IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Безусловен базов доход (ББД)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ert Разгледай мнение
    Защо коментирате ББД, като в държавата ни дори едни обикновени детски добавки от символичните 35лв. не се раздават по равно и справедливо?
    С какво моите деца са по лоши от ц*и*г*а*нетата за да не получават 35лв. всеки месец? Дори щях да им ги оставя тези 35лв. на всяко да си ги харчи както иска, не че са някаква сума. Но сега за моите няма, има само за цветните. И това защото държавата наказва моите деца и мен, просто защото работя.
    Изводът е, че явно не трябва да работя.
    ББД е логичното продължение на системата. За твоите деца не се полагат надбавки, но ги караш да си учат уроците. Тези, дето получават надбавки, ги водят със специални образователни потребности, не ходят на училище, но не могат да ги изключат и завършват неграмотни. После твоите деца ще работят и плащат данъци, а неграмотните трябва да имат ББД, защото за нищо не стават.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

      Въпросът е как да се отсеят тези хора. Иначе и аз съм за, но има множество подводни мини. Единственият смислен вариант е всеки да получава ББД, ала това е много скъпо. При Тошето бвха въвели за всеки учащ над 16 години по 10 лева. Това си беше безусловна базисна стипендия. При Луканов ги премахнаха. Нямам обяснение защо. Крайно разумна мярка изядена от псевдодесни разбирания. Не бяхме чак толкова закъсали. Дори да сме били, по-късно трябваше да се възстанови плашането им.
      Има и сега някаква такава стипендия, мисля ако имаш успех над някаква граница. Децата ми вземаха като тийнове, мисля по 40 лв месечно. Все е някаква добавка към джобните.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Vatman Разгледай мнение
        Тук има основно неразбиране на ББД.
        Той НЕ Е ЛЯВА ИДЕЯ.
        И аз съм с твърдо десни убеждения, но съм за ББД. Това е хуманно отношение към хора, на които им се случва да изпаднат до степен да се борят за физическо оцеляване... чисто от хуманни съображения и нищо друго... и ако се направят коректни изчисления и допускания може да се случи така, че държавата дори да плаща по-малко от бюджета отколкото при сегашната система...
        Въпросът е как да се отсеят тези хора. Иначе и аз съм за, но има множество подводни мини. Единственият смислен вариант е всеки да получава ББД, ала това е много скъпо. При Тошето бвха въвели за всеки учащ над 16 години по 10 лева. Това си беше безусловна базисна стипендия. При Луканов ги премахнаха. Нямам обяснение защо. Крайно разумна мярка изядена от псевдодесни разбирания. Не бяхме чак толкова закъсали. Дори да сме били, по-късно трябваше да се възстанови плашането им.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ert Разгледай мнение
          Защо коментирате ББД, като в държавата ни дори едни обикновени детски добавки от символичните 35лв. не се раздават по равно и справедливо?
          С какво моите деца са по лоши от ц*и*г*а*нетата за да не получават 35лв. всеки месец? Дори щях да им ги оставя тези 35лв. на всяко да си ги харчи както иска, не че са някаква сума. Но сега за моите няма, има само за цветните. И това защото държавата наказва моите деца и мен, просто защото работя.
          Изводът е, че явно не трябва да работя.
          Няма значение размерът на сумата. Има неравнопоставеност и то на деца. А границата между правоимащи и не е глуповато твърда.

          Коментар


          • Защо коментирате ББД, като в държавата ни дори едни обикновени детски добавки от символичните 35лв. не се раздават по равно и справедливо?
            С какво моите деца са по лоши от ц*и*г*а*нетата за да не получават 35лв. всеки месец? Дори щях да им ги оставя тези 35лв. на всяко да си ги харчи както иска, не че са някаква сума. Но сега за моите няма, има само за цветните. И това защото държавата наказва моите деца и мен, просто защото работя.
            Изводът е, че явно не трябва да работя.

            Коментар


            • Тук има основно неразбиране на ББД.
              Той НЕ Е ЛЯВА ИДЕЯ.
              И аз съм с твърдо десни убеждения, но съм за ББД. Това е хуманно отношение към хора, на които им се случва да изпаднат до степен да се борят за физическо оцеляване... чисто от хуманни съображения и нищо друго... и ако се направят коректни изчисления и допускания може да се случи така, че държавата дори да плаща по-малко от бюджета отколкото при сегашната система...
              Location: Terminal Island
              Institution: FBI Correctional Facility
              Jurisdiction: Unknown

              Коментар


              • о боже, тая глупост безумна и тук ли

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                  - Първа група (най-голямата, едно сигурно 70-75%) - пенсионери, маргинали, тъмнозелени, работещи бедни и т.н. - за тях ББД е манна небесна, най-доброто нещо, което може да се случи. Тях не ги вълнува откъде ще дойдат парите за ББД, те просто го искат, защото го "заслужават" - едни са и "работили на тая държава 40 години" (как пък един не ми обясни как с пенсиониране на 55 години си работил 40, хеле пък на тая държава, все едно си бил роб и не са ти плащали), други са и "родили деца", трети викат - "ще крадем иначе, бате, жената е гладно, децата - и той, тая вечер ще направим луд побой" и т.н. За тях всичко е ясно - виновни са политиците, чорбаджиите, "богаташите" с по 2К заплата и т.н. Те са неспасяеми, мисловната им дейност е нула или близо до нула, самочувствието им до небесата и основата им идея е - длъжни са ми, дай!!! Най-лошото е, че те са подавящото мнозинство

                  - Втората група (около 20%) е т.нар. средна класа, дето си я има навсякъде, а именно хората, които изкарват парите на "тая държава" - тях никой не ги пита за нищо, те са длъжни да дават, да не питат и да не се надяват на пенсия, щото и да доживеят до нея, ще им я орежат, за да има за търреите, които са се осигурявали на минимума, на които чорбаджията им бил виновен, че ги осигурявал на минимума, ама га ядоха кифтетата и вземаха парите под масата не реваха, ама като опре до пенсия - реват! Та тази втора група е основата, върху която се гради държавата, щото първата група е просто генетичен материал или както му викат военните - пушечно месо. И точно тази група го яде най-дебел. Масата в нея не желае никакви ББД-та, иска само да я оставят на мира и престанат да я кара да плаща още и още, и още, за да има за маргиналите от първата. Когато тази група изчезне, защото тя е живият организъм на една държава, паразитите от първата група просто измират или емигрират. В тази втора група има и един минимален процент, разни джендъри и либерасти, които в пристъп на тревен делириум вика "пийс, брадър, пийс за мадър африка", но иначе си е твърдо и категорично против ББД.

                  - Трета група (най-малката) - чорбаджиите-изедници -те са разделени на 2 - едните все още не са достигнали достатъчно натрупване на капитала и съответно искат да натискат и експлоатират група едно (работещите бедни) и група две на макс - те са лошият пример, който е оправдание на всички от група едно да искат още. И втората част - тези, дето са си "надвили на масрафа" и искат просто да си запазят богатството, поради което са склонни да приемат ББД, като един своеобразен рекет, който да платят на мутрата (в лицето на маргиналите), за да ги оставят на мира. само дето те не знаят, че маргиналите са каца без дъно, и като им подадеш пръст, ще ти отхапят ръката - примери колкото си щеш в съвременната история, особено пресен е този от ЮАР в последните 20-на години - подадоха белите пръст, сега вече се молат да дават само дупе, защото изнасилванията на бели там са за добър ден, а черните първо стрелят, после питат...
                  Много добре описани 3 групи, но я ми кажи аз към коя група следва да съм? Специалист, висшист и около 1500лв. доход. Управлявам около 30 подчинени служителя. Е не съм средна класа, защото съм в БГ-то, ако бях в чужбина щях да съм. Май съм работещ беден, защото въпреки труда ми това е нивото на заплащане.
                  Истината е, че натрупването на капитал в БГ-то отдавна мина, свърши още около 2000-2002г. с края на приватизацията на големите заводи. После имахме 6-7 добри години, до около 2008-2009г. когато дойде ГЕРБ. Първо си мислех че проблемът е в световната криза по това време, но после осъзнах че проблемът е в начина на управление на ГЕРБ в БГ, защото последните 10г. са си пак някакво натрупване на капитал и експлоатация. Но скоро идва края и на този период, защото просто не останаха свестни хора за работа. Гледам как е при нас, свестните не се задържат дълго, тези които седят просто си седят. Аз все още се опитвам да бачкам за благото на държавата, но и на това му виждам края. Който няма да е в България.

                  Коментар


                  • Пичове - НИЩО НЕ СТЕ РАЗБРАЛИ.


                    За да бъде спасена световната икономика която е затънала в дългове и практически спряла, лихвите бяха намалени на 0. И какво стана - НИЩО.
                    Надеждите,че всички ще вземат изгоднин заеми и ще пончнат да харчат, че да живне икономиката не се сбъднаха. Тогава банките започнаха да печатат пари и да купуват акции, държавен дълг и всичко което им скимне за да налеят някак парите. И какво стана - НИЩО, освен че надуха балони в някои сектори. Инфлацията пак на 0 и дълговете продължават да нарасват. Не им остава нишо друго освен да напъхат парите директно в ръцете на хората. Маскират го като борба с неравеството, компенсация за изядените от роботите работни места и др. но по същество си е чиста операция по
                    ХЕЛИКОПТЕРНИ ПАРИ.

                    Коментар


                    • ББД- аз съм твърдо против. Да вземем за пример Сингапур . Това е единствената страна в света, която след като отхвърли колониалното управление е много по развита от тогава.
                      Там безработица няма. Защото няма социални помощи. След като те уволнят или напуснеш работа ти дават помощ за.... 15 дни. Толкова!
                      Там и нелегални емигранти няма. ( трима за последните 2 години). Ако хванат такъв го депортират от където е дошъл. Ако го хванат втори път -5 години затвор. И обратно у дома. И никой не ги обвинява че са недемократична или тоталитарна дъргава. Има социални помощи единствено за инвалиди.

                      Коментар


                      • Къв безусловен базов доход , пък и се дава за пример Италия . В Итапия ако не ЕЦБ при дълг над 130 процента , ще има пенсии по 50 евро и заплати по двеста.

                        То се видя примерно в Гърция пенсиите и заплатите паднаха на половина по време на кризата . Независимо че се изсипаха стотици милиарди . Само можем да си представим ако бяха оставени на произвола на съдбата . Виденовата зима можеше да им се стори детска приказка.

                        Пък у нас пенсионната система е в огромен дефицит и се субсидира постоянно от бюджета с милиарди.. .

                        Амъм от популисти десни и леви . То с примра с Италия се вижда че разлика между тех нема.
                        Last edited by Todor Sabev; 07.02.2019, 14:04.

                        Коментар


                        • Сега, за ББД-то пак следва да изходим от няколко критерия, сещам се за поне два такива, кaто основни:

                          Първият критерий е малко или много философски - добри или лоши са хората по природа, т.е. ще злоупотребят ли с дадени права, или няма да злоупотребят. Този въпрос уж е решен на запад (заради чичото с мустака) и не е предмет на обсъждане - хората са добри и точка. А да, и са равни - примерно, ако аз искам да стана шеф на АЕЦ Козлодуй и не ме одобрят, то е защото съм черен, грозен, жена и т.н., а не защото нямам нужното образование, квалификация и опит - изроди долни. Та вървейки по този уравниловъчен критерий ние реално си се плъзгаме по комунистическата плоскост, от която (поне ние) уж се отрекохме - на всекиму според потребности, от всекиго според възможностите. Ако това е идеята на ББД (а тя е точно такава) - ми не, мерси. Разбира се, според привържениците на критерия , че хората са равни и добри, то ББД ще е на принципа - ако до всяко добро същество застане поне още едно, тогава ще стане такъв живот, че само си викам дано. Дано, дано, дано и после дЪно!

                          Вторият критерий е личностен, на принципа - битието определя съзнанието (въртим, сучем, все на комунизъм излизаме) или както му викат ингилизите - we don't see things as they are, we see them as we are. Та тук всичко си опира до самия човек и неговите качества и опит, Тук аз различавам 3 групи:

                          - Първа група (най-голямата, едно сигурно 70-75%) - пенсионери, маргинали, тъмнозелени, работещи бедни и т.н. - за тях ББД е манна небесна, най-доброто нещо, което може да се случи. Тях не ги вълнува откъде ще дойдат парите за ББД, те просто го искат, защото го "заслужават" - едни са и "работили на тая държава 40 години" (как пък един не ми обясни как с пенсиониране на 55 години си работил 40, хеле пък на тая държава, все едно си бил роб и не са ти плащали), други са и "родили деца", трети викат - "ще крадем иначе, бате, жената е гладно, децата - и той, тая вечер ще направим луд побой" и т.н. За тях всичко е ясно - виновни са политиците, чорбаджиите, "богаташите" с по 2К заплата и т.н. Те са неспасяеми, мисловната им дейност е нула или близо до нула, самочувствието им до небесата и основата им идея е - длъжни са ми, дай!!! Най-лошото е, че те са подавящото мнозинство

                          - Втората група (около 20%) е т.нар. средна класа, дето си я има навсякъде, а именно хората, които изкарват парите на "тая държава" - тях никой не ги пита за нищо, те са длъжни да дават, да не питат и да не се надяват на пенсия, щото и да доживеят до нея, ще им я орежат, за да има за търреите, които са се осигурявали на минимума, на които чорбаджията им бил виновен, че ги осигурявал на минимума, ама га ядоха кифтетата и вземаха парите под масата не реваха, ама като опре до пенсия - реват! Та тази втора група е основата, върху която се гради държавата, щото първата група е просто генетичен материал или както му викат военните - пушечно месо. И точно тази група го яде най-дебел. Масата в нея не желае никакви ББД-та, иска само да я оставят на мира и престанат да я кара да плаща още и още, и още, за да има за маргиналите от първата. Когато тази група изчезне, защото тя е живият организъм на една държава, паразитите от първата група просто измират или емигрират. В тази втора група има и един минимален процент, разни джендъри и либерасти, които в пристъп на тревен делириум вика "пийс, брадър, пийс за мадър африка", но иначе си е твърдо и категорично против ББД.

                          - Трета група (най-малката) - чорбаджиите-изедници -те са разделени на 2 - едните все още не са достигнали достатъчно натрупване на капитала и съответно искат да натискат и експлоатират група едно (работещите бедни) и група две на макс - те са лошият пример, който е оправдание на всички от група едно да искат още. И втората част - тези, дето са си "надвили на масрафа" и искат просто да си запазят богатството, поради което са склонни да приемат ББД, като един своеобразен рекет, който да платят на мутрата (в лицето на маргиналите), за да ги оставят на мира. само дето те не знаят, че маргиналите са каца без дъно, и като им подадеш пръст, ще ти отхапят ръката - примери колкото си щеш в съвременната история, особено пресен е този от ЮАР в последните 20-на години - подадоха белите пръст, сега вече се молат да дават само дупе, защото изнасилванията на бели там са за добър ден, а черните първо стрелят, после питат...

                          Финално - дори само обсъждането на ББД е опасно за страната ни, не за друго, а защото маргиналите в нея са огромно мнозинство. Това е като да пуснеш референдум с въпрос - искате ли пенсията да е 1000 лева, а МРЗ - 2000 лева. какъв ли ще е резултатът, а? защото аз го знам и без социологически проучвания в тази област. Популизмът е най-лощото нещо в този свят (особено комунистическата му разновидност), а уравновиловката винаги води до едно - дърпане рязко на ръчната спирачка и приравняване на всички надолу. Ама какво по хубаво от това всички да сме еднакво... бедни, нали? Само дето този филм го гледахме 45 години - поне сред нас тези мантри не би следвало да вървят

                          П.С. Това е лично мнение и не е препоръка за приемане на ББД!
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                            Доста интересна и в същото време сложна тема. Аз лично не мога да дам категорична аргументация за или против. Това не са нови идеи, но историята е показала, че има някаква несигурност по отношение на сериозно и мащабно прилагане, а дори само и за някакъв по-сериозен експеримент.
                            Има нещо друго интересно, което най-вероятно ще се забележи и тук. Хората с "леви" убеждения са привърженици на такъв базов доход, а хората с "десни" убеждения обикновено не харесват такава мярка. В същото време един от най-известните защитници на свободния пазар, Милтън Фридман, е един от първите икономисти в Щатите, които предлагат подобна идея. Макар че при него е свързано с данъчното облагане и идеята е да поеме част от социалните помощи.
                            ​​​​​
                            Аз не съм с леви убеждения.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от vajvaj Разгледай мнение
                              ББД е лекарство точно за този тип робовладелско безхаберие. Ако си можеш да си позволиш да избягаш от работодател, който те цака по този начин, това ще промени взаимното отношение и то по-бързо, отколкото можем да си представим.
                              Не фирмата беше безхаберна, никой не ни е карал насила да работим, а държавата е робовладелска. Държавата много пъти ни е цакала, няма и да е за последно. Гадното беше, че човек тъкмо се пооправеше и пак лепваше заразата отново, но с такава политика е нормално.

                              П.П. Един от колегите ни вече се изнесе, и от фирмата и от държавата ни. Като гледам скоро ще има и други които ще го последват.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pass Разгледай мнение
                                Прочетох само първото мнение и като стигнах за прегорялите си помислих че авторът не живее в България. Цяла зима, повтарям цяла зима, на работата ми не можехме да се оправим от грипа, всички се влачиха болни на работа заради добрата и далновидна политика на управляващите за болничните у нас. Хем е голям зор да чакаш половин ден по опашки като си болен за да вземеш болничен, хем ти дават 70% за първите 3 дни, все едно си плащал 70% осигуровки. И това говорим за болните. На държавата ѝ е през оня за прегорелите, казано с извинение.
                                ББД е лекарство точно за този тип робовладелско безхаберие. Ако си можеш да си позволиш да избягаш от работодател, който те цака по този начин, това ще промени взаимното отношение и то по-бързо, отколкото можем да си представим.
                                При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

                                Коментар

                                Working...
                                X