IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Безусловен базов доход (ББД)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts



  • Няма да споря с теб за история, въпреки че и аз съм хоби-историк. Но само с едно ще ти опонирам - до преди 20... даже 10 години нито технологиите, нито обществените нагласи позволяваха ББД, вече може и все по-лесно ще става. Всъщност, развитието на технологиите е това, което налага ББД.
    Last edited by Andi11; 08.02.2019, 16:40.
    При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

    Коментар


    • ".....Изследването на ОИСР установи, че данъкът върху доходите трябва да се повиши с близо 30%, за да се финансира базов доход. Според организацията той ще повиши неравенството в доходите и ще увеличи равнището на бедността във Финландия от 11,4% на 14,1%....."

      https://www.investor.bg/evropa/334/a...-dohod-259853/

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

        Е, аз не съм психоаналитик, просто ми е интересно отде се пръкна тази алтруистична нагласа в теб? Айде Гейтс, Безос и прочие са ясни - трябва им лъскане на имиджа в едно супер фарисейско общество, в което ако дори споменеш, че снегът е бял, ще те обявят за расист и античовек и уйде коня у ряката с целия им бизнес и кариера. ма при теб защо, като си никому неизвестен булгаристанец? Или пък така си си алтруистичен - да дадем, щото иначе не може, хора били и бла-бла - тези философски бълвочи съм ги учил 5 години в правото, преди да се сблъскам с реалността, че парица е царица и истината и справедливостта нямат никакво значение.

        Иначе гета съм виждал - най-различни, все пак бая свят съм изръшнал, вярно, като турист, извън България никога не съм работил и едва ли някога ще напусна страната си. Та какво за гетата? Трябва да се чувствам виновен ли? щото съм бял и съм мъж - айде няма нужда Най-голям страх съм изпитвал като минахме през Бруклин и то само с метрото - срам ме е да го призная, но гледах в земята и си мълчах, само се молех някой да не закачи жена ми, че тогава вече щеше да има смъртни случаи, един от които щях да съм аз. Олио и вода не се смесват, расите - също, а колкото сит на гладен не вярва, толкова и гладен на сит. Другото е утопия, а тя умря с Томас Мор преди 500 години...
        Никакъв алтруизъм Груйче - инстинкт за самосъхранение. Опитът ми с гетата е огромен, не ме питай как и защо го имам, но главно с тях съм работил. Имам медицинско образование и това съм работил. Опитай се да ме прочетеш и да ме разбереш - няма механизъм едно цивилизовано общество да унищожи гетото си, то е там, заложено е и ще съществува до... да речем нова обществена система. Има обаче как да се предпази от разрастването му и да превентира "внос" на гето. Единствената истински работеща система е да дадеш на гетото някаква придобивка, която то да защитава, надявам се, че ме разбираш. ББД е именно такава придобивка - гетото ще я защитава със зъби и нокти, ще се пази от нови гето-елементи и балансира собствения си състав.
        Така че мотивацията ми не е алтруистична, напротив - адски е егоистична, но съм разбрал и видял, че няма как да избиеш маргиналите (въпреки, че на много хора адски им се иска, но ефектът ще е като с бездомните кучета - популацията ще се увеличи) - нехуманно е! Също толкова нехуманно е да ги интернираш и да ги стерилизираш (полово). Остава механизмът на саморегулацията. И повярвай ми - той е единствения работещ. В ББД виждам реален и работещ механизъм за саморегулация на маргиналите
        При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

          Една от най-важните роли на всяка държавата е социалната роля. И тя е за всички.
          Само че това е последни 30-40 год.

          Преди това цели 2000+ год. най-важната роля на държавата е била да гарантира външните граници (или па да води войни) и да гарантира ред у държавата.

          И парадоксът е, че тая идея за социалната държава ще умре преди да навърши 50 год - горе-долу колкото и комунизма изкара. Та толкоз за идеите еднодневки.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение


            Проблемът, е че скоро време ще почне рев, че парите не достигат. Ще се появят политици дето да обещаят да ги вдигат. Веднъж дадеш ли привилегия на някой, той после ще иска още и още. А опиташ ли се да орежеш тази привилегия ще почне рев че го дискриминираш.

            И накрая ще има цели поколения израсли с идеята, че няма нужда да работят щото ББД е достатъчен да не умре от глад.

            Само погледни социалните системи как са се развили. Преди Втората Световна Война почти е нямало социални системи, нито па пенсии. Говоря не само за България. Това са 70 год. За едни кирливи 70 години социалните системи и социалните плащания са се разраствали толкова много че вече почти удрят тавана и няма накъде да растат.

            В момента държавата под формата на данъци ти прибира 50% от каквото си изкарал и той най-различни данъци. Това в България, а на Запад ти прибират над 60% даже. И държавата уж се грижи за нещо - само че чушки държавата за нищо не се грижи и нищо не може да направи. Да очакваш от един чиновник в София да ти реши проблема е наивно.
            ББД не е социална помощ.И не е нещо обвързано с мераците да стигат за живот.На който не му стигат работи а не реве.Това ББД трябва да е нещо като валутният борд да не може ей така политиците лесно да променят.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение


              Проблемът, е че скоро време ще почне рев, че парите не достигат. Ще се появят политици дето да обещаят да ги вдигат. Веднъж дадеш ли привилегия на някой, той после ще иска още и още. А опиташ ли се да орежеш тази привилегия ще почне рев че го дискриминираш.

              И накрая ще има цели поколения израсли с идеята, че няма нужда да работят щото ББД е достатъчен да не умре от глад.

              Само погледни социалните системи как са се развили. Преди Втората Световна Война почти е нямало социални системи, нито па пенсии. Говоря не само за България. Това са 70 год. За едни кирливи 70 години социалните системи и социалните плащания са се разраствали толкова много че вече почти удрят тавана и няма накъде да растат.

              В момента държавата под формата на данъци ти прибира 50% от каквото си изкарал и той най-различни данъци. Това в България, а на Запад ти прибират над 60% даже. И държавата уж се грижи за нещо - само че чушки държавата за нищо не се грижи и нищо не може да направи. Да очакваш от един чиновник в София да ти реши проблема е наивно.
              Математик, то поколенията вече си ги имаме - те знаят, че джелузуту се бере, токът и водата са безплатни, а парите на възрастните хора са общи. С ББД този бройка просто ще се увеличи - нищо страшно, нали
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                Спират се детски майчинство болнични безработица енергийни помощи и пенсии освен за тези дето са се осигурявали.Тези дето се не са се осигурявали нема пенция.Пенцията става математика както е в частните фондове.Получаваш според вноските.Здравно осигуряване само е задължително.Който не работи здравното се удържа от ББД.Андънму.Пак повтарям ББД е за всички получава го дори милиардера.И никакви помощи грижи и нам кво си.ББД примерно 200 кинта на човек и 50 на чаве.Точните суми се прецизират може и други да са.

                Проблемът, е че скоро време ще почне рев, че парите не достигат. Ще се появят политици дето да обещаят да ги вдигат. Веднъж дадеш ли привилегия на някой, той после ще иска още и още. А опиташ ли се да орежеш тази привилегия ще почне рев че го дискриминираш.

                И накрая ще има цели поколения израсли с идеята, че няма нужда да работят щото ББД е достатъчен да не умре от глад.

                Само погледни социалните системи как са се развили. Преди Втората Световна Война почти е нямало социални системи, нито па пенсии. Говоря не само за България. Това са 70 год. За едни кирливи 70 години социалните системи и социалните плащания са се разраствали толкова много че вече почти удрят тавана и няма накъде да растат.

                В момента държавата под формата на данъци ти прибира 50% от каквото си изкарал и той най-различни данъци. Това в България, а на Запад ти прибират над 60% даже. И държавата уж се грижи за нещо - само че чушки държавата за нищо не се грижи и нищо не може да направи. Да очакваш от един чиновник в София да ти реши проблема е наивно.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Ceco Разгледай мнение
                  Безусловният базов доход във Финландия не е накарал безработните да работят
                  Мда, както и се очакваше. Файда никаква. Похарчени пари на вятъра. Само тези дето са били с ББД се чувствали по-добре психически и по-уверени. Иначе почти еднакво ги е мързяло и все си намирали причина да не си намерят работа.




                  Коментар


                  • Някъде го бях срещал, та го изрових:

                    Главният фактор за развитието на народите никога не е била истината, а лъжата. И ако днес силата на социализма расте, то е защото представлява единствената още жива заблуда. Научните опити ни най-малко не нарушават бързия му напредък. Основното му оръжие е, че го защитават умове, достатъчно незапознати с истинското състояние на нещата, за да се осмеляват дръзко да обещават щастие на човека.

                    Густав льо Бон - Психология на тълпите
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vajvaj Разгледай мнение

                      Кофти психоанализа, но ти е простено - и Фройд не може да прасне нещо стойностно по жицата. Всъщност, разсъжденията ти не са лоши, но бъркаш изходната база. Ето ти още малко материал за анализ:
                      Никога не съм бил нископлатен още по-малко емигрант - винаги съм бил много високо платен... за мястото където съм работил и ролята в която съм бил е по-скоро expatriate Видял съм гета, в сравнение с които Столипиново е Orange County, ама като казвам "видял" значи не само на снимка и като турист. Пробвай пак с анализа
                      Е, аз не съм психоаналитик, просто ми е интересно отде се пръкна тази алтруистична нагласа в теб? Айде Гейтс, Безос и прочие са ясни - трябва им лъскане на имиджа в едно супер фарисейско общество, в което ако дори споменеш, че снегът е бял, ще те обявят за расист и античовек и уйде коня у ряката с целия им бизнес и кариера. ма при теб защо, като си никому неизвестен булгаристанец? Или пък така си си алтруистичен - да дадем, щото иначе не може, хора били и бла-бла - тези философски бълвочи съм ги учил 5 години в правото, преди да се сблъскам с реалността, че парица е царица и истината и справедливостта нямат никакво значение.

                      Иначе гета съм виждал - най-различни, все пак бая свят съм изръшнал, вярно, като турист, извън България никога не съм работил и едва ли някога ще напусна страната си. Та какво за гетата? Трябва да се чувствам виновен ли? щото съм бял и съм мъж - айде няма нужда Най-голям страх съм изпитвал като минахме през Бруклин и то само с метрото - срам ме е да го призная, но гледах в земята и си мълчах, само се молех някой да не закачи жена ми, че тогава вече щеше да има смъртни случаи, един от които щях да съм аз. Олио и вода не се смесват, расите - също, а колкото сит на гладен не вярва, толкова и гладен на сит. Другото е утопия, а тя умря с Томас Мор преди 500 години...
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                        Груец че дойдем у София у Гео Милев и че ти се оттепам да знаеш.Никакви социални помощи.Не разбирам що си мислиш че искам на разни мързели да осигурявам охолен живот.А са за Меркел снощи шТракам по каналите и хоп по едно време Теди Москов.Викам супер ама се оказа битивито и Славчо.Реших че Теди е по готин и ше изтърпя простотията на гологлавия чалгар и халтураджия...Та Теди разправя че като работел у Германия се опитал да разсмее немците ама не му се получило и накрая попитал имат немците шеги а те му казали че немат а Тедко рекъл а имате бе аз знам две големи шеги Първата световна шега и Втората световна шега ха ха ха.Немците се насрали направо....Е те тва са типовете дето ше ми казват как да живея и ше ме поучават.Ми да си гледат работата
                        Аааа, за социалните ме знаеш - бих ги забранил на секундата! Иначе за дойчовете - преди 12-13 години идва един и ни иска спонсорство - викам, чекай да си поговорим с човека. Поразходих го из София, а той фотограф и цъкне тук, цъкне там. Седнахме и си говорим, по едно време стана въпрос за булевард Цар Борис Трети - и аз му викам, хубав човек е царя, балгодарение на него, Хитлер и Сталин си върнахме Южна Добружда. Та като стана оня човек, викна сметката и ни се чу, ни се видя за спонсорство - най-комплексираната нация на света са дойчовете, от тях вече нищо не става - който не е пожелал, той не ги е опънал и те могат само да му се молят да позлва и вазелин...
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                          Странно, мислех те за по-млад. Ще простиш моята волност да се пробвам да направя няккаъв психоанализ - празни мисли на един празен човек Грую Интелигентен човек си, защо обаче тази наклонност към утопичност при теб, идея си нямам. Може би си бил нископлатен емигрант за известен период от време, което е отключило желанието ти за справедливост, което рпи богати хора (какъвто си ти в момента) често отключва нещо вътре в душата им и те стават криворазбани защитници на утопични каузи. Пример Танте Меркел - тя няма деца, от една страна, а от друга, е от следвоенното поколение на Германия, поколение, на което му е набито в главата, че е чиновно за всичко и всички, поради което тя стига до извращението да приеме 2 милиона мангасари - от женски инстинкт като собствени деца и от стаден инстинкт поради чувство за вина. Та аз подобни чувства за вина нямам - дал съм и давам предостатъчно, нищо не съм получил наготово, за да може разни социални екскременти да ми искат още

                          Виж на Бате Пешо предложението е супер, само дето е нереализируемо - самите маргинали ще подскочат срещу него и накарая пак ше имаме ББД + социални помощи, от което смисълът му дори няма да е нула, а отрицателен
                          Груец че дойдем у София у Гео Милев и че ти се оттепам да знаеш.Никакви социални помощи.Не разбирам що си мислиш че искам на разни мързели да осигурявам охолен живот.А са за Меркел снощи шТракам по каналите и хоп по едно време Теди Москов.Викам супер ама се оказа битивито и Славчо.Реших че Теди е по готин и ше изтърпя простотията на гологлавия чалгар и халтураджия...Та Теди разправя че като работел у Германия се опитал да разсмее немците ама не му се получило и накрая попитал имат немците шеги а те му казали че немат а Тедко рекъл а имате бе аз знам две големи шеги Първата световна шега и Втората световна шега ха ха ха.Немците се насрали направо....Е те тва са типовете дето ше ми казват как да живея и ше ме поучават.Ми да си гледат работата

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение

                            Зарежи каката - ти знаеш ли какво плаща годишно всеки един българин на наште батковци?
                            А като се вземе в предвид че легално работещите сме самo една пета от гражданите в РБ то тази сметка може спокойно да я умножиш по 5 или 6:



                            За повече подробности тук: https://ime.bg/bg/articles/alternati...eformi-2019-g/

                            п.п. От горната бележка бих им разрешил на политиците да платят вместо мен единствено за Отбрана (242 лева) и Вноска в ЕС (182 лева). останалите 5900 лева си ги искам по лична разплащателна сметка от която чинно да си смучат чиновниците, но едва при реално ползвана от мен услуга.
                            И аз.А тия пари за вътрешен ред и сигурност са пари хвърлени на вятъра.Ето го ББД но за едни е по 2000 кинта а за други нула.Ей тия в меверето бих ги изритал сичките.В отбраната тия генерали полковници и нам кви си какскети вънка.Пари за войници техника и офицери в бойните части.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              Странно, мислех те за по-млад. Ще простиш моята волност да се пробвам да направя няккаъв психоанализ - празни мисли на един празен човек Грую Интелигентен човек си, защо обаче тази наклонност към утопичност при теб, идея си нямам. Може би си бил нископлатен емигрант за известен период от време, което е отключило желанието ти за справедливост, което рпи богати хора (какъвто си ти в момента) често отключва нещо вътре в душата им и те стават криворазбани защитници на утопични каузи. Пример Танте Меркел - тя няма деца, от една страна, а от друга, е от следвоенното поколение на Германия, поколение, на което му е набито в главата, че е чиновно за всичко и всички, поради което тя стига до извращението да приеме 2 милиона мангасари - от женски инстинкт като собствени деца и от стаден инстинкт поради чувство за вина. Та аз подобни чувства за вина нямам - дал съм и давам предостатъчно, нищо не съм получил наготово, за да може разни социални екскременти да ми искат още

                              Виж на Бате Пешо предложението е супер, само дето е нереализируемо - самите маргинали ще подскочат срещу него и накарая пак ше имаме ББД + социални помощи, от което смисълът му дори няма да е нула, а отрицателен
                              Кофти психоанализа, но ти е простено - и Фройд не може да прасне нещо стойностно по жицата. Всъщност, разсъжденията ти не са лоши, но бъркаш изходната база. Ето ти още малко материал за анализ:
                              Никога не съм бил нископлатен още по-малко емигрант - винаги съм бил много високо платен... за мястото където съм работил и ролята в която съм бил е по-скоро expatriate Видял съм гета, в сравнение с които Столипиново е Orange County, ама като казвам "видял" значи не само на снимка и като турист. Пробвай пак с анализа
                              При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                                Щом за теб осигуровките не са данък и част от данъчното облагане, разбира се, че математиката няма да излезе.
                                Осигуровките не са данък.И не става въпрос за мен и за когото и да е осигуровките не са данък.А тоя с 500 кинта данъчна основа да се замисли какво да направи а не да гледа в чуждите паници и да смята че някой му е длъжен

                                Коментар

                                Working...
                                X