IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
    Добре, а къде е участието на 15-те долара в хладилниците?
    Не разбирам, ексцесрезервите 5дол са по принцип високи, ако съществува риск от теглене на вложителите... задрезерви се определят от ЦБ

    Отношението на задрезерви/парична база показва колко пъти се е завъртяло колелото Кеш-Депозит-Кредит-Кеш-Депозит-Кредит. Показва чувствителността на банковата система,която представлява една спираловидна дългова пирамида....Това че някой депозира пари не означава задължително, че това е стойност създадена от икономиката... пари се печатат и от въздуха

    Коментар


    • Добре, а къде е участието на 15-те долара в хладилниците?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

        Добре, а банката няма ли да си остави и 10% /у нас е 12% изискването за адекватност/?
        банката има уставен капитал, минималната стойност, на който се регулира от закона

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

          Депозитът на Алис не е овърнайт (безсрочен) депозит и не се включва в М1, а в М2.
          абсолютно правилно, Алис има 1-годишен депозит

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение

            Не съм се взел насериозно,

            М1 = 100дол (ДепозитАлис) + 85дол (БобКеш) = 185дол

            ЦБ е напечатала 100 дол, ТБ са напечатали 85, Резервите на банковата система са 15дол
            Добре, а банката няма ли да си остави и 10% /у нас е 12% изискването за адекватност/?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение

              Не съм се взел насериозно,

              М1 = 100дол (ДепозитАлис) + 85дол (БобКеш) = 185дол

              ЦБ е напечатала 100 дол, ТБ са напечатали 85, Резервите на банковата система са 15дол
              Депозитът на Алис не е овърнайт (безсрочен) депозит и не се включва в М1, а в М2.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                Парична база 100 долара
                Задължителни резерви 10 долара
                Свръхрезерви 5 долара
                Пари в обращение 85 долара
                М1 според зависи от начина на изчисляване. 85 долара.
                Отпечатани са 100 долара брутно от ФРС.
                Достоен ли съм да разговарям с Вас?
                Тук някои хора са се взели много та сериозно...
                Не съм се взел насериозно,

                М1 = 100дол (ДепозитАлис) + 85дол (БобКеш) = 185дол

                ЦБ е напечатала 100 дол, ТБ са напечатали 85, Резервите на банковата система са 15дол
                Last edited by Макс; 16.01.2018, 16:47.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Точно така, абсолютна манджа с грозде ни представят колегите Фентъзи, Пинокио и Специалист по всичко. Аз го наричам боза.


                  А твоето не е ли манджа с грозде, като изобщо не разграничаваш капиталова адекватност на ТБ от ЗМР? За примера с хладилниците, който даваш, действието е коректно, макар, че за кредитни експозиции банката ползва от капитала си. Но сметката на човека, продал хладилниците, трябва да доведе до вдигане на ЗМР на същата ТБ, защото ЗМР трябва да са 8% от депозитната база /у нас/. Как тогава ЗМР остават непроменени?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение
                    Едно въпросче, в няколко реда

                    Разглеждаме печатането на пари в хамерика. Пиндо печатането на пари, като цяло има известни различия с европейското...

                    -ФРС е напечатило 100дол, отпуснало е заем на правителството:
                    -Правителството плаща на НПО "БатШорош" за участие в протести за нарушени права на негрите, като 100дол се озовават в джоба на Алис
                    -Алис депозира 100дол в ТБ "Студио Х", едногодишен депозит
                    -ТБ "Студио Х" поддържа на РС във ФРС 15дол, от които задължителни резерви 10дол
                    -ТБ "Студио Х" отпуска кредит 85дол на Боб, които той изтегля от своята сметка

                    Колко е?
                    -Паричната база
                    -Задължителни резерви=10дол
                    -Ексцес резерви
                    -Пари в обръщение
                    -Паричен агрегат М1
                    -Колко пари е напечатала ФРС
                    -Колко пари е напечатала ТБ

                    Когато човек намери разбере и намери отговор на тези въпроси, долу горе вече е лесно да се продължи разговора, както да се четат отчети на ЦБ
                    Парична база 100 долара
                    Задължителни резерви 10 долара
                    Свръхрезерви 5 долара
                    Пари в обращение 85 долара
                    М1 според зависи от начина на изчисляване. 85 долара.
                    Отпечатани са 100 долара брутно от ФРС.
                    Достоен ли съм да разговарям с Вас?
                    Тук някои хора са се взели много та сериозно...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                      Да по попитам аз, как ЦБ "произвежда" тези резерви и защо така го прави?

                      (Това е много по-интересен въпрос от тези които ти си задаваш.)



                      А въпросът за резервите и свръхрезервите е безинтерен. Ако погледнеш баланса на BoE или Фед, ще видиш, че преди кризата в пасива е имало резерви, които са били едно малко число, а сега то е по-голямо. Та това по-голямо число е свръхрезерви и след кризата се въвежда тази новост, че ЦБ плащат лихва по excess reserves. Да те питам друго, защо мислиш, че сега се плаща IOER?
                      Престани да жонглираш с готови термини? Опитай се да боравиш с обикновени термини, да си обясниш нещата простичко, така че и на теб да ти стане ясно... направо сваляш нивото на темата... ФРС е на 100години, а банкерството е професия на няколко хиляди години...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                        Фентъзи, не съм сигурен, че разбираш дори какво питаш.

                        Но, погледни тук и ми кажи на коя страница са пасивите на Феда и колко са резервите:

                        https://www.federalreserve.gov/relea...urrent/h41.pdf

                        Ще проверя довечера, защото сега вече нямам време за това.
                        Е не е истина просто.

                        Говорим цяла седмица за банки и техните резерви в централни банки, а ти не можеш да отговориш какво представляват тези разерви от гледна точка на банката. И ми дава да гледам баланс на ФЕД.

                        Вярно, отиди се прегледай, човек!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                          И банката ще падне под МЗР? Банката ти рискува БНБ да хлопне кепенците заради недостиг на ликвидност.
                          Ето, например, какво писа онзи ден. Манджа или просто грешка?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                            Ехооо, има ли някой там? Пак се правиш на ударен и бягаш от отговора. Питам те за резерви на ниво банка, а не на ЦБ. През цялото време ги разпяваш тези резерви, а сега били на ЦБ. И до там ще стигнем, но нека с А и Б да започнем.
                            Фентъзи, не съм сигурен, че разбираш дори какво питаш.

                            Но, погледни тук и ми кажи на коя страница са пасивите на Феда и колко са резервите:

                            https://www.federalreserve.gov/relea...urrent/h41.pdf

                            Ще проверя довечера, защото сега вече нямам време за това.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              Абсолютно. Фентъзи да прочете внимателно. Но и да отговори на въпроса, който му поставих.


                              Т.е., като говориш за резерви, имаш предвид всички възможни ликвидни средства, които дадена банка има в ЦБ, така ли? Това вече прилича на отговор, ако е така.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                                Да по попитам аз, как ЦБ "произвежда" тези резерви и защо така го прави?

                                (Това е много по-интересен въпрос от тези които ти си задаваш.)

                                А въпросът за резервите и свръхрезервите е безинтерен. Ако погледнеш баланса на BoE или Фед, ще видиш, че преди кризата в пасива е имало резерви, които са били едно малко число, а сега то е по-голямо. Та това по-голямо число е свръхрезерви и след кризата се въвежда тази новост, че ЦБ плащат лихва по excess reserves. Да те питам друго, защо мислиш, че сега се плаща IOER?
                                Ехооо, има ли някой там? Пак се правиш на ударен и бягаш от отговора. Питам те за резерви на ниво банка, а не на ЦБ. През цялото време ги разпяваш тези резерви, а сега били на ЦБ. И до там ще стигнем, но нека с А и Б да започнем.

                                Коментар

                                Working...
                                X