Първоначално изпратено от markov
Разгледай мнение
.
Американците блокират довършването на "Северен поток" Но Владимир Путин увери, че нищо страшно няма, понеже "ние имаме морски тръбопоставяч". Шефът на "Газпром" Алексей Милер, по думите на очевидци, потвърдил тези думи с кимване на глава.
А всички останали въздъхнаха с облекчение.


Наистина Русия има не един, а два такива кораба, за да довърши останалите 167 километра (според руските източници са 117 км - 47 км от първата тръба и 70 км от втората).
.
Първият е баржата "Фортуна"
Тя обаче няма система за глобално позициониране - т,е. тръбите се монтират където се свалят на дъното, което според европейските и екологичните нормативи не е позволено.
И второ - тя е плоскодънен съд и затова може да работи единствено в много спокойни води. А Балтийско море не е от най-спокойните, да не говорим за времето през зимата.,баржата няма да донесе щастието за Кремъл.
Вторият кораб обаче е сериозен - "Академик Черский".
Това е името, което му сложи Русия, след като го закупи. Старото е "Jonsun 18". (а също така Jakson18) Брутният му тонаж е 29 513 тона, нов е - пуснат е на вода през 2015 г
Лошото при него са три проблема.
Първият е, че e мизерна величина спрямо сегашния работещ кораб "Pioneer Spirit" на швейцарската компания Allseas.
Вторият проблем е мястото.
"Академик Черский" се намира в точка с координати 42.79883° / 132.8823° - т.е. в пристанището на руския залив Находка на Тихия океан
Това е на 23 000 километра разстояние от мястото, на което евентуално ще го базират в Балтийско море. Максималната му скорост на движение е 7 мили в час, а средната - 5,1 мили (10 километра) в час.
Трябват му 2300 часа път - почти 100 денонощия, за да успее да се базира на мястото на "Северен поток 2".
И третият проблем е, че от една страна също няма изискваната система за точно позициониране (тя е свързана и с конструкцията на кораба, вкл. и допълнителни винтове),
А от друга страна? - Ами разграбен е, опоскан е!
Т.е. корабът се нуждае от сложен и дълъг ремонт, който без западна помощ и части няма как да се извърши. А тя е невъзможна, понеже такива услуги и доставки също попадат в режима на обявените американски санкции.
Защо компания в Швейцария, която е страна без досег с каквото и да е море, притежава такива кораби, а Русия, която има излаз на 12 морета и засега е най-голямата газодобиваща и газоизнасяща държава в света, не разполага с такъв работещ кораб.
Коментар