IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Има ли нужда от изменения в Конституцията на Република България ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

    Ееее,Бате Пешо,ама това е съвсем друга бира....Аз също съм се убедил и вярвам ,че Главния Съдия раздава на всекиму заслуженото и човек си "плаща" за деянията по един или друг начин....В тая тема си хортуваме,за несъвършенствата на человеческия съд....И Гигов и Затца имат предложения,как да стане една две идеи по-справедлив...
    Човешкия съд никога няма да стане справедлив..Вече толкова хиляди години нищо не се променя..На Бог пари и рушвет не можеш да дадеш...Умния никога не стига до съд.На мен ми е интересно защо е тая лакомия за пари власт и секс...Живота е обидно кратък нищо не се носи на другия свят секса е до време..Защо е тая алчност и ненаситност...Докато не се отървем от еврейския финансов модел нищо добро не ни чака.Запада много скоро ще го разбере въпрос на година година и половина.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

      Старовремски моят жизнен опит сочи друго.Ненаказано престъпление няма.Никога не е имало и никога няма да има.Освен човешко правосъдие освен съдии прокурори и адвокати има едно друго Правосъдие и от него няма никакво отърване.Само глупав човек може да си мисли че никой не го е видял че като не са го осъдили му се е разминало.....Ако ти си развалиш отношенията с някого съда не може да ги оправи само ти можеш.Човешкото правосъдие съдиите адвокатите и прокурорите са една смешка....Главният Съдия може да наказва много лошо никой човешки съдия не може
      1.Да ти запали къщата
      2.Да предизвика катастрофа
      3.Да ти лепне гадна болест
      4.Да прибере майка ти баща ти
      5.Да разболее детето ти или внуците ти
      6.Да прибере децата ти
      Тва последното е най страшно.Както виждаш арсеналите са несравними и силите са крайно неравностойни.Така че опичайте си акъла...Няма такова нещо не ме видяха...
      Ееее,Бате Пешо,ама това е съвсем друга бира....Аз също съм се убедил и вярвам ,че Главния Съдия раздава на всекиму заслуженото и човек си "плаща" за деянията по един или друг начин....В тая тема си хортуваме,за несъвършенствата на человеческия съд....И Гигов и Затца имат предложения,как да стане една две идеи по-справедлив...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

        Това което описваш са нужни фини настройки.

        Има нужда от три фундаментални изречения:

        1. Корупцията на висши държавни служители,депутати,магистрати вкл. и избираемите такива, е тежко престъпление наравно с държавната измяна.
        2. Няма давност за тежки престъпления.
        3. Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.

        има още след това:
        . 1/3 от депутатите в НС се преизбират на всеки 2 години
        .за НС няма ваканции.
        .Съдът в България заседава денонощно. (800млн. плащаме на тия дето скапват всичко всъщност)
        Ей Зазчо доживях да съм съгласен с тебе и по трите точки съм съгласен.Не съм съгласен една трета да се преизбират на всеки две години.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

          Гигов,без изобщо да разбирам от право,животейският ми опит сочи ,че е невъзможно всяко престъпление да бъде наказано....Нама такава идеална провораздавателна система в нито една държава....Има и ненаказани ,има и несправедливо наказани....Не знам кое е по-лошото от двете...Двамата със Зац сте се втренчили само в прокурорите,но забравяте ,че има и адвокати,които да защитят обвинената страна и в крайна сметка има и съдия,който да отсъди - кой прав ,кой крив....Един -дори добър прокурор, изправил се срещу два-трими мастити адвокати,които ще намерят и под вола теле,няма добри шансове за успех...А ако делото е поверено на съдия,дето му е прошепнато нещичко и предвид това че в едно дело нещата много често са на кантар,.... и нещата стават още по-сложни....Никой няма да се съгласи да стане прокурор,ако знае ,че след едно изгубено дело ще му бъдат отнети правата до живот!!!
          Аз си мисля,не казвам ,че съм прав,че основният ни проблем е шуробаджанащината,която се вихри по нашите земи от време оно,и от там изкривяване на нещата една идея повече отколкото да кажем в една западна държава...Как беше в оня стахотен филм "Роднина,милиционер - роднина ,милиционер"
          И с последното не твърдя ,че тоя тип "близки взаимоотношения " са се зародили по соца....Много по-далеч във времето...
          Старовремски моят жизнен опит сочи друго.Ненаказано престъпление няма.Никога не е имало и никога няма да има.Освен човешко правосъдие освен съдии прокурори и адвокати има едно друго Правосъдие и от него няма никакво отърване.Само глупав човек може да си мисли че никой не го е видял че като не са го осъдили му се е разминало.....Ако ти си развалиш отношенията с някого съда не може да ги оправи само ти можеш.Човешкото правосъдие съдиите адвокатите и прокурорите са една смешка....Главният Съдия може да наказва много лошо никой човешки съдия не може
          1.Да ти запали къщата
          2.Да предизвика катастрофа
          3.Да ти лепне гадна болест
          4.Да прибере майка ти баща ти
          5.Да разболее детето ти или внуците ти
          6.Да прибере децата ти
          Тва последното е най страшно.Както виждаш арсеналите са несравними и силите са крайно неравностойни.Така че опичайте си акъла...Няма такова нещо не ме видяха...

          Коментар


          • Докато умните се наумуват - бандитите се набесуват.

            С какво ви пречат изреченията:
            1. Корупцията на висши държавни служители,депутати,магистрати вкл. и избираемите такива, е тежко престъпление наравно с държавната измяна.
            2. Няма давност за тежки престъпления.
            3. Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.

            и на #Кой пречат

            пп
            глоби в ЕСПЧ относно дела в България, се плащат при погазване на европейските и/или българските закони относно правата на човека!
            Last edited by satz; 14.02.2021, 15:16.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

              Гигов,без изобщо да разбирам от право,животейският ми опит сочи ,че е невъзможно всяко престъпление да бъде наказано....Нама такава идеална провораздавателна система в нито една държава....Има и ненаказани ,има и несправедливо наказани....Не знам кое е по-лошото от двете...Двамата със Зац сте се втренчили само в прокурорите,но забравяте ,че има и адвокати,които да защитят обвинената страна и в крайна сметка има и съдия,който да отсъди - кой прав ,кой крив....Един -дори добър прокурор, изправил се срещу два-трими мастити адвокати,които ще намерят и под вола теле,няма добри шансове за успех...А ако делото е поверено на съдия,дето му е прошепнато нещичко и предвид това че в едно дело нещата много често са на кантар,.... и нещата стават още по-сложни....Никой няма да се съгласи да стане прокурор,ако знае ,че след едно изгубено дело ще му бъдат отнети правата до живот!!!
              Аз си мисля,не казвам ,че съм прав,че основният ни проблем е шуробаджанащината,която се вихри по нашите земи от време оно,и от там изкривяване на нещата една идея повече отколкото да кажем в една западна държава...Как беше в оня стахотен филм "Роднина,милиционер - роднина ,милиционер"
              И с последното не твърдя ,че тоя тип "близки взаимоотношения " са се зародили по соца....Много по-далеч във времето...
              Съгласен съм с теб колега почти по всичко. И не съм твърдял, че е възможно 100% да се накажат престъпленията. Не е възможно дори 90%.
              И все пак идеята ми е наказуемостта на престъпленията да е толкова висока, че в обществото да има усещане за неприемливо висока вероятност да бъдеш осъден след извършване на престъпление.
              А пък че винаги ще има много опитни адвокати, които ще оттърват виновни обвиняеми, както и не много добри прокурори, които да не успеят да докажат обвинението така, че съдът да осъди подсъдимия, това е ясно.

              Но не смятам, че трябва да се наказва прокурор, който изгуби дело. Това е немислимо. Смятам че трябва да бъде наказан такъв, който повдига обвинение без да има достатъчно законни основания за това.

              Относно съдиите. Не мисля, че те са гнилата ябълка в правораздаването, въпреки че и при тях има корупция. Това е неизбежно. Трябва обаче да се има предвид, че наказателното правораздаване е триинстанционно, където съдиите са различни и няма как един подсъдим да подкупи 7-8 съдии по веригата.
              Много по-лесно е да се подкупи прокурор, които да не повдигне обвинение или ако го направи, да допусне грешки и пропуски, който да дадат възможност на съда да оправдае подсъдимия. В това отношение възможностите на прокурора са почти безгранични. Протакане докато изтекат давностни срокове, събиране на доказателсва не по реда на НПК, което принуждава съдът да ги отхвърли и т.н.
              Ама хайде да не задълбаваме чак толкова в сфера, която не познаваме добре. Моята идея по-скоро е да се обсъждат необходими промени в Конституцията.
              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

              Коментар


              • Идеята ми е корупцията да поскъпне драстично.

                Това е достатъчно, дребния и среден бизнес да си отдъхнат, а те правят 80% от всяка нормална държава.

                В България магистратите (съдии и прокурори) са върха на мафията, живеете в държава в която
                100% желязно доказателство бива убито, чрез "вътрешното убеждение" на съдията, като просто го игнорира,не го е прочел бре
                и те ви цитати от бг съдебни зали: "каква Конституция??? тука има вътрешни правила" "като съдия нищо не разбирам от материята по иска - отказвам назначаване на експертиза"

                Всичките тия ще започнат да искат други пари, когато знаят, че хитринката им ще им виси доживот (е Ширак кога беше осъден)
                Към
                - Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.
                трябва и конфискуване на имуществото поради платените от България щети.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение

                  Идеята ти е, че щом престъплението се наказва тежко, това ще има силен превантивен ефект. Само че наказателната практика показва, че това не е точно така. Много по-силен превантивен ефект има съзнанието за неотвратимостта на наказанието, отколкото неговата тежест. Следователно по-добре е да изградим ефективна правораздавателна система, обществото да знае, че всяко престъпление ще бъде наказано, че няма голяма вероятност да се избегне наказанието, отколкото да се утежняват наказанията, но рядко да се стига до такива.

                  А пък идеята ти за ротация на 1/3 от депутатите на всеки две години, очевидно е копирана от Сената на САЩ. Само че там парламентът е двукамарен, а у нас еднокамарен. И там сенаторите имат мандат 6 години, като на всеки две се сменя 1/3 от тях, а конгресмените от долната камара се сменят на всеки 2 години, като теоретично може да бъде подменен целият състав на Камарата на представителите. На всичко отгоре Президентът, който е глава на изпълнителната власт, има мандат пък 4 години. Това води на теория до по-плавна смяна на политическата ориентация на властта.
                  Това у нас би изисквало цялостна подмяна на пронципите на държавното устройство и аз изобщо не съм сигурен, че обществото иска да бъде извършена една такава генерална промяна и много трудно ще бъде да се постигне съгласие да се приеме изцяло ново конституционно устройство на държавата.
                  Гигов,без изобщо да разбирам от право,животейският ми опит сочи ,че е невъзможно всяко престъпление да бъде наказано....Нама такава идеална провораздавателна система в нито една държава....Има и ненаказани ,има и несправедливо наказани....Не знам кое е по-лошото от двете...Двамата със Зац сте се втренчили само в прокурорите,но забравяте ,че има и адвокати,които да защитят обвинената страна и в крайна сметка има и съдия,който да отсъди - кой прав ,кой крив....Един -дори добър прокурор, изправил се срещу два-трими мастити адвокати,които ще намерят и под вола теле,няма добри шансове за успех...А ако делото е поверено на съдия,дето му е прошепнато нещичко и предвид това че в едно дело нещата много често са на кантар,.... и нещата стават още по-сложни....Никой няма да се съгласи да стане прокурор,ако знае ,че след едно изгубено дело ще му бъдат отнети правата до живот!!!
                  Аз си мисля,не казвам ,че съм прав,че основният ни проблем е шуробаджанащината,която се вихри по нашите земи от време оно,и от там изкривяване на нещата една идея повече отколкото да кажем в една западна държава...Как беше в оня стахотен филм "Роднина,милиционер - роднина ,милиционер"
                  И с последното не твърдя ,че тоя тип "близки взаимоотношения " са се зародили по соца....Много по-далеч във времето...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                    Ok имаме съгласие за
                    - Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.

                    По т.1 такова определение за корупцията,че е тежко престъпление, има в Конституцията на САЩ.

                    Помисли за липсата на давност (във Франция няма давност за корупция) - това ще оскъпи драстично корупционерите, което за първа стъпка пак е ок.
                    Идеята ти е, че щом престъплението се наказва тежко, това ще има силен превантивен ефект. Само че наказателната практика показва, че това не е точно така. Много по-силен превантивен ефект има съзнанието за неотвратимостта на наказанието, отколкото неговата тежест. Следователно по-добре е да изградим ефективна правораздавателна система, обществото да знае, че всяко престъпление ще бъде наказано, че няма голяма вероятност да се избегне наказанието, отколкото да се утежняват наказанията, но рядко да се стига до такива.

                    А пък идеята ти за ротация на 1/3 от депутатите на всеки две години, очевидно е копирана от Сената на САЩ. Само че там парламентът е двукамарен, а у нас еднокамарен. И там сенаторите имат мандат 6 години, като на всеки две се сменя 1/3 от тях, а конгресмените от долната камара се сменят на всеки 2 години, като теоретично може да бъде подменен целият състав на Камарата на представителите. На всичко отгоре Президентът, който е глава на изпълнителната власт, има мандат пък 4 години. Това води на теория до по-плавна смяна на политическата ориентация на властта.
                    Това у нас би изисквало цялостна подмяна на пронципите на държавното устройство и аз изобщо не съм сигурен, че обществото иска да бъде извършена една такава генерална промяна и много трудно ще бъде да се постигне съгласие да се приеме изцяло ново конституционно устройство на държавата.
                    Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                      Ok имаме съгласие за
                      - Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.

                      По т.1 такова определение за корупцията,че е тежко престъпление, има в Конституцията на САЩ.

                      Помисли за липсата на давност (във Франция няма давност за корупция) - това ще оскъпи драстично корупционерите, което за първа стъпка пак е ок.
                      И тук, нека ти цитирам по памет, какво заяви, преди години, Матеев в собствения си форум:
                      " Корупцията е необходимо зло. Ако нея я нямаше, никой нямаше да иска да управлява държавата."
                      Тъйййй...Какво правите вие? Ще оскъпявате живота на таквизи Хении, на светлинни години от вас по всички показатели?
                      Ама-хА !

                      Коментар


                      • Ok имаме съгласие за
                        - Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.

                        По т.1 такова определение за корупцията,че е тежко престъпление, има в Конституцията на САЩ.

                        Помисли за липсата на давност (във Франция няма давност за корупция) - това ще оскъпи драстично корупционерите, което за първа стъпка пак е ок.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                          Това което описваш са нужни фини настройки.

                          Има нужда от три фундаментални изречения:

                          1. Корупцията на висши държавни служители,депутати,магистрати вкл. и избираемите такива, е тежко престъпление наравно с държавната измяна.
                          2. Няма давност за тежки престъпления.
                          3. Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.

                          има още след това:
                          . 1/3 от депутатите в НС се преизбират на всеки 2 години
                          .за НС няма ваканции.
                          .Съдът в България заседава денонощно. (800млн. плащаме на тия дето скапват всичко всъщност)
                          Твоите предложения са доста спорни. При това не се обосноваваш.
                          Всъщност съм съгласен само с №3.
                          По останалите може да се дискутира. Например №1 според мен не е предмет на Конституцията, ами на Наказателния кодекс.
                          И НС няма как да няма ваканции. Всеки има право на платен отпуск. Както има и доста празници с по 4-5 дни почивка.
                          И съдът няма как да заседава денонощно. Друг е въпросът, че в случай на арест, лицето трябва да има право да бъде изправено пред съдия до 24 часа от задържането.
                          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                            От доста време си мисля, че има нужда от някои промени в действащата Конституция. Мисля си, че тя е добра, но все пак има нужда да се промени тук-там.
                            Например мисля, че прокуратурата и следствието трябва да бъдат извадени от съдебната власт, като естествено властта на прокурорите трябва да бъде ограничена драстично. Говоря за правото им да задържат и повдигат обвинения без достатъчни основания за това.

                            Или въпросът за отговорността на държавата и държавните служители.
                            Какво гласи сега Конституцията в този смисъл:


                            Да се измени така:


                            Това би помогнало да се намали безконтролността на държавните служители, включително и на министри, разни началници и прокурорите. Ако самите те отговарят за последствията от незаконните си действия, то произволът по отношение на гражданите и техните права ще бъде намален значително.



                            Или действията на президента при възлагане на мандат за съставяне на ново правителство.

                            Сега конституцията ги формулира така:



                            Тук мисля че президентът провежда напълно излишни "консултации". Какво се консултира той преди възлагане на мандата? След конституирането на новото народно събрание се знае коя е най-голямата парламентарна група, на която президентът е длъжен да предостави мандат. За чий са тия "консултации" ?
                            Президентът просто трябва да има задължение в срок от 24 часа от конституирането на НС да възложи на най-голямата парламентарна сила да излъчи премиер и правителство. Тук вече срокът може малко да се удължи и да не е една, ами например две седмици.

                            Има и още няколко въпроса, на които искам да се спра, ама ще видя дали има интерес към темата и тогава.
                            Това което описваш са нужни фини настройки.

                            Има нужда от три фундаментални изречения:

                            1. Корупцията на висши държавни служители,депутати,магистрати вкл. и избираемите такива, е тежко престъпление наравно с държавната измяна.
                            2. Няма давност за тежки престъпления.
                            3. Всички магистрати по които дела България е платила глоби в ЕСПЧ - губят права за правораздаване доживот.

                            има още след това:
                            . 1/3 от депутатите в НС се преизбират на всеки 2 години
                            .за НС няма ваканции.
                            .Съдът в България заседава денонощно. (800млн. плащаме на тия дето скапват всичко всъщност)
                            Last edited by satz; 13.02.2021, 18:18.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение

                              прокурорът няма да му направи нищо щото го е страх да не се окаже че е повдигнал неправомерно обвинение и има да носи персонална отговорност.
                              Повдигане на обвинение е правомерно, ако прокурорът има достатъчно основания да смята, че обвиняемият е нарушил закона и трябва да носи наказателна отговорност. И точно за това прокурорите са юристи, трябва да познават законите, особено Наказателния кодекс и НПК. Никой няма да го обвини, че е повдигнал обвинение, ако е правомерно. Ама ако е обвинил човек ей така, да изпълни политическа поръчка или пък защото така искал да натрие носа на някого, то държавата какво е виновна за незаконните му действия, та трябва държавата да отговаря, за причинените ВИНОВНО щети от НЕЗАКОННИТЕ действия на неин служител?
                              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                                Е и?
                                Изхарчи 30ммл на водата в Перник, или 1 милиард за магистрала както сега плямпа и му отзовават министеро дето се е разписал и връща парите или на прокурор. Той ако иска да замита
                                прокурорът няма да му направи нищо щото го е страх да не се окаже че е повдигнал неправомерно обвинение и има да носи персонална отговорност.

                                Коментар

                                Working...
                                X