Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика (Архив до 21.11.2015)
Collapse
Заключена.
X
X
-
Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнениеИнтересна статия забележката ми към която е,че двете колони в Таблиците са изчислявани по отделни методологии.Това обаче почти не променя крайния резултат за днес,вероятно дори и го влошава.
Потвърждава се обаче неписаното Правилото(използвано за първи път към Гърция,Португалия и Испания в началото на 80-те години на миналия век),че една страна колкото е по-недъгава,толкова е с по-големи шансове да влезе в ЕС.По онова време политическата конюнктура за кратко е благоприятна,но тя е била такава и до разгрома на Вермахта при Сталинград!Тъй че да се разчита само и единствено на нея е тежка форма на малоумие - който не вярва да се разходи по центъра на софия или в родния си град...
Коментар
-
Изказване на посланик Рийс на конференция, посветена на съдебната реформа и организирана от Американската търговска камара
14 май 2015 г.
Софийски университет
Г-жо заместник министър-председател, г-н министър, магистрати, колеги посланици, уважаеми гости,
Искам да започна с благодарност към Американската търговска камара, Конфиндустрия България и Френско-българската търговско-индустриална камара за спонсорирането на това мероприятие, както и на изтъкнатите представители на правителството на България и на всички останали участници.
Има малко неща, които са по-важни от открита дискусия на граждани по значими въпроси и в присъствието на медиите. Днешната дискусия относно съдебната реформа е изключително навременна, тъй като предстои Народното събрание да разгледа програма за съдебна реформа и промени в конституцията, необходими за прилагането й.
Като наблюдаваме света около нас, не може да останем необезпокоени от нивото на конфликти, нестабилност, и наличието на групи извън закона, чиято дейност причинява страх не само в далечни места, но и в нашите собствени страни. Тези групи застрашават нас, нашите общества и начина ни на живот, не само с действията си, но и поради факта, че открито отричат ценностите, които ние смятаме за основополагащи.
Тези ценности включват вяра в демократичното управление, свободата, толерантността и най-важното, за което сме се събрали днес – вяра във върховенството на закона.
В нашите общества ние приемаме, че има правила, които всички граждани се очаква да уважават. Например, ние не разрешаваме да се убива или да се краде. И приемаме, че хора, признати чрез справедлив процес за убийци или крадци, ще бъдат съответно наказани. Ние вярваме, че ако в бизнес отношенията възникне спор, той трябва да бъде разрешен от безпристрастен орган, съгласно общоприетите правила.
В много отношения, силата на нашите общества зависи от правилното функциониране на тази система и от спазването на правилата от всички. Когато те не се спазват или когато се намират начини да бъдат заобикаляни, за да се облагодетелстваме ние, приятелите, сътрудниците или семейството – тогава имаме корупция. И когато имаме налице корупция, дори в неголеми мащаби, или липса на прозрачност и особено ако те останат ненаказани – това подкопава доверието в системата като цяло.
От икономическа гледна точка, тъй като сме сред бизнес публика, слабостите във върховенството на закона и корупцията могат да имат особено голям негативен ефект. Той ограничава местните възможности за растеж, лишава правителството от доходи и има пряко отражение върху качеството на живот на гражданите.
Голям обем изследвания – и обикновения здрав разум – подсказват, че корпорациите инвестират в стабилни държави, където прогнозите за възвръщаемост на инвестициите са най-високи. Опитните бизнес лидери както от български така и от чужди компании трябва да са убедени, че бизнес климатът е достатъчно благоприятен, за да поемат рисковете, които съпътстват разширяването на бизнеса. Компаниите се нуждаят от увереност, че държавните правила и регулации и частните договори ще се прилагат по честен и предсказуем начин. Чуждите директни инвестиции в България са намалели през последните години от 9 милиарда евро през 2007 г. до едва 1.3 милиарда евро през 2014 г. Това означава по-малко работни места и по-малко възможности за българския народ. Разбира се, тук оказват влияние много фактори, включително глобалната финансова криза, но от данни на НПО и от разговори с бизнесмени знаем, че оценката на бизнеса, че може да разчита на прозрачност и справедливост на пазара и при решаването на търговски спорове, играе положителна роля върху решението да се инвестира.
Има и други последици от корупцията, които излизат извън рамките на икономическата дейност. В свят на ограничени ресурси, всяко отклонение на средства може да отнеме ресурс от приоритетни области, като здравеопазването, образованието и подобренията в инфраструктурата са само част от тях. Корупцията също подкопава доверието на хората в системите на държавата, а специално на младите хора - и в собственото им бъдеще.
България е изправена пред - да използвам думите на Мартин Лутър Кинг младши -„суровата неотложност на настоящия момент“ да укрепи върховенството на закона и да се пребори с корупцията. Въпреки че, след падането на комунизма, България е постигнала изключителен напредък в много отношения, както е видно от присъединяването й в ЕС и НАТО, тя би могла да постигне икономическото развитие и интеграцията в глобалната икономика, които гражданите толкова спешно искат и очакват, само ако има напредък в борбата с корупцията и реформата в правосъдието.
Окуражена съм от предложената неотдавна програма за съдебна реформа и конституционните промени, които ще бъдат необходими за нейното осъществяване. Надявам се тези предложения да са сигнал за готовност да се поеме истински ангажимент, не само да се приемат законодателни реформи, но и да се приложат в пълна степен, така че да има реален напредък.
Това, което имам предвид, е да се изгради съдебна система, на която може да се има доверие, не е ангажирана политически, не действа избирателно и произволно и където справедливостта тържествува. Също така, имам предвид система, за която гражданите вярват, че се използва само за наказване на извършено престъпление, а не за получаване на финансова облага или за разчистване на политически сметки.
Въпреки че конкретната тема днес е съдебната реформа, бих искала да отбележа и важността на активното преследване на корупцията във всички сфери на публичния живот. Ето защо, аз насърчавам да се осигури пълна ресурсна обезпеченост и истинска независимост от политическо влияние на звеното за борба с корупцията.
Знам, че мнозина споделят призивите ми за действие. Проучванията показват, че българските граждани подкрепят ускоряването на реформите, а според 45% корупцията е основната пречка пред опитите за подобряване на статуквото. Има призиви за реформа и сред членовете на съдебната система, някои от които изразяват своята загриженост и чрез участието си в днешната дискусия. Чухме магистрати да настояват да има наказание за корупционни практики на управление на съдилища и членове на Висшия съдебен съвет публично да задават въпроса защо съветът не избра председател на софийския апелативен съд. Българските граждани ясно желаят фундаментална промяна, която отговаря на дълбоките проблеми и е осъществена в спешен порядък.
Надявам се, че днешното събитие и дискусиите, които ще проведете, ще бъдат открити и честни и че всички вие ще продължите да говорите и да настоявате за силна и независима съдебна система, която е обезпечена с ресурс и се управлява прозрачно.
http://bulgarian.bulgaria.usembassy....h05142015.htmlВсичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Потвърждава се обаче неписаното Правилото(използвано за първи път към Гърция,Португалия и Испания в началото на 80-те години на миналия век),че една страна колкото е по-недъгава,толкова е с по-големи шансове да влезе в ЕС.По онова време политическата конюнктура за кратко е благоприятна,но тя е била такава и до разгрома на Вермахта при Сталинград!Тъй че да се разчита само и единствено на нея е тежка форма на малоумие - който не вярва да се разходи по центъра на софия или в родния си град...Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение.......
Основната ми мисъл е, че трябва да се почне от гнилата съдебна система и чак тогава подобна стъпка би имала ефект.
Иначе просто ще се окраде ДДСето. 100% сигурно....и виновни разбира се няма да има.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mr_crash Разгледай мнениеПишеш глупости.
Иди в Турция и виж как е.
Ставките са 1% за лекарства и хляб, 8% за хранителни стоки, 18% за всички останали.
Има и отделен данък "Лукс" за скъпи коли , яхти, вили и всякакви други такива глезотии.
Не виждаш ли КОЙ управлява и чии интереси следва?
Иначе е лесно, въпрос на организация и контрол.
Въпросът е, че "държавата" няма интерес да диференцира ставките за стоки от първа необходимост....защото след като всячески облекчава олигополния бизнес и представителите му, все някой трябва да внася данъци.... и остават най-бедните - там мърдане няма
Коментар
-
[QUOTE=gigow;1059814186]Кои биха били тези "велики сили", ако СССР беше окупирал Германия 41-42г?
Германия, победена и на колене. Франция също окупирана от Германия и "освободена" от СССР, като начело е поставено комунистическо правителство. В Италия също фашизмът е сменен с комунизъм от руски тип. Впрочем и в останалите европейски държави също на власт са комунистите.
Една Англия, която трепери да не я нападнат обединените руско-немски-френско-италиански-европейски комунистически войски.
Впрочем Англия как щеше да се размине със "социалистическа" революция?
Остава една Америка. Ама тя е зад океана. На континента Евразия шества комунизмът начело с Вожда на световната революция СТАЛИН. С подкрепата на Мао Цзе-дун естествено. И там войната е завършила и японската континентална армия е разгромена.[/QUOT/]
Е, много бързо я разби Япония. Ако контранастъплението на СССР през 1941 г. бе успешно, конфигурацията на силите към 1943 г. в световен план щеше да е по различно от това, което се формира след като германците стигат до Москва. Виждам, че си лаик и в историята, и в международните отношения, но не ни налагай твоите наивни представи за краина истина. Пък Мао към 1943 г е в миши гъз и добре че сподвижниците му не са го гръмнали след така наречения Велик поход.Last edited by Trakatrak; 15.05.2015, 08:53.
Коментар
-
Първоначално изпратено от vankel Разгледай мнениеАз за сутрешните кросчета съм притеснен ...
Тоя Конрад що се среща с престъпници бе Стамба !?
Евфемизмът „Батко и Братко” дълго време бе даван за пример за корупционен скандал, с аферата се свързваха директно Сергей Станишев и Асен Гагаузов, докато след 7 г. логичният финал се състоя – за избраните възмездие няма да има. Дори с вдъхновение главният герой Веселин Георгиев сподели след решението: „Господ ме спаси от несправедлива присъда.”, дори поиска извинение. Всъщност в ролята на Господ в случая се яви съдийката Крънчева, но дали ще е тя или някой друг блюстител на правораздаването няма никакво значение. Съдебната система в България до такава степен е загубила доверието на хората, че и най-голямата далавера може да мине като случаен и непредвиден инцидент. А някакви реформатори вече повече от година обещават промяна в нея и нищо, ама абсолютно нищо не се случва, просто се говори и обещава. Поредните обществени измамници, които се заиграват с щенията на хората, но резултатът е традиционно клонящ към нула, защото просто дори малката доза справедливост, за която се надяваме се изпарява мигом щом опре до съда.
В същото време ни облъчват с парадокси като смешното дело срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов – осъден на две инстанции ефективно, че отказал да харчи държавни пари и не разрешил СРС за две катерушки в Търновско село. Като сложиш на везните на справедливостта 120 млн. за батко и бракто и измислените катерушки, няма как да не ти светне, че в България се правораздава и по политическа целесъобразност.
http://www.faktor.bg/politika/hlyab-...nata-zala.html
Коментар
-
Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнениеДа ти успокоя притесненията...
Цветанов и Добрев участваха в международна конференция в Бундестага
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...-i-dobrev.html
Цветанов на среща с шефа на "Конрад Аденауер", дебатират реформите в България
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...-adenauer.html
Коментар
-
Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнениеДа ти успокоя притесненията...
Цветанов и Добрев участваха в международна конференция в Бундестага
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...-i-dobrev.html
Цветанов на среща с шефа на "Конрад Аденауер", дебатират реформите в България
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...-adenauer.html
Тоя Конрад що се среща с престъпници бе Стамба !?Last edited by vankel; 14.05.2015, 17:33.
Коментар
-
Първоначално изпратено от vankel Разгледай мнениеСтамба , притеснил съм се къде Цецо ще си прави сутрешните кросчетата !?
Цветанов и Добрев участваха в международна конференция в Бундестага
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...-i-dobrev.html
Цветанов на среща с шефа на "Конрад Аденауер", дебатират реформите в България
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...-adenauer.html
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mr_crash Разгледай мнениеПишеш глупости.
Иди в Турция и виж как е.
Ставките са 1% за лекарства и хляб, 8% за хранителни стоки, 18% за всички останали.
Има и отделен данък "Лукс" за скъпи коли , яхти, вили и всякакви други такива глезотии.
г-н Краш, а Вие чували ли сте за източено ДДС в Турция?
А за присъдите там? А за условията в турските затвори?
Когато това се случи с мариото и люсито, тогава може да направим ставките такива.
Основната ми мисъл е, че трябва да се почне от гнилата съдебна система и чак тогава подобна стъпка би имала ефект.
Иначе просто ще се окраде ДДСето. 100% сигурно....и виновни разбира се няма да има.
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнениеТе тогава да видиш, как всички магазини ще продават само "храни и лекарства"
Иди в Турция и виж как е.
Ставките са 1% за лекарства и хляб, 8% за хранителни стоки, 18% за всички останали.
Има и отделен данък "Лукс" за скъпи коли , яхти, вили и всякакви други такива глезотии.
Коментар
Коментар