IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Замяна дълг

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Замяна дълг

    БЪЛГАРИЯ НАМАЛИ ВЪНШНИЯ СИ ДЪЛГ С 243 МЛН. Щ.Д. В РЕЗУЛТАТ НА ЗАМЯНАТА НА БРЕЙДИ ОБЛИГАЦИИ ЗА ГЛОБАЛНИ ДОЛАРОВИ ОБЛИГАЦИИ

    Днес бяха обявени основните параметри на операцията по замяна на брейди облигации за глобални доларови облигации. Общият обем на облигациите, които са предложени за обмяна, е на стойност 1, 094 млрд. щ.д.
    Цените, при които е извършена обмяната:
    IAB /на минимална цена/ 89.125
    FLIRB A /на минимална цена/ 91.375
    FLIRB B /над минималната цена/ 92.350
    DISC A /над минималната цена/ 92.000
    DISC B /над минималната цена/ 94.500

    Общо облигациите, приети за обмяна, са на стойност 866 млн. щ.д. Новоемитираните облигации са в размер на 759 млн. щ.д.

    В резултат на транзакцията външният дълг на България брутно намалява със 108 млн. щ.д. Освобождава се обезпечение на стойност около 135 млн. щ.д. Общото нетното намаление на дълга възлиза на около 243 млн. щ.д. Спестяванията на база нетна настояща стойност са 32 млн. щ.д., а намалението на сумите, необходими за обслужването на дълга за следващите 10 години, е 364 млн. щ.д.

    Окончателните данни за разпределението на облигациите е:
    IAB 226 млн. щ.д.
    FLIRB A 293 млн. щ.д.
    FLIRB B 5 млн. щ.д.
    DISC A 302 млн. щ.д.
    DISC B 40 млн. щ.д.

    Коментар


    • Замяна дълг

      България определи минималните цени за замяната на трите вида брейди облигации за глобални облигации, с падеж 15.01.2015 година и лихвен купон 8.25%, както и емисионната цена на новите облигации, деноминирани в долари. С новата емисия се отваря емисията от 10 април 2002 г. с номинален размер 511 498 000 щ.д. с падеж 15.01.2015 г. и лихвен купон 8.25%.
      Поканата за участие в аукциона ще изтече на 25.09.2002 г. в 14:00 ч Ню-Йоркско време. Резултатът от операцията ще бъде обявен на 26.09.2002 г. в или около 10:00 NYT.
      Минималните клирингови цени за 100 щ.д. номинал от брейди облигациите са както следва:
      ТРАНШ МИНИМАЛНА ЦЕНА

      IAB 89.125
      FLIRB A 91.375
      FLIRB B 91.375
      DISC A 91.000
      DISC B 91.000

      Емисионната цена за 100 щ.д. номинал от новоемитираните глобални облигации е 102.750 щ.д.

      В момента общият размер на брейди облагациите в обращение от трите вида, които могат да участват в транзакцията, е 3.449 млрд. щ.д.

      Коментар


      • Замяна дълг

        Доколкото ми е известно платежният баланс отчита транзакциите с останалите страни. От това би следвало, че приходи от приватизация ще се отчитат ако купувача е чуждестранно лице, а ако е местно - не би трябвало. Иначе казано, зависи от къде идват парите.

        Коментар


        • Замяна дълг

          V niakolko vestnika cheta che Velchev bil kazal che prihodite ot privatizaciata ne minavat prez platejnia balans na stranata v smisal che eventualnoto im nepoluchavane tazi godina niama da se otrazi na platejnia balans.
          Kade otivat tia pari sled kato ne vlizat v stranata?
          Ministarat triabva da vnimava kakvo prikazva inache sam se vkarva v gafove

          Коментар


          • Замяна дълг

            Вероятно "за".
            Очевидно е, че по този въпрос никой не разбира, освен вземащите комисионите, инвеститорите които ще бъдат щастливи и още десетина души.

            Коментар


            • Замяна дълг

              За или против ще се гласува за сделката днес в Парламента?

              Коментар


              • Замяна дълг

                george
                По т. 1 и т. 4 - които са едно и също
                Не все едно дали имаш обезпечение, което да можеш похарчиш, или което да не можеш.
                Защо е необходимо да се изплаща дълга? Не е ли по-добре да се рефинансира и поддържа на някакво оптимално ниво (както прави всяка корпорация, между другото), отколкото да се изтискват любимите ти икономически агенти, за да го изплащат.

                Коментар


                • Замяна дълг

                  Дефицитът на НОИ е планиран, но се преизпълнява и затова правителството въвежда командно-административни мерки в икономиката, които съвсем не са препоръчителни.
                  От фискалния резерв могат да излязат много лесно, особено след като изтече споразумението с МВФ. Всъщност в парламента Катев и Велчев казаха, че щом получим рейтинг ВВВ- няма да ни трябва никакъв фискален резерв, защото ще можем да се рефинансираме на пазара и те смятат да го изхарчат целия. До постигане на рейтинг ВВВ- смятат да поддържат фискален резерв равен на едногодишните плащания по външния дълг, така че всичко останало също смятат да го харчат.

                  Коментар


                  • Замяна дълг

                    Нищо ново, Джордж.
                    По 1. Орешарски е прав, че освобождаването на обезпечението не е никакво намаление на дълга, но кой ли го слуша.
                    По 3. ИПИ както обикновено разсъждава повърхностно по въпроса за пенсионната реформа. Виж коментарите по-рано тук в Инвестора, както и във http://www.easibulgaria.org/forum.php
                    Катев говори за външния дълг, а дълговете на разходопокривната система не са част от външния дълг. Освен това дефицитът на НОИ е планиран. "Ще бъдат огромни" не е канкретен аргумент.
                    По 4. Популистко е да се твърди, че освободените пари от обезпечението ще могат да се използват за предизборни цели. Те ще отидат във фискалния резерв.

                    Коментар


                    • Замяна дълг

                      Обсъждане на обмяната на външния дълг в бюджетната комисия

                      На 11 септември бюджетната комисия обсъди сделката за замяна на брейди облигации на българското правителство в размер на 800 милиона долара с еврооблигации. Бяха изказани някои мнения, по-интересните от които са:

                      1. Според Пламен Орешарски освобождаването на обезпеченията по брейди облигациите не представляват спестяване, както се опитва да го опише Министерството на финансите, тъй като те така или иначе съществуват и сега. В този смисъл нетният размер на дълга не се променя от освобождаването на обезпеченията. Също така според него лихвените прогнози на правителството не са правилни, защото се базират на форуърдните лихви, които включват и надбавка за риск, което означава, че всички елементи на сделката не са коректни, защото се основават на тези прогнози. И трето, "ние се страхуваме от нарастване на лихвите до 6-7% и затова ги фиксираме още сега на 8%, при което със сигурност губим и то веднага".

                      2. Според Милен Велчев и Красимир Катев сделката с външния дълг ще създаде ликвиден пазар на български облигации, което ще ни дава възможност в бъдеще "всяка година да се рефинансираме като всяка нормална държава". Коментар: Правителството възприе нормалната икономическа логика да поддържа нулев бюджетен дефицит и няма никакъв смисъл да създава възможности да се емитира по-лесно дълг, което да изкушава правителствата занапред да започнат да работят с дефицит по бюджета. Освен това изглежда, че целта на министерството на финансите не е да изплаща дълга до изчезването му, а постоянно да го превърта и поддържа, т.е. създава се работа за цял отдел в министерството и за инвестиционните банки, работа, която е ненужна.

                      3. Според Милен Велчев и Красимир Катев през 2015 година след извършване на сделката ще имаме плащания по външния дълг в размер на 1.45 милиарда долара, а брутният вътрешен продукт ще бъде 30-35 милиарда долара, което означава, че няма да имаме проблем с обслужването на дълга. Коментар: При тези сметки са пропуснати дълговете на правителството по разходо-покривната пенсионна система, които ще бъдат огромни в този момент на времето. В този смисъл сметките на министерството са правилни, единствено ако се приеме, че проблемът с пенсиите дотогава е решен, т.е. ако пенсионната система е приватизирана. (за повече виж Какво може да се прави с пенсионното осигуряване и http://www.pensionreform.org/)

                      4. Красимир Катев сподели, че обезпеченията по брейди облигациите "са в сейфа на Федералния резерв и сега ги слагаме в семейния сейф и можем да ги продадем". Коментар: Това може да означава или че министерството готви други мащабни операции по изкупуване на дълг и затова му трябват средства, или че смята да похарчи средствата преди изборите, например. И в двата случая е по-добре обезпеченията да си останат "във Федералния резерв", за да няма изкушения за правителството.

                      5. Според Георги Пирински проблемът на икономиката ни се състои в отрицателното търговско салдо, което няма да ни позволи да имаме достатъчно валута да погасяваме дълговете си. Коментар: Това е израз на недоверие в пазарната икономика и във възможностите й да функционира без надзор от страна на правителството. Всъщност наличието на отрицателно търговско салдо е резултат от решенията на икономическите агенти и дори само по тази причина това не може да е проблем. Ако разгледаме въпроса по-дълбоко, ще видим, че отрицателното търговско салдо е само едно от перата на платежния баланс, което се балансира от положителното салдо по други пера - например капиталовата /финансовата/ сметка. И наистина, в страната влизат чужди инвестиции, което означава, че влиза чужда валута, но хората и фирмите не се нуждаят от допълнителни спестявания в чужда валута, т.е. нямат желание да държат повече пари, отколкото държат в момента. Най-рационалното за тях е да похарчат тези средства и да си купят неща, които искат да притежават - хората - потребителски стоки, а фирмите - инвестиционни, с което подобряват производствените си възможности. В крайна сметка след като целта на икономиката е хората да могат да си купуват нещата, които искат да притежават, как може да намираме проблем в момента, когато тези желания се реализират по най-естествения доброволен пазарен подход?

                      http://www.ime-bg.org/pr_bg/


                      Коментар


                      • Замяна дълг

                        И какво те впечатли в тези изказвания? Всички ние тук коментираме на същото ниво, че даже и по-конкретно.
                        Един бивш и един настоящ президентски съветник. Какви експерти по дълговите инструменти са те?
                        С единия от тях (не искам да уточнавам) съм разговарял и не съм останал с впечатление че има големи икономически познания (особено от по-модерните понятия).

                        Коментар


                        • Замяна дълг

                          Ето че има хора които казват нещата официално и пак никой не има отговаря ........ какво повече да кажа!

                          FOCUS, Бизнес: По-изгодна била замяната на доларовия в евро дълг, заяви Красимир Ангарски

                          По-изгодна е замяната на доларовия в евро дълг, според председателя на УС на Банка ДСК Красимир Ангарски, предаде Дарик радио. Поред него съществува риск при замяната на плаващия лихвен купон с фиксиран.
                          Според бившият управител на БНБ Любомир Филипов, настоящ съветник на президента Георги Първанов, замяната на брейди облигациите била разумна, ниско рискована и навременна. Според него управлението на дълга е работа на финансовото министерство и най-много на правителството.

                          Коментар


                          • Замяна дълг

                            V interviuto ot dnes ima posochena argumentacia. Drug e vaprosa dali e tochna ili ne, no pone toia pat biaha sa po-prozrachni. Moeto osnovno podozrenie e che cialata pataklama e za parite ot obezpechenieto. S tia prihodi ot privatiziacia

                            Коментар


                            • Замяна дълг

                              KOgato se smenja rakovodstvoto na edna firma ili se pravi godishno prikluchvane rakovodnija organ ot imeto na principala osvobogdava ot otgovornost operativnoto rakovodstvo.Interesno mi e ,ako tozi princip bade prilogen po otnoshenie na nastojashtoto pravitelstvo pak i na koe da e ot pravitelstvata do momenta kakav rezultat bi se poluchil - da rechem za tekushtata godina i dali izobshto edno takova osvobogdavane ot otgovornost bi minalo prez narodnoto sabranie nezavisimo ot parlamentarnoto mnozinstvo.

                              Imam chuvstvoto che shepa hora si vartjat dalaverite i savsem zakonno se obogatjavat, a vsichki ostanali gledat i nishto ne mogat da napravjat.

                              Коментар


                              • Замяна дълг

                                И аз това повтарям - дайте ни конкретен резултат от сделката през март, останалото са общи приказки.
                                За пореден път се убеждавам, че медиите са слуги на властта - удобни въпроси се задават на силните на деня, а те използват трибуната за своите цели.

                                Коментар

                                Working...
                                X