Първоначално изпратено от Forex Master
Разгледай мнение
Манджурската операция на СССР е между 9 авг. и 2 септ. 1945 г.
Атомната бомбардировка над Хирошима и Нагасаки от САЩ е на 6 и 9 авг. 1945 г. Американците пускат двете си единствени бомби, защото битките за Окинава им показват колко ще са потенциалните жертви (военни и цивилни) ако настъпят на север в Япония.
На 15 август 1945 година император Хирохито обявява безусловната капитулация на Япония във Втората световна война, но войната в Манджурия продължава, тъй като Квантунската армия не признава капитулацията. В последния ден на операцията още докато се бият в Манджурия на борда на Мисури Япония подписва и официално капитулацията, което и е добре, предвид, че ако съюзниците е трябвало да превземат цяла Япония като Окинава или Манджурия, щеше да се наложи да измрат още милиони от битките и най-вече от глад в самата Япония. Първата работа на армейски генерал Дъглас Макартър като комендант на Япония е точно да ги нахрани, защото тия милиони там са нямали вече и за ядене, точно както в Германия след капитулацията са щели да измрат от глад.
Китай обаче въобще не е бил целия японски. Напротив там от 30 те години срещу японците се бият Мао Дзъдун, Чан Кайши и още една дузина китайски генерали, които са спрели японците още в края на 30 г. в някои територии и не са им давали да мърдат от там.
На картата е най-голямото разширение на Япония.. Виждам, че е добавен и Тайланд, но мисля, че той не е бил японски, а по-скоро нещо като съюзник на Япония по него време. 2/3 от Китай обаче години след японското нахлуване в 30 те години (нахлуване което е и причина за войната между САЩ и Япония) още се съпротивляват и то яко. Японска Манджурия е щяла да падне и без СССР, но след още може би няколко месеца или до 1-2 години война с китайците. А СССР са имали апетит и към тези части от света и към Курилските острови които Русия е загубила в Руско - Японската война. Затова и съгласно спогодбите със САЩ и Англия, руснаците отиват в Манджурия да си вземат своя дял и Квантунската армия е изядена с парцалите. След войната китайците отстъпват на СССР голяма част от Манджурия, но пък окупират Тибет, които и без това са напуснали само няколко десетилетия по-рано в 1911 г. Както на СССР никой копче не му е казал за Манджурия, Курилите и Сахалин така и на китайците никой копче не им казва за Тибет.
Тук има една добра карта за плановете и действията на съюзниците, общо взето е вярна без американското ветрило срещу големите острови на Япония (освен атаката на Окинава като плацдарм за евентуално нахлуване), което е спестено с двете бомби. На нея обаче се вижда как териториите контролирани от Япония в Китай са се свили http://upload.wikimedia.org/wikipedi...945_map_de.png
Коментар