IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Състояние на глобалната икономика

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Whats_up Разгледай мнение

    Я виж колко било лесно. Що ли не го приложат в Аржентина или Гърция?
    Опс... То трябвало дългът да е в собствена валута и кредиторите да пият студена вода. Сега вече съм спокоен... С дълга всичко е ОК

    П.П. В Зимбаве имаше хипер инфлация, пък дълга нарасна...
    Е, в Зимбабве може и да няма като нашите умни глави.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

      Чиче инженерите работим с числа и при нас всичко е точно.Няма шикалкавене.Пак се съгласявам че лихвата не влияе на дълга и пак повтарям че тя влияе на плащанията от държавният бюджет.При една сериозна криза може да се окаже че постъпленията падат с 20-30% безработицата расте главоломно в същото време се дига лихвата а ти викаш държавата да вземала нов дълг и да харчела ако бил в национална валута немало проблем....Тва направо ме кефи и ми прилича на перпеттум мобиле.Ние пак повтарям сме инженери не измамници.И много добре знаем че трябва да се харчи колкото се изкарва и никакви дългове.Това е пътят а не кредита.
      И аз съм инженер. Чичето може и да е прав. Това течение се нарича MMT (Modern Monetary Theory). Прочети повече е Google. Ние може и да знаем, че не работи, но това изобщо не значи, че няма да го направят. Тук е много тънката работа.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от siko13 Разгледай мнение
        За държавния дълг не берете грижа. През 50-60год. /за да се забрави/ умни глави спретват една хиперинфлация или смяна на парите и готово, имаше голям вътрешен дълг, няма голям вътрешен дълг. И тъй като в математиката нищо не се губи, познайте кой плаща дълга.
        Я виж колко било лесно. Що ли не го приложат в Аржентина или Гърция?
        Опс... То трябвало дългът да е в собствена валута и кредиторите да пият студена вода. Сега вече съм спокоен... С дълга всичко е ОК

        П.П. В Зимбаве имаше хипер инфлация, пък дълга нарасна...
        Last edited by Whats_up; 14.11.2019, 14:19.

        Коментар


        • За държавния дълг не берете грижа. През 50-60год. /за да се забрави/ умни глави спретват една хиперинфлация или смяна на парите и готово, имаше голям вътрешен дълг, няма голям вътрешен дълг. И тъй като в математиката нищо не се губи, познайте кой плаща дълга.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4i4o mitko Разгледай мнение

            Е понеже е дълго не си го прочел. За дълга и лихвите специално го написах - Фиксирани, фиксирани, фиксирани. Вдигане на лихвите НЕ влияе на текущия взет дълг, той вече е фиксиран като лихви и срок, само трябва да се плаща. Влияе на бъдещите вземания, т.е. новоиздадените облигации ще са с по-висока лихва и държавите трябва да мислят от къде ще дойде този ресурс или какво да орежат. Не съм казал, че ще вържем с облигации в левове. Нещо не сме се разбрали. ПС. и аз съм инженер...в УНСС съм влизал заради приятели и приятелки само.
            Чиче инженерите работим с числа и при нас всичко е точно.Няма шикалкавене.Пак се съгласявам че лихвата не влияе на дълга и пак повтарям че тя влияе на плащанията от държавният бюджет.При една сериозна криза може да се окаже че постъпленията падат с 20-30% безработицата расте главоломно в същото време се дига лихвата а ти викаш държавата да вземала нов дълг и да харчела ако бил в национална валута немало проблем....Тва направо ме кефи и ми прилича на перпеттум мобиле.Ние пак повтарям сме инженери не измамници.И много добре знаем че трябва да се харчи колкото се изкарва и никакви дългове.Това е пътят а не кредита.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

              Чиче ного дълго бе не моа го прочета.Ми чи по твойта логика нашата държава трябва да замени външният си дълг с вътрешен просто вземаме вътрешен дълг в левове и с него плащаме външен в евро и цъфваме.А това че вдигането на лихвата не се отразявало на текущият дъл е самата истина.Той дългът си е същия само дето в бюджета на държавата ще трябват повечко кинти за да се платят по високите лихви а при криза в бюджета парата е кът.Въобще написал си един тюрлюгИвеч с разни купешки термини и бля бля измежду тех.Аз съм инженер и затова настоявам да се закрият всички училища тип УННС защото са безсмислени а счетоводството да се премести в ТУ както и управлението на промишлеността.Банките отиват в СУ.Соросоидни лАкуми ще се разтегат на Сър пазаря в неделя.И ного ми се ще да видя тоя списък с държави дет нивгиш не са фалиргали щото аз не съм чувал за държава дет не е фалиргала.
              Е понеже е дълго не си го прочел. За дълга и лихвите специално го написах - Фиксирани, фиксирани, фиксирани. Вдигане на лихвите НЕ влияе на текущия взет дълг, той вече е фиксиран като лихви и срок, само трябва да се плаща. Влияе на бъдещите вземания, т.е. новоиздадените облигации ще са с по-висока лихва и държавите трябва да мислят от къде ще дойде този ресурс или какво да орежат. Не съм казал, че ще вържем с облигации в левове. Нещо не сме се разбрали. ПС. и аз съм инженер...в УНСС съм влизал заради приятели и приятелки само.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 4i4o mitko Разгледай мнение
                А ето го и чаршафа. Струва ми се, че напоследък много се спекулира с изяждането на кеша заради инфлация, лихви и печатане на пари.

                Ще обясня нещата така както ги разбирам аз, поправяйте груби грешки. Една от основните цели на една държава е икономическия растеж. Важно е да разделим нещата между централна банка и правителство, понеже работят за обща цел, но независимо.

                Често четем за поставена от банката цел от % инфлация. Защо? На мен лично ми харесва определението от инвестопедия: „The consensus view among economists is that sustained inflation occurs when a nation's money supply growth outpaces economic growth.“ Ще обясня. Създаването на нови услуги и на по-висока добавена стойност изисква по-голямо количество пари в обръщение. За целта винаги е необходимо да имаме повече кеш от действителната икономика, тоест едно ниско ниво на инфлация (2% май е често спрягана цифра). В момента „печатането“ означава, че централната банка изкупува облигации като по този начин вдига цената им/смъква доходността по тях. Тоест, този напечатан кеш се излива на пазара на ценни книжа. Около спекулациите за печатането и ефекта в БГ прилагам списъка на допустими за директна покупка облигации от ЕЦБ:
                https://www.ecb.europa.eu/paym/coll/...st-MID.en.html
                Ще ви спестя търсенето. БГ фигурира само в 5-6 позиции, става дума само за държавни облигации. Нормално няма други структури, които реално да раздвижат каквото и да е в БГ. Можем да разчитаме на банка/фонд отвън (а дано ама надали).

                Сега, държавата. Чета някакви излияния как вдигането на лихви ще фалира почти целия свят заради дълг или пък как нарочно имало инфлация за да се обезцени дълга и да се покрие. За мен това е грешно. Да, една държава може да си обезцени и покрие дълга ако е в местна валута, но това малко или повече си прилича на банкрут и рейтинга на държавата ще пострада. А дали ще се възстанови и кога е божа работа. Намерете списък на държавите, които никога не са банкрутирали. Задайте си въпроса защо всеки гледа САЩ? Защото инвеститорите не очакват банкрут (или подобна инфлационна игра). Другата причина е необходимостта от ликвидност. Държавата иска икономически растеж и го следи чрез БВП. Много интересен е факта, че БВП включва и правителствените разходи. Банките отпускат пари, системата работи, НО, дъжавата може да се намеси чрез промяна на разходите си. В САЩ 38.6% от БВП се формира от правителствените разходи. Франция 56.8%. И така, когато централната банка види, че въпреки ниските/отрицателни лихви и печатницата нещата не вървят добре, то тя чака правителството да увеличи разходите за да подпомогне растежа. За да не съм голословен, какво се случва в момента:
                https://www.ft.com/content/eb8dae8c-...4-36acbbb0d9b6

                Банката иска помощ. Държавите обаче се дърпат. Това си е инстурмент, който се ползва по време на рецесия за да се умекоти падането (Тоест, когато безработицата нарасне, държавата ще увеличи харчовете за да отвори заетост за хората.), а не за подкрепа на централната банка за „устойчив“ растеж.
                Да се върнем на дълга, прочетете малко за облигациите и как работят те. Държавата издава облигации, влизат инвеститорите на Фиксирана лихва за Фиксиран период, а правителството харчи кеша веднага. Единственото важно условие тук е държавата да може да покрива текущите разходи (купони и матуритет, а не целия наличен дълг!, тва да не е банка с плаващи лихви и предсрочно изискуем кредит...). Вдигането на лихвите няма да доведе до проблеми по текущия дълг. Може да се отрази на икономическия растеж (ресесия/отрицателно БВП, тоест по-малко приходи за обслужване на текущите задължения) и на бъдещите заемания, но чак фалит – едва ли (дългова спирала като Гърция е възможна, разбира се).
                За мен има един много по-интересен момент. Отрицателни лихви и как това се вписва с инвеститорите. Задават се въпроси защо инвеститорите влизат на облигации с отрицателна лихва в Германия. Ми истината е, че не влизат. Лихвите са проблем.
                https://www.reuters.com/article/germ...-idUSL5N25H29G
                Ще преведа за неразбралите, Германия пуска 2 милярда евро облигации, продава само 824 милиона – провал! Т.е. инвеститорите не кълват. Ако утре Германия реши да подпомогне БВП с увеличени разходи от къде ще вземе парите при тези лихви? А да, все пак някой е купил 824 милиона. КОЙ? Кой има кеш, който трябва да се инвестира без значение от доходността, на ликвиден пазар позволяващ големи обеми?
                https://www.reuters.com/article/us-g...-idUSKBN1WX0JN

                Пак ще преведа – пари от чужбина, вероятно от централни банки. Още по-вероятно с цел спекула понеже рестартирането на Евро-печатницата ще едигне цените. С цел доизясняване на механизма, според статията на Тройката (https://www.investor.bg/po-sveta/453...-imoti-293060/) на месец ЕЦБ иска да изкупува 20 милярда облигации. Ми, налага се – няма кой да ги купи.

                И за да е поста по темата: имоти, апартаменти, гаражи...РЪСТ! РЪСТ! РЪСТ!
                Чиче ного дълго бе не моа го прочета.Ми чи по твойта логика нашата държава трябва да замени външният си дълг с вътрешен просто вземаме вътрешен дълг в левове и с него плащаме външен в евро и цъфваме.А това че вдигането на лихвата не се отразявало на текущият дъл е самата истина.Той дългът си е същия само дето в бюджета на държавата ще трябват повечко кинти за да се платят по високите лихви а при криза в бюджета парата е кът.Въобще написал си един тюрлюгИвеч с разни купешки термини и бля бля измежду тех.Аз съм инженер и затова настоявам да се закрият всички училища тип УННС защото са безсмислени а счетоводството да се премести в ТУ както и управлението на промишлеността.Банките отиват в СУ.Соросоидни лАкуми ще се разтегат на Сър пазаря в неделя.И ного ми се ще да видя тоя списък с държави дет нивгиш не са фалиргали щото аз не съм чувал за държава дет не е фалиргала.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                  https://www.bloombergtv.bg/novini-ot...peyskiya-sayuz


                  Забавянето на глобалната икономика започва да тежи на изток в Европейския съюз, пише в свой анализ Bloomberg.

                  Регионът, фокусиран върху годишнината от падането на комунизма и бързото му развитие през последните три десетилетия, продължава да бъде ключова дестинация за износ, включително за Германия. Данните за БВП на Германия, които се очакват да излязат по-късно днес, вероятно обаче ще покажат, че слабостта се разпространява все повече.

                  Според последния доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие източноевропейските държави ще загубят скорост заради по-слабите икономически перспективи в световен мащаб, американско-китайското търговско напрежение и свиването на световната автомобилна продукция.

                  Последните проучвания на Bloomberg показват забавяне на растежа през третото тримесечие в Полша, Унгария и Румъния, макар и той да остава на здравословни нива от около 4%.

                  „Най-значимите търговски партньори на региона са изправени пред охлаждащи се икономически тенденции, които могат да се пренесат към нашите икономики“, заяви Фабрис Перуско, главен изпълнителен директор на Fortenova Grupa - компания за търговия на дребно, производство на храни и земеделиe, със седалище в
                  Каврък малко макро, един въпрос дето съм пиТАЛ преди да го повторя. Ако зарежем печатанЙето световният БВП расте много вяло ''само'' с 3% на година. Та въпроса е ДЕКА оди кешО от тоя ръст на БВП ? И какво се случва с инфлацията ? А ако инфлацията е под 2% за стоките и услугите мерени с инфлация има ли Артисал кеш ? Ако има тоя кеш ЧЕ седи на минус 0.5% лихва или, ЧЕ ОДИ у активи , които не са част от официалната инфлация ?
                  А ако световното БВП расте с 4% и инфлацията е 1.2% как е ?
                  Айде част е отишла в айфнЙе и други непотребни боклуци на склад ама те са завъртяли парите , а не са ги паркирали...
                  Ся си представи тая картина У нашиот вариант - с БВП, доходи, инфлация, емигрантски кеш, сива икономика и достъпност на алтернативно краденЙе на парЕ / инвестиции в други активи/
                  ЧеканЙето е истината !

                  Коментар


                  • А ето го и чаршафа. Струва ми се, че напоследък много се спекулира с изяждането на кеша заради инфлация, лихви и печатане на пари.

                    Ще обясня нещата така както ги разбирам аз, поправяйте груби грешки. Една от основните цели на една държава е икономическия растеж. Важно е да разделим нещата между централна банка и правителство, понеже работят за обща цел, но независимо.

                    Често четем за поставена от банката цел от % инфлация. Защо? На мен лично ми харесва определението от инвестопедия: „The consensus view among economists is that sustained inflation occurs when a nation's money supply growth outpaces economic growth.“ Ще обясня. Създаването на нови услуги и на по-висока добавена стойност изисква по-голямо количество пари в обръщение. За целта винаги е необходимо да имаме повече кеш от действителната икономика, тоест едно ниско ниво на инфлация (2% май е често спрягана цифра). В момента „печатането“ означава, че централната банка изкупува облигации като по този начин вдига цената им/смъква доходността по тях. Тоест, този напечатан кеш се излива на пазара на ценни книжа. Около спекулациите за печатането и ефекта в БГ прилагам списъка на допустими за директна покупка облигации от ЕЦБ:
                    https://www.ecb.europa.eu/paym/coll/...st-MID.en.html
                    Ще ви спестя търсенето. БГ фигурира само в 5-6 позиции, става дума само за държавни облигации. Нормално няма други структури, които реално да раздвижат каквото и да е в БГ. Можем да разчитаме на банка/фонд отвън (а дано ама надали).

                    Сега, държавата. Чета някакви излияния как вдигането на лихви ще фалира почти целия свят заради дълг или пък как нарочно имало инфлация за да се обезцени дълга и да се покрие. За мен това е грешно. Да, една държава може да си обезцени и покрие дълга ако е в местна валута, но това малко или повече си прилича на банкрут и рейтинга на държавата ще пострада. А дали ще се възстанови и кога е божа работа. Намерете списък на държавите, които никога не са банкрутирали. Задайте си въпроса защо всеки гледа САЩ? Защото инвеститорите не очакват банкрут (или подобна инфлационна игра). Другата причина е необходимостта от ликвидност. Държавата иска икономически растеж и го следи чрез БВП. Много интересен е факта, че БВП включва и правителствените разходи. Банките отпускат пари, системата работи, НО, дъжавата може да се намеси чрез промяна на разходите си. В САЩ 38.6% от БВП се формира от правителствените разходи. Франция 56.8%. И така, когато централната банка види, че въпреки ниските/отрицателни лихви и печатницата нещата не вървят добре, то тя чака правителството да увеличи разходите за да подпомогне растежа. За да не съм голословен, какво се случва в момента:
                    https://www.ft.com/content/eb8dae8c-...4-36acbbb0d9b6

                    Банката иска помощ. Държавите обаче се дърпат. Това си е инстурмент, който се ползва по време на рецесия за да се умекоти падането (Тоест, когато безработицата нарасне, държавата ще увеличи харчовете за да отвори заетост за хората.), а не за подкрепа на централната банка за „устойчив“ растеж.
                    Да се върнем на дълга, прочетете малко за облигациите и как работят те. Държавата издава облигации, влизат инвеститорите на Фиксирана лихва за Фиксиран период, а правителството харчи кеша веднага. Единственото важно условие тук е държавата да може да покрива текущите разходи (купони и матуритет, а не целия наличен дълг!, тва да не е банка с плаващи лихви и предсрочно изискуем кредит...). Вдигането на лихвите няма да доведе до проблеми по текущия дълг. Може да се отрази на икономическия растеж (ресесия/отрицателно БВП, тоест по-малко приходи за обслужване на текущите задължения) и на бъдещите заемания, но чак фалит – едва ли (дългова спирала като Гърция е възможна, разбира се).
                    За мен има един много по-интересен момент. Отрицателни лихви и как това се вписва с инвеститорите. Задават се въпроси защо инвеститорите влизат на облигации с отрицателна лихва в Германия. Ми истината е, че не влизат. Лихвите са проблем.
                    https://www.reuters.com/article/germ...-idUSL5N25H29G
                    Ще преведа за неразбралите, Германия пуска 2 милярда евро облигации, продава само 824 милиона – провал! Т.е. инвеститорите не кълват. Ако утре Германия реши да подпомогне БВП с увеличени разходи от къде ще вземе парите при тези лихви? А да, все пак някой е купил 824 милиона. КОЙ? Кой има кеш, който трябва да се инвестира без значение от доходността, на ликвиден пазар позволяващ големи обеми?
                    https://www.reuters.com/article/us-g...-idUSKBN1WX0JN

                    Пак ще преведа – пари от чужбина, вероятно от централни банки. Още по-вероятно с цел спекула понеже рестартирането на Евро-печатницата ще едигне цените. С цел доизясняване на механизма, според статията на Тройката (https://www.investor.bg/po-sveta/453...-imoti-293060/) на месец ЕЦБ иска да изкупува 20 милярда облигации. Ми, налага се – няма кой да ги купи.

                    И за да е поста по темата: имоти, апартаменти, гаражи...РЪСТ! РЪСТ! РЪСТ!

                    Коментар


                    • https://www.bloombergtv.bg/novini-ot...peyskiya-sayuz


                      Забавянето на глобалната икономика започва да тежи на изток в Европейския съюз, пише в свой анализ Bloomberg.

                      Регионът, фокусиран върху годишнината от падането на комунизма и бързото му развитие през последните три десетилетия, продължава да бъде ключова дестинация за износ, включително за Германия. Данните за БВП на Германия, които се очакват да излязат по-късно днес, вероятно обаче ще покажат, че слабостта се разпространява все повече.

                      Според последния доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие източноевропейските държави ще загубят скорост заради по-слабите икономически перспективи в световен мащаб, американско-китайското търговско напрежение и свиването на световната автомобилна продукция.

                      Последните проучвания на Bloomberg показват забавяне на растежа през третото тримесечие в Полша, Унгария и Румъния, макар и той да остава на здравословни нива от около 4%.

                      „Най-значимите търговски партньори на региона са изправени пред охлаждащи се икономически тенденции, които могат да се пренесат към нашите икономики“, заяви Фабрис Перуско, главен изпълнителен директор на Fortenova Grupa - компания за търговия на дребно, производство на храни и земеделиe, със седалище в

                      Коментар


                      • Поредната чудесна новина от Китай е, че за 9 месеца от началото на 2019г.:
                        1)
                        - продажбите на автомобили, които са произведени от китайски фирми, бяха 5.903 МИЛИОНА или има ЗА ЩАСТИЕ СПАД от НАД 1.3 МИЛИОНА автомобила или СПАД ОТ 18.5% спрямо същия период от 2018г.
                        2)
                        - продадените автомобили, които са произведени от китайски фирми, бяха вече ЗА ЩАСТИЕ едва 38.7% от продадените автомобили в Китай, докато ЗА СЪЖАЛЕНИЕ през същия период на 2018г. бяха 41.96% продадените автомобили в Китай


                        Дори и жителите на Китай знаят, че автомобилите произведени от китайски фирми са с НИСКО КАЧЕСТВО...





                        http://www.caam.org.cn/chn/4/cate_38/con_5226653.html
                        http://www.caam.org.cn/chn/4/cate_38/con_5219717.html

                        Коментар


                        • Продадените НОВИ автомобили ЛАДА за 9 месеца от началото на 2019г.:
                          1)
                          - в Русия бяха 265,200
                          2)
                          - общо в ЕС и ЕФТА (Исландия, Швейцария и Норвегия) бяха МИЗЕРНИТЕ 3,814
                          Тоест продадените НОВИ автомобили ЛАДА за 9 месеца от началото на 2019г. бяха НАД 69.5 ПЪТИ ПОВЕЧЕ в Русия в сравнение с продадените НОВИ автомобили Лада през същия период общо в ЕС и ЕФТА.


                          За сравнение в края на 2018г.:
                          1)
                          - населението общо в ЕС и ЕФТА беше 527,712,775 души
                          2)
                          - населението в Русия беше 146,780,720 души
                          Тоест в края на 2018г. населението на Русия беше НАД 3.59 ПЪТИ ПО-МАЛКО от населението общо в ЕС и ЕФТА.


                          Така за 9 месеца от началото на 2019г. на всеки 1 МИЛИОН жители:
                          1)
                          - в Русия са били продадени НАД 1,806 НОВИ автомобили ЛАДА
                          2)
                          - общо в ЕС и ЕФТА са били продадени МИЗЕРНИТЕ ПО-МАЛКО ОТ 8 НОВИ автомобили ЛАДА.






                          https://www.acea.be/press-releases/a...5-in-september
                          https://appsso.eurostat.ec.europa.eu...3%23.%23%23%23
                          https://www.ssb.no/en/befolkning/sta...de/aar-berekna
                          https://aebrus.ru/en/media/press-rel...l-vehicles.php
                          https://showdata.gks.ru/report/278928/

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение


                            БВП на Китай през 2018г. беше 90,030.9 МИЛИАРДА юана или ПО-МАЛКО ОТ 90.1 ТРИЛИОНА юана.


                            Домакинствата в Китай дължаха на Банковата Система на Китай:
                            1)
                            - в края на 2018г. заеми на стойност 47,276.237 МИЛИАРДА юана (ПО-МАЛКО ОТ 47.3 ТРИЛИОНА юана) или НАД 52.5% от БВП на Китай
                            2)
                            - в края на август 2019г. заеми на стойност 52,175.668 МИЛИАРДА юана (НАД 52.1 ТРИЛИОНА юана)
                            Тоест за едва 8 месеца има увеличение на стойността на заемите с НАД 10.3%.


                            БВП на България през 2018г. беше 109,695 МИЛИОНА лв. или НАД 109.6 МИЛИАРДА лв.


                            Домакинствата в България дължаха на Банковата Система на България:
                            1)
                            - в края на 2018г. заеми на стойност 22,075,378 ХИЛЯДИ лв. (ПО-МАЛКО ОТ 22.1 МИЛИАРДА лв.) или ПО-МАЛКО ОТ 20.2% от БВП на България
                            2)
                            - в края на август 2019г. заеми на стойност 23,458,577 ХИЛЯДИ лв. или ПО-МАЛКО ОТ 23.5 МИЛИАРДА лв.
                            Тоест за 8 месеца има увеличение на стойността на заемите с ПО-МАЛКО ОТ 6.3%.





                            https://www.nsi.bg/bg/content/12582/...BD%D0%BD%D0%B8
                            https://www.bnb.bg/BankSupervision/B...m/BS_201908_BG
                            http://www.pbc.gov.cn/eportal/fileDi...8254634432.htm
                            http://www.pbc.gov.cn/eportal/fileDi...6520662474.htm
                            http://www.stats.gov.cn/english/Stat...1_1238096.html
                            Като се научиш да вадиш качествени изводи, пак заповядай.
                            ...
                            Макар че, това едва ли те „заплашва”.
                            Архивариус
                            Last edited by Pyramid; 27.10.2019, 12:34.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                              Само че, китайският БВП е над 15 трилиона долара и нараства с поне 6% годишно, а нашият, я върже, я-не 3%. Китай нараства като население, ние се свиваме. Китай разполага с капацитета да изплати, а ние -не.
                              Китай МОЖЕ да поеме подобен дълг, докато за нас, това е краят.

                              БВП на Китай през 2018г. беше 90,030.9 МИЛИАРДА юана или ПО-МАЛКО ОТ 90.1 ТРИЛИОНА юана.


                              Домакинствата в Китай дължаха на Банковата Система на Китай:
                              1)
                              - в края на 2018г. заеми на стойност 47,276.237 МИЛИАРДА юана (ПО-МАЛКО ОТ 47.3 ТРИЛИОНА юана) или НАД 52.5% от БВП на Китай
                              2)
                              - в края на август 2019г. заеми на стойност 52,175.668 МИЛИАРДА юана (НАД 52.1 ТРИЛИОНА юана)
                              Тоест за едва 8 месеца има увеличение на стойността на заемите с НАД 10.3%.


                              БВП на България през 2018г. беше 109,695 МИЛИОНА лв. или НАД 109.6 МИЛИАРДА лв.


                              Домакинствата в България дължаха на Банковата Система на България:
                              1)
                              - в края на 2018г. заеми на стойност 22,075,378 ХИЛЯДИ лв. (ПО-МАЛКО ОТ 22.1 МИЛИАРДА лв.) или ПО-МАЛКО ОТ 20.2% от БВП на България
                              2)
                              - в края на август 2019г. заеми на стойност 23,458,577 ХИЛЯДИ лв. или ПО-МАЛКО ОТ 23.5 МИЛИАРДА лв.
                              Тоест за 8 месеца има увеличение на стойността на заемите с ПО-МАЛКО ОТ 6.3%.





                              https://www.nsi.bg/bg/content/12582/...BD%D0%BD%D0%B8
                              https://www.bnb.bg/BankSupervision/B...m/BS_201908_BG
                              http://www.pbc.gov.cn/eportal/fileDi...8254634432.htm
                              http://www.pbc.gov.cn/eportal/fileDi...6520662474.htm
                              http://www.stats.gov.cn/english/Stat...1_1238096.html

                              Коментар


                              • Нагооооре надооолу : МВФ понижи отново прогнозите си за глобалната икономика

                                http://iconomist.bg/100448-%D0%9C%D0...B8%D0%BA%D0%B0

                                Коментар

                                Working...
                                X