IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts


  • Цветанов повдигна завесата около новия си политически проект Българските граждани искат перспектива, а не кризисно оцеляване, смята той

    Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/politika/tsvetanov-...ews758718.html

    Този протест започна като морален, но бездействието на кабинета го превърна в политически. Нито една политическа сила няма да получи дивидент от този протест. Ситуацията излиза извън контрол. Това заяви пред БНР председателят на Евро-атлантическия център за сигурност Цветан Цветанов. Той подчерта, че на този протест има предимно млади, образовани и интелигентни хора, които искат да променят случващото се.

    Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/politika/tsvetanov-...ews758718.html

    Коментар


    • Трябва да се жертвува всичко, па и себе си
      Ние насърчаваме всичките членове и съучастници в народната ни свята работа да бъдат верни и постоянни във всяко отношение към целта, като вземат по-напред пред очи и речат: "По-добре честна смърт, нежели [отколкото] смърт безчестна." И наистина, който постоянствува докрай - [за] него са неописуема радост големите дарове [на признателност] от българския народ. И ето сега е часът, в който [може] да спечели всеки. [А не] както [казват] някои си: "Ами ако умра?" То ние му казваме, че неговото име остава навеки живо, заслугата му ще е предава на деца, унуци и пр. Следователно да се спечели този свят дар, трябва по-напред да се жертвува всичко, па и себе си... Чисто народният българин, който е разбрал и вижда мъките и неволите на милия ни народ, който е усетил вече в сърцето си всекидневните и кървави сълзи на нашите обезчестени майки, братя и сестри от тиранина, то за него няма страх, няма никакви извинения, а смъртта му е самата утеха и душеспасение. [Тази] смърт заслужава гореречената ни слава от българския народ. Инак [ако той не действува по този начин] той не е българин, не е християнин, не е човек. Следователно нему смърт, смърт и смърт.
      Левски до орханийци,
      29.01.1872 г.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vanevski Разгледай мнение

        Начев ,тя и момата на Баце има надпис на фланелката същото.......Ама ти бил ли си някога привилегирован?

        Как го пишеше Хайтов.....?
        Не знам коя от момите го е носила това.

        По-вярвам на Хайтов, не на момата!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
          Аз съм посветил себе си на отечеството си: да му служа до смърт и да работя по народната воля
          Длъжност [ми] е да те попитам: "Прочел ли си устава, който е потвърден по вишегласието на всичките местни комитети? [Прочел ли си] и окръжното писмо, в което заповядва Централния комитет, което съм ви пратил от две недели напред?"
          Байо, аз не те настъпвам по краката, но изпитвам по устава и извършвам според пълномощното си, като по-напред благоразумно изпитвам и вземам факти в ръцете си. Пък ти прави по твой кеф.
          Както казах по-горе: аз съм посветил себе си на отечеството си още от 61-во [лето] да му служа до смърт и да работя по народната воля. И ако това ти не видиш, [защото] си неверен, то децата ти ще видят [и] ще помислят за тебе.
          Левски до Атанас п. Хинов,
          25.08.1872 г.
          Хайде да оставиш Левски на мира. Левски е национална светиня. Тук имаш поредна предизборна кампания на група прасета.

          Коментар


          • Начев ,ще разплачеш някого с тия твои размисли и страсти,които на този етап изглеждат като боза за наивници.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
              Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република"...]
              Начев ,тя и момата на Баце има надпис на фланелката същото.......Ама ти бил ли си някога привилегирован?

              Как го пишеше Хайтов.....?

              "Ако си нямал петстотин лири, мога да ти кажа какво е да ги имаш. Друго стъпваш, инак се кашляш — дълго и дебело, а докато ти се кашляш, другите те слушат и мълчат. Кашлянето става дълго, крачката ти става дълга, та не ти се иска да ходиш, ами все да прекрачваш: и хората, и хайваните, и къщите, и баирчините биля. Такова нещо са петстотин лири… И главното е, че всяка парица отваря ищах за две. Имаш ли петстотин, искат ти се хилядо!...


              https://chitanka.info/text/29547-zasukan-svjat

              Click image for larger version

Name:	107848753_10158884544063754_9045102117742141699_n.jpg
Views:	1
Size:	76.1 КБ
ID:	3628122







              Last edited by vanevski; 18.07.2020, 17:32.
              Лъжата е участ на робите. Свободните хора са длъжни да говорят истината.-

              Коментар


              • Има още много!
                Да продължавам ли?
                То и без това ми е като настолно четиво, хич не се затруднявам.

                Коментар


                • Аз съм посветил себе си на отечеството си: да му служа до смърт и да работя по народната воля
                  Длъжност [ми] е да те попитам: "Прочел ли си устава, който е потвърден по вишегласието на всичките местни комитети? [Прочел ли си] и окръжното писмо, в което заповядва Централния комитет, което съм ви пратил от две недели напред?"
                  Байо, аз не те настъпвам по краката, но изпитвам по устава и извършвам според пълномощното си, като по-напред благоразумно изпитвам и вземам факти в ръцете си. Пък ти прави по твой кеф.
                  Както казах по-горе: аз съм посветил себе си на отечеството си още от 61-во [лето] да му служа до смърт и да работя по народната воля. И ако това ти не видиш, [защото] си неверен, то децата ти ще видят [и] ще помислят за тебе.
                  Левски до Атанас п. Хинов,
                  25.08.1872 г.

                  Коментар


                  • За враговете на демокрацията и републиката - смърт
                    Ако някой презре и отхвърли предначертаната държавна система демократска република и състави партии за деспотско-тиранска или конституционна [в смисъл монархична] система, то и такива ще се считат за неприятели на отечеството ни и ще се наказват със смърт.
                    Из "Нареда [проектоустава] на работниците
                    за освобождение на българския народ" -
                    наказателен закон, § 3

                    Коментар





                    • Ние гоним царя и неговите закони

                      В нашата България не ще бъде така, както е сега в Турско. В нея всички народи ще живеят под едни чисти и свети закони... и за турчина, и за евреина и пр., каквито и да са, за всички еднакво ще е... Така ще е в наша България. Ние не гоним турския народ, ни[то] вярата му, а - царя и неговите закони, с една дума, турското правителство, което варварски владее не само нас, но и сами[те] тур[ци].
                      В Българско не ще има цар, а "народно управление" и "всекиму своето". Всеки ще си служи по вярата и законно ще се съди както българинът, така и турчинът. Свобода и чиста република.
                      Левски до чорбаджията Ганчо Милев

                      Коментар


                      • Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република"
                        Бай Каравелов,
                        ...Ще имаме едно знаме, на което ще пише: "Свята и чиста република".
                        ... Сега е лесно и можем с малко материал да се спасим от това гнусно и невярно тиранство, ...с божя воля ще съсипем гнилата и страхлива държава, та да съзидаме друга многотрайна по новото зидане. Да съсипем, казвам, гнилата и беззаконна държава, но не хората, не жените и децата им. [Стига] само да се покорят на горните свети закони, [те ще са на] равно с българина. ...
                        Дописка на В. Левски до в. "Свобода",
                        писана през втората половина на 1870 г.,
                        а публикувана в "Свобода" на 13.02.1871 г.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                          Добре, каза им го. Те го чуха, чух го и аз, чу го и целия народ. Не ми става обаче ясно деменция ли имаш, че трябва всяка вечер да излизаш на площада и да повтаряш едно и също до безкрай.

                          Аз също съм ходил на протести (пчеларски например). Отивайки на протеста, ние носим предварително написан списък с проблеми, както и предложения за тяхното решаване. От МЗХ канят лидерите на протеста вътре, сядаме на една голяма маса, и започваме да търсим допирни точки по представените от нас проблеми и предложения за тяхното решаване. След това се създава работна група, и тя започва да работи по проблема или по промяната на една или друга наредба. Участвал съм в много такива работни групи и съм дал своя принос за написването или коригирането на няколко наредби..

                          Та това е начина - 2-3 часа протест на стотина човека, без да се правим на маймуни, и след това месеци наред усилена работа, за да се подобрят текстовете на една или друга наредба.

                          Ха сега се опитай да откриеш 10-те разлики между един културен протест с конкретни искания и конкретни предложения и маймунджилъците, които се случват в момента по площадите. Ако не успееш, защото си заслепен, ще ти ги напиша в някой от следващите постинги.

                          Само за сведение:
                          Власта никога не е отказвала диалог с различните браншове. Точно обратното - по закон те са длъжни да го водят този диалог, и всяка една написана наредба от законодателството е написана именно от такива работни групи, в които участват всички заинтересовани страни, стига разбира се те да са представени от законно регистрирана по ЗЮЛНЦ организация с нестопанска цел..
                          А ти имаш ли деменция или просто не си прочел написаното в продължение на цяла седмица.
                          Очевидно, нито четеш, нито разбираш, какъв е смисълът да продължавам да ти пиша на теб. Писането е сложен процес.

                          Всички там са тъпи, само ти си умен.
                          Обясних ти съвсем човешки и внятно, че разхвърляният и неподреден протест е израз на крайна вбесеност и отчаяние на хора, които нямат никаква организация и въобще не се познават. Какво точно може да очакваш от тях в първите дни. Че то нямаше условия два им се кажат и 5 приказки накръст.

                          Как може да ми го сраняваш с престой в хладни и уютни кабинети, където са конфигурирани някакви, но малко на брой хора, намиращи се там в официално качество, с представителна власт, които добре се познават и имат общи или еднотипни интереси, които се опитват да формулират и защитят.
                          Ти въобще съобразяваш ли за какво иде реч?!

                          Вчера, апропо, Хаджигенов изнесе един кратък и много ясен списък с искания. Поради някакви тяхни мотиви, които не са моите лични мотиви, изчезнали са определени искания (които вероятно бяха максималистични).
                          Нещата стават, ясни, работни, реалистични, но недостатъчни.

                          Аз не съм тук да ти чета беседи. Какъв е смисълът, нито ще чуеш, нито ще разбереш.
                          Който се интересува - има си нет. Търси, чете, мисли!

                          Снощи имаше оратори, които чисто професионално и аргументирано обясниха, дори в повече от необходимите подробности, как трябва да се реформира съдебната власт. Трудна и тегава тема.

                          Над всички беше, обаче, ген. Шивиков. Трябва да се изживее това. Да видиш, какво значи един вбесен български генерал.
                          Те го съдиха за някакви балтони ли, шинели ли, или за копчетата от шинелите. Беше съден български генерал, който е водил момчетата на бойни мисии. Онези с шкафчетата.
                          Ама какво да ти обяснявам на теб?! За теб шкафчетата са подредени от киностудия и толкова.
                          След такива думи, какво да очакваш!

                          Коментар


                          • Дяконе ,Дяконе(((((












                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                              Всеки, загубил някакво дело, започва да обвинява съдебната система. Тоест 50% от всички хора, срещали се със съдебната система, я обвиняват за корупция и въобще във всички земни грехове. Добави към тези хора и 2-та процента криминален контингент, които по презумпция обвиняват не само съдебната система, но и цялата власт, и ще ти стане ясно кой вика по площадите против Гешев. Ами вика всеки, на когото не му е чист косъма, защото му треперят мартинките и се стряска на сън в очакване да дойде неговия ред за окошарване.

                              Колкото до властимащите - ами те по презумпция са виновни за проваления живот на всеки един неудачник. Ами че те неудачниците винаги си търсят някой друг виновник за собствената си некадърност да се справят с живота. Това е доказан психологически факт, а той корелира и с ниската интелигентност.

                              Погледни протестиращите - една жена протестира, защото си купувала маргарин, пък и се ядяло краве масло. Други две нарисували на лъпа си стрелки към оная си работа - ха сега познай за какво протестират. Не казвам че няма и свестни протестиращи, но повечето са пълна пародия. Излезли са на площада да показват маймунджилъци, за да демонстрират истинската си същност, но това няма нищо общо с политиката и кой в момента е на власт.

                              Думичката МАФИЯ нищо не значи и отдавна се е изчерпала от съдържание. Може да бъде употребена буквално срещу всеки от власта или извън нея. Просто псувня на нискоинтелигентните и нищо повече. Те и на майка псуват, и това им е целия интелектуален капацитет - кого да напсуват в кръчмата, коя курва да изчукат и как да се напият като свине, което разбира се е повод за гордост.
                              Много си пропаднал. Честно.

                              Коментар


                              • След приключването на кратката ни културно-музикална програма, възнамерявам да се захвана с официалната част.

                                Знаете ли какъв ден е днес?
                                Естествено, че повечето не знаят и това се дължи на простата причина, че в познаването на разни факти, от които няма полза и аванта, няма никакъв смисъл.

                                Днес е рожденният ден на Апостола!

                                Като дойде 3-ти март, вечно се дърлим тук и скоро вече 20 години ще станат. Каквото и да кажеш и аргументираш, полза никаква - поплювковците придърпват зърната на броеницата и редят ли редят: Искаме си негово Величество, Падишаха!
                                На последния Трети март рекох да използвам иновативен подход.
                                Поплювкото рече нещо, а аз му отговарям само с оригинално писмо на дякон Левски.
                                И ... те взеха, че млъкнаха!

                                Със сигурност Апостола не е имал дори и приблизителна представа, докъде ще го дакарат неговите следовници в освободена България, в реалностите на 21-ви век.
                                Не знам, бедний ми Апостоле, какво би направил, ако да знаеше, какво извършиха с делото и заветите ти!

                                Може би все пак си струва да си спомним за неговите думи, които също са изречени по повод на преломни времена, без да се възприемат като буквални политически лозунги:


                                Днешният век е век на свободата
                                Г-не, днешният век е век на свободата и равноправието на всички народности. Днес всеки притеснен и потиснат, всеки, комуто тежат робските синджири на врата и който носи жалостното и срамно име роб, е напънал всичките си сили - и нравствени, и физически - и търси случай да отърси от себе си по какъвто и начин да би било робското тегло, да разкъса робските вериги и да отстрани далеч от себе си името роб. [Всеки] иска да живее свободно и да се наслаждава на божията природа, [всеки] иска да бъде човек. Роби сме и ние българите. В нашата татковина върлуват турски разбойници и еничери и нашите долини ечат от робски въздишки и охкания. Но и ние търсим случай да разкъсаме роските вериги, да изгоним далече от земята си турските кеседжии, да подигнем и изградим храма на първата свобода и да дадем всекиму своето.
                                Левски до богат българин във Влашко
                                6.10.1871 г.



                                Сегашната деспотско-тиранска система да заменим с демократска република
                                П о д б у д а. Тиранството, безчовещината и самата държавна система на турското правителство на Балканския полуостров.
                                Ц е л. С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, което нашите прадеди със силата на оръжието и със своята кръв [са] откупили, в което днес безчовечно беснеят турските кеседжии и еничери и в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. И турският чорбаджилък да даде място на съгласието, братството и съвършеното равенство между всички народности. Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било. Всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласие на всички народности ще се изработи.
                                За извършването на такава революция са нужни:
                                1) уреждане [организация], 2) пари, 3) хора, 4) оръжие и други бойни потреби.
                                За да се приготви всичко това и се извърши самата революция, наредиха се хора, избрани със съгласието на по-голямата част от българския народ, [които] съставиха Централен български революционен комитет.
                                Из "Нареда [проектоустава] на работниците за освобождение на
                                българския народ" - подбуда и цел.

                                Коментар

                                Working...
                                X