IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • [QUOTE=majnata;n3237979]
    Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение



    Тези дето избегаха на Запад са добре.


    Я сега опитай да обясниш какво значи това ...от твоята гледна точка разбира се .
    Ми не чакат на държавата да ги обгрижва а взеха съдбата в своите си ръце.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
      Неравенства между балканските държави


      Вижда се, че през този период най-неуспешно е българското развитие и за 37 години брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в страната е нараснал едва с 10.2%

      Всъщност единственият период, в който България се откъсва напред в сравнение с редица от своите балкански съседи, е този на държавния социализъм и по-специално времето между 50-те и 70-те години на ХХ век. По-модерни и комплексни показатели като известния индекс на човешко развитие, който се прилага от Програмата на ООН за развитие от 1990 г. насам, подреждат страните в света съобразно три основни критерия: 1. продължителност на човешкия живот от момента на раждането; 2. знанията, измервани с притегления показател от грамотността на възрастните и продължителността на училищното образование; 3. реалният доход на човек от населението. През 1987 г., когато за първи път ООН мери този показател, по индекс на човешко развитие страната е поставена на 27-о място между 130 държави в света, като на първо място е била Япония, на 19-о – САЩ. Това означава, че развитието, осъществявано през предходните десетилетия, е било във висока степен успешно, защото по един комплексен показател страната се е оказала много напред в класацията, в сравнение с останалите държави в света. От Балканските страни само Гърция е малко преди нас – на 22-ро място, а от бившите социалистически държави само ГД Р (21-во място) и Чехословакия (25-о място) са преди нас. Югославия е след нас (31-во място), Унгария е след нас – на 30-о място, Полша е на 33-о място, Румъния на 41-во място. [2]

      Катастрофата през 90-те години, която не може да бъде обяснявана само с обективни фактори, но и с ирационалната и некомпетентна, силно разрушителна дейност на редица български политици и правителства, радикално променя класацията и държави, които са били или близко, или доста след нас, ни изпреварват значително. България рязко се срутва надолу, изпреварена от десетки страни, които преди това са били след нея или близо до нея. В Доклада за човешкото развитие от 2006 г. , в който са представени данни за 2004 г., т.е. 17 години след първите класации от времето малко преди края на социализма у нас, България е отишла на 54-о място, т.е. за периода на прехода е била изпреварена от 27 държави.

      Нарича се напомпан растеж. Като дойде кризата и занулява напомпания растеж.

      Сещаш се как Гърция си помпаше растежа със заеми. Гръцките пенсии и заплати даже бяха по-високи от германските.

      Е после като дойде видов ден (в нашия случай Виденов) и нещата се скапват и се връщаш обратно на кота нула, че и под нея падаш даже.



      Коментар


      • [QUOTE=mathematician;n3237977]



        Тези дето избегаха на Запад са добре.


        Я сега опитай да обясниш какво значи това ...от твоята гледна точка разбира се .

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение

          Добре де от 30 г комунизъм няма.Имаме либерален капитализъм що не се оправяме ами ставаме все по-зле и края му се невиди.
          Стават по-зле тези дето зависят от държавата. А те са доста - 2 милиона пенсионери и още над половин милион държавни служители.

          Тези дето избегаха на Запад са добре. Тези дето работят яко и те са добре. Виж само сега по 22 какви задръствания ще станат по границата с Гърция.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
            [h=5]Поста е за иван



            1. Часовник на дълговете в САЩ в реално време:
            http://www.usdebtclock.org/index.html

            2. Часовник на световните държавни дългове (и по държави, вкл. и България) У нас всяка секунда държ. дълг расте с 31 лева, всяка минута - с 1860 лв., всеки час - с 111 600 лв., всяко денонощие - с 2.6 милиона лв.
            http://www.nationaldebtclocks.org/#countries
            Е това ше му дойде в повечко на "Ванчо"... апчетата първо и после "познатият"...в краен случай някоя "медия" да съобщи !

            Коментар


            • Поста е за иван

              Grigor Lilov added 5 new photos.


              Yesterday at 8:50am · Sofia, Bulgaria ·

              ФЕДЕРАЛНИЯТ ДЪЛГ НА САЩ ПРЕВИШИ 20 ТРИЛИОНА $

              Държавният дълг на САЩ превиши 20 трилиона долара през изминалата у нас нощ. Брутният вътрешен продукт на страната се оценява на около 18 трилиона.
              Това се случи, след като Тръмп подписа законопроекта, одобрен от Конгреса за поредно увеличаване на сегашния таван на дълга и възможност за теглене на огромен федерален заем.
              При подписването той заяви:
              - От много години насам хората говорят за премахването на тавана на дълга и има много добри причини да го направим", каза Тръмп . - Със сигурност това е нещо, което може да се обсъди. Дори го обсъдихме на срещата, която имахме вчера.
              Увеличението е с 318 млрд. долара заради покриване на временно задържани плащания.

              Федералният резерв е най-големият по размер кредитор и държател на американски държавен дълг. Сумата се колебае между 4-5 трилиона.
              ---------------------------------------------------------
              Според американската статистика и методиката й задълженията към обществеността (лица-инвеститори извън фед. правителство) са над 14 млрд. Това се води като дълг!
              Най-големите външни кредитори са 1. Япония с около 1.2 трилиона долара 2. Китай с 1.1. трилиона долара.
              ---------------------------------------------------------
              Само дългът, държан от обществеността, се отчита като пасив в консолидираните финансови отчети на правителството на Съединените щати. Дългът, държан от държавните сметки, е актив за тези сметки, но е задължение към държавното съкровище; те се компенсират помежду си в консолидираните финансови отчети.
              (пояснение - дължат се например 2.7 трилиона към доверителния фонд за социално подпомагане. Те са реален държавен дълг, но счетоводно не се водят на правителството). Извън дългът се отчитат и гаранциите, поети от федералния бюджет по дългове на други субекти. . Те влизат в отчетността само тогава, когато станат изискуеми.


              **************
              бел.: сегашният размер на дълга създава притеснения в редица специалисти и масовата публика. Но през десетилетията дългът и редовните бюджетни дефицити на американското правителство и на търговския баланс на САЩ правят и поддържат статуса на долара като световна валута. Проблемът е, че размерът на дълга може да се отрази на доверието в долара. А доверието е основата на финансово-паричната система на всяка държава и света.

              Ще поясня - например левът притежава стойност да купувате с него, защото сте приели на доверие, че една хартийка, чиято направа струва стотинки, е със стойност еди-колко си лева. Когато влагате в банка, също го правите на доверие - нито една банка никъде по света не може да изплати например в един момент влоговете , които са в нея, защото няма толкова пари в този момент. И т.н.

              1. Часовник на дълговете в САЩ в реално време:
              http://www.usdebtclock.org/index.html

              2. Часовник на световните държавни дългове (и по държави, вкл. и България) У нас всяка секунда държ. дълг расте с 31 лева, всяка минута - с 1860 лв., всеки час - с 111 600 лв., всяко денонощие - с 2.6 милиона лв.
              http://www.nationaldebtclocks.org/#countries

              Коментар


              • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

                IИмпотехът може да знае нещо повече , питай го.
                Импотент знае повече по този въпрос, ама не казва http://uniconbg.com/%D0%B1%D1%8A%D0%...0%BE-3211.html
                Мълчи като партизанин на разпит

                Коментар


                • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                  Georgi Kadiev

                  7 hrs ·

                  На 9 юни 2017 арестуваха 12 служители на ДАИ за мащабна корупционна схема, свързана с манипулиране на шофьорски изпити. Пирамида, изградена отдолу нагоре, събираща стотици хиляди левове и отчитаща се кой знае къде.
                  Шест от тях освободиха след 24 часа в ареста. На работа са.
                  Трима са с подписка. И те са на работа.
                  Двама са с парична гаранция. Един, считаният за организатор Венцислав Георгиев, е още в ареста. Тези поне не са на работа.
                  Междувременно шефът на ДАИ Калайджиев тихомълком бе пенсиониран. Каква е неговата роля и отговорност, не се разбра. Новият шеф е бившият му заместник и бивш гл. инспектор в ДАИ-Търговище Сребров. Казват, от квотата на ДПС.
                  Зам.-министър е Попов, бивш браншовик и бивш собственик на транспортна фирма. Казват, патриот.
                  Министър е Ивайло Московски, в чиито три мандата бяха освободени (а двама от тях и арестувани) и трите му назначения за шеф на ДАИ: Божков, Цветанов, Калайджиев.
                  Междувременно Цветанов, в чийто гардероб в Долни Дъбник откриха 401 900 лв., излезе от ареста след 8 месеца престой там.
                  Повдигнати обвинения все още няма.
                  Поета политическа отговорност- нула.
                  Това е истинската "борба" с корупцията.
                  А всичките антикорупционни закони са просто измама.
                  IИмпотехът може да знае нещо повече , питай го.

                  Коментар


                  • Georgi Kadiev

                    7 hrs ·

                    На 9 юни 2017 арестуваха 12 служители на ДАИ за мащабна корупционна схема, свързана с манипулиране на шофьорски изпити. Пирамида, изградена отдолу нагоре, събираща стотици хиляди левове и отчитаща се кой знае къде.
                    Шест от тях освободиха след 24 часа в ареста. На работа са.
                    Трима са с подписка. И те са на работа.
                    Двама са с парична гаранция. Един, считаният за организатор Венцислав Георгиев, е още в ареста. Тези поне не са на работа.
                    Междувременно шефът на ДАИ Калайджиев тихомълком бе пенсиониран. Каква е неговата роля и отговорност, не се разбра. Новият шеф е бившият му заместник и бивш гл. инспектор в ДАИ-Търговище Сребров. Казват, от квотата на ДПС.
                    Зам.-министър е Попов, бивш браншовик и бивш собственик на транспортна фирма. Казват, патриот.
                    Министър е Ивайло Московски, в чиито три мандата бяха освободени (а двама от тях и арестувани) и трите му назначения за шеф на ДАИ: Божков, Цветанов, Калайджиев.
                    Междувременно Цветанов, в чийто гардероб в Долни Дъбник откриха 401 900 лв., излезе от ареста след 8 месеца престой там.
                    Повдигнати обвинения все още няма.
                    Поета политическа отговорност- нула.
                    Това е истинската "борба" с корупцията.
                    А всичките антикорупционни закони са просто измама.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                      Обаче се чу и една проверена новина:
                      В доклада за националната сигурност русия е посочена като заплаха за България.

                      Време е да се каже истината - русия е враг на България.
                      Русия не е враг дори и на такива като тебе ... Путин казва , че ви трябват медицински грижи !

                      Коментар


                      • Какви комунисти днес са Банев ,Черепа или Домусчиев?Върви да им национализираш имането пък аз ще гледам отстрани и ще ти ръкопляскам.

                        Коментар


                        • Неравенства между балканските държави


                          С началото на модерната епоха започва нарастващо регионално неравенство в рамките на Османската империя. Като цяло тя е периферия на развиващия се европейски капитализъм, но вътре в нея също се появява и разгръща регионално неравенство. Онези нейни части от европейската територия, които са в по-непосредствен допир със Западна Европа и по-специално с Австро-Унгария и Италия, разгръщат по-лесно и активно търговски и като цяло икономически връзки, по-силно се повлияват от това, което става в центъра на развиващата се капиталистическа система. Затова и там по-рано се появяват икономически елити, които търсят политическа еманципация чрез националната държава – това са на първо място Гърция и Западните Балкани. Колкото по-близко до центъра и особено до азиатската част на империята се намират съответните територии, толкова по-назад са те и по-късно започват битка за еманципация. Частите с българско население, които са по-близо до центъра на империята, имат и по-забавено развитие и ще бъдат и с по-нисък БВП. Всяка след това ще се опитва като национална държава да навакса това състояние, пробвайки различни модели на развитие, конкурирайки се с останалите, ту напредвайки, ту изоставайки, влизайки в различни геополитически съотношения, търсейки различни съюзници и по-големи икономически и политически пространства, които да им дадат предимства, ресурси и ускорят развитието им.

                          Повечето от балканските държави имат общо начало в Османската империя, но се различават по ред показатели, които дават предимство на едни от тях в сравнение с други. Първият от тях е, че Сърбия и Гърция получават независимост около половин век по-рано, Румъния се състои от васални, но ползващи се от автономия княжества, а Западните Балкани са включени в католическия културен ареал, най-близко са географски до Западна Европа и големи части от тях се развиват в рамките на Хабсбургската империя. Вторият основен фактор е, че през всички войни, които се водят през ХХ век, България, за разлика от своите съседи, е постоянният губещ, докато другите печелят територии и контрибуции. Третият основен фактор е, че България, наред с Румъния и Югославия, демонстрира радикални промени в моделите на развитие, което води до загуба на континюитет и има значителни негативни следствия.

                          Ако вземем сравнителните данни за България и другите балкански държави през първата половина на ХХ век, ще открием, че тя е сред най-бедните страни в Европа през целия този период, като изостава в сравнение с Гърция, но има малки предимства пред Югославия, Румъния и Турция. Според изследванията на промените в БВП по паритет на покупателната способност на човек от населението в света през периода 1913 - 1950 г. в долари по международни цени от 1990 г. съотношението между България, Гърция и Югославия е следното [1]:
                          Click image for larger version

Name:	име.jpg
Views:	1
Size:	23.7 КБ
ID:	3237933
                          Вижда се, че през този период най-неуспешно е българското развитие и за 37 години брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в страната е нараснал едва с 10.2%

                          Всъщност единственият период, в който България се откъсва напред в сравнение с редица от своите балкански съседи, е този на държавния социализъм и по-специално времето между 50-те и 70-те години на ХХ век. По-модерни и комплексни показатели като известния индекс на човешко развитие, който се прилага от Програмата на ООН за развитие от 1990 г. насам, подреждат страните в света съобразно три основни критерия: 1. продължителност на човешкия живот от момента на раждането; 2. знанията, измервани с притегления показател от грамотността на възрастните и продължителността на училищното образование; 3. реалният доход на човек от населението. През 1987 г., когато за първи път ООН мери този показател, по индекс на човешко развитие страната е поставена на 27-о място между 130 държави в света, като на първо място е била Япония, на 19-о – САЩ. Това означава, че развитието, осъществявано през предходните десетилетия, е било във висока степен успешно, защото по един комплексен показател страната се е оказала много напред в класацията, в сравнение с останалите държави в света. От Балканските страни само Гърция е малко преди нас – на 22-ро място, а от бившите социалистически държави само ГД Р (21-во място) и Чехословакия (25-о място) са преди нас. Югославия е след нас (31-во място), Унгария е след нас – на 30-о място, Полша е на 33-о място, Румъния на 41-во място. [2]

                          Катастрофата през 90-те години, която не може да бъде обяснявана само с обективни фактори, но и с ирационалната и некомпетентна, силно разрушителна дейност на редица български политици и правителства, радикално променя класацията и държави, които са били или близко, или доста след нас, ни изпреварват значително. България рязко се срутва надолу, изпреварена от десетки страни, които преди това са били след нея или близо до нея. В Доклада за човешкото развитие от 2006 г. , в който са представени данни за 2004 г., т.е. 17 години след първите класации от времето малко преди края на социализма у нас, България е отишла на 54-о място, т.е. за периода на прехода е била изпреварена от 27 държави.
                          Last edited by markov; 13.09.2017, 18:10.
                          Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение


                            Щото не си чел предишните ми писания от преди 2-3 дена.

                            Понеже беше 9-ти оня ден, та искам да кажа, че 45 години комунизъм са по-зле от 500 години турско робство.

                            Демек 500 години турско робство не успяха да ни прецакат толкоз колкото 45 години комунизъм.

                            Сега ясно ли е?




                            Мога и да довърша - имаме Възраждане, през което територията се развива икономически супер яко - без да има държава. После след Освобождението възхода продължава. И после идва 45 години комунизъм и след като той умира нещата толкова се скапват, че още не може да се оправим.

                            И други неща има за казване - че без държава се справяме по-добре отколкото с държава - което значи че децентрализацията е важна.


                            А ти какво точно против имаш дописките на тоя кореспондент? Според мен са доста добър източник на информация, отколкото тълкуванията на разни историци после.
                            Добре де от 30 г комунизъм няма.Имаме либерален капитализъм що не се оправяме ами ставаме все по-зле и края му се невиди.
                            Last edited by Grosss; 13.09.2017, 18:10.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                              Мога и да довърша - имаме Възраждане, през което територията се развива икономически супер яко - без да има държава. После след Освобождението възхода продължава.
                              Пак не си чел по история ...за съжаление България и като част от Османската империя и след освобождението е била бедна държава. Това че сме били икономически тигър или сме се равнявали с развитите държави са модерни соросоидни измишльотини.

                              И други неща има за казване - че без държава се справяме по-добре отколкото с държава
                              И сега да си дойдем на влажната мечта на всеки соросоид - няма държава , няма нация , няма съвкупност от индивиди с общи цели и идеали. Важно трябва да е само да имаш новия Ай фон, и да ядеш банани през зимата и да теглиш майната на родината си...те това е върхът на личния просперитет.
                              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                                Обаче се чу и една проверена новина:
                                В доклада за националната сигурност русия е посочена като заплаха за България.

                                Време е да се каже истината - русия е враг на България.
                                ми обявявай им война и ги почвай ......ние ша ти гледаме сеира....
                                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                                Коментар

                                Working...
                                X