Първоначално изпратено от supertrader
Разгледай мнение
Колкото до това, че банките могат да дават кредити за повече пари, отколкото притежават, то това е обяснено във всеки един учебник по финанси, какъвто явно не си чел. Ще ти го обясня с пример:
Представи си, че имаше една единствена банка. Тя дава някакви пари в кредит на някой предприемач. Той ги харчи тези пари, купувайки например суровини за дейността си. Продавача на суровини се сдобива с изилишни пари и ги внася на депозит в банката. И какво се получава - парите в банката пак са същите като преди, но си има и даден кредит, от който ще получава лихви и главница. И ако банката го повтори това 1000 пъти, ще има 1000 раздадени кредита и пак парите в нея ще са същите.
На практика излиза, че банката раздава кредити от нищото с пари, които ги има само като числа в нейните компютри. Това обаче е недопустимо, защото си е рецепта за хиперинфлация.
За да не се случва така БНБ задължава банките да внасят така наречените ПРОВИЗИИ в размер на 10% от притежаваните от банката пари. Тоест банката получава 1000 лв. и е задължена 100 от тях да ги направи на провизии и да даде кредит само за 900 лв. Тези 900 лв. пак ще се върнат в банката и тя пак е задължена да направи провизии 90 лв. и следващия кредит да е само за 810 лв. И така още максимум 9 кредита и парите ще свършат, защото 100% ще са станали на провизии.
Тоест при така създадената система от провизии банката може да раздаде като кредити максимум 8-9 пъти парите, които на практика притежава. Така се случва и на практика и всички банки са раздали кредити за 8 пъти по-големи суми, отколкото са собствените им пари.
Коментар