IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

5000 лв. на семейство за саниране свалят наполовина сметките за парно

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Хора защо бъркате направата на топлоизолация на едно или няколко жилища от една панелна сграда със саниране на същата.
    Процеса на саниране не включва само подмяна на дограма и направа на топлоизолация, а е един многообхватен процес на обследване и подобряване на конструктивни връзки, подмяна на ВиК инсталация /която повярвайте ми в много от случаите е изгнила до безобразие/, отоплителни инсталации - там където ги има, ел.инсталацията също.

    Коментар


    • Без програма от правителството, или с кредит за енергийна ефективност от Прокредит, цените идват по-ниски. Цялата програма на кабинета с някаква цел да се краде или да набутат хората с някакви задължения. Въобще не вярвам нито на кабинета, нито на банките които той избра. 100% сигурно е, че някъде се крие измама! Човек трябва да е луд, за да им се върже. Реално, ако от кабинетът проблемът им бе да се санира наистина, то щяха да създадат работеща програма, в която хората само да си санират при минимални изисквания и вместо да им се отпуска кредит на далавера от Корпоративна банка и от Първа инвестиционна банка, то можеше да им се приспада от данъка върхо имото. На мен ми е достатъчно да видя само банките в правителствения проект за да се откажа.

      Тук дявола е точно в детайлите и точно за това толкова се забави всичко, докато измислят измамата.

      Малко по темата от медиите: http://m.trud.bg/Article.aspx?Id=1287797

      ПС: Ако санирате сами (по-добрият вариант) то изолацията трябва да е минимум 8 см. според новите изисквания на държавата.
      Първоначално изпратено от kefala Разгледай мнение
      Явно въпроса е, да се уредят консултантите!!!
      +++++++++++
      Last edited by Jay Gould; 14.04.2012, 15:18.
      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

      Коментар


      • Първоначално изпратено от gm67 Разгледай мнение
        Да,за апартамент 98 кв.м санирането излезе около 3000 лв.Всичко нагоре е поредната "програма" за усвояване на държавни пари от "наши" фирми и посредници.Освен това 50% намаляване на сметките са пълни глупости.
        Кво били направили съседите, бла бла....
        Както обикновено БГ чиляка си разбира от всичко, сега и от саниране явно.
        30лв/м2 може да ти стигнат само за вътрешна изолация и то с минимума материали от най обикновен ГК и 5см вата.
        Тя не че си няма мястото, но е по-добре да се избягва най малкото заради термомостовете. Външната ТИ има доста повече предимства.
        А като приказвате за саниране не забравяйте и дограмата. На повечето от новите строежи дето е сложено уж ПВЦ си е пълен боклук. Колкото да мине номера от страна на строителя.
        И 50-те % съвсем не са лъжа. Така си е. Въпроса е как си изолирал и с колко.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kefala Разгледай мнение
          Ами комшиите си направиха без програми за 2 500!!!
          Явно въпроса е, да се уредят консултантите!!!
          Да,за апартамент 98 кв.м санирането излезе около 3000 лв.Всичко нагоре е поредната "програма" за усвояване на държавни пари от "наши" фирми и посредници.Освен това 50% намаляване на сметките са пълни глупости.

          Коментар


          • Ами аз пък не ща да плащам парно !!! Но явно Топлофикация са на мнение, че те по-добре от мене знаят какво искам !!!
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Ами комшиите си направиха без програми за 2 500!!!
              Явно въпроса е, да се уредят консултантите!!!

              Коментар


              • 5000 лв. на семейство за саниране свалят наполовина сметките за парно

                От известно време се дискутира темата със санирането. Дали от президента Плевнелиев или от президента Борисов, факт.
                Днес вече официално бе представена визията по проекта. Всичкото добре, но пък се оказа, че за около половин България няма кандидати да движат проектите. Оставям настрана финансовото състояние на българските домакинства, както и нормативната база. Интересно ми е личното ви мнение по въпроса, в общи линии ще има партийни краски, но моля да ги ограничите до минимум. Интересно ще е и дали наистина ще има спад в сметките за електро- и топлоенергия. За целите на дискусията под саниране нека разбираме цялостна обшивка на блока, включая покрива, подмяна на дограма, ВиК, ел. инсталации и какво ли още не.


                Намаляване на топлинните загуби и финансови икономии над 50% ще се получават при енергийно обновяване на жилищни сгради, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
                Тя даде начало на проекта, финансиран по схема ”Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради” от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., предаде "Фокус".
                Бенефициент по него е дирекция „Жилищна политика“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ).

                180 сгради в цялата страна се очаква да бъдат обновени в рамките на проекта, обясни министърът. Целта е общо 6100 жилища да бъдат обновени и така на практика от европейското финансиране да могат да се възползват около 13 500 души в цялата страна. Идеята е да се постигне намаляване на топлинните загуби и финансови икономии до 50%, каза Павлова.

                За апартамент 70-80 кв. м санирането струва средно 10 000 лева, от които МРРБ дава половината.
                "Даваме 100% финансиране за техническо обследване, паспорт на сградата. Плаща се 50% от проектирането, 50% от строителните работи. 70% от общите разходи за една сграда се покриват със средства по ОП „Регионално развитие”, обясни Павлова.
                Тя обясни, че не става въпрос за саниране на панелни жилища, а за обновяване на домовете, включително тухлени сгради.

                На 1 юли ще започне подаването на формуляри на сдруженията на собствениците, които искат да участват. Павлова уточни, че не е нужно да има регистрирано такова сдружение за първата стъпка, а е достатъчно да е свикано общо събрание и етажната собственост да е решила, че ще прави обновяването на сградата.

                Проектните мениджъри ще запознаят сдруженията на собствениците на жилища с условията на кредитиране за 50-процентното съфинансиране на обновяването на сградите от Фонда за жилищно обновяване, съобщи ръководителят на
                Управляващия орган на ОПРР Деница Николова. Останалата сума за обновяване е по линия на оперативната програма, тоест безвъзмездна.
                Фондът е с капитал от 14 млн. лева - 13 млн. лева от ОПРР и 1 млн. лева от избраната за оператор банка - Корпоративна търговска банка. Тя ще предоставя нисколихвени кредити до 10 години или банкови гаранции пред друга банка. Лихвеният процент е средно два пъти по-нисък от пазарния и ще бъде определян спрямо кредитния риск на собствениците.
                Павлова уточни, че банката е избрана с открита и прозрачна процедура по Закона за обществените поръчки. Банките, които са се явили, са били две, другата е Първа инвестиционна банка. КТБ е избрана заради по-добрата оферта.

                Наскоро втората от общо трите обществени поръчки за стартирането на усвояването на 63 млн. лв. от ОПРР, предназначени за енергийна ефективност, се препъна. При отварянето на офертите в регионалното министерство преди няколко дни стана ясно, че липсват кандидати да извършват енергийно обследване на сградите в два от седемте региона - Югоизточен и Северен централен.
                Преди седмица не се намери и фирма, която иска да е проектен мениджър на програмата в Северозападна България.
                Ако въпреки удължаването на срока за подаване на оферти за Северозападния район, все още няма кандидат за проектен мениджър по процеса, министерството ще изпрати служебни мениджъри, които да подпомагат хората. По същия начин ще се подхожда и за районите, за които няма кандидати за извършване на обследвания на многофамилни жилищни сгради и изготвяне на технически паспорти.

                Надеждите на кабинета и лично на премиера Бойко Борисов, че чрез саниране на панелните блокове ще преобразят България, са на път да пропаднат. И втората от общо трите обществени поръчки за стартирането на усвояването на 63 млн. лв. от ОП "Регионално развитие", предназначени за енергийна ефективност, се препъна, съобщава "СЕГА".
                При отварянето на офертите в регионалното министерство вчера стана ясно, че липсват кандидати да извършват енергийно обследване на сградите в два от седемте региона - Югоизточен и Северен централен.
                Преди седмица не се намери фирма, която иска да е проектен мениджър на програмата в Северозападна България.

                Проектният мениджър и фирмата, извършваща енергийното обследване, са задължителни, за да може да стартира програмата. Така санирането не може да тръгне в редица градове като Бургас, Стара Загора, Сливен, Ямбол, Велико Търново, Видин, Русе, Разград, Силистра и др. И за двата търга срокът ще бъде удължен с 30 дни.
                При липса на интерес вероятно ще се пристъпи към служебно назначаване на изпълнители.

                За 7-те региона (шестте региона за развитие на страната и столицата) са предвидени 800 000 лв. без ДДС за енергийно обследване и 3.6 млн. за проектни мениджъри. Парите обаче ще се дават само за свършена работа, т.е. според броя на сградите, които ще пожелаят да бъдат санирани и ще преминат успешно цялата процедура. Според участници интерес няма, защото оферти трябва да се подават, без да има яснота на колко сгради фирмите ще трябва да направят технически паспорти, каква е приблизителната площ и цена за различните региони.

                Експертите обясняват, че проблем е и фактът, че старите сгради нямат технически паспорти. А освен тях фирмите ще трябва да оценят характеристиките на сградата - дограма, покрив, изолация, ВиК и топлопреносната мрежа.
                Дори и там, където има кандидати, обаче конкуренцията е слаба. На вчерашния търг само за две от позициите се явиха по двама кандидати - за Югозападния и за Южния централен район. В София енергийното обследване най-вероятно ще се прави от единствения кандидат - "Екоинженеринг" ЕООД, а в Северозападния регион - от "Партрейд".

                Предстои да се отворят и офертите за последната поръчка преди кандидатстването на собствениците - фирмите, които искат да рекламират санирането.

                За тази поръчка са предвидени близо 500 000 лв. ГЕРБ обещава от 2009 г. да преобрази панелните квартали, а енергийната ефективност и в частност санирането са изтъквани от премиера Борисов и президента Плевнелиев като основен приоритет. С обновяването на жилищата беше обвързано даже решението България да се откаже от АЕЦ "Белене". Премиерът обясни, че след като се санират панелките, ще се харчи по-малко ток и няма да има нужда от нова атомна мощност.
                По този повод президентът Плевнелиев пък каза, че България има 770 000 панелки. Ако те не се санират, след 10 години 2,7 млн. българи ще бъдат на палатки, но с атомна електроцентрала.

                Подготовката за саниране на панелен апартамент струва 190 евро, които ще бъдат поети от държавата, ако блокът спечели европроект. Всяко семейство ще трябва да отдели средно по 5000 лв., за да се включи.
              Working...
              X