IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика (архив до 19.03.2014 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Виц на седмицата

    Потребителите на електронната поща abv.bg са силно обезпокоени. Притесненията им идват от слуховете, че на всеки ползвател на abv.bg Георги Първанов автоматично щял да връчва членска книжка от движението му АБВ.
    от Facebook

    Коментар


    • Виктор Янукович подписа скандалните „закони от 16 януари” и уволни директора на администрацията си

      17 Януари 2014 | 20:36 | Агенция "Фокус"

      Виктор Янукович подписа скандалните „закони от 16 януари” и уволни директора на администрацията си
      Киев. Украинският президент Виктор Янукович подписа приетите вчера от украинската Върховна Рада закони, ограничаващи събранията на обществени места и уволни ръководителя на администрацията си Сергей Левочкин, предаде УНИАН.
      Скандалните „закони от 16 януари” касаят свободата на събиранията на обществени места, и с това ще се носи по-голяма наказателна отговорност за организиране на безредици, участие в масови акции и неизпълнение на полицейско разпореждане, както и за оскверняване на паметници
      Внесени са изменения в устройството на съдебната система и съдийския състав.
      Вчера украинският парламент прие законите с вдигане на ръка.

      Другарю Станишев, и ти си украинец и комунист! Какво чакаш, действай!
      Last edited by sofiance; 17.01.2014, 22:06.

      Коментар


      • Календарът на "Капитал" за 2014Който иска да си го свали от тук http://www.capital.bg/politika_i_iko...4/?ref=miniurl
        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

        Коментар



        • Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
          ...

          Коментар


          • Моля, не ни безпокойте

            Защо България изглежда изолирана дипломатически в ЕС


            http://www.capital.bg/politika_i_iko...ni_bezpokoite/

            Причината този френски министър (който е второстепенен член на кабинета на Жан-Марк Еро) да получи такова огромно внимание, при това в почивен ден, е прозаична. В България напоследък не идва никой. Не е като да сме затворили вратите на терминал 1 и 2 и да сме пуснали бариерите по границите, но от доста време насам в София не е пристигал високопоставен политик от ЕС. Ако изключим редовните срещи в Брюксел, които все пак няма как да бъдат намалени или избегнати, и срещата на ПЕС, която се проведе в София миналото лято и която доведе тук румънския премиер Виктор Понта, за времето на управлението на кабинета "Орешарски" България изглежда доста изолирана.

            Премиерът е пътувал цифром и словом на три посещения извън Брюксел и това са Азербайджан, Румъния и Китай (на международен инвестиционен форум), а на гости тук са идвали освен Понта единствено македонският премиер Никола Груевски. За сравнение, предшественикът му Борисов за това време вече беше обиколил Италия, Франция, Германия и Великобритания и беше приел на работно посещение президента на ЕС Херман ван Ромпой.

            Външният министър Кристиан Вигенин е обиколил повече страни в ЕС от премиера си, но е наблегнал на Унгария (2 пъти), Литва (2 пъти) и Румъния (2 пъти). Тази седмица той се срещна с британския си колега Уилям Хейг в Лондон, но преди това единствената визита в по-голяма западноевропейска държава беше във Франция. Това е скромно постижение, сравнено с предшествениците му Ивайло Калфин
            и Николай Младенов, които още в първите си месеци на поста бяха обиколили основните европейски столици, за да оповестят присъствието си на европейската политическа сцена. Вигенин също така е имал доста скромен набор от гости - за 8 месеца на власт тук са идвали външните министри на Грузия, Косово и палестинските територии и зам. външен министър на Иран (виж инфографиката).

            На подобни сравнения винаги трябва да се гледа с едно наум: дипломацията не е статистика и различните политически ситуации налагат различни решения. Но тенденцията е ясна.

            Не ни интересува, не ни закачайте

            Тази тишина, която настана във външната ни политика, е следствие от няколко фактора. Първият е свързан непосредствено с кабинета "Орешарски". Разбираемо, на правителство, което започна мандата си с масови протести и първите няколко месеца дори не успя да се сформира напълно, последната грижа са отношенията с външни фактори. Трябваха месеци дори да бъдат заявени някакви приоритети във външната политика и дори тогава те не звучаха като плод на обмислена стратегия, а като нахвърляна чернова от нещата, с които Вигенин се занимаваше, когато беше евродепутат - "Източно партньорство" и Балкани. Достатъчно е да се отбележи, че най-посещаваното място извън Брюксел изглежда Пекин, където бяха последователно премиер, шеф на парламент и президент, но това не е донесло нищо съществено като полза.

            Премиерът Пламен Орешарски пък всеки път изглежда като човек, който по-скоро насила е бил закаран зад граница, отколкото като държавник, изпълняващ конкретни задачи във всяко посещение. В интервю пред ТВ7 тази седмица самият Орешарски каза: "Ако ме поканят, ще отида, разбира се, но не виждам нещо спешно, което трябва да реша... Ако много държите, ще направя усилия да посетя някоя страна, за да се снимам със съответния премиер." Иронията настрана, запознати с пътуванията му наистина твърдят, че той по-скоро не харесва тази част от работата си. Или пък, което е още по-странно, наистина не смята, че има кой знае какво за вършене извън България. На този фон изглежда още по-озадачаващо решението му да отиде другия месец в Сочи за откриването на олимпиадата, което ще бъде бойкотирано от ред европейски политици. На въпрос на "Дневник" защо премиерът отговори: "Не сме толкова влиятелна страна, знаете за какво става въпрос."

            Цялото поведение на правителството изглежда като желание по-скоро да се изолира, отколкото да се отвори. Както един дипломат, пожелал анонимност, обобщава: "Това правителство няма външнополитически приоритети - дори в стратегията си. Дали защото искат да бъдат оставени на мира да си правят каквото си искат, или защото просто не се интересуват, не знам."

            Прибавете към това и скандалите с френския и германския посланик в началото на мандата, отказа от орден за отиващия си представител на Франция, необяснимите назначения отново на ръководни постове на кадрите на ДС и няколкото задочни спора с Европейската комисия заради странни изказвания на министри и ще ви стане ясно защо отвън погледът към София е бил изпълнен с недоумение, а желанието е било по-скоро да се пази дистанция, докато водата не престане да изглежда толкова мътна.

            Дългата агония на едно членство

            Има, разбира се, и втори фактор, който обяснява това затихване на интереса към нас. Той се простира отвъд краткия период на управление на сегашната коалиция. Всъщност простира се и извън предишното правителство и стига чак до тройната коалиция, с която започна нашето пътешествие в ЕС. Този фактор е умората и разочарованието, което настана в старите членки на съюза след приемането ни, когато България последователно показа, че трудно и бавно се реформира и надали ще постигне дори средни европейски стандарти в близко бъдеще.

            "За мен няма съмнение, че България е в необявена санитарна изолация в ЕС", казва политологът Владимир Шопов, създател на BlogEurope.eu и Sophia Analytica Ltd. "От нас никой не очаква нищо, освен да не създаваме нови големи проблеми. Не участваме в съществените дебати, не можем да свършим никаква значима работа в западните Балкани или в Черноморския регион, нямаме никакви важни инициативи на европейско ниво, не можем да сме модел за никой кандидат-член, не можем да се справим с корупция и организирана престъпност." С други думи, ние сме като неудобния роднина, който все се опитват да скрият - говорят си с нас, когато сме в Брюксел, но се стараят да нямат много контакти извън това. Единствените по-забележими усилия на България в последните години бяха инициативите й покрай Арабската пролет, но те предвидимо угаснаха почти веднага след като Николай Младенов напусна поста, и отново доказаха липсата на предвидимост и последователност във външната политика.

            "Става дума за логична кулминация на тенденции при едно особено безлично и вече опасно управление. Управление, което се опитва да обезсмисли членството, да засили де факто безтегловността на страната дори и вътре в съюза", смята Шопов.






            Коментар


            • Борисов се справя идеално като продуцент на Нова тв

              http://www.bpost.bg/article/24628

              Коментар


              • Бизнесът нападна президента заради лобизъм

                http://www.bnews.bg/article-96128

                Съобщение на Прессекретариата на Президента във връзка с поставени от медиите въпроси

                Last edited by kat123; 17.01.2014, 20:40.

                Коментар


                • Френски социалисти: Станишев крие връзка със СССР






                  Френски социалисти заподозряха лидера на ПЕС Сергей Станишев в опит да прикрие съветското си минало и да заблуди милионите привърженици на лявата идея на Стария континент.

                  Според тях Станишев, който е и председател на партията на българските социалисти, е публикувал своя неточна и манипулативна автобиография на електронния сайт на ПЕС (http://www.pes.eu/en/cv/sergei-stanishev), на която до сега никой не е обърнал сериозно внимание.

                  В нея е посочена само рождената му дата, но и дума не се споменава, че това се е случило в град Херсон, Украйна, а самият Станишев е бил до скоро съветски гражданин.

                  Не е посочено и второто му име - Дмитриевич, което издава руската връзка. Освен това е пропуснал да отбележи, че е завършил историческия факултет на Московския държавен университет „Ломоносов”, а докторската му дисертация е била посветена на историята на руските военни униформи.

                  В европейското си CV Станишев отбелязва само връзките си с Лондонското училище по икономически и политически науки.

                  Сигнал за тази манипулация е постъпил във федерацията на Френските социалисти Буш дьо Рон, департамент 13-ти в Марсилия. От там пък са направили официално запитване до международния отдел на централата на френската социалистическа партия в Париж, с настояване проблемът да бъде поставен за изясняване до ръководството на ПЕС.

                  Това разкриха пред Faktor.bg източници от Марсилия, запознати със зреещия скандал. Те са изумени, че един висш европейски политик е премълчал тенденциозно тези важни обстоятелства от автобиографията си.

                  В сайта на БСП Станишев не е спестил тези интересни подробности, но едва ли френските и европейските леви са се сетили да се информират от електронното издание на българската столетница.

                  В България съветското минало на лидера е важен знак към левия електорат, но на „Позитано” всички знаят, че Сергей има комплекси на тази тема и не обича публично да се споменава, обясни червен депутат.

                  Френските социалисти следят с интерес и как ще се развие интригата с пиарския хонорар от 60 хил. евро, който съпругата му Моника е получила от Европейския парламент, забравяйки да декларира конфликт на интереси, допълни още източникът ни от Марсилия.


                  Коментар


                  • КЛЮЧОВАТА СВРЪЗКА МЕЖДУ БОЙКО БОРИСОВ И РУМЕН ПЕТКОВ – КВОРУМ И РЕСТАРТ НА АЕЦ „БЕЛЕНЕ” ЗА СМЕТКА НА ДПС.

                    Не може да се каже на черното – бяло. Кристина Патрашкова сътвори гениално „активно мероприятие”, с което успя да освети истинското мрачно задкулисие. След гръмването на бомбата със записите между Бойко Борисов, Георги Първанов и Румен Петков, тримата безпрецедентно влязоха в обяснителен режим. Първоначално объркано и плахо, впоследствие изтърваха изумителни подробности, от които на умните анализатори стана окончателно ясно, че мачът на ГЕРБ приключи.

                    http://afera.bg/mishena/55171.html

                    Коментар


                    • Издателство Костинборд

                      Коментар


                      • Млад мъж си драсна клечката в дома си в град Главиница,

                        колко станаха хората-факли? КОЛКО?
                        http://nakratko.bg/category/58/36861/

                        Коментар


                        • Не порицание ,а направо уволнени .Писнало ми е от търтеи .Където и да отидеш все на такива се попада.Много са малко чиновниците които си вършат съвестно работата Относно електронното правителсвто ,че то ако се въведе на половината администрация трябва да и се бие шута Стратегията за държавната администрация предвиждаПублично порицание за мързеливите чиновници

                          16:46 | 17.01.2014 |

                          Правителството планира да се бори с произвола на държавните служители със специален сайт, на който ще качва всеки гаф за назидание на провинилите се. Това е предвидено в новата "Стратегия за развитие на държавната администрация", която е пусната за обществено обсъждане. http://www.strategy.bg/PublicConsult...=bg-BG&Id=1152

                          Документът е разработен под ръководството на вицепремиера по икономическо развитие Даниела Бобева, която е председател на Съвета за административна реформа към Министерския съвет.

                          На първото заседание на кабинета Бобева обяви, че "сега е жътвата на стратегии от нашето правителство". Тогава тя констатира, че има "прекалено много стратегии", които в голямата си част не се изпълняват и нямат годишни планове какво точно трябва да се случва."Имаме един дебат по стратегии изобщо да водим и дали всичката ни енергия не отива в писането на стратегии, отколкото да вършим конкретни неща", казва Бобева.

                          Новата стратегия за държавната администрация ще се изпълнява с пари от националния бюджет и еврофондовете, като по "мултифинансираната" по думите на ЕК програма "Добро управление" са предвидени 375 млн. евро безвъзмездна помощ.

                          Близо 28 000 души са се оплакали от чиновници през 2012 г.

                          През 2012 г. от администрацията са се оплакали 27 967 души и това не е отчетено като проблем, е посочено в стратегията. Данни за други години липсват.

                          Досега като цяло не са се налагали санкции за действия или за бездействие на служители, което е навредило на хората или е нарушило правата им.

                          За това се планира да бъде създадена система за събиране и анализиране на жалбите и сигналите на хората от бюрокрацията, каквато в момента няма. Публичното признаване на чиновническите грешки с качването им в "сайта на срама" трябва да има дисциплиниращ ефект за администрацията, смятат авторите на стратегията.

                          Те отчитат, че в законодателството има и правна празнина за това как извън съда хората могат да защитят правата си. Затова ще бъде създаден административен арбитраж.

                          Целта на тези мерки е да намалее драстично броят на жалбите и на съдебните процедури през следващите години.

                          Всички чиновници на тест

                          Всички държавни чиновници ще минават през текущи тестове, с които ще се определя кой да бъде повишен в ранг или длъжност, предвижда още документът. Сега чиновниците растяха в ранг и длъжност въз основа на оценките на дейността на преките им ръководители. С новия подход ще се гарантира избягването на субективния момент, смятат авторите на стратегията.

                          Подборът на главни секретари, директори и шефове на отдели във ведомствата ще става задължително с конкурс.

                          Правителството ще върне и централизираните конкурси за подбор на новопостъпващи в администрацията служители. Те бяха въведени по времето на тройната коалиция, но при правителството на ГЕРБ не бяха правени такива.

                          За новопостъпващите чиновници е предвидено да имат наставник, който ще ги обучава и въвежда в тънкостите на административната работа.

                          Стратегията предвижда и сътрудничество с университетите за приемане на повече студенти в специалности, нужни на ведомствата. Целта е администрацията да си върши качествено работата, а не да се наемат консултанти. Държавата е платила 19 млн. лв. за консултански услуги през 2012 г. за дейност, който би трябвало да се свърши от администрацията, е отбелязано в документа.

                          Според авторите на стратегията опитът на бившия финансов министър Симеон Дянков да въведе мениджърски подход в заплащане на чиновници, като бонусите зависят от заслугите се е провалил. Новият модел не е проработил поради липсата на пари и субективната оценка на някои началници при оценка на любимците си. Други шефове са избирали златната среда и давали на всички еднакво за да няма конфликти. Всичко това е довело до демотивиране на част от чиновниците, е посочено в документа.

                          Окрупняване на двойно нарасналите служби

                          Планирано е още окрупняване на административните структури в страната, които са силно раздробени и за 17 години са нараснали двойно. Ако през 1996 г. те са били 55, към 2003 г. са вече 140, а за миналата година броят им е намалял до 114.

                          Високият брой структури е една от причините да има сериозно дублиране на функции между отделните звена. Например контролът върху трудовата дейност е възложен на 14 структури, а само една разпоредба на Закона за виното и спиртните напитки на 10 едновременно.

                          Като сериозен недостатък е отчетено постоянното нарастване на законите – със 100 за 15 години. До 1998 г. те са 250, а през 2013 г. вече са 346. Отделно действат 2950 подзаконови нормативни акта. Това създава пречки за бизнеса и хората, трудно се създава и стабилна съдебна практика, смятат авторите на стратегията.

                          Законът за здравното осигуряване е най-често променяния нормативен акт. Той е поправян и изменян 78 пъти след 2000 г. Другите често променяни закони са за устройството на територията (64 пъти), за здравето (57 пъти), за движение по пътищата (50 пъти), за водите (47 пъти). Постоянната промяна на законодателството затруднява прилагането му, отчитат авторите на документа.

                          Електронното правителство остава мираж

                          Въпреки усвоените милиони левове всички управляващи досега са се провалили и в изграждането на електронното правителство, става ясно от документа.

                          Информационните системи на институциите остават несъвместими, някои от тях са остарели и не могат да бъдат интегрирани. Липсват взаимодействие и възможност за обмен на данни.

                          Дигиталната ера не е помогнала за намаляване на чиновниците и спестяването на пари, е посочено в документа.

                          На срещата с американския бизнес в България премиерът Пламен Орешарски даде пример с ведомство, в което чиновниците използват 42 различни софтуера. От думите на Орешарски стана ясно, че електронното управление няма как да се случи до края на мандата на правителството и за това се залага на електронни услуги.

                          Плановете на правителството са те да се увеличават поетапно. Целта е на първо време да се въведе плащането с банкова карта на всички услуги за граждани и бизнеса. Планира се да се започне и прилагането на политиката "Отворени данни", която предвижда всички данни и информации, с които разполагат администрациите да са достъпни в интернет.
                          http://www.mediapool.bg/publichno-po...ews215723.html
                          Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                          Коментар


                          • Държавното оръжейно дружество „Кинтекс“ има добри резултати от изминалата година, която ще завърши на печалба, въпреки сериозната конкуренция в сектора на частни фирми, стана ясно на среща на ръководството на МИЕТ с търговците.Особено трудни са били първите шест месеца на 2013 година, когато сделки почти не са регистрирани. След предприетата смяна на ръководството през юли 2013, ситуацията се обръща. Като доказателство за това от дружеството очакват двойно увеличение на износа за 2014 г. Средният обем на износ на българско оръжие и боеприпаси за последните години е в рамките на около 300 млн. евро.

                            От дружеството също така имат готовност да подпишат и нови договори в традиционно силни за износа чуждестранни пазари като Алжир и Индия. С тях се поддържат добри външнотърговски контакти и те се радват на споделено доверие през годините, което е от решаващо значение в този сектор, смята Антон Салджийски, изпълнителен директор на „Кинтекс“.

                            На запазените в годините добри отношения държавното оръжейно дружество и ръководството му разчитат и за реекспорта, който се осъществява предимно с Украйна и достига до 30% от износа в определени

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
                              Типична руска наглост, от типа "крадецът вика: дръжте крадеца!Русия разкритикува България за неспазване на човешките права http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/...nespazvane_na/
                              Критиките започват с предсрочните парламентарни избори през май 2013 г., които са разкрили сериозни проблеми със спазването на изборните права. "Освен купуването на гласове, което вече е традиция, в навечерието на изборите са били открити около 350 000 бюлетини, вероятно предназначени за измами по време на вота", пише в доклада.

                              Докладът акцентира и върху "огромни нарушения на личното пространство, кореспонденция и телефонни разговори, извършени от бившия министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, когато на власт е била партия ГЕРБ". "Проблемът с полицейското насилие остава основен. Регистрирани са много случаи на прекомерна сила от страна на полицаи по време на антиправителствените граждански протести през февруари 2013 г.", пише в текста.

                              Според руското ведомство националните и религиозни малцинства продължават да бъдат жертва на дискриминация. "Около 10% от българското население са етнически турци, на които традиционно не се назначават в Министерството на вътрешните работи, в съдебната система или прокуратурата. По данни на партия ДПС, която представлява интересите на тази група, около 5000 турци са били неправомерно уволнени по време на четири годишното управление на ГЕРБ", пише в доклада.
                              Путин и компания открито си признават, че те организираха свалянето на правителството на ГЕРБ. Ето на кого са слуги тези, които водят кампания срещу Бойко Борисов...

                              Коментар


                              • http://offnews.bg/news/%D0%9F%D0%BE%...82_289290.html

                                Бареков се самопокани на конгреса на ЕНП, те не го искат
                                OFFNews | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 17 януари 2014 в 10:50451523
                                Николай Бареков, Снимка: БГНЕС
                                Николай Бареков, Снимка: БГНЕС

                                Коментар

                                Working...
                                X