IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Идея за борба срещу укриването на данъци

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Еха, говорят за мен в множествено число, споменават ме като народ, станах олицетворение на суверена. В мен е силата и избора, и волята

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
      Ей прост народ ...

      Как може да създадете тема за борба в укриването на данъци след като,като едни овце гледате как ония в Народното събрание обират всичко до каквото се докопат?
      Това с данъците и борбата е ок в къде,по къде прозрачни икономики.
      Уникалко прост народ! Безнадежден случай във всяко едно отношение!

      Коментар


      • Ей прост народ ...

        Как може да създадете тема за борба в укриването на данъци след като,като едни овце гледате как ония в Народното събрание обират всичко до каквото се докопат?
        Това с данъците и борбата е ок в къде,по къде прозрачни икономики.

        Коментар


        • Да, бонус срещу донос, пробутват от ПП. И Моралът съвсем на кино отиде.

          Коментар


          • Четири и половина години по-късно компромисна версия на моята идея се подготвя да бъде приета. Интересно дали са копирали моето предложение от 2019. Тогава написах имейл до НАП, в който сбито я представих, те ми отговориха, че искат да им предоставя телефон за връзка за да ми обяснят как мога да входирам предложението си в системата им понеже не ставало само с имейл, на мен ми се стори като твърдено много работа за и без това неприятна за обществото идея и спрях до там. Но нищо чудно някой чиновник да е присвоил текста ми и така да е стигнал до Асен Василев в крайна сметка.

            Текущия вариант на идеята обаче е скопен, типично за българските чиновници - орязали са максимално ползите(аз им предложих 10-50% според приноса, понеже риска, който се поема от такова доносничество не е за подценяване) и след това са сложили куп неясни ограничения за да може винаги да имат начин да откажат възнаграждение.
            Това е записано в промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, публикуван за обществено обсъждане

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
              Няма по добра ИДЕЯ от НИСКИ ДАНЪЦИ и ЕДНАКВА ДАНЪЧНА ТЕЖЕСТ ЗА ВСИЧКИ.
              Щом се крие някой данък значи е ВИСОК.
              ДДС е такъв данък
              Ето имотен данък се не крие - значи е НИСЪК и трябва да се вдигне. Конкретно за БГ може и 10 ПЪТИ от 2 промила на 2%.
              Никакви ВЪЗМОЖНОСТИ за "невключване" в плащанията - ака 100% да обхващат данъците
              За един имот 2 промила , за втори 2 % , за трети 4 % и т. н. В Бг има монопол върху жилищата . Динозаври ползват имоти за съхранение на стойност , в което няма никаква логика . Съответно млади хора не могат да си купят имот на нормална цена и са прецакани завинаги / 25 години + /

              Коментар


              • Първоначално изпратено от noko6 Разгледай мнение
                По-добре ще е фирмите,развиващи дейност в малки търговски обекти и не са регистрирани по ЗДДС в които работят роднини или 1-2 рабоника,да плащат патентен данък с по-висока стойност спрямо сегашната,в зависимост от местоположението(критерий би могъл да бъде пазарния наем на търговския обект),но да бъдат освободени от задължението да водят подробна счетоводна отчетност и да регистрират продажбите на фискално устройство.Така средствата на малките фирми вместо да отиват при счетоводителите, вносителите, производителите и дистрибуторите на фискални устройства ще влизат в общинските бюджети.Така ще се намали и трансфера от Бюджета към общините.Такава е и практиката в Турция.Този данък се администрира много лесно,а и малките фирми ще предпочитат да си платят ,но да нямат разправии със счетоводители, НАП и да могат да си гледат спокойно бизнеса..
                Те като не водят счетоводство, като не ползват касов апарат, те ще си останат малки предприятия за винаги, ще е много трудно да се контролират, че не правят 1 милион оборот, а още се водят малки и не са се регистрирали по ЗДДС. Турция определено не е пример за ред и законност.

                Коментар


                • В момента има много ЕТ,които се облагат с патентен данък по реда на ЗМДТ.В общия случай този данък е с доста нисък размер,но същевременно фирмите са задължени на общо основание да водят счетоводна отчетност,да регистрират продажбите с фискален апарат,който да е свързан с НАП и следователно да ползват и заплащат услугите на счетоводители,сервиз и мобилна комуникация.Таксите които се заплащат на счетоводителите са минимум 30-40 лв./м (по-големи от патентния данък).Тези фирми обикновено не регистрират целия си оборот на фискалното устройство,тъй като ще превишат прага за регистрация по ЗДДС и ще им се повишат силно разходите за счетоводни услуги(минимум 150-250 лв./м).

                  Изискването за онлайн връзка на фискалните устройства с НАП доведе до съществени разходи за тези фирми.Като прибавим и разходите за счетоводно обслужване сумата с която се натоварят тези фирми нарасна значително,като същевременно много малка част от тези разходи на фирмите влязат в бюджета.Счетоводителите въртят разни схеми и фирмите не излизат на печалба и плащат нищожен ДДС и ДП или не плащат нищо.Контролът е много трудно осъществим,ресурсоемък и неефективен.

                  По-добре ще е фирмите,развиващи дейност в малки търговски обекти и не са регистрирани по ЗДДС в които работят роднини или 1-2 рабоника,да плащат патентен данък с по-висока стойност спрямо сегашната,в зависимост от местоположението(критерий би могъл да бъде пазарния наем на търговския обект),но да бъдат освободени от задължението да водят подробна счетоводна отчетност и да регистрират продажбите на фискално устройство.Така средствата на малките фирми вместо да отиват при счетоводителите, вносителите, производителите и дистрибуторите на фискални устройства ще влизат в общинските бюджети.Така ще се намали и трансфера от Бюджета към общините.Такава е и практиката в Турция.Този данък се администрира много лесно,а и малките фирми ще предпочитат да си платят ,но да нямат разправии със счетоводители, НАП и да могат да си гледат спокойно бизнеса..

                  Контрола ще се насочи към вносителите,производителите,търговските обекти за търговия на едро и големите рителъри,където би бил по-ефективен и би отнел по-малко ресурси.Ако там се отразяват всички продажби, събираемостта би била много по-голяма,а и последващия контрол на малките търговски обекти би бил улеснен.Една такава промяна би улеснила значително бизнеса на малките търговци,които няма как да реализират големи обороти и печалби.

                  Коментар


                  • Няма по добра ИДЕЯ от НИСКИ ДАНЪЦИ и ЕДНАКВА ДАНЪЧНА ТЕЖЕСТ ЗА ВСИЧКИ.
                    Щом се крие някой данък значи е ВИСОК.
                    ДДС е такъв данък
                    Ето имотен данък се не крие - значи е НИСЪК и трябва да се вдигне. Конкретно за БГ може и 10 ПЪТИ от 2 промила на 2%.
                    Никакви ВЪЗМОЖНОСТИ за "невключване" в плащанията - ака 100% да обхващат данъците
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Оставете хората да си обслужват данъците и не изземвайте функциите на НАПа

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение
                        Добре, прави сте че навсякъде има проблеми но това какво трябва да значи, че въпроса е приключен няма какво да направим всичко е зле да се прибираме по къщите ли? Нали на едно място трябва да се фокусираме, не може да се фокусираме навсякъде едновременно то вече няма да е фокус. И в този случай аз смятам, че точно със законите е добре да се започне и да не се бъркам с налагането им, нито с използването им - правосъдието. Виждам достатъчно проблеми в много, даже ми е по-лесно да кажа в кои закони не виждам проблеми за да е обосновано да започнем от там. Чувал съм достатъчно пъти приказката - "Имаме хубави закони но няма кой да ги спазва." и не виждам нищо вярно в първата половина от нея. Тази приказка идва основно от потърпевши които гледат много едностранно на закона, само това което ги устройва. Ако се вземе в неговата цялост общо взето който и да е закон се вижда колко общо, неясно, непълно и не обективно залага рамката.
                        Не е проблема в законите.

                        Проблема е в наличието на прекалено много законови и подзаконови актове, които често си противоречат, защото няма кой да ги прочете и разбере всичките в цялост, и така да открие и отстрани всички колизии в нормативната уредба.

                        Сещам се за пример от моята професионална дейност:
                        Преди години, във връзка с изискванията на определен европейски регламент, в съществуващ закон се отменят няколко глави, отменят се и няколко наредби, свързани с прилагането му, и се създава нов закон, транспониран по европейският тертип, като се създава и чисто нова наредба по прилагането му. В същото време продължават да действат и съществуващи вече наредби по приложението на старият закон, които са релевантни и към новият.

                        Всичко хубаво, ама в новата наредба имаше препратки към членове от отменените наредби. Разхождаш се от закона към новата наредба, после към старите наредби (включително и отменените), после отново скачаш в нови текстове, оттам към стари, трябва да прецениш кое е относимо в конкретният случай, и... ставаше мазало. Даже юристи се оправяха трудно.

                        Иди познай дали контролните органи няма да те цакат по някой член от новата, старите или отменените наредби....

                        Животът е толкова многообразен и изменчив, че е невъзможно да се предвидят всички ситуации, и да се напишат съответните правила за действие или поведение във всички от тях. Просто е невъзможно.

                        А именно това се опитват да правят повечето държави, и специално в ЕС.
                        Получава се манджа с грозде, в която се заравяме като прасе в тикви.
                        Сещам се за един анекдот, който много красноречиво описва ситуацията:

                        Питагорова теорема - 24 думи.
                        Отче наш - 66 думи.
                        Закон на Архимед - 68 думи.
                        Десетте Божии заповеди - 179 думи.
                        Декларация за независимостта на САЩ - 1300 думи.
                        Конституция на САЩ с всичките 27 допълнения - 7200 думи.
                        Директива на ЕС за продажбата на зеле - 26711 думи.

                        Извод: Много по-лесно е да откриваш физични закони, да общуваш с Бог, да основеш САЩ... отколкото да продаваш зеле в ЕС!
                        Last edited by Kildirim_Bei; 02.06.2022, 22:10.
                        Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                        ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                        Коментар


                        • Добре, прави сте че навсякъде има проблеми но това какво трябва да значи, че въпроса е приключен няма какво да направим всичко е зле да се прибираме по къщите ли? Нали на едно място трябва да се фокусираме, не може да се фокусираме навсякъде едновременно то вече няма да е фокус. И в този случай аз смятам, че точно със законите е добре да се започне, и да, не се бъркам с налагането им, нито с избирателното им използване в правосъдието. Виждам достатъчно проблеми в много, даже ми е по-лесно да кажа в кои закони не виждам проблеми за да е обосновано да започнем от там. Чувал съм достатъчно пъти приказката - "Имаме хубави закони но няма кой да ги спазва." и не виждам нищо вярно в първата половина от нея. Тази приказка идва основно от потърпевши които гледат много едностранно на закона, само това което ги устройва. Ако се вземе в неговата цялост общо взето който и да е закон се вижда колко общо, неясно, непълно и не обективно залага рамката.
                          Last edited by Shadow1; 02.06.2022, 16:58.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение

                            Знам, съгласен съм че цялото ни законодателство е под всякаква критика но това е много труден проблем за оправяне и отнема много време дори и да се работи по него, просто защото е нужна политическа воля на много различни хора, често с разминаващи се интереси. Но не съм съгласен, че системата е направена само с цел репресии, това навява на мисълта, че законите се пишат от много умни хора но това не го виждам при повечето закони в начина им на изразяване и оформлението и идеята. Някои по-важни се пишат с порочни цели от умни хора предполагам да, но болшинството изглежда идват от далеч не толкова светли писатели, които някой ги е уредил на важен пост и те я карат ден да мине нов да дойде, вършат минимума да не объркат нещо и чакат пенсия.
                            Законите дали ги пишат умни хора или няма никакво значение. Законите се прилагат избирателно от изпълнителите. Прокуратурата кой ще подхване си е нейна работа и никой не може да възразява. Ама тва е преди да са ти се изредили НАП/АДФИ и МВР да те държат по килии и замразяват активи без съд и присъда. Пък за съда да не почвам... Законите са без никакво значение, това е само театър за средния гражданин. По неудобните съграждани са репресирани доста зловещо. Ако нямаш приятели на високо да подсичат от време на време щавенето си пътник. Ти просто не ги чуваш тея неща щото няма трибуна и заплахите са жестоки.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение

                              Знам, съгласен съм че цялото ни законодателство е под всякаква критика но това е много труден проблем за оправяне и отнема много време дори и да се работи по него, просто защото е нужна политическа воля на много различни хора, често с разминаващи се интереси. Но не съм съгласен, че системата е направена само с цел репресии, това навява на мисълта, че законите се пишат от много умни хора но това не го виждам при повечето закони в начина им на изразяване и оформлението и идеята. Някои по-важни се пишат с порочни цели от умни хора предполагам да, но болшинството изглежда идват от далеч не толкова светли писатели, които някой ги е уредил на важен пост и те я карат ден да мине нов да дойде, вършат минимума да не объркат нещо и чакат пенсия.
                              Законодателната (Парламент), правоохранителната (МВР и други агенции и служби) и правораздавателната (съд и прокуратура) власти са съвсееем различни неща, и (на теория) напълно независими една от друга.
                              Законите може да са си читави, но да не се прилагат (или да се заобикалят). Това не ги прави кофти закони.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                                Неформалната икономика е жизнено важна за неконкурентноспособните класи (и държави).
                                Ако се направи това дето казваш аз лично отварям фирма на следващия ден която подава сигнали срещу всички от най-различни списъци които съм събрал. Примерно като почнем от всички физически и дребни юридически лица от строителния бранш и туризма. Освен мене същия интерес имат всички големи комапнии за да се отърват от малките. Никой не може да си позволи изрядно счетоводство под определен праг и да остане конкурентноспособен. Особено в регионите. И за тва има препоръка от МВФ да не се пипат малките.

                                Цялата данъчна система е само и единствено за репресии. На никой не му трябват данъци като може да си принтира пари и да взема заеми до безкрай.

                                https://www.imf.org/en/News/Seminars...clusive-growth
                                Знам, съгласен съм че цялото ни законодателство е под всякаква критика но това е много труден проблем за оправяне и отнема много време дори и да се работи по него, просто защото е нужна политическа воля на много различни хора, често с разминаващи се интереси. Но не съм съгласен, че системата е направена само с цел репресии, това навява на мисълта, че законите се пишат от много умни хора но това не го виждам при повечето закони в начина им на изразяване и оформлението и идеята. Някои по-важни се пишат с порочни цели от умни хора предполагам да, но болшинството изглежда идват от далеч не толкова светли писатели, които някой ги е уредил на важен пост и те я карат ден да мине нов да дойде, вършат минимума да не объркат нещо и чакат пенсия.

                                Коментар

                                Working...
                                X