Първоначално изпратено от v_tin
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ще има ли война Украйна - Русия / Конфликтът Хамас-Израел
Collapse
X
-
Както беше отбелязано (https://t.me/neoreshkins/4554) по-рано, всички ключови стокови сектори на Руската федерация ще усетят нарастващия натиск на санкциите през следващите години, подкрепени от вътрешните икономически проблеми във въгледобивните предприятия, металургията, добивът на диаманти, нефтената и газовата промишленост. Русия няма потенциал да осигури високо вътрешно търсене на суровини, а достъпът до външните пазари е затруднен, така че производството ще бъде в застой.
- 4 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
Това, което казваш, по никакъв начин не обяснява нещата. Просто не е сериозно. Между страните постоянни членки на съвета за сигурност на ООН има сключени спогодби за ненарушаване на интересите на сигурността на всяка една от тези страни. Тези интереси не са имплементирани в международния правов ред по начина, по който той е постановен за света като цяло. В този смисъл позоваването на международния правов ред по смисъла на съответните закони е нерелевантно и се осъществява само в режим на спекулация, както е и в момента на този конфликт. И ти разсъждаваш именно на тази плоскост. Става въпрос чисто и просто за йерархичност в международните отношения - има световни сили, има и малки държавици и равнопоставеност между тях има само в сферата на добрите сънища. Така стоят нещата, независимо дали ни харесва. И Русия е заявяла ясно и отчетливо, че чувства застрашени своите интереси в областта на собствената й сигурност. Е, американците като най-силни към момента считат, че могат да поставят свои условия по въпроса, тъй като има своите разбирания и не се съобразяват с това. Това е следствие от проявената слабост на Русия с разпадането на СССР. Естествено е чисто по животински инстинкт силните, които са станали слаби, да бъдат изритани от прайда. Добре, но сметките не излизат, защото виждаме какво става - мечката е събудена и тя надава рев. Русия успява да даде отпор през погледа на случващите се международни събития и настава бой между гиганти. Конфликтът ще приключи без победители, става въпрос за САЩ и Русия,а Русия ще си прибере такъмите по разхвърляния двор. Следва нова подредба на реда с ясно установени нови правила, за да няма пак такива конфликти. Европа е в най-окаяно състояние в цялата ситуация, защото е посветила повече време на мира отколкото на войната. И имаше завидни постижения в това отношение. Сега ще трябва да мобилизира ресурси за война, защото човечеството не може да съществува в друго състояние. Войната е най-мощният акселератор на еволюцията и има сили, които поддържат този концепт далеч извън нашите лични и битови разбирания за живота. Войната е перманенто състояние на човека. Това е един от най-големите парадокси - никой не иска да ходи да гине на война, а в същото време историята е разказ за една безкрайна касапница. Тези неща са емпирично удостоверени много отдавна. Още Хераклит казва, че войната е майка на всички неща. Така че няма отърване. Ако някой си мисли, че утре Китай, когато стане сила номер едно, ще установи някакъв конфуциански мир, жестоко се лъже. Единствената утеха е тези бъдещи войни да се водят чисто технологично, но не знам доколко е възможно предвид безкрайното време пред нас.
Просто Путин се изживява като руски цар и тръгна да завладява територии от съседните държави-Южна Осетия и Абхазия, Крим,Донбас, а накрая и цяла Украйна.
- 8 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
ЗРК С-400 на Курщине был уничтожен ракетами ATACMS
Сообщается, что погибли 5 офицеров дивизиона.
- 8 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеРуската пътническа авиация постепенно губи самолети. ([url]https://www.kommersant.ru/doc/7312839?.
Коментар
-
Руската пътническа авиация постепенно губи самолети. (https://www.kommersant.ru/doc/7312839?tg) Причината е добре известна - невъзможността да се поддържат важни агрегати и възли, в резултат на което безопасността на полетите става недопустимо ниска.
В същото време няма да има плавно намаляване на броя на годните за експлоатация въздухоплавателни средства - процесът е динамичен и веднъж започнал, той само ще се ускорява. Две години без гаранционно обслужване за каквото и да е оборудване са почти пределната граница. Особено за такова сложно оборудване като самолетите. Ето защо след една година броят на авариралите самолети ще бъде много по-голям и ако ситуацията не се промени, отрасълът действително ще престане да функционира като нещо единно. Някои полети с изключително просто оборудване вероятно все още ще бъдат възможни, но не повече от това.
Подобна е ситуацията и във всички останали отрасли. Оборудването от чуждестранно производство и използващо чуждестранни консумативи може да бъде обслужвано точка по точка благодарение на митичното заместване на вноса и „паралелния“ внос (което всъщност е почти едно и също нещо), но е невъзможно това да се прави системно. Ето защо до една-две години авариите и извеждането от експлоатация на оборудването ще се превърнат в масово явление.
В същото време не бива да очакваме, че дори краят на конфликта с Украйна автоматично ще доведе до отмяна на санкциите. Напротив - те ще се превърнат в много мощен инструмент за търговия, а отмяната на всяка от тях ще изисква отстъпки, около които тази търговия може да продължи с години. Спомнете си само известната поправка на Джаксън-Ваник, която беше въведена бързо, но беше отменена дълго след като причината за въвеждането ѝ беше изчезнала. И сега има хиляди санкции срещу Русия, а стотици от тях са изключително болезнени.
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеМечтай си и за джорджеску, и за копейкин
23% руски подлоги има във всяка бивша руска колония
Докато пукне Путлер и РФ последва СССР
Коментар
-
Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
Колега, попитах те нещо под онази снимка ( с )?
Би ли ми отговорил, ако обичаш?
Коментар
-
barbaron, колко много си прилича с ударения Патриот. Ракетите са поставени в едни кутий, които си личи как някой се е учил да заварява. Това да не е Патриота който се опитаха да вкарат там.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1...D1%8F_2010.jpg . ето го същия Триумф преди да го ударят, приличат си много нали, направо са като близнаци и двата хилави хидравлични цилиндъра ги има.Last edited by supertrader; 25.11.2024, 14:59.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеАнтинатовски националист поведе на изборите за президент в Румъния
ха сега де, ами ако него изберат
23% руски подлоги има във всяка бивша руска колония
Докато пукне Путлер и РФ последва СССР
- 3 Харесвания
Коментар
-
Няма Хаймарси защото те снимат 4 бр. на едно кръгово движение на пътя, и казват - ето Хаймарсите вървят един след друг, а те само 4. Руснаците се измъчиха да ги търсят да ги ударят и накрая разбраха къде да ти намерят - в ремонтни работилници, те толкова чупливи че там стоят. И атакамси и от всичко друго пак толкова има. В Полша докарали два Б2 и ги пуснали да прелетят до границата, бомбите им да се виждат, единия едва кацнал после на летището, едва се разминал да не се разбие, нещо се разпорил. Ще носят атомни бомби, а себе си не могат да носят. С повече от 800км.ч. не са засичани да могат да летят, те са като пътниците.D.Y.F-091066
Коментар
-
oil_coil, Зеленски отдавна го обясни - Те не ни дават и 10% от отпуснатото САЩ. 90% се крадат парите. От 1 трилион бюджет остават само 100 милиарда, 900 биват откраднати. Със 100 милиарда толкова. За 3000 военни бази само ги раздели и с толкова наистина се финансират. Никой не иска в армията, защото заплатите на редовия състав са нищожни, никъде в Германия не плащат толкова малко, колкото в американската военна база.Last edited by supertrader; 25.11.2024, 14:26.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеВойната в Украйна, която ескалира драматично с пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., има сложни причинно-следствени връзки, които могат да бъдат категоризирани като дълбоки, междинни и непосредствени причини. Разбирането на тези фактори е от съществено значение за схващането на динамиката на продължаващия конфликт.
## Дълбоки причини
1. **Исторически контекст**: Корените на конфликта могат да бъдат проследени до края на Студената война и последвалото разширяване на НАТО. Мнозина в Русия, включително президентът Владимир Путин, възприемат разширяването на НАТО на изток като пряка заплаха за руската сигурност[1][2].
2. **Културни и политически връзки**: Историческите връзки на Украйна с Русия са значителни, като много руснаци разглеждат Украйна не като отделна държава, а като част от по-голяма руска сфера на влияние. Това убеждение е изразено от самия Путин, който описва руснаците и украинците като „един народ“, споделящ общо историческо и духовно пространство[3][4].
## Междинни причини
1. **Украински политически движения**: Протестите на Евромайдана през 2014 г., които доведоха до свалянето на проруския президент Виктор Янукович, отбелязаха ключов момент. Протестите бяха предизвикани от решението на Янукович да отхвърли споразумението за асоцииране с ЕС в полза на по-тесни връзки с Русия, което много украинци възприеха като предателство[3][6]. Тази промяна към прозападно правителство разтревожи Русия и допринесе за нейната агресивна позиция.
2. **Руският отговор на западното влияние**: След политическите сътресения в Украйна през 2014 г. Русия анексира Крим и подкрепи сепаратистките движения в Източна Украйна. Това беше формулирано от Москва като защита на етническите руснаци и рускоговорящите в Украйна, за които тя твърдеше, че са застрашени от новото украинско правителство[3][6].
## Непосредствени причини
1. **Вземане на решения от страна на Путин**: Непосредственият повод за нахлуването през 2022 г. е убеждението на Путин, че може да постигне бърза победа над Украйна, като установи марионетно правителство в Киев. Той подцени украинската съпротива и надцени възможностите на армията си, което доведе до значителни грешки в изчисленията[2][4].
2. **Възприемани заплахи от страна на НАТО**: В навечерието на инвазията Путин изразява опасения, че Украйна ще продължи да се присъединява към западни институции като НАТО и ЕС, което може да дестабилизира режима му, като насърчи демократичното управление в съседна държава[3][4]. Неговият разказ оформя инвазията като необходимо действие за „денацификация“ на Украйна и предотвратяване на навлизането на НАТО в руските граници[2][3].
## Заключение
Войната в Украйна не е просто резултат от неотдавнашни събития, а е дълбоко вкоренена в исторически оплаквания, геополитически стратегии и културни връзки. Въпреки че действията на Путин често се представят като империалистически амбиции, те са и отговор на възприеманите заплахи от западните политики, насочени към интегрирането на Украйна в европейските структури. Разбирането на тези причинно-следствени връзки е от решаващо значение за всеки анализ на конфликта и неговите по-широки последици за регионалната стабилност и международните отношения.
Цитати:
[1] https://www.cirsd.org/en/horizons/ho...he-ukraine-war
[2] https://www.aspistrategist.org.au/wh...ar-in-ukraine/
[3] https://www.cfr.org/backgrounder/ukr...ope-and-russia
[4] https://www.cfr.org/global-conflict-...nflict-ukraine
[5] https://www.understandingwar.org/bac...nflict-updates
[6] https://en.wikipedia.org/wiki/Russo-ukrainian_war
[7] https://www.chathamhouse.org/2023/02...-changed-world
[8] https://www.international.gc.ca/worl....aspx?lang=eng
[9] https://www.perplexity.ai/elections/...5/us/president
Сега, след като генезисът на конфликта е добре обобщен, остава да видим как да бъде разрешен …
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Nqma kak всичко да е стрито в пепел, това са някакви мечти. Има поразени цехове има и останали. Навремето още говедарите имаха такава доктрина във виетнам, а по късно и глобална- победа без ядрени оръжия, само че видяха че не работи и я изоставиха за сметка на изпреварващия ядрен удар. Джурналята пишат каквото им поръчат
Би ли ми отговорил, ако обичаш?Last edited by X_Y; 25.11.2024, 14:41.
Коментар
Коментар