Първоначално изпратено от Zeifod
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика
Collapse
X
-
"Ала- бала" схемата на Кирчо Клоуна и кОкОрчо инфлацията
https://nova.bg/news/view/2023/10/27...0%D0%B0%D1%82/
- 2 Харесвания
Коментар
-
Татко Си свали министъра на отбраната на Китай:
https://www.globaltimes.cn/page/202310/1300475.shtml
Свалени са също министърът на външните работи Цин Ган, на финансите Ли Кун и на науката и технологиите Ван Чжиган.
- 1 like
Коментар
-
https://www.focus.de/panorama/welt/b...188916046.html
В Германия мигранти бият няколко часа момиче, подпалиха косата му и загасиха цигари по бузата...
- 1 like
Коментар
-
Превантивният удар е един от приоритетите на новата ядрена политика на САЩ- Автор: о.з. п-к, доцент, д-р Гергин Гергинов
- В новия Преглед на ядрената политика се посочва, че ако САЩ решат, че са застрашени, те ще нанесат ядрен удар по източника на заплахата, дори той да не е предприел активни действия срещу тях. Тъй като не се уточнява вида на заплахата, тя може да бъде тълкувана така, както на САЩ им е изгодно. Тя може дори да не бъде реална, каквато например беше епруветката с „отровно вещество” на генерал Колин Пауъл, размахана на 5 февруари 2003 г. и довела до разгрома на Ирак.
След тази безсмислена американска жестокост доскорошните съюзници в антихитлеристката коалиция САЩ и СССР започват мащабна надпревара. Максимумът на ядреното безумие е постигнат през 1987 г. – създадени са общо около 61830 ядрени боеприпаса, от които САЩ имат 23500, СССР 38000, а Франция, Англия и Китай общо 330.
В края на 70-те години е постигнато равенство по носителите на ядрено оръжие и двете страни започват постепенно намаляване на ядрените арсенали. В резултат на това към 2022 г. САЩ разполагат с около 5420, Русия с 5980, а останалите седем ядрени държави с 1300, т.е. на планетата е складиран ядрен потенциал от 12700 ядрени боеприпаса. От тях 9400 са активни и резервни, а останалите подлежат на утилизация.
Активните на Русия са 1580, а на САЩ 1640. Част от тях, заедно с малък брой английски и френски, са в повишена и за кратко време могат да бъдат приведени в пълна бойна готовност – общият им брой е около 2000. Средната мощност на един ядрен боеприпас на САЩ е около 200, а на Русия 400 кт. Ако приемем 300 кт средна мощност на един ядрен боеприпас, то приблизителната мощност на 2000 ядрени боеприпаса с повишена бойна готовност е 600 мегатона, тази на активните 3220 – 966 Мт, а на всички 9400 – 2 820 Мт тротилов еквивалент.
Посочените данни показват, че двете велики ядрени сили постепенно намаляват ядрените си боеприпаси, но въпреки това ядрената заплаха за живота на планетата не е отстранена. При използване на активните и резервни боеприпаси вероятността за унищожаване на голяма част от живота на планетата е напълно реална, докато при активиране на тези с повишена бойна готовност е възможно поразяване само на определени региони.
Напоследък това твърдение се използва, за да се създава впечатление, че ядреното оръжие не е толкова страшно и в по-малко количество то може да се използва.
В началото на януари 2022 г. лидерите на Русия, САЩ, Китай, Франция и Великобритания в съвместна декларация заявиха, че в ядрената война не може да има победители и поради това тя не трябва да бъде започвана. В САЩ обаче има влиятелни политици, според които, ако глобална ядрена война не трябва да се започва, то някаква форма на малка ядрена война е напълно допустима, което намира място в новите регламентиращи документи.
През октомври 2022 г. в САЩ бе публикувана несекретната част на Стратегията за национална сигурност, а след това Пентагонът издаде четири нови документа, базиращи се на приетата стратегия : Стратегия за национална отбрана, Преглед на ядрената политика, Преглед на противоракетната отбрана и Полево ръководство 3–0.
Стратегията за национална сигурност формулира политическите задачи, а в Стратегията за национална отбрана и Полевото ръководство се посочват военните форми и средства за тяхното осъществяване. Последният документ всъщност е нова военна доктрина, заменяща приетата през 1982 г. доктрина за „въздушно-земно сражение” с такава за провеждане на „многодоменни операции”, т.е. на операции в различни пространства.
Посочените документи са основа за преструктуриране на въоръжените сили на САЩ към 2030 г., за създаване на нови оръжия и за подготовка на войските за водене на едновременни и съгласувани операции в земното, въздушното, морското, космическото, кибернетичното и информационно пространства. Те ще се осъществяват съвместно от Сухопътните войски, ВВС, ВМС, Космическите войски, Кибернетичното командване и частите за информационни операции.
Важна цел е формиране на въоръжени сили, способни едновременно да се противопоставят на Русия и Китай - Китай е определен като най-сериозното геополитическо предизвикателство на САЩ, а Русия е актуална заплаха, която трябва да бъде неутрализирана. Поради това, за постигане на победа и за запазване на своето лидерство, САЩ ще модернизират въоръжените си сили и преди всичко стратегическата ядрена триада.
САЩ обаче не могат да неутрализират Русия, ако отношенията им продължават да се основават на принципа на „взаимно гарантираното унищожаване”. При спазването му се постига стратегическа стабилност, при която, ако една от двете противостоящи страни реши първа да нанесе ядрен удар, то втората ще отговори с ответен, т.е. взаимното унищожаване е гарантирано.
Затова е необходим подход, при който ударът на САЩ да бъде внезапен и мощен до степен, при която противната страна, понесла огромни загуби, няма да може да осъществи ответен удар и неминуемо ще бъде победена. Според експерти в тази област това може да се постигне само при наличие на ядрено превъзходство, осигуряващо възможност за нанасяне на мощен превантивен удар.
Този извод не е приет като официална концепция на САЩ, но той се обсъжда и все повече става неофициална основа на ядрената политика на страната. Това се потвърждава и от заложените приоритети в новия Преглед на ядрената политика. В него се посочва, че ако САЩ решат, че са застрашени, те ще нанесат ядрен удар по източника на заплахата, дори той да не е предприел активни действия срещу тях. Тъй като не се уточнява вида на заплахата, тя може да бъде тълкувана така, както на САЩ им е изгодно. Тя може дори да не бъде реална, каквато например беше епруветката с „отровно вещество” на генерал Колин Пауъл, размахана на 5 февруари 2003 г. и довела до разгрома на Ирак.
- 1 like
Коментар
Коментар