IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    Мащабът е оплескан от investor.bg
    Това го правя в Jupyter Notebook. При мене няма разлика в мащаба и разликата в "гладкостта" я виждам още по-ясно.
    Имам предвид мащаба на Y - едното ти е +/- 40, другото +400. Различен брой точки ли използваш?
    Подозирам, че тази единица в y_t=1+1.001*...ти омазва нещата, защото рязко тръгва нагоре след 20-30-тата итерация. Aко държиш да почваш от 1, сложи y_t=1 в началото, и после го разкарай от y_t=1+1.001*....

    Коментар


    • За да ти проработи добавяш отгоре и това, за да импоритраш тези две библиотеки

      import numpy as np
      import matplotlib.pyplot as plt



      Click image for larger version

Name:	Screenshot 2019-11-28 at 13.40.36.png
Views:	1
Size:	7.5 КБ
ID:	3520709

      Коментар


      • Мащабът е оплескан от investor.bg

        Това го правя в Jupyter Notebook. При мене няма разлика в мащаба и разликата в "гладкостта" я виждам още по-ясно. Доста ме озадъчава...

        Кодът съм си го написал сам, между другото. Няма грешка в циклите. Единият генерира самия AR(1) процес, наблъсква резултата в един лист y и после печата. Хиксът ми е просто един списък със 300 равноотдалечени единици, за да си направия оста х от 1 до 10

        Другият цикъл е "отгоре" само за да повтори упражнениете 15 пъти да ми даде 15 сампъли

        Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение

        Защо мащабите са различни? Не знам какво пипаш в кода, но подозирам, че от това ти изглежда по-гладка. Също в питоня е много подло положението с подравняването на кода - така както си го копнал, не може да се види - може някой цикъл да ти е грешен?


        едит: ВИНАГИ си проверявай резултатите, дори в ексела - дали ти следва тренда и стандартното отклонение
        Last edited by Money; 28.11.2019, 15:46.

        Коментар


        • Интересно. Все още съм далаче от теорията на хаоса, но ми е интересна и като му дойде времето ще се занимая и с това

          В една книга прочетох, че хаосът е процес, който се променя от deterministic в stochatsic и обратно. Една пък тука докторантка по иконометрия ми каза, че това не било задължително. Ти какво мислиш?


          Иначе аз за сега гледам съвсем обикновени неща от иконометрията 101, като авторегресия и random walk. Да, процесът е доста чувствителен към коефициентите. Имам и известна представа чисто математически защо е така и как да ги калибрирам, но пак си поиграх малко на ръка докато заприлича на борсов индекс



          Като пробвах твоята формула и ми се получи това:
          Click image for larger version

Name:	Screenshot 2019-11-28 at 13.18.51.png
Views:	1
Size:	2.8 КБ
ID:	3520705





          твоят х при мене си остана y. А това, че е y_t и от двете страни не е проблем. В Пайтън ако напишеш y = y + 1 това значи, че y приема нова стойност, която е старата плюс едно

          y = []
          y_t = 0.75
          x = np.linspace(1, 10, 100)

          for i in range(len(x)):
          y_t = 0.9 * y_t * (1 - y_t)
          y.append(y_t)

          plt.figure(figsize=(15, 5))
          plt.scatter(x, y)
          plt.plot(x, y)
          plt.show()


          Първоначално изпратено от Bingomatic2 Разгледай мнение
          Здравей Money,

          Това с което си се захванал се нарича logistic map и е добре изследвано в теория на хаоса. Най-известната такава функция е
          x → 4 x (1 – x). Самата функция създава случайнин числа. Изобщо не ти трябва ти да слагаш рандом. Изключително чувствителна е
          към коефициентите. Пробвай с различни стоиносто на онова 0.01. Потърси в нета други такива функции.
          Друго коети бих ти препоръчал е "shift" генератор на псевдослучаини числа.
          Всъщност е доста трудно да симулираш направиш случаен процес.

          Поздрави,
          Last edited by Money; 28.11.2019, 15:27.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            Ето две други сампълчета, пак излезли от един и същи код и пак едното силно назъбено, а дургото доста гладко

            [ATTACH=CONFIG]n3520581[/ATTACH]
            [ATTACH=CONFIG]n3520582[/ATTACH]
            Защо мащабите са различни? Не знам какво пипаш в кода, но подозирам, че от това ти изглежда по-гладка. Също в питоня е много подло положението с подравняването на кода - така както си го копнал, не може да се види - може някой цикъл да ти е грешен?


            едит: ВИНАГИ си проверявай резултатите, дори в ексела - дали ти следва тренда и стандартното отклонение

            Коментар


            • Здравей Money,

              Това с което си се захванал се нарича logistic map и е добре изследвано в теория на хаоса. Най-известната такава функция е
              x → 4 x (1 – x). Самата функция създава случайнин числа. Изобщо не ти трябва ти да слагаш рандом. Изключително чувствителна е
              към коефициентите. Пробвай с различни стоиносто на онова 0.01. Потърси в нета други такива функции.
              Друго коети бих ти препоръчал е "shift" генератор на псевдослучаини числа.
              Всъщност е доста трудно да симулираш направиш случаен процес.

              Поздрави,

              Коментар


              • Ето две други сампълчета, пак излезли от един и същи код и пак едното силно назъбено, а дургото доста гладко

                Click image for larger version

Name:	Screenshot 2019-11-27 at 23.29.21.png
Views:	1
Size:	3.8 КБ
ID:	3520581

                Click image for larger version

Name:	Screenshot 2019-11-27 at 23.29.55.png
Views:	1
Size:	5.7 КБ
ID:	3520582

                Коментар


                • Някой има ли идея защо като генерирам симулация на random walk (по-скоро на AR(1) процес) с един същи Пайтънски код, понякога серията става много гладка, а друг път силно назъбена?

                  Тука не знам защо сампълите излизат кофти в различен формат, но мисля, че се вижда достатъчно за какво става дума

                  Процесът е съвсем прост AR с един лаг, слаб тренд нагоре и е почти random walk с дрифт:

                  Y(t) = 1 + 1.001 * Y(t -1) + u(t)


                  Ето го и кодът:


                  import random

                  for j in range (15):
                  y = []
                  y_t = 0
                  x = np.linspace(1, 10, 300)
                  for i in range(len(x)):
                  noise = random.randint(-11, 10)
                  y_t = 1 + 1.001 * y_t + noise
                  y.append(y_t)

                  plt.figure(figsize=(15, 5))
                  plt.scatter(x, y)
                  plt.plot(x, y)
                  plt.show()

                  Първият цикъл от 15 е за да ми направи 15 sample-а
                  Click image for larger version

Name:	Screenshot 2019-11-27 at 23.22.23.png
Views:	1
Size:	4.5 КБ
ID:	3520574

                  Click image for larger version

Name:	Screenshot 2019-11-27 at 23.22.03.png
Views:	1
Size:	6.6 КБ
ID:	3520575

                  Last edited by Money; 28.11.2019, 01:43.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                    Я до кът не си изчезнал отново .
                    Би ли ми ме насочил за информация от нета за онзи експеримент с нормални хора вкарани в затворническа среда. щот не съхраних информацията.
                    Кът гледам, май тази театрална постановка е зародиш на сегашните биг брадъри и ферми.
                    ​​​​​

                    Коментар


                    • Да, разбира се. Пускал съм линк към станфордския експеримент на Зимбардо.

                      https://en.wikipedia.org/wiki/Stanfo...son_experiment

                      Наскоро една докторантка по мениджмънт ми спомена някакъв друг подобен експеримент, но тя май нещо не се бъркаше със същия експеримент на Зимбардо

                      Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                      Я до кът не си изчезнал отново .
                      Би ли ми ме насочил за информация от нета за онзи експеримент с нормални хора вкарани в затворническа среда. щот не съхраних информацията.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Поне една трета от PhD-тата по икономика в щатите идват от математическите факултети. Сега не казвам, че правиш три години бакалавър по математика и почваш да разбираш математиката като Григори Перелман, ама чак пък нищо да не разбират...
                        Я до кът не си изчезнал отново .
                        Би ли ми ме насочил за информация от нета за онзи експеримент с нормални хора вкарани в затворническа среда. щот не съхраних информацията.

                        Коментар


                        • Поне една трета от PhD-тата по икономика в щатите идват от математическите факултети. Сега не казвам, че правиш три години бакалавър по математика и почваш да разбираш математиката като Григори Перелман, ама чак пък нищо да не разбират...

                          Коментар


                          • Веднъж го казвах, повтарям се: НЕ СА ПОЛЕЗНИ. Поне, за повечето „икономисти” ѝ „финанси”. Защото, ТЕ НЕ РАЗБИРАТ знаците, които и математика, ѝ физика, ни подават.
                            Т.е., нещата опират до способността на човек да интерпретира и използва.
                            Примери?
                            Нещо от нашите политици, много от които, „икономисти” по образование:
                            Математиката казва че, от изсмукан пазар, повече от натрупванията, няма как да се вземе. Родните „експерти”, уж живели в тази среда десетилетия, ОТНОВО ЗАЛАГАТ на скубането от там, дето нищо не е останало, а после,
                            - Ах, какво става, нещатане вървят, няма събираемоат на приходите в бпджета, сигурно всичкибса минали в,сенчестия сектор. И мн.др.простотии от вида).
                            Истински интелигентен човек, би оставил пуста икономика въздух да си поеме, да разправи рамене - нашите -нееее,ще те издоим, изцедим, изсмучем!
                            -Кому грездея ще изсмучете бе, несретници !
                            -
                            ...И те така. Та, НЕ ПОМАГА. Едно време, даскалът можеше поне праха да им отупа, сега и това не разрешават. В свят на идиоти, оправия няма.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Belcho Разгледай мнение
                              Полезни са стига да ги разбираш наистина. Не като повечето в България дето са експерти уж в няква област, а не отбират грам.
                              Точно. Това важи не само за България. Навсякъде.
                              Темата е не за друго, а защото икономиката и финансите уж използват математика (физиката е също математика), но в тях е позволено да се нарушават закони/теории и т.н., изразени чрез формули. И колкото по-оплетена математика се използва, толкова по-достоверно изглежда за публиката.
                              Понякога математиката плаче от срам, когато се прилага в икономиката и финансите
                              За тия, които разбират наистина.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Полезни са стига да ги разбираш наистина. Не като повечето в България дето са експерти уж в няква област, а не отбират грам.

                                Коментар

                                Working...
                                X