If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Обратно броене до ERM 2 за правителството на Борисов
Няма такива. Всички знаем, че сме комплект с Хърватска. Беше казано милион пъти, че е за Юли сега началото на Германското председателство. Вече е ясно или сега с Хърватска, или оставка, няма трети вариант.
Подкрепям! Дори и закъснение бих приел по някакви бюрократично-процесуални причини, на да влезе Хърватия преди нас и без нас - НЕ!
За приемането на страната ни в ERM II, трябва да спазим и т. нар. Маастрихтски критерии. При това да докажем, че ги спазваме устойчиво.
Първият критерий е за бюджетния дефицит, който не бива да надхвърля 3% от БВП. Вторият е за държавния дълг, който не бива да превишава 60% от БВП. На трето място по ред, но не и по значение, са лихвите по държавните ценни книжа, които не бива да надвишават с по-високи от 2 процентни пункта в сравнение с лихвите на трите държави от Еврозоната с най-ниска инфлация.
Много важно е четвъртото изискване. То е за инфлацията в България, измерена по хармонизирания индекс на потребителските цени. Тя не бива да нахвърля с 1.5 процентни пункта усреднения инфлационен показател, измерен на базата на индекса на потребителските цени, в три от държавите в Еврозоната с най-добра ценова стабилност.
Първите три изисквания България вече дълги години изпълнява. При тях можем да покажем голяма устойчивост. С инфлацията обаче имаме проблем. И той се знае и от Европейската комисия, и от държавите-членки на Еврозоната, които в рамките на т.нар. ERM комитет вземат решение дали една страна да влезе или да не влезе в двегодишния механизъм за въвеждане на еврото.
Когато през 2018-та правителството на Борисов декларира, че България иска да влезе в процедура по приемането на страната ни в Банковия съюз и в ERM II, в своя конвергентен доклад ЕЦБ ни предупреди, че инфлацията може да се окаже сериозно препятствие пред страната ни. "Гледайки в перспектива, съществуват сериозни опасения за дългосрочната устойчивост на конвергенцията по отношение на инфлацията в България", пишеше в доклада.
Какво се случва с този Маастрихтски показател през изминалите две години? За 2018-та според Евростат трите държави с най-ниска инфлация са Гърция - 0.6%, Португалия - 0.6% и Дания - 0.7 процента. В същото време Евростат отчита, че инфлацията в България е 2.3 процента. Близо сме до изпълнението на изискването, но не го изпълняваме. За ноември 2019-та, пак според Евростат, трите държави с най-ниска годишна инфлация са Италия - 0.2%, Португалия - 0.2% и Белгия - 0.4 процента. Отчетената за България инфлация е 2.2%, а за да сме в определените от Маастрихт граници, тя трябва да е не повече от 1.8 процента.
С други думи устойчивостта ни по отношение на този критерий е меко казано спорна. Разбира се отдавна е ясно, че решенията за приемане в банковия съюз и особено в ERM II не са принципни, а политически. Но държавата ни от край време не се радва на политическата благосклонност на държави от Еврозоната като Нидерландия, Финландия и Дания. А сега неприятното е, че проблемите ни с инфлацията могат да им дадат коз да кажат принципно "не" за приемането ни в ERM II, ако решат, че не ни искат там.
Троле гербав, обществото се състой от различни класи и както бабата със социалните проблеми е важна така и ти като "инвеститор". Всички ще влязат в зоната не само набедените инвеститори, като теб.
Да де ама той ще влезе с шкафче пълно с пачки от по 500 еврака а бабите с розавите кюлоти.Тоя партиен свиркаджия затова иска еврозоната,,
Форумът е инвестиционен, не за социални проблеми. Тома Биков каза, че всеки момент се очаквало за ЕРМ2.
Троле гербав, обществото се състой от различни класи и както бабата със социалните проблеми е важна така и ти като "инвеститор". Всички ще влязат в зоната не само набедените инвеститори, като теб.
А за инфлацията, жалко, че не може да го проумеете колко хубаво и нужно средство е. Това е ваш проблем в разбирането ви на тема централни банки, инвестиции. Знам, че на много дефлацията им харесва. А хиперинфлацията е друга бира, всичко предозирано естествено, че е лошо.
Форумът е инвестиционен, не за социални проблеми. Тома Биков каза, че всеки момент се очаквало за ЕРМ2.
Правилно, форумът е за инвестиции, а не за циркаджии като тебе, пък било то и платени тролове. Не се ли усещаш, че тука всеки ти се подиграва и никой вече не те взема на сериозно. Да не говорим какви малоумни коментари пишеш например един от последните ти за инфлацията.....
Тая простотия я обясни на бабата с 300лв пенсия и увеличение годишно от 18лв. Можеш да пробваш с обяснението и на семейство с дете и общ доход под 2000, което съставлява дохода на 60-70% от домакинствата.
Обмислял ли си обратната причинно следствена връзка? По-бързото нарастване на номиналните доходи в България сравнено с еврозоната води до по-висока инфлация. Така погледнато тя е неизбежен страничен ефект на догонването.
Причинно следствената връзка е вярна, но увеличените доходи са за една малка част от обществото. Теоретично е вярно, че инфлацията е следствие от увеличени доходи, но на практика инфлацията води до обедняване на масата.
Коментар