IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

годишен технически лихвен процент

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Re:

    видях. Благодаря много

    Коментар


    • Re:

      Боби, видя ли си майла?
      Всъщност използват (лукойл) показаната от клиента доходност - по дефолт 11%, но я приемат за капитализирана . От нея смятатпростата лихва която им служи за технически лихвен процент!

      Първоначално изпратено от Bobi75
      ами кажи сумата как я сметна. аз не намерих формула

      а в калкулатора им наистина 8% технически са

      Коментар


      • Пратил съм ти 2 начина за смятане на сумата- счетоводителски и правилен.
        по Счетоводителски е изчислена капитализираната сума резултат от вноските. По правилния нацхин е изчислен размера на рентата след придобиване правото на такава

        Коментар


        • Виж си мейла!

          Коментар




          • ами кажи сумата как я сметна. аз не намерих формула

            а в калкулатора им наистина 8% технически са

            Коментар


            • Точно в Excel за 4.38 минути го сметнах като :
              217.3 месечна вноска за 5 години ;
              техн. лихв. % 3.5
              право на рента -след 26 год;
              срок за получаване на рента - 2 год.
              Които иска ще му го пратия шиита - все още не съм го изтрил

              Коментар




              • благодаря с1

                На този адрес на Лукойл са дадени формулите, но има и по-лесни начини за изчисляване, които открих в Алианц (не можеш да сметнеш такава сума в excell).

                А интересното е, че он-лайн калкулатора на Лукойл използва технически лихвен процент = 8, което е скрито и никъде не е показано. Трябваше да изчислявам, за да го разбера.

                И така се получва, че Лукойл егати доходността осигурява (разлика в размера на пенсиите с другите при същи условия от 20%). Доста скрит рекламен трик.

                Коментар


                • Много приказки малко полза - ето най-доброто обиаснение (защото е кратко) и то с картинки
                  http://www.lukoilgarant.bg/index2.html?nav=26&menu=1

                  Коментар


                  • Re: значи

                    За първото изречение - да. Един пример: лецето "х" навършва 63 години и в партидата си в ДПФ има акумулирана сума 5000 лева. Пенсионният фонд работи с технически лихвен процент - 4 %. Лицето иска да получава 10 години срочна пенсия. Актюерът на компанията въз основа на технически лихвен процент - 4 % и натрупана сума 5000 лева изчислява, че лицето може да получава по всеки месец по 45 лева (примерно - сметките не са точни, а само онагледяват принципа). Лицето получава 45 лева, а останалите 4955 лева са инвестирани. Ако за месеца те са му донесли 6 % нетна доходност на годишна база, то по партидата му ще бъде отразена тази доходност - 6 %, а не 4 %. Техническият лихвенн процент се използва за предварителни пресмятания и затова е винаги по-малък от реалните лихвени нива на пазара. През целият период от натрупването на вноски и изплащане на пенсия - по партидите се разпределя постигнатата нетна доходност. При ДПФ от брутната доходност - 10 % от нея се удържа като такса до пенсионно осигурителното дружество. Целта минимум на пенсионият фонд е да се постигне доходност поне колкото техническият лихвен процент, защото сметките на актюера са направени с техническият лихвен процент.
                    Във връзка с техническият лихвен процент може да се разиграе един интересен казус. Доброволен пенсионенен фонд (нека го наречем "Х")работи техническият лихвен процент - 3,5 % (една косервативна стойност). Комисия за финансов надзор определя минилна доходност, която трябва да се постигне съответно от фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, универсално пенсионно осигурявани и професионално осигуряване. Определянето става по методика утвърденаа от КФН. Да допуснем, че пазара е слаб и фондовете в ДПФ са постигнали малка доходност и в следствие на наредбата на КФН, минималната доходност, която трябва да се постигне от всеки доброволен пенсионен фонд е 3,25 % . ДПФ "Х" е постигнал доходност 3,4% и това е над изискването за минимална доходност, но в същото време тази доходност (3,4 %) е под размера на техническият лихвен процент - 3,5 %, с които работи актюера на този фонд (ДПФ "Х"). Това са само теоретически разсъждения.

                    Коментар


                    • значи

                      значи доколкото съм разбрал техническия лихвен процент влиза в действие след спиране на вноските към пенсионния фонд и започването изплащането на пенсията. смисълът му е, че остатаъка от натрупаната сума все пак трябва да се олихвява през годините, за да има известна справедливост. но олихвяването не може да е много повече от лихвения процент защото фондът е възпрепятстван от ефективното инвестиране на остатъчната сума за получаване на по-висока доходност.

                      Прав ли съм?

                      Коментар


                      • За определяне премията, която трябва да се плати при имуществено застраховане се използва Таблица за ощетимост. За определяне премията, която трябва да се плати при живото застраховане се използва Таблица за смъртност. В тази таблица се налага да се сконтират парични потоци и затова се въвежда термина "технически лихвен процент". Като не писано правило - този "технически лихвен процент" не трябва да бъде повече от пет ("не повече оп пръстите на едната ви ръка" - цитат от лекция в СА "Д. А. Ценов"). Идеята е технически лихвен процент да бъде по-малък от действащите на пазара лихви. Причини много. По-лесно е да обещаеш малко и после да дадеш повече от колкото обратно, а и все пак става дума за договори.
                        В пенсионите фондове, предполагам и в живото застрахователните компании, техническият лихвен процент се определя в управителният съвет на компанията.
                        В допълнителното пенсионно осигуряване (ДПФ) - технически лихвен процент няма да е толкова важен, защото при ДПФ пенсиите са срочни (година, две, три или колкото решите вие и сумата, която се е акумулирала във вашата партида). Когато ви смятат срочната пенсия, актюерът използва технически лихвен процент, но като се реализира по-висока доходност - тя ви се разпределя по партидата.
                        Технически лихвен процент има по-голяма "тежест" при универсалния пенсионенн фонд (УПФ), защото там се плащат пенсии доживотно и тука вече се появява риска надживяване на средната очаквана продължителност на човешкия живот.

                        Коментар


                        • Спред Закона за застраховането, това е лихвен %, с който се изчисляват премиите и плащанията на застрахователите. Най-общо, това е някаква приета минимална доходност, с която се олихвяват премиите (и съответно сконтират бъдещите плащания) при актюерските изчисления. Мисля, че при пенсионните дружества тази лихва покрива инфлацията и малко отгоре.

                          Коментар


                          • ама никой ли не знае

                            ама никой ли не знае

                            Коментар


                            • годишен технически лихвен процент

                              какво представлява и каква е същността на годишния технически лихвен процент, който се използва при изчисляване на размера на пенсиите, които се получават от ДПФ
                            Working...
                            X