в баланса на дружеството и си чакат плащането.

        Това означава и че строителните компании трябва да имат почти еднакъв марж, ако не през всички тримесечия, то поне през активните за строителната дейност второ, трето и четвърто тримесечие.

        Спазването на отчитането по МСС 11 е важно, защото дава вярна моментна представа за печалбата на компанията и се избягват аномалиите с показване на печалба в края на годината, която стряска инвеститорите и намалява сигурността им.

        Нека да видим какъв марж на продажбите показват публичните строителни дружества в последните 8 тримесечия, за да преценим дали имат сравнително постоянен марж, който ще индикира, че дружествата показват печалбата на база извършена, а не на база платена работа.

        таблиците и още текст тук
        http://www.investor.bg/?cat=85&id=95015
      Working...
      X