IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Възнагражденията на служителите на БФБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • След днешния случай с МЕДИКА АД е време пак да повдигнем темата за заплатите и бездействието на служителите на БФБ

    Коментар


    • Време ли е БФБ и ЦД да свалят комисионните?
      04 Април 2008 | 12:34
      През изминалата седмица бе публикуван отчетът за дейността на Българска фондова борса, който показа троен ръст на печалбата до 5.25 млн. лв.

      Един поглед в баланса на институцията показва, че към 31 декември 2007 г. срочните депозити в банки са 3.756 млн. лв., а парични средства и парични еквиваленти са още 5.181 млн. лв.

      Другата монополна институция, свързана с капиталовия пазар, е Централен депозитар, който все още не е публикувал отчет за миналата година. Справка на данните за 2006 г. показва печалба от 479 хил. лв. и парични средства от 4.16 млн. лв. И при двете институции най-големият разход е персонала (още по темата: Не е зле да работиш за БФБ!).

      Ръстът на оборотите и сделките на БФБ води до ръст на приходите на двете институции. Оборотът на БФБ скача от 3.38 млрд. лв. през 2006 г. до 9.95 млрд. лв. за миналата година. Броят сделки в това време скача от 213.6 хил. до 490.55 хил.

      В същото време, последният път, когато борсата намали комисионната си, бе 2005 г. - от 0.12% до 0.10%.

      Централен депозитар събира по 0.5 лв. за всяка сделка, дори и за 1 акция на "Химко" (цена 0.11 лв.), като плащат и двете страни на транзакцията. ЦД събира такси и от всички дружества, регистрирани там, като проявяващите интерес могат да проверят тарифата, състояща се от 65 точки.

      Основен акционер в БФБ е държавата, като същото се отнася и за ЦД. Основният проблем, освен държавната собственост, е, че и двете институции са монополи и пазарните принципи не важат тук.

      При инвестиционните посредници конкуренцията оказва своето влияние, като таксите значително се понижиха през последните години (има още накъде). Средната комисионна при по-големите играчи е 0.3% от стойността на сделката (при около 1% преди 2-3 г.), като това обикновено изключва тези на БФБ и ЦД.

      В крайна сметка, обикновеният инвеститор плаща около 0.5% при транзакция. На развитите борси, които се надяваме някой ден да достигнем, този разход пада до стойности от порядъка на 0.1% общо.

      При сключването на споразумението с Дойче Бьорзе от БФБ съобщиха, че комисионните няма да се увеличават!? Финансовите параметри на договора за въвеждане на новата платформа за търговия Xetra, за съжаление, останаха неоповестени за инвестиционната общност. Но това не бива да ни учудва за България - също в тъмнина остават договори като тези за магистрала "Тракия", "Южен поток" и т. н.

      В крайна сметка, пазарните механизми може би ще подействат за понижаването на комисионните на посредниците при ръста на клиентите и оборотите на борсата, но дали БФБ и ЦД, като монополни, държавни институции, ще ги последват е съвсем друг въпрос.

      Коментар


      • Re: Възнагражденията на служителите на БФБ

        Първоначално изпратено от TTTSPS
        не е зле но не е кой знае колко 1500 евро( средно) ... в западна европа 1 учител стига до 7000 евро ( в Швейцария ако не се лъжа във Франция около 4500 ) така че .. за българия бива :-)
        Това разбира се не е така. Числата са силно преувеличени. Средната заплата на учител примерно в Германия е около 2900 Евро бруто, а във Франция, Испания (итн.) е по-малко.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от T.A.D.
          Първоначално изпратено от dex
          стигнахме ги хамериканците
          Даже ги задминахме. Става ми жал за Бен Бернанке (около 150 000 долара годишна заплата)
          То май Папазов взема повече от него, при тоя евтин долар хаха

          Коментар


          • Най-лошото е, че те си мислят че много разбират. Бистрето си мисли, че като даде едно две интервюта и си е изкарала заплатата. На всичкото оторе е и грозна.
            А има млади момчета, които могат да направят много за борсата и няма да искат чак толкова пари. Ама навсякъде е така.....така че да се примирим и с това което е в момента...можеше и по зле да е.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от iuh
              Optic...............не е средно годишно а средно месечно....има малко разлика.
              Вярно - сега ги сметнах. Сумата е внушителна, особено на фона на проф. качества на някои от членовете на борда.
              "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dex
                стигнахме ги хамериканците
                Даже ги задминахме. Става ми жал за Бен Бернанке (около 150 000 долара годишна заплата)

                Коментар


                • tuk jlu4no-sarkasti4na zavist se lee i izliva!!!

                  bulgaristanska mu rabota!!! sbirshtina na bezdelnici!!!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Ivetka
                    Чудя се какво ли може да направи едно такова хубаво и умно момиче като мен,за да влезе в съвета на директорите....Коректна,дискретна и извънредно чистоплътна предлага комфорт и незабравими преживявания на висшестоящи служители на БФБ София
                    и аз предлагам същото като добавям и по-голям опит!
                    на мен и 10 000 ми стигат!

                    Коментар


                    • eeeee bash maistora....az sum pruv....purvo na mene da pratish Ivetke.....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Ivetka
                        Чудя се какво ли може да направи едно такова хубаво и умно момиче като мен,за да влезе в съвета на директорите....Коректна,дискретна и извънредно чистоплътна предлага комфорт и незабравими преживявания на висшестоящи служители на БФБ София
                        абе за трудов договор не знам
                        ама нещо по граждански може да се измисли
                        пращай снимки и мотивация на л.с.
                        *Не е предложение за покупко-продажба на ценни книжа.

                        Коментар


                        • Ivetka...... с тези характеристики ела при мене...и аз ще ти палащам добре

                          Коментар


                          • Чудя се какво ли може да направи едно такова хубаво и умно момиче като мен,за да влезе в съвета на директорите....Коректна,дискретна и извънредно чистоплътна предлага комфорт и незабравими преживявания на висшестоящи служители на БФБ София

                            Коментар


                            • Сега сетихте ли се защо в интервю неотдавна Виктор Папазов се обяви против приватизацията на борсата?

                              (20к на месец да не ви изненадват; имам информация "отвътре" )

                              Коментар


                              • някъде из отчетите на БФБ съм мяркал около 20к на месец за член на борда на директорите и това за предишните години
                                а замисляли ли сте се кво е положението в ЦД
                                мааалко по зле
                                *Не е предложение за покупко-продажба на ценни книжа.

                                Коментар

                                Working...
                                X