SWIFT ще бъде върнат на руските банки - тази новина се появи в редица руски медии на фона на шума около преговорите за „сделка за Украйна“ в Саудитска Арабия. Разбира се, това е фалшификат - същият като връщането на Visa и Mastercard на руския пазар (тези компании няма да се върнат дори след спирането на войната).
Как и защо се появяват тези информационни вълни? Отговорът на втория въпрос е, че зад тези вълни се крият милиарди долари печалби на „биковете“, които тласкат нагоре пазарите и печелят от ръста на руските активи. Освен това „биковете“ действат под прикритието на служители на Кремъл, отговарящи за пропагандата (за разлика от „мечките“, които мълчат и омаловажават). Биковете имат и свой фронтмен - Анатолий Аксаков, ръководител на Комитета на Държавната дума по въпросите на финансовия пазар.
Отговорът на въпроса „как“ е още по-очевиден: всеки невъзможен сценарий се взема от тавана („Европа иска да се откаже от еврото и да премине към рубли“), след което се изпраща като въпрос към безотговорен бъбривец (за предпочитане от Думата, тъй като те са минимално търсени поради декоративния характер на техните фигури и безсмислието на самата институция). Последният дава налудничав коментар от рода на „да дойдат на колене, пък ще видим“, или пък по друг начин поднася „булското“ пожелание под формата на кримка на пиян патриот. Накрая пиарите трябва само да добавят глагола „може“ към тоста - и заглавието „Visa може да се върне на руския пазар“ е готово. Тази „сензация“ се копира от други издания и така новината отива на първо място на главните страници на различни агрегатори. Но ако започнете да гугълвате новината на английски език, ще установите, че тя няма никакви авторитетни първоизточници - родила се е само с усилие на волята на руските инфохолици.
Имайте предвид, че в руската икономика не може да има нито една положителна новина, така че можете веднага да проверите всяко бравурно заглавие за качеството на първоизточника - той ще се окаже също толкова неуловим, колкото и онези „западни посветени“, които прошепнаха новината за SWIFT на кой ли не



Коментар