Първоначално изпратено от Krum Sokolov
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение
Тема История е през две стаи по коридора .
актуално! Руски таралясник МиГ-29 се разби в Египет
Коментар
-
Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение
Тема История е през две стаи по коридора .
ПОРЕДНИЯТ УДАР НА ИЗРАЕЛСКАТА АВИАЦИЯ, ПРИ КОЙТО ПРОСЛОВУТИТЕ РАКЕТИ С-300 НА ПУТЯ ИЗОБЩО НЕ СА ЗАСЕКЛИ САМОЛЕТИТЕ
Ха,ха,ха! Руските технологии са за кенефа.
Last edited by Krum Sokolov; 03.11.2018, 20:02.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Krum Sokolov Разгледай мнение
2.11.1956 г. – Правителството на Унгария заявява, че страната излиза от Варшавския договор и се обръща към ООН и западните държави за помощ при влизане на войск...и на СССР на територията на държавата.
Що преврати направиха , що правителства които не им изнасят свалиха ?
Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Krum Sokolov Разгледай мнение
2.11.1956 г.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение
Имаш проблеми с разбирането на лозунга ли ?
Защо това справедливо искане не се осъществява?
Как СССР нападна законното правителство на Унгария?
Как в тази война загинаха хиляди, а стотици хиляди напуснаха страната?
Следващите редове са извадка от статията „Унгарските събития - една морална революция“ на Силвен Паские в L’Éxpress, 23.10.2006, публикувана от в-к Култура, брой 36 (2873), 04 ноември 2016 /с превод от френски на Иван Николов/.
„На 23 октомври 1956 г. унгарската столица въстана срещу тоталитарния гнет на СССР. По улиците се носи възгласът „Russkik Haza!” („Вън руснаците!”).
Към 21 часа проехтяват първите изстрели. Пада първият мъченик на революцията. Янош Визи, на 18 години. На мястото е изпратена войскова част. Висшият състав отказва да стреля срещу населението. Някои предават оръжията си на протестиращите, а други се присъединяват към тях. Отвсякъде изскачат унгарски знамена, от които с ножици е изрязана емблемата на комунистическата държава.
На площада на „Героите” в масовата еуфория е съборена една гигантска статуя на Сталин. А пред парламента 200 000 души скандират името на Имре Наги – умереният реформатор, чиято главна амбиция е да изгради национален комунизъм с човешко лице.
В Москва, към 23 часа местно време, Президиумът на Върховния съвет на СССР обсъжда ситуацията в Унгария. По телефона Ерньо Герьо и съветският посланик в Будапеща Юри Андропов - бъдещ председател на КГБ (1967-1982), настояват за намесата на гарнизона на Червената армия, разположен близо до унгарската столица. Хрушчов се изказва в същия дух. Всеобщо одобрение. Единствено Анастас Микоян изразява противоположно мнение, горещо препоръчвайки връщането на Имре Наги на власт. Хрушчов се съгласява с него, но продължава да държи на изпращането на войски. Нарежда Микоян и идеологът Михаил Суслов да заминат за Будапеща. Председателят на КГБ Иван Серов и началникът на генералния щаб генерал Малинин също се отправят към унгарската столица, където тайно ще контролират военните операции.
В Унгарската столица навлизат 6000 войници и 250 съветски танка.
Във Вашингтон президентът Дуайт Айзенхауер подготвя преизбирането си. Факт е, че той ясно заявява, че комунизмът трябва „да се отблъсне”, но реториката му е предимно за вътрешна употреба. Особено след като СССР заплашва да се намеси в Близкия изток, където Суецката криза води до разделяне на страните от западния лагер.
На 31 октомври Франция и Великобритания атакуват Египет, за да си възвърнат контрола над Суецкия канал. Това вбесява Хрушчов и позицията му се обръща на 360 градуса. ... При пълна секретност Москва подготвя инвазията, кръстена “операция Смерч”.
А Имре Наги, сигурен, че е наясно какво извършва, заявява, че Унгария напуска Варшавския договор и обявява неутралитет. Той информира за решението си и ООН. Но Вашингтон прави така, че да не се стигне до разглеждане на въпроса от Общото събрание, където всички дебати са фокусирани върху Суецката криза.
На 4 ноември, в 04.00 часа сутринта, Червената армия с гръм и трясък се стоварва в Будапеща и в повечето центрове на градовете.
Имре Наги отправя отчаян призив към ООН.
По-късно Съветът за сигурност ще се задоволи с това да осъди агресията.
В обръщение към нацията Наги осъжда “очевидната цел” на съветските войски да “свалят демократичното и законно правителство на Унгария. Нашата армия е на бойното поле. А правителството е на своя пост”. “Казано на езика на военните” - подчертава Бела Кирай, който тогава поема командването на революционните сили в столицата, “това означаваше, че Съветският съюз току-що е обявил война на Унгария”.
Но лидерите на “свободния свят” не правят нищо, за да се противопоставят на инвазията.
Имре Наги, заедно с верните си хора, намира убежище в посолството на Югославия... На 22 ноември, след като му дават лъжливи гаранции за сигурност, Наги излиза от посолството и незабавно е заловен и прехвърлен в Румъния, където в продължение на 18 месеца е държан на специално, тайно място.
През юни 1958 г. Имре Наги е екзекутиран чрез обесване, също както близо 300 революционери от 1956 година.
Равносметката от унгарската трагедия е над 2600 убити, 200 000 бежанци и жестоки репресии, ръководени от председателя на КГБ Иван Серов.“....
Коментар
-
Първоначално изпратено от Krum Sokolov Разгледай мнение[ATTACH=CONFIG]n3400594[/ATTACH]
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
При френското колониално управление канаките бяха принудени да живеят в резервати в отдалечени райони, да плащат специални данъци и да полагат задължителен труд срещу много ниско заплащане.Те трябваше да спазват полицейски часове и не бяха допускани на някои места, запазени за европейските заселници.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеВазов е написал: "ЧЕТИ, ГОВЕДАРЧЕ! Чети! То прави сляпото окато"
http://slovo.bg/old/vazov/skitnik/chetigov.htm
https://fr.wikipedia.org/wiki/Kanak
Нова Каледония се намира източно от Австралия, има около 275 000 жители. През 80-те години на миналия век там имаше сблъсъци между френските сили и местните Канаки. Кулминацията на този конфликт настъпи, след като сепаратистите на Канак държаха група от френски жандармеристи за заложници в пещера. Френската атака тогава струва живота на 19 Канаки и двама войници.
Споразумението от Ноумеа от 1998 г. предвижда поетапно френско деколонизиране, като най-късно през 2018 г. трябва да се проведе референдум. Канаките формират около 45% от населението.
При френското колониално управление канаките бяха принудени да живеят в резервати в отдалечени райони, да плащат специални данъци и да полагат задължителен труд срещу много ниско заплащане.Те трябваше да спазват полицейски часове и не бяха допускани на някои места, запазени за европейските заселници.Last edited by v_tin; 03.11.2018, 18:59.
Коментар
-
Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение
Щот има цоциализъм бе , бараба ... ... и ти нали уж си там ...
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеДа бе И аз се чудя, защо всичките тези "ограбени" от запада пак емигрират на запад, вместо да отидат в "рая" на путин
Ма сороспийте все се чудите от де ви е дошло и обвинявате путин....Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеДа бе И аз се чудя, защо всичките тези "ограбени" от запада пак емигрират на запад, вместо да отидат в "рая" на путин
Коментар
-
Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнениеДа бе И аз се чудя, защо всичките тези "ограбени" от запада пак емигрират на запад, вместо да отидат в "рая" на путин
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
- 1 like
Коментар
Коментар