Поредният балонЪ ще е земеделската земя.До като има субсидии за земеделието ще има изкривяване на пазара.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Забелязвате ли новите балони
Collapse
X
-
Никой не може и да предположи какъв е фундамента на активите при такива намеси.
На практика ФЕД напомпва цените от десетилетия.
Затова един огромен балон може да се приеме за норма , а по-нататъшното му надуване като нов балон.
Няма реална представа , може да се окаже че активите не струват и 10% от това което са.
Въпросът е кога ФЕД ще направи обратен завой .
Коментар
-
Забелязвате ли новите балони
Централните банки надуват пазарен балон
News.dir.bg - 11 октомври 2012, 15:31
Федералният резерв е най-добрият приятел на много инвеститори. Той е сред няколко големи западни централни банки, които подкрепят цените на активите не като самоцел, а като средство за насърчаване на растежа и създаването на работни места.
Това пише Мохамед Ел-Ериан - главен изпълнителен директор в инвестиционния фонд Pimco във в.Financial Times, цитиран от Дарик.
В разгара на световната финансова криза, Федералният резерв инжектира агресивно ликвидност и се намеси, за да успокои разстроените пазари. Така Фед спаси много инвеститори от крах. По няколко други повода, централната банка на САЩ, действия за противодействие на опашката на кризата – разрушителните остатъчни ефекти, които водят до дефлация и рецесия. И пазарите бяха отново облагодетелствани от институцията, която успешно компенсира както вътрешните, така и външните рискове.
Сега Фед се опитва да осъществи по-амбициозна цел: да постигне по-добри икономически резултати, определени като по-силен растеж, по-ниска безработица и стабилност на потребителските цени. Централната банка на САЩ иска да бъде политически ускорител на икономическото възстановяване. По същество обаче Федералният резерв създава значителна разлика между пазарната стойност на активите и оценката, базирана на фундаменталните фактори. И инвеститори в почти всеки пазарен сегмент - в това число облигации, стоки, акции, валута и нестабилността са облагодетелствани от това. В този процес, много цени на активите се движат по начин, който в общи линии може да се определи като пазарен балон.
Вече не фундаментите, а действията на централните банки и дори слуховете за тях, управляват решенията на инвеститорите. Такъв е случаят и в Европа. Съдейки по съобщенията на ЕЦБ от миналата седмица, регулаторът на паричната политика на еврозоната е готов да предприеме неограничено изкупуване на държавни ценни книжа, при условие, че дадена държава кандидатства за помощ и приеме ограничения във фискалната си политика. Европейската централна банка няма да се поколебае да противодейства на валутните рискове и финансовата фрагментация на пазара. Въпреки че все още предстои да бъдат приведени в действие, тези мерки на ЕЦБ вече доведоха до силна реакция на финансовите пазари и до поскъпване на повечето европейски активи.
Но е добре инвеститорите да си припомнят, че активите, които изглеждат най-атрактивни, са всъщност тези, които са най-силно и най-дълготрайно засегнати от непосредственото влияние на централната банка – става въпрос за облигациите. И колкото повече се увеличават експозициите в тези активи, толкова по-голяма става увереността в това, че банковите политики успяват да осъществят заложените цели. Но погледнато в исторически план, централните банки често провежда откровено екстремни политики и то без да имат подкрепа от фискалната позиции на правителствата. Колкото по-дълго продължава една такава намеса на пазара, толкова по-голям става рискът, ползите да бъдат надхвърлени от щетите и непредвидените последствия. Ако в крайна сметка очакванията не се материализират, реакцията на пазарите ще бъде силно негативна.Тагове: Отмаркиране на всички
Коментар