IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Накъде върви България ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В момента батерията която му трябва тежи 15 кг., толкова тежи и оловния акумулатор на един автомобил. Те няма да отменят автомобилите, но хората просто ще се движат, ще могат да си позволят да се движат. Дори горивото не е най големия проблем, проблема е подръжката на тези автомобили или електромоби големите.

    Коментар


    • Vergil1975, тези електрички не осигуряват електрическа мобилност, електрическа мобилност е да не го зареждаш въобще, оставяш го да стои и то ти праща съобщение че може да изминете 100км. без никакво гориво днес. Естественно решаваш да се разходиш из селото, да отидеш на нивата..Това е за работа, тези по 2.5 тона са за гевезелък.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
        Бедният брoкер, просперира този който привлича инвестиции, а те се привличат най добре или с ниски данъци или въобще без данъци. Държавата може да се издържа с новоемитирани пари, просто емитира пари и с тях си покрива разходите. Няма проблем да го прави, когато в нея отвън влизат пари, но кагато излизат хора, пари и стоки тя естественно не може и започва да взема пари в заем. Иначе електрическата мобилност е пътя към деурбанизацията, а това решава и проблема с демографския срив. Последния е следствие лошото съотношение между приходи и разходи, липсата на работни места. Например за работните места има едно такова нещо - много работни места просто пропадат защото бизнеса им е такъв с ниска принадена стойност, например правят нещо щоето после се продава с 20% само по висока цена а с тях данъците не може да се покрият. Сега ще кажат че трябва да гледаме бизнеса с висока принадена стойност, но той е с ужасно скъпи работни места, едно работно място е с инвестиция от над един милион, докато тези могат да заработват доход но принадената стойност е ниска. Не може да се насити икономиката само с работни места, които са скъпи. Какво избираш - тези хора да напуснат страната, а те и навън няма да са добре защото там половината си доход ще дават за квартира, няма да имат и семейства и съответно и деца няма да отгледат. А тези неща в крайна сметка са капитала, освен това такива работни места са много стабилни и този бизнес лесно не се загубва. В интерес на истината там където се ликвидират тези работни места и от другите с висока принадена стойност няма, те са високорискови.
        Стига глупости. Точно електричките ще се отразят много негативно на българите. Щото сега автомобилите са достъпни, ама електричките са скъпи.Слуд 7-8 години трябва да им се смени батерията, а нова батерия струва много скъпо.Зареждането също ще е голям проблем, щото в България масово хората живеят в блокове.Което означава, че много хора няма да могат да си позволят автомобили. Което още повече ще се отрази негативно на демографията,щото масово хората ще се заселват по големите градове,където има развит градски транспорт.Много дребни бизнеси ще фалират.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

          Престъпност по високите етажи има навсякъде. Там са хора с рискова нагласа и от това с рисково поведение. Но при нас хората на долните нива не усещат вече солидарността отпреди половин век. Навремето общината, махалата, съседите са били съдружни и са се взаимоподпомагали. Това в големите градове вече почти го няма. А в момента само големите градове донякъде са перспективни. Надявам се народът да почне да се връща по провинцията, да намира препитание извън големите центрове, но това засега е лабаво и несигурно. И още не сме се научили да се организираме при рехава населеност. Ще става все по-сложно, щото с шест милиона население ще се поддържа инфраструктура значително по-голяма от предишната. Ще трябва да се повиши производителността, услугите ще е нужно да носят повече приходи от чужденците и да ги привличаме тук да се заседяват или установяват.
          И пак наблягам на редът, който да е понятен и приемлив както за местните, тъй и за приходящите. Нашите хайдушки изпълнения да останат у османската епоха. Само че при нарастващо етномалцинство с други разбирания за живота и закона не виждам как ще стане. Добре че ходят по чужбината малко да се понаучат.
          За тридесет години така се променихме, че вече трудно могат да са правят оценки и прогнози какво следва. А на всичкото отгоре почна нова световна мъглява война. Пълно объркване!
          Мургавите ни сънародници се изнасят масово в чужбина. Лятото пред дирекцията на полицията в нашият град има огромни опашки за вадене на нови документи за самоличност. И 90 процента от чакащите са индийци.Значи те са в чужбина, щом точно тогава си вадят лични карти при положение, че през останалото време на годината няма никакви опашки.
          Намаляването на населението ще опразни доста градовете и особено селата, но нека не забравяме, че след първото преброяване на населението след Съединението през 1887г то е било 3,1 милиона. При малко по-малка територия отсега, населението е било 2 пъти по-малко. Така че не виждам причина за притеснение от демографският срив. Така се намалява безработицата, увеличава се заплащането на труда, по-лесно се намира работа,престъпността намалява, расте БВП на човек от населението. Според прогнози до 20-30 години България ще влезе в топ 30 на държавите по БВП на човек от населението.
          Така че перспективите не са хич лоши пред България. Има една сфера, в която обаче значително изоставаме. И това е градската среда. Грозни панелки,разбити тротоари и така нататък. Трябва да се вложат доста средства за облагородяване.Макар че има напредък ,но не е достатъчно.

          Коментар


          • Бедният брoкер, просперира този който привлича инвестиции, а те се привличат най добре или с ниски данъци или въобще без данъци. Държавата може да се издържа с новоемитирани пари, просто емитира пари и с тях си покрива разходите. Няма проблем да го прави, когато в нея отвън влизат пари, но кагато излизат хора, пари и стоки тя естественно не може и започва да взема пари в заем. Иначе електрическата мобилност е пътя към деурбанизацията, а това решава и проблема с демографския срив. Последния е следствие лошото съотношение между приходи и разходи, липсата на работни места. Например за работните места има едно такова нещо - много работни места просто пропадат защото бизнеса им е такъв с ниска принадена стойност, например правят нещо щоето после се продава с 20% само по висока цена а с тях данъците не може да се покрият. Сега ще кажат че трябва да гледаме бизнеса с висока принадена стойност, но той е с ужасно скъпи работни места, едно работно място е с инвестиция от над един милион, докато тези могат да заработват доход но принадената стойност е ниска. Не може да се насити икономиката само с работни места, които са скъпи. Какво избираш - тези хора да напуснат страната, а те и навън няма да са добре защото там половината си доход ще дават за квартира, няма да имат и семейства и съответно и деца няма да отгледат. А тези неща в крайна сметка са капитала, освен това такива работни места са много стабилни и този бизнес лесно не се загубва. В интерес на истината там където се ликвидират тези работни места и от другите с висока принадена стойност няма, те са високорискови.

            Коментар


            • Click image for larger version

Name:	FlV5J3gWIAQnpO3.jpg
Views:	1
Size:	90.1 КБ
ID:	4006519

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Бедният брoкер Разгледай мнение
                Мда, ама, не.
                Верно е, че не сме толкова задружни в момента, ама това е щото сме обезверени в момента,
                и управляващите са виновни за това, а и това не е въпроса.

                Аз мисля, че първо тия 240 тукмака трябва да бъдат изметени, оттам и върховете на полиция, съд, кметове и съдилища.
                Швеция, Белгия, Шотландия в дадени моменти бяха дълго без правителства, нещата пак ще вървят.
                Ако, новите не покажат бързи резултати - стачки и други да идват.
                Така, поне има шанс (иначе и а съм песимист).
                Иначе, лесните сегашни времена със съвременното разглезено поколение ще влезе във трудните времена
                (които сега идват) и чак тогава от техните деца ще се появят силни личности,
                ама и то не е сигурно - през 2050 белите българи ще са малцинство.

                С тоя нов заем за 2023г. от 15 млрд може да се стимулират :
                БАН, биотехнологии, растениевъдсто, животновъдство, селските райони,
                лека промишленост (дронове, класически и ел велосипеди, ел мотокари, памучна прошленост, кожени изделия),
                селски, балнео и културен туризъм,
                по-силен акцент на зимните и летните курорти,
                реална експлоатация на нефт/газ и риболов във Черно море, мини за метали и материали.
                Тези пари, а и малко повече, не са загубени, те са инвестиция, после плодовете ще са видими.
                Това за начало.
                Не са хуморески, във Унгария и Румъния това е факт, не можем ги догони.
                Можем но, ако искаме и ни стигне куража да изметем негодниците. Вече е правено.

                Коментар


                • Мда, ама, не.
                  Верно е, че не сме толкова задружни в момента, ама това е щото сме обезверени в момента,
                  и управляващите са виновни за това, а и това не е въпроса.

                  Аз мисля, че първо тия 240 тукмака трябва да бъдат изметени, оттам и върховете на полиция, съд, кметове и съдилища.
                  Швеция, Белгия, Шотландия в дадени моменти бяха дълго без правителства, нещата пак ще вървят.
                  Ако, новите не покажат бързи резултати - стачки и други да идват.
                  Така, поне има шанс (иначе и а съм песимист).
                  Иначе, лесните сегашни времена със съвременното разглезено поколение ще влезе във трудните времена
                  (които сега идват) и чак тогава от техните деца ще се появят силни личности,
                  ама и то не е сигурно - през 2050 белите българи ще са малцинство.

                  С тоя нов заем за 2023г. от 15 млрд може да се стимулират :
                  БАН, биотехнологии, растениевъдсто, животновъдство, селските райони,
                  лека промишленост (дронове, класически и ел велосипеди, ел мотокари, памучна прошленост, кожени изделия),
                  селски, балнео и културен туризъм,
                  по-силен акцент на зимните и летните курорти,
                  реална експлоатация на нефт/газ и риболов във Черно море, мини за метали и материали.
                  Тези пари, а и малко повече, не са загубени, те са инвестиция, после плодовете ще са видими.
                  Това за начало.
                  Не са хуморески, във Унгария и Румъния това е факт, не можем ги догони.
                  Last edited by Бедният брoкер; 31.12.2022, 01:24.

                  Коментар


                  • "Въпросът, който тревожи Кисинджър, е дали тази верига се разпада – дали образователните институции вече не предлагат необходимата строгост и дисциплина и дали културата на "дълбока грамотност", както той я нарича, е ерозирала до точката, в която обществото вече няма необходимата мъдрост, за да подготви новите поколения за лидерство.

                    Тук не става дума само за колежански преподаватели, които деградират образованието, или за повърхностни леви идеолози, които профанизират сложни и фини идеи в университетското преподаване. Става въпрос за това дали дълбочината и строгостта на класическата наука могат да издържат на предизвикателството на новата визуална култура и кратките интервали на внимание, насърчавани от електронните медии".
                    Last edited by vikhunter; 30.12.2022, 20:44.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                      Много се преекспонира тая тема в България. В другите държави да не би справедливостта винаги да тържествува?Във Великобритания няколко банди пакистанци са изнасилвали стотици момичета и полицията си е траела. Борис Бекер прекара в затвора само 8 месеца за укрити данъци за милиони .В САЩ сегашната вицепрезидентка Харис е прекратил дела срещу педофили свещеници, изнасилили стотици деца.
                      Изобщо не са толкова лоши нещата в България, колкото се представят по медиите.
                      Престъпност по високите етажи има навсякъде. Там са хора с рискова нагласа и от това с рисково поведение. Но при нас хората на долните нива не усещат вече солидарността отпреди половин век. Навремето общината, махалата, съседите са били съдружни и са се взаимоподпомагали. Това в големите градове вече почти го няма. А в момента само големите градове донякъде са перспективни. Надявам се народът да почне да се връща по провинцията, да намира препитание извън големите центрове, но това засега е лабаво и несигурно. И още не сме се научили да се организираме при рехава населеност. Ще става все по-сложно, щото с шест милиона население ще се поддържа инфраструктура значително по-голяма от предишната. Ще трябва да се повиши производителността, услугите ще е нужно да носят повече приходи от чужденците и да ги привличаме тук да се заседяват или установяват.
                      И пак наблягам на редът, който да е понятен и приемлив както за местните, тъй и за приходящите. Нашите хайдушки изпълнения да останат у османската епоха. Само че при нарастващо етномалцинство с други разбирания за живота и закона не виждам как ще стане. Добре че ходят по чужбината малко да се понаучат.
                      За тридесет години така се променихме, че вече трудно могат да са правят оценки и прогнози какво следва. А на всичкото отгоре почна нова световна мъглява война. Пълно объркване!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                        Много се преекспонира тая тема в България. В другите държави да не би справедливостта винаги да тържествува?Във Великобритания няколко банди пакистанци са изнасилвали стотици момичета и полицията си е траела. Борис Бекер прекара в затвора само 8 месеца за укрити данъци за милиони .В САЩ сегашната вицепрезидентка Харис е прекратил дела срещу педофили свещеници, изнасилили стотици деца.
                        Изобщо не са толкова лоши нещата в България, колкото се представят по медиите.
                        Темата НЕ Е преекспонирана, а тежко подценена. Иначе, нещата не са толкова лоши, както ги представят
                        ПО-ЛОШИ СА.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                          Ами и аз живея в областен град с намаляло население, ама погром не виждам. Напротив видимо хората живеят все по-добре, а и градската среда все повече се облагородява.Постоянно се строят нови блокове и къщи,по улиците е пълно с коли,все по-често се виждат и по-нови коли.Не виждам никакъв проблем във факта,че населението намалява. Държавите с най-висок стандарт на живот имат по-малко население от това на България. Например Исландия е с население колкото Пловдив.
                          Колкото до корупцията-ами аз съм на 47 години, социално активна личност съм,цял живот съм живял в България и не съм дал и една стотинка подкуп.Корупцията,доколкото я има, е свързана с обществените поръчки ,и не засяга обикновените хора.
                          А качеството на живот все повече се подобрява в България, градовете стават все по-приятни за живот, заплатите растат,престъпността намалява. Така че съм оптимист за бъдещето на поколенията след мен и ще им препоръчам да не напускат България.
                          Човек вижда с ума си, не с очите. Как да видиш?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение
                            Не споделям оптимизма на някои от писалите тук.
                            Дълг 21% - догодина ще бъде около 40%
                            Безработица 4% - изглежда ок, но по-важното число което не се споменава е броя на заетите - определено намалява т.к. населението намалява.
                            Борба с корупцията? - резултат НУЛА. Корупция на всички нива, от селските кметове и директори на детски градини до високите етажи.
                            Ако и София да е заприличала в някаква степен на европейски град по доходи и стандарт на живот, в провинцията е тотален погром. Малкия областен град където живея: към края на комунизма около 60 х население, последно преброяване под 30х. Страхотно развитие. Млади хора почти няма, училищата са намалили драстично паралелките! За селата наоколо не ми се говори - останали са по 50 човека пенсионери. Поне половината къщи буренясали. В някои от турските села има малко живот, основно от земеделие. Не виждам как тази тенденция ще се обърне, просто в някои райони на страната демографията е пречупена. Населението ще намалява с все по-бързи темпове от смъртност и миграция. Трябва огромно количество хора, поне половин милион хора млади и в зряла възраст да се заселят за да се напълнят отново детските площадки по градчетата и да има деца в училищата.
                            Защото - в крайна сметка една държава не е статистиката за % безработица, а хората, качеството им на живот и оптимизма им за техните деца. .
                            Ами и аз живея в областен град с намаляло население, ама погром не виждам. Напротив видимо хората живеят все по-добре, а и градската среда все повече се облагородява.Постоянно се строят нови блокове и къщи,по улиците е пълно с коли,все по-често се виждат и по-нови коли.Не виждам никакъв проблем във факта,че населението намалява. Държавите с най-висок стандарт на живот имат по-малко население от това на България. Например Исландия е с население колкото Пловдив.
                            Колкото до корупцията-ами аз съм на 47 години, социално активна личност съм,цял живот съм живял в България и не съм дал и една стотинка подкуп.Корупцията,доколкото я има, е свързана с обществените поръчки ,и не засяга обикновените хора.
                            А качеството на живот все повече се подобрява в България, градовете стават все по-приятни за живот, заплатите растат,престъпността намалява. Така че съм оптимист за бъдещето на поколенията след мен и ще им препоръчам да не напускат България.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                              Не икономическото състояние е дотолкова важно, колкото усещането за ред, добра перспектива, сносни условия на живот, равнопоставеност и правила, отнасящи се до всички. Йерархията трябва да е оправдана, обяснима с целесъобразност и справедливост. Другото си е бандитизъм и порядък на хаос. У нас това се случи в сравнително усреднена степен. Ония на североизток верно преживяха криминална революция и още не могат да се усетят какво се е случило. Затова се тепат. При нас поне това се размина. Засега. Може би защото сме национално изтощени. До края на столетието ще преживеем голяма трансформация, но дано оцелеем в що-годе прилична форма. Ма, едва ли.
                              Много се преекспонира тая тема в България. В другите държави да не би справедливостта винаги да тържествува?Във Великобритания няколко банди пакистанци са изнасилвали стотици момичета и полицията си е траела. Борис Бекер прекара в затвора само 8 месеца за укрити данъци за милиони .В САЩ сегашната вицепрезидентка Харис е прекратил дела срещу педофили свещеници, изнасилили стотици деца.
                              Изобщо не са толкова лоши нещата в България, колкото се представят по медиите.

                              Коментар


                              • Не споделям оптимизма на някои от писалите тук.
                                Дълг 21% - догодина ще бъде около 40%
                                Безработица 4% - изглежда ок, но по-важното число което не се споменава е броя на заетите - определено намалява т.к. населението намалява.
                                Борба с корупцията? - резултат НУЛА. Корупция на всички нива, от селските кметове и директори на детски градини до високите етажи.
                                Ако и София да е заприличала в някаква степен на европейски град по доходи и стандарт на живот, в провинцията е тотален погром. Малкия областен град където живея: към края на комунизма около 60 х население, последно преброяване под 30х. Страхотно развитие. Млади хора почти няма, училищата са намалили драстично паралелките! За селата наоколо не ми се говори - останали са по 50 човека пенсионери. Поне половината къщи буренясали. В някои от турските села има малко живот, основно от земеделие. Не виждам как тази тенденция ще се обърне, просто в някои райони на страната демографията е пречупена. Населението ще намалява с все по-бързи темпове от смъртност и миграция. Трябва огромно количество хора, поне половин милион хора млади и в зряла възраст да се заселят за да се напълнят отново детските площадки по градчетата и да има деца в училищата.
                                Защото - в крайна сметка една държава не е статистиката за % безработица, а хората, качеството им на живот и оптимизма им за техните деца. .

                                Коментар

                                Working...
                                X