IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts


  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

    Ето една логическа задача само с цел да осъзнаете колко интересна наука е логиката, и как интуицията въобще не е в състояние да помогне.

    Постановка:
    1. На една улица има пет къщи, всяка с различен цвят.
    2. Във всяка от къщите живее човек с различна националност.
    3. Тези пет човека пият конкретен тип напитка, пушат конкретна марка цигари, и отглеждат определен тип домашен любимец.
    4. Никои двама от тях не пият еднакъв тип напитка, не пушат еднаква марка цигари и не отглеждат еднакъв домашен любимец.

    Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

    Ами няма ТАКОВА условие. Това, че поеш определена напитка, НЕ ОЗНАЧАВА, че пиеш САМО нея.
    Бе , мен ме кефи шведа , ма отговорът е друг .
    Лека нощ !

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Lelq Разгледай мнение

      Не питам теб ! Според условието вода пие само норвежецът
      Ами няма ТАКОВА условие. Това, че поеш определена напитка, НЕ ОЗНАЧАВА, че пиеш САМО нея.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

        За начало, вода пият всички.
        Не питам теб ! Според условието вода пие само норвежецът

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Lelq Разгледай мнение

          Този с борото в зелената къща ?
          За начало, вода пият всички.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
            Ето една логическа задача само с цел да осъзнаете колко интересна наука е логиката, и как интуицията въобще не е в състояние да помогне.

            Постановка:
            1. На една улица има пет къщи, всяка с различен цвят.
            2. Във всяка от къщите живее човек с различна националност.
            3. Тези пет човека пият конкретен тип напитка, пушат конкретна марка цигари, и отглеждат определен тип домашен любимец.
            4. Никои двама от тях не пият еднакъв тип напитка, не пушат еднаква марка цигари и не отглеждат еднакъв домашен любимец.

            Информация:
            1. Британецът живее в червената къща.
            2. Домашният любимец на шведа е куче.
            3. Датчанинът пие чай.
            4. Зелената къща е допряна отляво на бялата.
            5. Собственикът на зелената къща пие кафе.
            6. Човекът, който пуши Pall Mall гледа птички.
            7. Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill.
            8. Човекът, който живее в къщата по средата, пие мляко.
            9. Норвежецът живее в първата къща.
            10. Човекът, който пуши Davidoff, живее до този, който гледа котки.
            11. Човекът, който гледа коне, живее до този, който пуши Dunhill.
            12. Този, който пуши BlueMaster, пие бира.
            13. Германецът пуши Marlboro.
            14. Норвежецът живее до синята къща.
            15. Човекът, който пуши Davidoff, живее до човека, който пие вода.

            Въпрос:
            Кой гледа рибки?
            Този с борото в зелената къща ?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Ender Разгледай мнение

              А ти разбери, че никой в темата не твърди подобно нещо
              Ако е необходимо, ще обясня по-подробно какво е интуицията и как я ползваш. Защото бизнес, не се управлява само с логика...
              Човекът има други възгледи. Пък и никой не е длъжен, на всяка цена, да се съгласява с чужди мнения. Матеев не ебава от факти, сключил е калпава сделка със съвестта си, а ти.. Ти искаш прекалено много от него.
              Last edited by Pyramid; 08.06.2020, 23:16.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                Приказваш глупости на търкалета, което ме навежда на мислълта, че е крайно време да ти сложа ИГНОР и да спра да се занимавам със сбърканото ти мислене. Търси си друг да се заяждаш и да си избиваш комплексите, защото за мене ти вече не съществуваш.
                За да разбереш някои неща, трябва да се издигнеш на определено ниво. Ако не можеш, твой проблем: И на мен ми дотегна да се занимавам с комплексари. Слагай си игнорите, боли ме шАпката за това. Пък и вече казах, с издънките си, ти се изложи, а аз с пропаднали типове, работа нямам.
                Бъди здрав.

                Коментар


                • Във третата третина на 20 век, поради якаква причина, един таксиметров шофер, стара кримка ми вика, бате ...Вълчо, само трябва да внимаваш - още докато ти маха клиентът да спреш, подходът му към колата, след това като поздрави и си каже желанието, вече е ясно колко бакшиш ще остави и дали може да има сръдня... Толкова за математиката.
                  Верно, малко краен пример.... а пък и какъв ти бизнес да е било това едно време.....
                  И това ще мине ...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                    Разбери - няма как да се прави бизнес и-или търговия без математика. Има хиляди ситуации, при които математиката казва неща, коренно противоположни на това, което казва интуицията. Това важи с особенно голяма сила когато започнем да говорим за вероятности. И когато има разминаване в двете, кое според тебе е по-вярното - интуицията или математиката.
                    А ти разбери, че никой в темата не твърди подобно нещо
                    Ако е необходимо, ще обясня по-подробно какво е интуицията и как я ползваш. Защото бизнес, не се управлява само с логика...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                      Ето, как установихме, че мирогледът ти е тесен.
                      Защото, аналоговото, НЕ противоречи на квантовото. Във всички аналогови схеми, електричеството се пренася на порции, минималната от които, има заряд 1,602*&0^(-19) [Q]...а схемите е ги нроим аналогови.
                      Аналогова математика нямало. А аналогови пресмятания има. (ОУ). Мирисът, съдържащ химическа информация, също се носи на своеобразни „кванти” (молекули) и дава информация на уж аналоговите ни носое какво точно гори, примерно, зад гипскатрона (гумата на стари кабели или прегрява бакелитът на контакта).'Аналогово е и междуполояото химическо общуване, кога „спинним мозгом чувствую, БЛОНДИНКА!” и т.н. А, като спонебах ОУ, бях логически и де факто чист, щото уточних, че „не точно” (на теб, Матев, ти бяга алюзията). Ина оше много неща, за които, нито ти, нито Гугъл сте чували, ама си съществуват и не им дреме. Затуй - тук бе се заяждам - не е проблем да си отвориш съзнанието и от това, няма да боли. Нали не са бузи.
                      Приказваш глупости на търкалета, което ме навежда на мислълта, че е крайно време да ти сложа ИГНОР и да спра да се занимавам със сбърканото ти мислене. Търси си друг да се заяждаш и да си избиваш комплексите, защото за мене ти вече не съществуваш.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                        Стига изцепки бе човек. Ако по-малко пишеш, по малко ще се излагаш.

                        Няма аналогова математика. Аз не съм чувал за такава, Гугъл също.
                        Няма математика на чувствата, мириса, трепета и т.н. Аз не съм чувал за такава, Гугъл също.
                        Ако е аналогова, как тогава има кванти? Хем аналогова, хем квантова (дискретна) - ха-ха. Я се изясни какви ги плещиш.
                        Операционните усилватели били древни прототипи на квантови компютри. Ха-ха - абсолютна тъпотия, да ме извиниш.

                        Операционните усилватели са част от АНАЛОГОВАТА СХЕМОТЕХНИКА, а не от аналоговата математика, каквато всъщност няма.
                        Ето, как установихме, че мирогледът ти е тесен.
                        Защото, аналоговото, НЕ противоречи на квантовото. Във всички аналогови схеми, електричеството се пренася на порции, минималната от които, има заряд 1,602*&0^(-19) [Q]...а схемите още ги броим аналогови.
                        Аналогова математика нямало. А аналогови пресмятания има. (ОУ). Мирисът, съдържащ химическа информация, също се носи на своеобразни „кванти” (молекули) и дава информация на уж аналоговите ни носое какво точно гори, примерно, зад гипскатрона (гумата на стари кабели или прегрява бакелитът на контакта).'Аналогово е и междуполовото химическо общуване, кога „спинним мозгом чувствую, БЛОНДИНКА!” и т.н. А, като споменах ОУ, бях логически и де факто чист, щото уточних, че „не точно” (на теб, Матев, ти бяга алюзията). Има оше много неща, за които, нито ти, нито Гугъл сте чували, ама си съществуват и не им дреме. Затуй - тук не се заяждам - не е проблем да си отвориш съзнанието и от това, няма да боли. Нали не са бузи.
                        Last edited by Pyramid; 08.06.2020, 21:56.

                        Коментар


                        • Новото не може да се намери в границите на знанието, то ест на познатото. Знанието по определение не е ново.

                          Като има постулирано и прието ново, което е 1% от знанието за момента и е даже подтеза, след това умните хора го разработват и дават на хората деветдесетте и девет процента от следствието на намереното ново.

                          Новото не е въпрос на логика. Въпрос е да го видиш, сигурен в себе си, че е ново.

                          Коментар


                          • Ето една логическа задача само с цел да осъзнаете колко интересна наука е логиката, и как интуицията въобще не е в състояние да помогне.

                            Постановка:
                            1. На една улица има пет къщи, всяка с различен цвят.
                            2. Във всяка от къщите живее човек с различна националност.
                            3. Тези пет човека пият конкретен тип напитка, пушат конкретна марка цигари, и отглеждат определен тип домашен любимец.
                            4. Никои двама от тях не пият еднакъв тип напитка, не пушат еднаква марка цигари и не отглеждат еднакъв домашен любимец.
                            Информация:
                            1. Британецът живее в червената къща.
                            2. Домашният любимец на шведа е куче.
                            3. Датчанинът пие чай.
                            4. Зелената къща е допряна отляво на бялата.
                            5. Собственикът на зелената къща пие кафе.
                            6. Човекът, който пуши Pall Mall гледа птички.
                            7. Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill.
                            8. Човекът, който живее в къщата по средата, пие мляко.
                            9. Норвежецът живее в първата къща.
                            10. Човекът, който пуши Davidoff, живее до този, който гледа котки.
                            11. Човекът, който гледа коне, живее до този, който пуши Dunhill.
                            12. Този, който пуши BlueMaster, пие бира.
                            13. Германецът пуши Marlboro.
                            14. Норвежецът живее до синята къща.
                            15. Човекът, който пуши Davidoff, живее до човека, който пие вода.
                            Въпрос:
                            Кой гледа рибки?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                              Аз съм признал, че Матеев има страхотни математически попадения. Но, той абсолютизира и удобно някак, пропуска онази, аналоговата математика която, всъщност, е интуицията. Математиката на чувствата, мириса, трепета и т.н. Щото, те се предават на кванти. Препратката е към операционните усилватели които, сииилно зашумЕни, са древните прототипи на квантовите компютри. Е, не точно но, като се замислиш, и не толкова далече от.
                              Стига изцепки бе човек. Ако по-малко пишеш, по малко ще се излагаш.

                              Няма аналогова математика. Аз не съм чувал за такава, Гугъл също.
                              Няма математика на чувствата, мириса, трепета и т.н. Аз не съм чувал за такава, Гугъл също.
                              Ако е аналогова, как тогава има кванти? Хем аналогова, хем квантова (дискретна) - ха-ха. Я се изясни какви ги плещиш.
                              Операционните усилватели били древни прототипи на квантови компютри. Ха-ха - абсолютна тъпотия, да ме извиниш.

                              Операционните усилватели са част от АНАЛОГОВАТА СХЕМОТЕХНИКА, а не от аналоговата математика, каквато всъщност няма.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Вълчо-34 Разгледай мнение
                                .....И да не отричаме, че логиката, психологията и т.н. не са наука.
                                Психологията е наука, но не е точна наука.

                                Колкото до логиката - тя е науката на науките. Като се започне с елементарните логически елементи 2И-не (7400 или К155ЛА3), премине се през тригерите и регистрите, които също се състоят от логически елементи, и се стигне до ALU и CPU, на които се гради цялата съвременна електроника. Няма друга наука, която да има такова бурно развитие като цифровата електрониката, а тя в основата си се състои от огромно количество логически елементи, свързани по правилния начин, и работещи синхронно един с друг (може и асинхронно).

                                Следващата надстройка на електрониката - програмирането, също в основата си се състои преди всичко от логика и логически операции. Така че да се твърди, че логиката не е наука, е малко пресилено.

                                И последно - логиката, като всяка една друга наука, е пълна с всякакви формули, повечето от които са неразбираеми за незапознатите с материята. И поради тази причина масово хората (и тяхната интуиция) вземат ЛОГИЧЕСКИ ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ, които са една от предпоставките за лошо представяне в живота.

                                https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B...B8%D0%BA%D0%B0

                                Коментар

                                Working...
                                X