IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ще има ли война Украйна - Русия / Конфликтът Хамас-Израел

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Според политика, икономиста и общественика Владимир Милов от 2008 г. насам в Русия се наблюдава нетен отлив на капитали, т.е. за последен път преди почти две десетилетия в страната е влизал повече капитал, отколкото е излизал. През последните години изтичането на капитали се забави, отчасти благодарение на мерките, въведени от руското правителство след началото на пълномащабната инвазия в Украйна. Централната банка и правителството ограничиха възможността на чуждестранните инвеститори да изтеглят средства.

    „Много хора искат да напуснат, тези, които работят в Русия, искат да напуснат, но не могат да го направят, защото чакат решение. Парите не се освобождават. Няма нови инвестиции и дори от страните, които Руската федерация нарича приятелски - като Китай, Индия, Турция, Близкия изток - също няма преки чуждестранни инвестиции“, отбелязва Милов.

    Събеседникът дава за пример китайската компания Wison New Energies, която напусна руския пазар, което доведе до замразяването на важен проект за втечняване на газ в Арктика. „Поради тази причина третата фаза на проекта за втечнен природен газ в Арктика-2 беше замразена и това до голяма степен се дължи на напускането на китайците“, обяснява той.

    Той също така подчерта, че съобщенията за завръщането на западните инвеститори са „предимно пропагандни истории“. Според Милов „това е стандартна журналистическа история, когато се питат ръководителите на компаниите: по принцип можете ли теоретично да се върнете в Русия? Представителят на компанията отговаря: не знам, трябва да се разгледат обстоятелствата. Ако обстоятелствата са добри, може би ще се върнем“. Въз основа на такива думи журналистите създават заглавия, създавайки впечатление за пълна готовност за завръщане на инвеститорите, което няма реална основа.

    В отговор на въпрос за пречките пред завръщането на международните компании в Русия експертът отбеляза, че санкциите срещу Русия засягат не само САЩ, но и много други държави като Великобритания, Япония, Канада и Австралия. „Адвокатите ще бъдат против завръщането, защото средата на санкциите все още е неблагоприятна“, добави той. Дори САЩ да започнат да отменят своите санкции, „много други санкции ще останат в сила“.

    Освен това Владимир Милов отбеляза, че в Русия има „много трудна среда за инвеститорите“ поради високото ниво на административен произвол и лошото законодателство, което прави инвестиционния климат в страната непривлекателен. Той също така подчерта, че ситуацията се е влошила след избухването на войната. „Наблюдаваме мащабна национализация на активи, включително на чуждестранни инвеститори. Национализацията не се извършва на правно основание, а просто защото държавата е решила да вземе актива“, каза събеседникът. Това създава още по-голяма нестабилност за инвеститорите.

    В същото време събеседникът отбеляза, че има определени сектори, в които компаниите могат да се върнат в Русия, но това няма да създаде значителни промени за икономиката.

    „Мисля, че компаниите, които имат кратък инвестиционен цикъл, като например доставчиците на потребителски стоки или тютюневите компании, могат да се върнат, някои от тях дори не са напускали. А също така и доставчиците на оборудване за нефт и газ и услуги за нефтени находища. Те не се нуждаят от големи инвестиции, за да се върнат, могат да продават продуктите си, но това няма да е особена подкрепа за руската икономика“, допълни експертът. Въпреки това „Русия се нуждае от инвестиции за създаване на производство на нейна територия, за създаване на работни места, а това не е така“.

    Коментирайки политиката на заместване на вноса в Русия, Милов отбелязва, че тя не работи.

    „Дори руски официални лица като Сергей Чемезов и вицепремиера Савелиев признават, че е невъзможно да се създаде конкурентен продукт без международно сътрудничество.“ Той подчертава, че „глобалното премахване на търговските бариери през последните десетилетия доведе до създаването на нови конкурентни продукти“, включително продукти като смартфоните, които не биха могли да бъдат създадени без международна свободна търговия.

    Според него руското заместване на вноса нарушава принципа на международното разделение на труда, а продуктите, създадени в условията на монополен протекционизъм, се оказват твърде скъпи и неконкурентоспособни.

    „Руският пазар е твърде малък, за да се произвеждат конкурентни продукти, само вътрешният пазар не е достатъчен. За да се създаде сериозен продукт, е необходимо да се излезе на външните пазари. А Русия няма достъп до външните пазари. Китай, Индия, БРИКС не отварят пазарите си за руски стоки, а дори за ключови селскостопански експортни стоки, като зимна пшеница, Китай налага забрани“, казва Милов.

    Що се отнася до потребителските навици в условията на санкции, Милов посочи влошаването на покупателната способност на населението. „Заради инфлацията и санкциите покупателната способност на руснаците намалява. Това прави живота особено труден за пенсионерите и работещите в публичния сектор, чиито доходи не са в крак с нарастващите цени“, обясни той.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
      Защо, аз уважавам твоето мнение, колкото и да е нескопосано на моменти. Умен човек си, но пъргавината на ума с годините те предава.
      Така е
      Аз цял ден гледам втренчено екрана в очакване на твоя реплика,
      за да 'и отговоря пъргаво но успявам едва след няколко часа

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение
        Панама вече се отказа от договора си с Китай и засилва сътрудничеството със САЩ. Гренландия ще си направи референдум за отделяне от Дания и после ще се присъедини към САЩ. Там е лесно-индианци са,а те лесно се купуват.Това на първо време. При следващ президент на САЩ от РП е възможно и Канада да стане част от САЩ,евентуално и Австралия. Не е толкова невероятно ,щото те всички са били част от Британската империя, имат един и същ език и сходен манталитет. Абе с две думи-англосаксонци са.
        Е, на твоите вероятностни прогнози трябва да се вярва,
        след като научно ни "доказа", че "не е толкова невероятно"
        извънземни да отвличат пуми и всеки ден да те наблюдават


        Коментар


        • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
          Днес се убедих че съм те надценявал
          Защо, аз уважавам твоето мнение, колкото и да е нескопосано на моменти. Умен човек си, но пъргавината на ума с годините те предава.

          Коментар


          • Какво се правите на луди, цялата работа е сега да доят Европа уж. А той Зеленски не знае че срещу Украйна се бие.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

              Панама вече се отказа от договора си с Китай и засилва сътрудничеството със САЩ. Гренландия ще си направи референдум за отделяне от Дания и после ще се присъедини към САЩ. Там е лесно-индианци са,а те лесно се купуват.Това на първо време. При следващ президент на САЩ от РП е възможно и Канада да стане част от САЩ,евентуално и Австралия. Не е толкова невероятно ,щото те всички са били част от Британската империя, имат един и същ език и сходен манталитет. Абе с две думи-англосаксонци са.
              Канада и Астралия - част от САЩ?

              Ето това се случва с един иначе демократичен човек, който прекали с русофилските фейсбуци - Русия печели, Европа фалира, мир само ако Източна Европа е руска, САЩ и Русия си делят света буквално.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение
                Пропуснал си и тези


                Радев се дистанцира рязко от евролидерите за Украйна
                и подкрепи САЩ

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
                  Говориш за Камбаната на Гаус, ама какво трябва да извлечем от това? Или да извлачим?
                  Днес се убедих че съм те надценявал

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Selena2024 Разгледай мнение

                    Мдам. Това дали си го чел? Върти се по мрежите:

                    Теорията за “мъртвия кон” е сатирична метафора, която отразява как някои хора, институции или нации се справят с очевидни проблеми, които са невъзможни за разрешаване, но вместо да приемат реалността, се вкопчват в оправдания за тях.
                    Основната идея е ясна: ако откриеш, че яздиш мъртъв кон, най-разумното е да слезеш и да го оставиш.
                    Въпреки това, на практика често се случва обратното.
                    Вместо да изоставят мъртвия кон, се предприемат мерки като:
                    • Купуване на ново седло за коня.
                    • Подобряване на храненето на коня, въпреки че е мъртъв.
                    • Смяна на ездача вместо да се обърне внимание на истинския проблем.
                    • Уволнение на отговорника за конете и наемане на нов, с надеждата за различен резултат.
                    • Организиране на срещи за обсъждане как да се увеличи скоростта на мъртвия кон.
                    • Създаване на комисии или работни групи, които да анализират проблема с мъртвия кон от всеки ъгъл. Тези комисии работят месеци, съставят доклади и накрая стигат до очевидното: конят е мъртъв.
                    • Оправдаване на усилията чрез сравнение на коня с други подобни мъртви коне, заключавайки, че проблемът е бил липса на обучение.
                    • Предлагане на курсове за обучение на коня, което означава увеличаване на бюджета.
                    • Предефиниране на понятието „мъртъв“, за да се убедят, че конят все още има някакви шансове.
                    Поуката:
                    Тази теория подчертава как много хора и организации предпочитат да отричат реалността и да губят време, ресурси и усилия в безполезни решения, вместо да приемат проблема от самото начало и да вземат по-умни и ефективни решения.
                    Все едно чета за случващото се в момента в Лондон на срещата на лидерите. Всички яздят този умрял кон.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Selena2024 Разгледай мнение

                      Да ти кажа съмнявам се. В реализацията на подобни желания, не във желанията като такива.
                      Панама вече се отказа от договора си с Китай и засилва сътрудничеството със САЩ. Гренландия ще си направи референдум за отделяне от Дания и после ще се присъедини към САЩ. Там е лесно-индианци са,а те лесно се купуват.Това на първо време. При следващ президент на САЩ от РП е възможно и Канада да стане част от САЩ,евентуално и Австралия. Не е толкова невероятно ,щото те всички са били част от Британската империя, имат един и същ език и сходен манталитет. Абе с две думи-англосаксонци са.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                        Те вече са реализирани. Това са стари схеми, които сега са станали актуални. Американците са го имали това непосредствено след ВСВ, но защо са го изоставили, не е ясно. Прилича малко на опита за корекция на Путин със задна дата на Съветската държава..
                        Мдам. Това дали си го чел? Върти се по мрежите:

                        Теорията за “мъртвия кон” е сатирична метафора, която отразява как някои хора, институции или нации се справят с очевидни проблеми, които са невъзможни за разрешаване, но вместо да приемат реалността, се вкопчват в оправдания за тях.
                        Основната идея е ясна: ако откриеш, че яздиш мъртъв кон, най-разумното е да слезеш и да го оставиш.
                        Въпреки това, на практика често се случва обратното.
                        Вместо да изоставят мъртвия кон, се предприемат мерки като:
                        • Купуване на ново седло за коня.
                        • Подобряване на храненето на коня, въпреки че е мъртъв.
                        • Смяна на ездача вместо да се обърне внимание на истинския проблем.
                        • Уволнение на отговорника за конете и наемане на нов, с надеждата за различен резултат.
                        • Организиране на срещи за обсъждане как да се увеличи скоростта на мъртвия кон.
                        • Създаване на комисии или работни групи, които да анализират проблема с мъртвия кон от всеки ъгъл. Тези комисии работят месеци, съставят доклади и накрая стигат до очевидното: конят е мъртъв.
                        • Оправдаване на усилията чрез сравнение на коня с други подобни мъртви коне, заключавайки, че проблемът е бил липса на обучение.
                        • Предлагане на курсове за обучение на коня, което означава увеличаване на бюджета.
                        • Предефиниране на понятието „мъртъв“, за да се убедят, че конят все още има някакви шансове.
                        Поуката:
                        Тази теория подчертава как много хора и организации предпочитат да отричат реалността и да губят време, ресурси и усилия в безполезни решения, вместо да приемат проблема от самото начало и да вземат по-умни и ефективни решения.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Selena2024 Разгледай мнение

                          Да ти кажа съмнявам се. В реализацията на подобни желания, не във желанията като такива.
                          Те вече са реализирани. Това са стари схеми, които сега са станали актуални. Американците са го имали това непосредствено след ВСВ, но защо са го изоставили, не е ясно. Прилича малко на опита за корекция на Путин със задна дата на Съветската държава..
                          Last edited by pinoccio; 02.03.2025, 15:44.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                            Точно обратното е-Тръмп иска да прави САЩ световна империя. Затова има претенции към Гренландия и Панама и говори за присъединяване на Канада.Панама клекнаха,Гренландия и тя ще отиде към САЩ след референдум.
                            Да ти кажа съмнявам се. В реализацията на подобни желания, не във желанията като такива.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Ханиш Разгледай мнение
                              Какво доживяхме!
                              Президентът на една от двете суперсили,Русия,да е най-страхливият човек на света.А президента на другата,САЩ,да е някакъв селски тарикат.
                              И знаете ли че и двете държави ги очаква гражданска война.Но докато Русия горе-долу ще си запази територията то САЩ ще изчезнат напълно.
                              И знаете ли кое е най-куриозното.Че северните и част от централните щати на САЩ ще се присъединят към Канада.Точно същата Канада към която селският тарикат Тръмп има териториални претенции.
                              Ти пък кой си?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                                Според мен тука сериозно се бърка.

                                На Тръмп и обкръжението не им дреме за световния ред.

                                Реднеците сериозно помогнаха за справянето с фашизма, после почти сами събориха комунизма, сега просто им писна и искат да си подредят страната, а не да бъдат световен полицай. Ако някой иска САЩ да ги пази, да си плаща.

                                Това е съобщението.

                                От там нататък световния ред квото иска да прави, а анализаторите както искат да го тълкуват.
                                Точно обратното е-Тръмп иска да прави САЩ световна империя. Затова има претенции към Гренландия и Панама и говори за присъединяване на Канада.Панама клекнаха,Гренландия и тя ще отиде към САЩ след референдум.

                                Коментар

                                Working...
                                X