IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обратно броене до ERM 2 за правителството на Борисов

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

    Работя по нова и много чувствителна методика.
    За съжаление, още е в експериментална фаза и не съм окончателно убеден дали е 0,01 или 0,02 %
    Първо трябва да станем членове на Механизма и да се вида дали ще има мераклии да продават опции върху лева

    .......
    Начев дай й шанс на таз методика да се развива и остави колебанията в един коридор ))

    Коментар


    • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
      Видяли сме.
      Само че в 2020г. левът е подценен (зад 1.96лв. има повече активи от 1€) (туй е кълнъсъ защото са ни изсмуквали от "центъра")
      ...
      Рядко срещам толкова убеден човек в подценеността на лева. Браво
      Сподели малко повече какво стои зад това

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
        ... Виж за подценеността на лева при връзване към ДМ,..
        Видяли сме.
        Само че в 2020г. левът е подценен (зад 1.96лв. има повече активи от 1€) (туй е кълнъсъ защото са ни изсмуквали от "центъра")

        И един отговор да задам:
        В България по-високи ли са лихвите на евро влоговете от в Германия, Франция, Гърция, Швейцария? (да, знам, че швейцарци не са в ЕЗ)
        Last edited by satz; 08.02.2020, 20:56.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

          Тука ми стана интересно. Как го сметна с такава точност - 0.01% за??
          И какви са минусите от българска гледна точка ми е интересно?
          Работя по нова и много чувствителна методика.
          За съжаление, още е в експериментална фаза и не съм окончателно убеден дали е 0,01 или 0,02 %
          Първо трябва да станем членове на Механизма и да се вида дали ще има мераклии да продават опции върху лева


          Боби, ако трябва да се върна в руслото на сериозната приказка ... тук от известно време се пише много интензивно. Опитал съм се да дам и аз някакъв свой принос за две стинки. Сума ти чаршафи съм изписал по-назад. Върни се и прочети, барабар с обясненията.
          Няма симсъл да давам тук декларативни твърдения на нов глас. Не е реалистично!

          Не съм злонамерен, но тематиката е наистина обемиста и сложна. Не става да се обясни с обичайните и любими ви къси пасове. Опитай да схванеш тезата ми за "немско евро", "българско евро", за изсмукването н а периферията. Виж пак постинга на Съни - рядко има толкова смислени и задълбочени материали. Виж за подценеността на лева при връзване към ДМ, за отказ от аргументиране и защита на икономически обоснован курс ДНЕС, за рисковете от премахване на борда по инициатива и след реализация под ръководството на Бг либерални елити. За цените, за ужасните перспективи при бъдещо, хипотетизно скачане на лихвите и риска ... и още много други.

          Ама понежа знам много добре какви подозрения те гонят към мен и ако имаш нещо общо с политическата полиция, която се грижи за дезинфекциране на форума откъм хибридни елементи или кУманизи, просто забравяш!

          Коментар


          • Горанов бе категоричен, че българският лев ще остане с настоящия си курс до влизането в еврозоната и че обезценяване на спестяванията на българите няма да има:
            https://www.investor.bg/ikonomika-i-...zonata-298289/

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Lupus Разгледай мнение
              Хората са започнали масово да обръщат левовете в евро. Не мога да видя какво точно е прието, но така или иначе едно не ми стана ясно - влизаме с фиксиран валутен курс, но след това какво става?
              А, защо само в евро! Аз моите ще ги обръщам в рубли - по-сигурно било...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                Боже, Съни!
                Сънувам ли?!
                Форумът отново е извадил от тинята на дъното бисерни миди, които блестят в плиткото. Значи може! Със спокоен и добронамерен тон да се развиват виждания, да се привеждат мотиви и аргументи. И всичко това - смислено и доказано на ниво, което далеч надхвърля равницето, което предполага един масов, анонимен форум. Умишлено не казвам специализиран, защото той отдавна вече не е такъв.
                Благодаря ти!

                Благодаря и за приноса на Специалиста. Господине, за мен е чест! Ясно беше, че нямах чак толкова желание да задавам конкретни въпроси, а визираните от мен питания имаха по-скоро реторичен характер. С последното не искам да твърдя, че всичко знам. Далеч не е така, но исках да обърна внимание на колегите и за още един от факторите, за който ще трябва да държат сметка при евентуално бъдещо приемане на еврото.
                Бъдете готови с поредните декларации, обяснения, доказателства - откъде ви е всеки лев!
                Ще ви се наложи да го покажете и да го предявите за обмяна, няма мърдане!

                В по-общ план имах идея да провокирам знаещите или поне претендиращите, че знаят, да направят някакви по-амбициозни изложения.
                Съни - всеизвестно е, че ние мъжете еволюционно, исторически и социално сме пишкомерковци и по правило не пропускаме възможност да сплетем роги с останалите самци. Казвам това единствено воден от грижа, че ще ми бъде много неприятно ако в суматохата и на теб ти се наложи да поемеш някакви негативи. Твоето присъствие вдига нивото и украсява дискусията. Същевременно обаче, да се отличаваш с нещо положително, често е рискова позиция - така стоят човешките неща! Като гледам какви талибански кинжали с болшевишки маниери и рефлекси обикалят включително тъдява, усещам тревога. В мига на изричане на най-малкото колебание, резерви, негативи, политическата полиция ококорва зъркелите, ноздрите трепкат и се разширяват, дълбоко от гърдите извират нискочестотни стонове, и де що наоколо има храсти и камъни се преглеждет и преобръщат, че да н е би да има там някое скрито Ко Мо Не, което да бъде качено на кръста на позора.


                Дали виждаме, разбираме, желаем или не, нещата стоят така:
                Еврото носи със себе си отделни положителни последици.
                Еврото носи със себе си също отделни отрицателни последици.
                Вече казах - давам превес с 0,01 % "ЗА" еврото. Причината е основно една една: не виждам друг реалистичен и приемлив начин за излизане от борда.

                Искам специално да отделя това изречение от поста ти. Поредно хитово попадение:

                Прочетете си г оотново, помислете. Еврозоната има интерес от участието в нея на слаби иконимики. Това значи икономики на по-ниско ниво на технологичност, добавена стойност, наукоемкост, производителност. Да не забравяме, разбира се, също и риска, който те генерират, а оттам и нивото на доходността на техните кредитни инструменти.
                Кой консумира интереса, при кого остават негативите!


                Да, точно така стоят нещата, някъде по-назад също обясних за тунела от ЕРМ1. Адекватен и приложим за нас, доколкото е нереалистично да ги накараме тях да си променят принципи, подходи, нормативни документи, само защото ние сме в борд.


                Тук знаеш повече от мен, на мен конкретните числа не ми бяха в главата.
                Поздрави!
                Тука ми стана интересно. Как го сметна с такава точност - 0.01% за??
                И какви са минусите от българска гледна точка ми е интересно?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                  Стив Ханке съветва България да не влиза в еврозоната

                  https://www.dnevnik.bg/biznes/2020/0...Gi7c3AsyhzI_6s

                  Създаването на еврото е грешка и България не трябва да се присъединява към единната европейска валута, заяви пред БНР икономистът проф. Стив Ханке, известен като бащата на валутния борд в страната. В интервю той критикува законовите промени, предложени от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова.
                  Киро, появи се допълнително и конспиративен елемент.
                  Горанов отрече да има тайни споразумения за еврозоната

                  Снощи го гледах в Панорама, нещо не каза във връзка с тази хипотеза.

                  Коментар


                  • Уффф, какво теглене какво купуване.

                    В денят Х, всички виждаме левовите си баланси разделени на 1.95583, или по-малко
                    За който го е страх - еврова сметка и прави горното по-рано.

                    като беше деноминацията 1000:1 какво? теглихте си старите хартии та да ги носите на обмяна???

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

                      Начев, прочетох едно твое мнение малко по-назад и ми хареса как си развил разбираемо идеята за "германско", "френско", "гръцко" и т.н. евро. Ще добавя само, че това е една от основните критики към Общия валутен механизъм - за дисбалансите и решаването им през икономическата различност на развитие в страните, които са ползватели. Някои твърдят, че слабите икономики са нужни в общата зона за поддържане на конкурентно ниво на валутата.
                      Преди няколко години пак водихме диалог във форума, не помня дали участваше, но тезата ми беше, че докато Облигационния пазар остава лично относим към отделната държава, дисбалансите ще се засилват. Днес, покрай почти нулевите лихви, неравенството е облекчено, но други регулации само на думи имат за цел да засилят икономическата интеграция.
                      Боже, Съни!
                      Сънувам ли?!
                      Форумът отново е извадил от тинята на дъното бисерни миди, които блестят в плиткото. Значи може! Със спокоен и добронамерен тон да се развиват виждания, да се привеждат мотиви и аргументи. И всичко това - смислено и доказано на ниво, което далеч надхвърля равницето, което предполага един масов, анонимен форум. Умишлено не казвам специализиран, защото той отдавна вече не е такъв.
                      Благодаря ти!

                      Благодаря и за приноса на Специалиста. Господине, за мен е чест! Ясно беше, че нямах чак толкова желание да задавам конкретни въпроси, а визираните от мен питания имаха по-скоро реторичен характер. С последното не искам да твърдя, че всичко знам. Далеч не е така, но исках да обърна внимание на колегите и за още един от факторите, за който ще трябва да държат сметка при евентуално бъдещо приемане на еврото.
                      Бъдете готови с поредните декларации, обяснения, доказателства - откъде ви е всеки лев!
                      Ще ви се наложи да го покажете и да го предявите за обмяна, няма мърдане!

                      В по-общ план имах идея да провокирам знаещите или поне претендиращите, че знаят, да направят някакви по-амбициозни изложения.
                      Съни - всеизвестно е, че ние мъжете еволюционно, исторически и социално сме пишкомерковци и по правило не пропускаме възможност да сплетем роги с останалите самци. Казвам това единствено воден от грижа, че ще ми бъде много неприятно ако в суматохата и на теб ти се наложи да поемеш някакви негативи. Твоето присъствие вдига нивото и украсява дискусията. Същевременно обаче, да се отличаваш с нещо положително, често е рискова позиция - така стоят човешките неща! Като гледам какви талибански кинжали с болшевишки маниери и рефлекси обикалят включително тъдява, усещам тревога. В мига на изричане на най-малкото колебание, резерви, негативи, политическата полиция ококорва зъркелите, ноздрите трепкат и се разширяват, дълбоко от гърдите извират нискочестотни стонове, и де що наоколо има храсти и камъни се преглеждет и преобръщат, че да н е би да има там някое скрито Ко Мо Не, което да бъде качено на кръста на позора.


                      Дали виждаме, разбираме, желаем или не, нещата стоят така:
                      Еврото носи със себе си отделни положителни последици.
                      Еврото носи със себе си също отделни отрицателни последици.
                      Вече казах - давам превес с 0,01 % "ЗА" еврото. Причината е основно една една: не виждам друг реалистичен и приемлив начин за излизане от борда.

                      Искам специално да отделя това изречение от поста ти. Поредно хитово попадение:
                      Някои твърдят, че слабите икономики са нужни в общата зона за поддържане на конкурентно ниво на валутата.
                      Прочетете си г оотново, помислете. Еврозоната има интерес от участието в нея на слаби иконимики. Това значи икономики на по-ниско ниво на технологичност, добавена стойност, наукоемкост, производителност. Да не забравяме, разбира се, също и риска, който те генерират, а оттам и нивото на доходността на техните кредитни инструменти.
                      Кой консумира интереса, при кого остават негативите!

                      Самото влизане в ERM 2 ще е свързано с договаряне със страните от Зоната. Ако приемем, че нашите представители, успеят да защитят Решението на НС и влезем с фиксирания курс, другото което могат, според мен - трябва, да договорят е тесен коридор за колебание от 2-3%. Естония е имала 2,25%.
                      След престоя, две или повече години, тогава ще се гледа и изпълнението на Маастрихтските критерии, при които проблем е този за инфлацията.
                      Тези неща, надълго и широко и ти си коментирал
                      Да, точно така стоят нещата, някъде по-назад също обясних за тунела от ЕРМ1. Адекватен и приложим за нас, доколкото е нереалистично да ги накараме тях да си променят принципи, подходи, нормативни документи, само защото ние сме в борд.

                      Другият интересен въпрос е за валутните резерви. Днес са към 24млрд.Е по баланса на БНБ.
                      След приемане на Еврото, една част би трябвало да отиде като вноска към ЕЦБ, което ще остане в актива й като вземане от ЕЦБ. Колко, не знам., но от рода на няколкостотин млн, по аналогия с Естония.
                      В пасива на мястото на днешните пари в обръщение ще съответсват на квотата, която ще има Б-я за евро парите. Определят я на база БВП и брой население.
                      Какви други вноски ще има от страна на бюджета е въпрос, чийто отговор ни дължат преговарящите, като например какво участие ще имаме в Европейския стабилизационен механизъм, % от БВП ли е размера му и сумите за гаранция, както и фондове, обсъждани с промените в ЕС, вкл и по линия на Зелена политика.
                      Какво ще стане с депозитите на Търговските банки, които поддържат за покриване на минималните задължителни резерви, предвид разликите, които при нас са значително по-високи от тези в ЕЗ - може част от тях да отидат за кредитиране, но може и банките да върнат парите към майките, поне чуждестранните такива.

                      При излизане от борда, правителството ще разполага с парите от Фискалния резерв(част от валутния), поне с тази част, която беше въведена като задължителен минимум и се гласува със закона за бюджета, с цел гарантиране плащане по държавни заеми и за миналата година беше към 4,5млрд.лв. С превишението до 8, 5млрд към края на декември и сега се разпорежда.

                      Като на най-голяма слабост на целия процес намирам липсата на комуникационна стратегия на правителството.
                      Това оставя усещане за възможности за непоследователни и неочаквани действия.
                      Тук знаеш повече от мен, на мен конкретните числа не ми бяха в главата.
                      Поздрави!

                      Коментар


                      • Стив Ханке съветва България да не влиза в еврозоната

                        https://www.dnevnik.bg/biznes/2020/0...Gi7c3AsyhzI_6s

                        Създаването на еврото е грешка и България не трябва да се присъединява към единната европейска валута, заяви пред БНР икономистът проф. Стив Ханке, известен като бащата на валутния борд в страната. В интервю той критикува законовите промени, предложени от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от al64ad Разгледай мнение

                          Е,то защото не може затова се опитаха
                          добре че вече бяхме в ЕС та ги "посъветваха" от брюксел.
                          Затова и еврозоната е без алтернатива за нас!

                          Начина ти на дискусия с избягване на конкретни неудобни въпроси които са по същество и опити за отклоняване в дребнотемие е класика
                          Нещо си халюцинирал, нема такъв филм. НИКОГА не се е заклащал дори борда, освен може би във фантазиите ти.

                          пп ти се пробваш да отклоняваш и разводняваш темата за борда с Дания, Венецуела, слухове, измислици.
                          Last edited by BONI; 08.02.2020, 13:35.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
                            Имам малко лаишки въпрос. В момента има 18.5 млрд. лв. в обращение. Когато влезем в ЕЗ (или преди това, ако има паника) и всички левове се превалутират в евро, тези 18.5 млрд. лв., които са били в обращение, ще бъдат изкупени от БНБ и съответно ще станат част от активите им. Обаче на този етап няма да има търсене за левове, следователно стойността на лева ще е нула и БНБ ще трябва да изпишат 18.5 млрд. лв. от баланса си. По този начин влизането в ЕЗ ще ни струва поне 18.5 млрд лв. Грешна ли ми е логиката?

                            https://www.bnb.bg/Statistics/StBNBB...chiveYear=2020
                            Въпроса ти има два сценария.
                            Преди влизане в еврозоната, изкупуването на левчета от БНБ срещу евро свива не само активите, но и пасивите на централната банка в един и същи размер. Друг е въпросът, че ако всички тръгнат панически да си обменят левовете, няма кой да ги покрие с евро.
                            При влизане в еврозоната левчетата ще се превалутират в евро и в пасива на БНБ ще стои евро. Тук има един тънък момент. Парите в обращение (в евро) ще са счетоводен запис (изчислен по определен начин), а няма да показват реалната стойност на циркулиращите еврови банкноти в България. Просто поради спецификата на Еврозоната никой не може да каже какъв е точният брой еврови банкноти в дадена страна (България, Германия или друга). И всички държави работят с прогнозни изчисления. Единствено в баланса на ЕЦБ се отразява реалният брой на евровите банкноти в обращение.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                              Сега пък Венецуела намеси, какво общо има това с възможностите на БНБ да спазва валутния борд? Точно това е смисълът на борда, да не може да се "бутне" отвън валутния курс. Просто няма откъде да вземат достатъчно левчета, защото БНБ не отпуска кредити на банките. Могат да атакуват правителството, дълга, износа и тн, но не и валутния курс. Имаме закон, имаме предостатъчно резерви, нека някой се пробва. За 23 години няма НИТО ЕДИН ДЕН в който да са успели.
                              Е,то защото не може затова се опитаха
                              добре че вече бяхме в ЕС та ги "посъветваха" от брюксел.
                              Затова и еврозоната е без алтернатива за нас!

                              Начина ти на дискусия с избягване на конкретни неудобни въпроси които са по същество и опити за отклоняване в дребнотемие е класика
                              Last edited by al64ad; 08.02.2020, 12:42.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от al64ad Разгледай мнение

                                Първо -валутата на една страна може да бъде атакувана ВИНАГИ/без световната/ еле па "отвън" ,няма значение в борд или не . Или мислиш ,че ние имаме затворена система и с едно законче всичко е супер.Тогава Венецуела щеше да цъфти и връзва
                                а в какво са Дания сега ??
                                Сега пък Венецуела намеси, какво общо има това с възможностите на БНБ да спазва валутния борд? Точно това е смисълът на борда, да не може да се "бутне" отвън валутния курс. Просто няма откъде да вземат достатъчно левчета, защото БНБ не отпуска кредити на банките. Могат да атакуват правителството, дълга, износа и тн, но не и валутния курс. Имаме закон, имаме предостатъчно резерви, нека някой се пробва. За 23 години няма НИТО ЕДИН ДЕН в който да са успели.

                                Коментар

                                Working...
                                X