IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Украйна (6)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Сбърканият разказ за конфликта в Украйна


    http://www.dnevnik.bg/analizi/2015/0...kta_v_ukraina/


    Фактическата истина, както е известно, е, че комунизмът се провали, а СССР (не без усилията – да, напълно съзнателни и целенасочени – на евроатлантическия свят, на Рейгън, на Тачър) загуби Студената война. Загуби я и не можейки повече да поддържа империята си в Източна и Централна Европа, бе принуден да изостави "марионетките" си там, които пък – удържащи се на власт изключително чрез подкрепата на Москва – тутакси се "самосвалиха" от власт (както стана в България и Унгария) или бяха свалени (както пък стана в Полша, Чехословакия, Румъния). В този смисъл никакви "обещания" на една капитулирала тиранична имперска държава Западът поначало не е бил в положението да дължи, та да бъде днес, четвърт век по-късно, обвиняван от Путиновата пропаганда, че "не ги бил спазил".

    Съветският съюз (респ. Русия) никога не е имал някакви "права" над държавите в Централна и Източна Европа

    та да може да ги отстъпва чрез "договорки" с държавите още по-назапад от тях, в замяна на определени "обещания" по адрес на "отпуснатите". СССР чисто и просто бе завладял (възползвайки се от обстоятелствата при приключването на Втората световна война и с помощта на далеч преди това подготвените свои "пети колони" в тях) тези европейски държави и след като престана да може (не обаче и да иска) да ги владее, те станаха независими и значи можещи да поискат да се присъединят към когото пожелаят. Бе повече от естествено те, след нанесените им от комунизма поражения, да пожелаят да се присъединят (за повечето от тях е по-точно да се каже – да се върнат) именно към глобалния континент Евро-атлантика.

    Трябваше ли например България да се кае пред Москва и на какво основание, че пожела да встъпи в НАТО и ЕС? Трябва ли да се чувства виновен ЕС, трябва ли да се чувства виновен НАТО (пред Русия), че включи в структурите си България? Питам – ако това звучи абсурдно (на всеки незаслепен от путинофилията) – каква е принципната разлика между България и Украйна? В това, че Украйна е била част още на Руската империя (не преди средата на XVII в. обаче)? Че е била част от самия Съветски съюз? Нито първата, нито вторият обаче съществуват днес и Русия няма никакво право от тяхно име да предявява претенции към независимата държава Украйна.

    Все в духа на това изглежда

    неизтребимо имперско мислене за себе си Путиновият "разказ" за конфликта в Украйна потапя в пълна амнезия

    и обстоятелствата около неговото избухване. Остава се вече с впечатление, че Украйна едва ли не е нападнала руските си малцинства в източната част на страната и с това се е започнало "кръвопролитието". Но нима е възможно да се забрави хронологията на събития, случили се само преди година и половина? Нима може да се забрави, че революцията на Майдана, бе радикално антиавторитарно въстание срещу режима на един абсолютно корумпиран президент (Вл. Янукович) и неговото обкръжение, в чиито дворци бяха открити забележителни по своя азиатски кич неща от типа на бюст на главния прокурор на Украйна, стилизиран като римски цезар? Нима може да се забрави, че въпросният президент-автократ позорно избяга от страната си в Русия и тутакси след като в държавата бяха проведени редовни избори за нова власт не друг, а Путинова Русия извърши безпрецедентен (от 1936 г., когато Хитлер присъединява Австрия) "аншлус" на Крим, а въоръжени от същия Путин групи в рускоезична източна Украйна обявиха, че не признават избраните в Киев власти и провъзгласиха територии на Украйна за някакви си "Донецка" и "Луганска" народни републики? И когато редовната армия на суверенната държава се противопостави на тези разчленяващи суверенната територия на държавата групи, Русия заговори за "агресия на Украйна".

    Защото това бе хронологията на събитията. В Путиновия "разказ" тя е съвършено обърната. В Украйна, според него, бил извършен "пуч", "пучистите" прогонили законния президент (дори така да е, какво засяга това Русия? Янукович неин украински президент ли бе?) и "нападнали" рускоезичното население в източните области. При това всичко било извършено от западните "централи", за да се уязви Русия. Не мога да не спомена и абсурдния "разказ" за аншлуса на Крим. Той, видите ли, бил някога в съветско време подарен на Украйна от Хрушчов и Русия просто ликвидирала тази политическа несъстоятелност. А при създаването на ОНД (през 1992 г.) в какви граници призна Русия независима Украйна? Може ли по тази логика Турция да си поиска днес "Източна Румелия", отнета й от Княжество България? Във всеки случай международно-правната ситуация е практически същата.

    Истината е, че

    Русия след възхода на Путин отново започна да мисли фундаментално империално за себе си

    Именно оттук идва рефлексът, който превръща собствените й агресивни демарши в "защитни" операции и самоосмислянето на политиката й в защита срещу нечие чуждо настъпление. Русия просто не може – писал съм го и друг път – да мисли себе си просто като "държава". Тя систематично мисли себе си като "държава-континент" (государство-мир) и поради това като разполагаща "по природа" и имаща право "по съдба" да има "зони на влияние", според нея практически съвпадащи с територията на собствено държавния й суверенитет. Както Украйна, така и Грузия, Молдова, така и цялата бивша съветска "вътрешна Азия" са все територии на "нейното пространство", което, макар да е заето от независими държави е фундаментално "руско". Русия се мисли неразделно като "държава" и като "континента-на-тази-държава", като Русия в Евразия и като Русия-Евразия (неслучайно новото "евразийство" е доминираща идеология днес). Ето защо също за себе си тя е "нападната" ("обсадена", "окупирана") и когато разнообразни суверенни държавни субекти в тази Евразия си позволяват политика неопосредствана от центъра на това "государство-мир".

    И когато днес определени (криптопутинистки) "анализатори" упрекват Запада, че и след края на Студената война продължил да се държи с Русия като с противник (и с това предизвикал "некооперативността" и дори агресивността на Путин), те трябва да си дадат сметка, че в основата на това наистина продължаващо интуиране на Русия като (потенциален) "противник" стои тъкмо неизлечимото евразийско държание на Путиновото господарство. Та какво правеше "обсажданата", "притисканата", "обгражданата със санитарен обръч" Русия (която "днес се принуди да се защитава") през последните десетилетия на запад от себе си, освен съзнателно и старателно да стяга в зависимост от енергийните си ресурси различни страни на Европа (действайки при това чрез всяване на разногласия между тях) и да подлага на периодични "енергийни рекети" Западна Европа като цяло? И това преди всичко, за да принуди "малкия западен полуостров на Евразия" и могъщия му съюзник отвъд океана да оставят на нея да диктува политическата архитектура в източната част на тази Евразия? А нима пък

    още преди възцаряването на Путин тази политическа архитектура на Евразия не бе оформена

    по следната уродлива според съвременните стандарти схема:

    1. Изграждане на автократични държави в нейния център (самата Русия, Беларус на Лукашенко, Казахстан на Назърбаев и довчера – Украйна на Янукович) и свързването им във взаимноизгоден съюз на автократите под "псевдонима" – "Евразийски съюз";

    2. Старателно възпрепятствани да поведат независима политика, чрез подбуждане към сепаратизъм на иноетнични групи и малцинства страни от близката периферия (Грузия – с поддържаните от Русия осетинци и абхазци, Молдова – със самообявилата се с помощта на 14-та руска армия "Приднестровска република" на територията й, Армения и Азербайджан – с умелото дирижиране на конфликта им за Нагорни Карабах); накрай:

    3. Поддържани било директно (като в Таджикистан), било индиректно (като в Туркменистан, Узбекистан и т. н.) откровено диктаторски режими от предмодерен тип в по-далечната "периферия". Да се иска (и още повече – да се вопие) евроатлатическият свят да се отнася към подобна квази-империална конструкция не като към "потенциален" противник, за чието възпиране и отслабване трябва да се употребят усилия, а като към самостоятелен "полюс" в един "многополюсен" свят е наивно (ако не е по-точно да се каже – нагло).

    Най-накрая: като християнин не мога да не бъда удовлетворен, че преговорите в Минск от миналата седмица договориха прекратяване на огъня в източна Украйна. Боя се обаче, че предвид крайно неясните термини – "особен режим" (за Донецк и Луганск в рамките на Украйна), "децентрализация" в тези региони след препоръчвана "конституционна реформа", които се употребяват в споразумението от 12-ти февруари, Русия за в бъдеще просто е решила да "прехвърли" Украйна от групата страни на "централната евразийска автокрация" (Русия, Беларус, Казахстан) в групата страни с постоянно подклаждани сепаративни конфликти, тъй че "особеният режим" на Донецк и Луганск, договорен с Меркел и Оланд, да ги превърне в аналогични на Приднестровието в Молдова и на Южна Осетия и Абхазия в Грузия. Ето защо единственият начин постигнатият компромис да може да "изплати" усилията е след него Западът да пристъпи в ускорен темп към интегрирането на Украйна в евроатлантическите си структури.

    И да не се "хваща" на обвиненията, че с нещо е "задължен" на победената в края на миналия век "империя".

    Last edited by Стамболов; 19.02.2015, 23:13.

    Коментар


    • само снимка..
      Attached Files

      Коментар


      • Само ме е яд на Путин че се намеси и пуснаха украинските наемници да се изтеглят от Дебалцево. И не можаха да пипнат американските наемници и да ги изтъпанят пред света, както едно време изтъпаниха Гари Пауър след като хамериканския президент отрече пред света да е свалян хамерикански самолет над СССР.
        Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
          Явно се бозпокоят в чии ръце ще попадне. Котелът в Дебалцево може да е само първият.
          Не ги е страх, че ще попадне при опълченците в Новорусия. Страх ги е, че бандеро-фашагите ще го разпродадат на джихадистите. Днес град Сирт в Либия официално бе обявен за част от Ислямска държава...
          Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

          Коментар


          • Обоного явно е ходил на руска баня.
            CIA похарчиха едни зелени бележки..
            История..

            Коментар


            • Кво става бе? Краварите се отказаха да пращат модерно оръжие на украинската американска армия!

              САЩ се отказаха да въоръжава Украйна

              САЩ не са променили позицията си по отношение на оказването на военна помощ за Украйна и ще доставя на Киев само нелетално снаряжение, каза говорителят на Пентагона контраадмирал Джон Кърби, цитиран от Газета.ру. По негови думи, в американското военно министерство разглеждат различни варианти за помощ. Кърби обаче отбеляза, че "този въпрос не може да бъде решен с американска помощ".

              По-рано представителката на Държавния департамент Джен Псаки заяви, че САЩ няма да доставят оръжие на Украйна. По нейни думи американските власти никога не са вземали такова решение./БЛИЦ
              Явно се бозпокоят в чии ръце ще попадне. Котелът в Дебалцево може да е само първият.
              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                Тук не съм пояснил но това горе е дела за сметка на работника от неговата заплата.

                Работодателя отделно плаща 18 - 18,5 % / в зависимост то бранша заради трудовата злополука / от заплатата на роботника до размер на заплатата 2600, за горницата няма осигуровки.
                И за финал държавата си прибира обратно 20% ДДС от това което е похарчено от заплатата на работника....На кого го връща и дали е Божа работа.
                Кеф на буци в каруци...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                  Да ти дам една идея ли какво? )) За да не плащаш данък дивидент накрая на годината си изпиши бонус към заплатата и ще си ги вземеш парите от компанията без дивидент а само с 10 %.
                  е всичките идеи по въпроса са ми ясно.....макар да не е много чисто това от законова гледна точка.......щото ако намирише на данъчните точно за тая схема ще те карат да си ги разхвърляш към заплатите всеки месец и ако не си се осигурявал на хах. осигурителен доход може да се понабуташ с доп. осигровки
                  Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                  Коментар


                  • Да ти дам...

                    Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                    От заплатата на БГ работник държавата прибира за данъци и осигуровки 22,9% ако заплатата е до 2600 лева. От там нагоре има само данък - 10%.

                    Корпоративния данък е 10% но з ада си вземеш печалбата трябват още 5% данък дивидент , на ЕТ пък направо данъка си е 15 % ....така че това с полския данък не е баш така за печалба от фирма ефективния данък си е 15 %
                    Да ти дам една идея ли какво? )) За да не плащаш данък дивидент накрая на годината си изпиши бонус към заплатата и ще си ги вземеш парите от компанията без дивидент а само с 10 %.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                      От заплатата на БГ работник държавата прибира за данъци и осигуровки 22,9% ако заплатата е до 2600 лева. От там нагоре има само данък - 10%.
                      Тук не съм пояснил но това горе е дела за сметка на работника от неговата заплата.

                      Работодателя отделно плаща 18 - 18,5 % / в зависимост то бранша заради трудовата злополука / от заплатата на роботника до размер на заплатата 2600, за горницата няма осигуровки.
                      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от levitan Разгледай мнение
                        Полемика не може да има. Данъкът върху дивидента е 5 %. Всеки може да провери в закона.
                        До 2007г беше 7% и после го намалиха на 5%.

                        Не ми се изпада в тъпи полемики казах. Ти даже не знаеш, че преди 5 годиние бил толкова и се мени.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                          7% е корпоративен данък дивидент, ама не ми изпада в тъпи полемики.

                          Накратко абсолютно същите са осиг. плащания и плоския данък в Раша с тук.

                          Корпоративен им беше по-висок - може и 30% да беше - сега не ми се рови.
                          ------------------------

                          Ти го даваш пък микс от осиг. плащания + плосък данък.

                          Както и да го смятате не е 13% данък работници в Русия, както го е дал колегата по-долу.
                          Полемика не може да има. Данъкът върху дивидента е 5 %. Всеки може да провери в закона.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                            хахаха....а стига бе
                            Бях си помислил, че БаМмкофф го е вдигнал, ама явно не е минало. Искаше да го помпи на 7%.

                            П.П. Озапти колегата по-доле, че не спира

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                              7% е корпоративен данък дивидент, ама не ми изпада в тъпи полемики.
                              хахаха....а стига бе
                              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                                От заплатата на БГ работник държавата прибира за данъци и осигуровки 22,9% ако заплатата е до 2600 лева. От там нагоре има само данък - 10%.

                                Корпоративния данък е 10% но з ада си вземеш печалбата трябват още 5% данък дивидент , на ЕТ пък направо данъка си е 15 % ....така че това с полския данък не е баш така за печалба от фирма ефективния данък си е 15 %
                                7% е корпоративен данък дивидент, ама не ми изпада в тъпи полемики.

                                Накратко абсолютно същите са осиг. плащания и плоския данък в Раша с тук.

                                Корпоративен им беше по-висок - може и 30% да беше - сега не ми се рови.
                                ------------------------

                                Ти го даваш пък микс от осиг. плащания + плосък данък.

                                Както и да го смятате не е 13% данък работници в Русия, както го е дал колегата по-долу.

                                Коментар

                                X