Първоначално изпратено от ravnovesie
Разгледай мнение
Имаме един пенсионер, който е спестил 1000 лева. Да кажем, че фонда трябва да му ги изплати за 100 периода, значи по 10 лева реални пари трябва да се връщат на пенсионера.
Фонда живее от такси и доходност.
Първоначално има 1000 лева, които инвестира(само за примера, иначе може да се умножи по каквато иска цифра човек).
След първия период, ако няма нов клиент който да внася, фонда ще има 990, тъй като вече почва да плаща пенсия. Парите, които му трябват, за да се издържа са същите, обаче трябва да прави по-голяма доходност, за да не губи пари за пенсионера и да не губи от издръжката си.
След втория период парите вече са 980 и т.н.
Тоест съществуването на частния пенсионен фонд е невъзможно ако няма нови данъкоплатци, които да внасят. От тук нататък всякакви приказки за независимостта на частните сметки и от държавата и от следващите поколения са пълна безмислица.
А за един от другите коментари, да 10% на 1000 лева и на 1 000 000 лева все са си 10%. Обаче добре известен факт е, че като се забутат някъде 1000 лева, много лесно е да се приключи инвестицията. Ако са 1000 000 лева, става по-трудно приключването на инвестицията, а ако са 100 000 000 повечето пъти няма начин инвестицията да се приключи без сериозни поражения. Най-малкото, защото ако фонд притежава 1000 акции някъде, лесно ще ги продаде без да предизвика срив на стойността им, но ако са 1 000 000 акции, като нищо паниката може да срине стойността им докато бъдат продадени. Така че не е чак толкова лесно да се инвестират много капитали, при това по такъв начин, че да се докарва реална доходност, след като се платят разходите на фонда и се раздадат дивиденти на собствениците му.
Коментар