IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Плоският данък е реално прогресивен в ущърб на бедните

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Приходите от данъка върху дохода на физическите лица (наричан още данък общ доход) в България:
    1)
    - през 1980г. бяха 10% от всички данъчни приходи
    2)
    - през 1989г. бяха вече ПО-МАЛКО от 10% от всички данъчни приходи
    3)
    - през 1990г. бяха 10% от всички данъчни приходи
    4)
    - през 1995г. бяха ПО-МАЛКО ОТ 14% от всички данъчни приходи въпреки, че най-високата данъчна ставка беше 50%
    5)
    - през 2016г. бяха 11% от всички данъчни приходи при единствена данъчна ставка от 10%
    6)
    - през 2017г. бяха 11.2% от всички данъчни приходи при единствена данъчна ставка от 10%





    Честито на всички, които буквално оплюват ПЛОСКИЯ ДАНЪК!


    https://www.minfin.bg/bg/383
    https://www.capital.bg/politika_i_ik...roblem_na_bsp/
    http://statlib.nsi.bg:8181/bg/lister...04361&page=153

    Коментар


    • Приходите от данъка върху дохода на физическите лица (наричан още данък общ доход) в България:
      1)
      - през 1980г. бяха 10% от всички данъчни приходи
      2)
      - през 1989г. бяха вече ПО-МАЛКО от 10% от всички данъчни приходи
      3)
      - през 1990г. бяха 10% от всички данъчни приходи
      4)
      - през 1995г. бяха ПО-МАЛКО ОТ 14% от всички данъчни приходи въпреки, че най-високата данъчна ставка беше 50%
      5)
      - през 2016г. бяха 11% от всички данъчни приходи при единствена данъчна ставка от 10%
      6)
      - за 11 месеца от началото на 2017г. бяха 11.4% от всички данъчни приходи при единствена данъчна ставка от 10%





      Честито на всички, които буквално оплюват ПЛОСКИЯ ДАНЪК!


      https://www.minfin.bg/bg/383
      https://www.capital.bg/politika_i_ik...roblem_na_bsp/
      http://statlib.nsi.bg:8181/bg/lister...04361&page=153

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Sharky's Разгледай мнение
        Данък върху доходите на физически лица какво общо има със социални плащания? Разходи за пенсии и тн се комулират от социални осигуровки.

        Дефицитът на консолидирания бюджет на Държавното Обществено Осигуряване:
        1)
        - през 2001г. беше ПО-МАЛКО от 604 МИЛИОНА лв.
        2)
        - през 2008г. е НАД 2.2 МИЛИАРДА лв.
        3)
        - през 2016г. е НАД 4.9 МИЛИАРДА лв.





        http://noi.bg/aboutbg/st

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Sharky's Разгледай мнение
          Данък върху доходите на физически лица какво общо има със социални плащания? Разходи за пенсии и тн се комулират от социални осигуровки.
          Предполагам си чувал лафа "На теория няма разлика между теория и практика, на практика има разлика между теория и практика".

          На теория би трябвало да е така. На практика пенсиите и парите за здраве се покриват на 50% от съответните вноски. Останалите 50% идват от ДДС, акцизи и пр.

          Като идеята както ти я казваш беше заложена при създаването на закона някъде далечната 2000 година (може и малко по-рано). Спазва се няколко години. Мисля, че правителството на Станишев беше първото което го наруши - реши да вдигне пенсиите без да вдига осигуровките. Съответно в началото съотношението беше 90% към 10% (или нещо такова) и така с течение на времето го докара до 50% на 50%. С тенденция да става и още по-зле.

          Коментар


          • Данък върху доходите на физически лица какво общо има със социални плащания? Разходи за пенсии и тн се комулират от социални осигуровки.
            колкото толкова

            Коментар


            • През 2007г. (плоският данък е въведен от началото на 2008г., а през 2007г. най-високата данъчна ставка за доход на физическо лице е 24% за месечен доход НАД МИЗЕРНИТЕ 600 лв.):
              1)
              - за 11 месеца от началото на 2007г. приходите от данъка върху дохода на физическите лица е 1,578.3 МИЛИОНА лв.
              2)
              - за 11 месеца от началото на 2007г. консолидираният държавен бюджет е изразходвал общо за социални разходи (като пенсии и т.н.) както и за заплати и осигуровки сумата от 10,288,350.9 ХИЛЯДИ лв.
              Тоест изразходваните средства общо за пенсии както и за заплати и осигуровки бяха 6.5 ПЪТИ ПОВЕЧЕ от приходите от данъка върху дохода на физическите лица.


              През 2017г.:
              1)
              - за 11 месеца от началото на 2017г. приходите от данъка върху дохода на физическите лица е 3,049.2 МИЛИОНА лв.
              2)
              - за 11 месеца от началото на 2017г. консолидираният държавен бюджет е изразходвал общо за социални разходи (като пенсии и т.н.) както и за заплати и осигуровки сумата от 20,833.5 МИЛИОНА лв.
              Тоест изразходваните средства общо за пенсии както и за заплати и осигуровки бяха 6.8 ПЪТИ ПОВЕЧЕ от приходите от данъка върху дохода на физическите лица.





              Така, че още през 2007г. беше ясно, че не може чрез приходите от данъка върху дохода на физическите лица да се финансират социалните разходи както и заплатите и осигуровките на бюджетниците...


              http://www.minfin.bg/bg/statistics/12
              http://dv.parliament.bg/DVWeb/broeveList.faces (Държавен вестник брой 95 от 2006г.)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

                Никакъв тарикат не е ...от здравната няма откачане , а парите ги е видял през крив макарон...и дали въобще е помирисвал Германия , след толкоз глупости изписани тука.
                Oт здравната може и да няма ама нали сме социална държава ше му дадат някаква пенсия.Такива трябва да бъдат оставяни да мрат като кучета да се влачат по улиците в дрипи мръсни и гладни.Понеже 90% от тарикатите ше си дойдат тука то е ясно трябва да ясно да им покажем че не са желани в Родината.Хора които са я изоставили в труден момент нямат работа тука когато нещата се оправят.Да си стоят у великия Запад и да печелят.Надуха ми глават че били внесли милиард и половина за годината.Ми кат разделиш тоя милиард и половина на милион и половина се получава на човек по 1000 кинта годишно или по 83 кинта на месец.Ей тва е голямата полза от тях.по добре изобщо нищо да не пращат

                Коментар


                • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

                  "...работодателя като ми каза, че здравната ми не е задължителна - с кеф му казах да не ми сключва."
                  Блажени тези , дето трябва да ти вярват ...
                  При работодател,като турчин,украинец и т.н. ,всичко е възможно...Може и с някакъв измислен договор да е работил,т. е. никакъв...Работил си е на черно човека.... А има вероятност да го е накарал да си открие едно Gewerbe и "работодалят" да му е нашвяткал едни фактури в несвяст,и днес ,утре ,след една ,след две ,след три ,та и повече години Финанцамта ще му предостави сметката директно в България ,,на адрес....И тогава - умиране има - оттърване няма....Случаи ,като неговия с лопата да ги ринеш.....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                    И после точно такива вият че нашето здравеопазване било лошо а пенсиите ниски.Ако аз бях политик такива кат тебе пенсия нивгиш немаше да видят.Щото на тарикати не трябва да се дава нищо.Ама нали сме социална държава.
                    Никакъв тарикат не е ...от здравната няма откачане , а парите ги е видял през крив макарон...и дали въобще е помирисвал Германия , след толкоз глупости изписани тука.
                    Last edited by majnata; 27.12.2017, 20:57.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                      От позицията на живял и работил в Германия.

                      Понеже нямах право на германска пенсия, защото не съм изкарал нужните години стаж в Германия имах право да си изтегля внесените пари за пенсия. Или да ги трансферирам към нашето НОИ. Или да им ги харижа на немското НОИ. Естествено избрах да си ги изтегля.



                      Опитай се да го направиш това с българското НОИ.

                      И освен това работодателя като ми каза, че здравната ми не е задължителна - с кеф му казах да не ми сключва. Ходих 1-2 пъти на доктор за възпалено гърло/грип (обичайните неща) и си плащах от джоба. А плащането беше колкото половината потенциална месечна вноска.

                      "...работодателя като ми каза, че здравната ми не е задължителна - с кеф му казах да не ми сключва."
                      Блажени тези , дето трябва да ти вярват ...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                        От позицията на живял и работил в Германия.

                        Понеже нямах право на германска пенсия, защото не съм изкарал нужните години стаж в Германия имах право да си изтегля внесените пари за пенсия. Или да ги трансферирам към нашето НОИ. Или да им ги харижа на немското НОИ. Естествено избрах да си ги изтегля.



                        Опитай се да го направиш това с българското НОИ.

                        И освен това работодателя като ми каза, че здравната ми не е задължителна - с кеф му казах да не ми сключва. Ходих 1-2 пъти на доктор за възпалено гърло/грип (обичайните неща) и си плащах от джоба. А плащането беше колкото половината потенциална месечна вноска.

                        И после точно такива вият че нашето здравеопазване било лошо а пенсиите ниски.Ако аз бях политик такива кат тебе пенсия нивгиш немаше да видят.Щото на тарикати не трябва да се дава нищо.Ама нали сме социална държава.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

                          Ти от каква позиция даваш акъл тука , живял ли си , работил ли си в Германия ... май само четем гугъла и сетне сме гуру по всичко ...ала маранди !
                          От позицията на живял и работил в Германия.

                          Понеже нямах право на германска пенсия, защото не съм изкарал нужните години стаж в Германия имах право да си изтегля внесените пари за пенсия. Или да ги трансферирам към нашето НОИ. Или да им ги харижа на немското НОИ. Естествено избрах да си ги изтегля.



                          Опитай се да го направиш това с българското НОИ.

                          И освен това работодателя като ми каза, че здравната ми не е задължителна - с кеф му казах да не ми сключва. Ходих 1-2 пъти на доктор за възпалено гърло/грип (обичайните неща) и си плащах от джоба. А плащането беше колкото половината потенциална месечна вноска.


                          Коментар


                          • Според най-авторитетния международен доклад - този на Световния икономически форум - Global Competitivness Report, през 2017 г. България е на 98-мо място сред 138 страни по състояние на управлението. Дълбока корупция, лобиране и зависимост, дълбоко корумпирана и тромава съдебна система, висока престъпност, тромава и некадърна държавна администрация - това характеризира управлението в страната. Равносметката - най-бедната страна в Европа, с най-ниски доходи, най-неграмотните деца, най-болните, с най-ниска продължителност на живота, най-корумпираната, т.е. на дъното, по-зле няма накъде!!! UNQTE
                            И най-бързо намаляваща (9 души на час) и изчезваща в целия свят!

                            Kаквито и лъжливи опорки да ни предлагат Комунистите от ГЕРБ и слугите им това е истината за България..

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                              Ако се сравняваме с Германия и с тяхната прогресивна скала има няколко особености дето е добре да се отчетат.

                              Начи първо за данъците - в България, за да получиш 1000 лв чисти, работодателя трябва да приготви 1500 (1517 лв според калкулатор заплати в нета). Става въпрос за данъци, осигуровки, етц.

                              Защо обаче при нас осигуровките ги броим за данъци и гледаме да скатаваме и от тях. Щото в България тези пари влизат в общия кюп и политиците решават кога ще се пенсионираш и колко пенсия ще получаваш. В Германия това не е така. Парите пак влизат в общия кюп, но всеки си има нещо като лична партида, при което ти знаеш колко си внесъл и съответно знаеш каква пенсия ще получаваш във всеки един момент. Т.е. има си формула, а не политиците да решават. Затова там няма идея да скатаваш от осигуровки за пенсия.

                              Друг важен момент са здравните осигуровки - те не са задължителни, ако получаваш по-висок доход. Приема се, че си богат и като се разболееш може да си бръкнеш от джоба и да си платиш лечението. Или па да си направиш някаква по-облекчена здравна застраховка.

                              И третия важен момент е семейното подоходно облагане. Значи данъците се намаляват според членовете на семейството и колко от тях работят. Сумират се доходите на съпрузите и се гледа колко деца имат. Съответно ако съпругата реши да си остане у тях и да гледа децата, това намалява сериозно данъците на работещия съпруг. Ако имаш повече деца, пак имаш намаление на данъците. И въпреки това пак не раждат деца - вметка че проблема с раждаемостта се крие другаде.

                              При нас тези неща ги няма.

                              През 2017г. максималният осигурителен доход:
                              1)
                              - в провинциите на бившата Западна Германия е 6,350 евро на месец или ПО-МАЛКО ОТ 4.24 ПЪТИ минималната заплата (1,498 евро на месец) в цяла Германия
                              2)
                              - в провинциите на бившата Източна Германия е 5,700 евро на месец или ПО-МАЛКО ОТ 3.81 ПЪТИ минималната заплата (1,498 евро на месец) в цяла Германия
                              3)
                              - в България е 2,600 лв. или НАД 5.65 ПЪТИ минималната заплата (460 лв. на месец) в България


                              Добре, че максималният осигурителен доход за 2018г. остава без промяна в България и така той ще е вече 5.1 пъти повече от минималната заплата от 510 лв.

                              ЗА СЪЖАЛЕНИЕ има "професори" като Другаря боян дуранкев, които искат дори максималният осигурителен доход в България да бъде...10 ПЪТИ ПОВЕЧЕ от минималната заплата в България?!?!?!?! МНОГО му се иска на боянчо дуранкев повече средства от приходите от ДДС и АКЦИЗИ да отиват за бюджетници като него вместо за пенсии...





                              http://www.focus-news.net/opinion/20...i-zaplati.html
                              http://ec.europa.eu/eurostat/statist...age_statistics
                              https://www.lexology.com/library/det...8-4d9647143f00

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                                Ако се сравняваме с Германия и с тяхната прогресивна скала има няколко особености дето е добре да се отчетат.

                                Начи първо за данъците - в България, за да получиш 1000 лв чисти, работодателя трябва да приготви 1500 (1517 лв според калкулатор заплати в нета). Става въпрос за данъци, осигуровки, етц.

                                Защо обаче при нас осигуровките ги броим за данъци и гледаме да скатаваме и от тях. Щото в България тези пари влизат в общия кюп и политиците решават кога ще се пенсионираш и колко пенсия ще получаваш. В Германия това не е така. Парите пак влизат в общия кюп, но всеки си има нещо като лична партида, при което ти знаеш колко си внесъл и съответно знаеш каква пенсия ще получаваш във всеки един момент. Т.е. има си формула, а не политиците да решават. Затова там няма идея да скатаваш от осигуровки за пенсия.

                                Друг важен момент са здравните осигуровки - те не са задължителни, ако получаваш по-висок доход. Приема се, че си богат и като се разболееш може да си бръкнеш от джоба и да си платиш лечението. Или па да си направиш някаква по-облекчена здравна застраховка.

                                И третия важен момент е семейното подоходно облагане. Значи данъците се намаляват според членовете на семейството и колко от тях работят. Сумират се доходите на съпрузите и се гледа колко деца имат. Съответно ако съпругата реши да си остане у тях и да гледа децата, това намалява сериозно данъците на работещия съпруг. Ако имаш повече деца, пак имаш намаление на данъците. И въпреки това пак не раждат деца - вметка че проблема с раждаемостта се крие другаде.

                                При нас тези неща ги няма.
                                Ти от каква позиция даваш акъл тука , живял ли си , работил ли си в Германия ... май само четем гугъла и сетне сме гуру по всичко ...ала маранди !

                                Коментар

                                Working...
                                X