IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

С осигуровките за пенсии пълним дупката в хазната

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • С осигуровките за пенсии пълним дупката в хазната

    Фондовете стига са хленчили, ами да се стегнат и да инвестират по-гъвкаво. Законът им дава само общите рамки, но никой не ги кара да инвестират толкова голям % в ДЦК. А това че не смеят да инвестират на БФБ, и им е по-лесно да купуват ДЦК, си е техен проблем.

    Коментар


    • С осигуровките за пенсии пълним дупката в хазната

      Със задължителните осигуровки за втора пенсия българинът преди всичко финансира бюджетния дефицит в хазната, а после си докарва минимална добавка над първата пенсия за старост и стаж, алармират експерти. Те обясняват, че по закон универсалните пенсионни фондовете са задължени да инвестират поне половината от натрупаните осигуровки на работещите в държавни ценни книжа /ДЦК, които Министерството на финансите имитира, за да покрива бюджетния дефицит. Фондовете обаче се “престарават” - отчетът на Комисията за финансов надзор /КФН/ за 2003 г. показва, че те са вложили 71,68% от активите си в ДЦК, от които се печели най-малко, но са най-сигурни. Фондовете дават по-голямата част от нашите пари на МФ срещу хартийки и получават доходност, която е сравнително ниска – от 4 до 6%, колкото е и при банковите депозити, обясняват експертите. Затова и средната годишна доходност на доброволните пенсионни фондове у нас е сравнително ниска – 11,23%, добавят те.

      При по-рисковите инструменти като корпоративните облигации доходността е до 20%, твърдят от пенсионните дружества, но едва 10% от средствата са позволени за такива книжа, жалват се осигурителите.

      С последните промени в осигурителния кодекс се увеличи процентът, който може да се влага в чуждестранни ценни книжа /които носят по-висока доходност/ от 15 на 20%, но заради неизгодните условия, които е определил финансовият министър, към момента делът на тези инвестиции в портфейлите на фондовете е 0.01%, оплакват се от пенсионните фондове.
    Working...
    X