Първоначално изпратено от satz
Разгледай мнение
Напротив, дупките в спасителната мрежа водят до увеличение на бедността. Днес бедните американци са 40 милиона, като близо половината от тях живеят в тежка бедност – по критериите на ООН това са хората, чиито декларирани доходи са под 50% от прага на бедността. Съединените щати има най-висок процент на детска бедност – 25%, сред развитите държави. После идват и крайно бедните, които живеят с под 2 долара на ден и нямат достъп до основни човешки нужди като подслон, образование и здравеопазване. Това са хора, които не могат да си намерят работа, които са използвали петте си години за получаване на помощи, които не се класират за други програми или живеят по затънтени места. Те са откъснати както от социалната мрежа, така и от пазара на труда.
Освен заради орязаните държавни помощи и социални услуги, за нарастването на крайната бедност спомага и увеличаващото се неравенство. Според доклада на ООН, „Американската мечта все повече се превръща в американска илюзия, тъй като САЩ… е с най-нисък процент на социална мобилност сред богатите държави.” През 1981 г. най-богатият 1% от населението печели средно 27 пъти повече от най-бедните 50%. Днес печели средно 81 пъти повече. Намаляващите заплати в долния край на социалната стълбица затрудняват спестяването на средства за трудни времена. Работещият една година на минимална заплата работник, често на позиция без перспектива, попада под прага на бедността, ако има жена и дете, затова често му се налага да разчита на купони за храна.
Законопроектът за данъчна реформа на Доналд Тръмп обещава да задълбочи проблема, предоставяйки големи данъчни облекчения на корпорациите и най-богатите американци, умерени данъчни облекчения за семействата от средна класа и още по-голямо орязване на програмите за бедни, за които федералният бюджет отделя 1,5% днес.
Нарастването на крайната бедност в една от най-богатите държави е показател, че не трябва да говорим за орязване на финансирането на социалните програми, а за разширяването на тези услуги в полза на най-уязвимите сред нас. 1,5 милиона домакинства днес живеят в крайна бедност – почти два пъти повече, отколкото преди 20 години. Ако тенденцията продължи, несъмнено ще видим още по-рязко увеличение на крайно бедните, застрашаващо ценностите на демокрацията и човешките права.
И друг път да не приказваш глупости, само кажи и ще ти пусна още
Hajde от мен да мине-https://www.youtube.com/watch?v=JHDkALRz5Rk
How poor people survive in the USA | DW Documentary
Why is there still poverty in America? | The Economist
https://www.youtube.com/watch?v=5i45h76ioHY
Коментар