Първоначално изпратено от Jekata
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
КОЙ клати държавата и с КАКВА цел
Collapse
X
-
Ако БНБ трябваше да се справя със статии и мнения каквито излизаха за испански, италиански или гръцки банки в техните си държави сигурно щяха всичките отдавна да са побелели и да искат смъртно наказание. Но нито в Испания, нито в Италия се получи бягство от банки. Гърция си бе отделен случай, но и там оцеляха.
Коментар
-
А според мен законодателството и в момента е прекалено строго. Точно заради това има подобно недоверие в системата - защото и в момента няма никаква информация. БНБ публикува редовно отчети на банки - което си е супер като информация - но тези отчети и справки ги разбират 200 човека в България като и те гледат да не приказват нищо лошо за банки и в момента, защото на никой не му се плаща глоби за глупости.
А когато няма общодостъпна и разбираема информация всичко се крепи на вяра, а вярата както я има така и я няма.
Коментар
-
http://www.dnevnik.bg/biznes/lichni_...a_proverka_na/
Абе то вярно, че имаше и тия 5 %, излиза, че всичко над 2.054 е наказуемо.
Да видим Тавекса ще ли го гризнат или не.
Там висеше продава на 2.1, споменавахте на 2.3 - къде?
Коментар
-
Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнениеЧл. 252 а. (1) Който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на паника в населението, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години.
(2) Когато с дейността по ал. 1 са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.
Тези предложения на БНБ кефят ли ви?
http://dnes.dir.bg/news/bnb-nakazate...16961826?nt=11
Коментар
-
Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнениеЧл. 252 а. (1) Който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на паника в населението, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години.
(2) Когато с дейността по ал. 1 са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.
Тези предложения на БНБ кефят ли ви?
http://dnes.dir.bg/news/bnb-nakazate...16961826?nt=11
Освен ограничаване на свободата на словото и гражданските права, подобни предложения лесно могат да се използват за ограничаване прозрачността относно финансовото състояние на банките и финансовите институции.
Ето два линка с коментар:
http://e-vestnik.bg/20841/az-da-si-m...ne-blagodarya/
http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/0...=topicoftheday
Коментар
-
Чл. 252 а. (1) Който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на паника в населението, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години.
(2) Когато с дейността по ал. 1 са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.
Тези предложения на БНБ кефят ли ви?
http://dnes.dir.bg/news/bnb-nakazate...16961826?nt=11
Коментар
-
Калин Янакиев
30.06.2014
Качествен скок в недоверието
http://kultura.bg/web/%D0%BA%D0%B0%D...5%D1%82%D0%BE/
Какви обаче – не могат да не се запитат успокояваните от властта граждани – би трябвало да са „криминалните групи”, които атакуват (повтарям със стотици мобилизирани подставени лица, с хиляди централно изпращани смс-и и имейли) една от най-големите банки на страната? И най-вече – защо биха могли да го правят? Каква непосредствена полза биха могли да имат от действията си? Крадец, обирджия, изобщо „криминален елемент” от конвенционален тип не срутва банки, защото няма какво да спечели от това. Изводът следователно, се налага още веднъж: въпросните „криминални групи”, за които ни говорят властите би трябвало да са изключително мощни обединения, разполагащи (вече) с огромен ресурс и с простиращи се в грамаден мащаб интереси. А това означава, че са обединения, които (вече) са или по-силни, или поне толкова силни, колкото държавата. Следователно, най-накрая – те не биха могли нито да се създадат, нито да съществуват към настоящия момент без срастнатост със структурите на държавата и не са никакви „криминални групи”, а власт – власт, овладяла, подменила държавата, от която ние, гражданите, трябва тогава да се спасяваме както можем.
Чудно ли е – нека попитам сега – че хората мислят по подобен начин?
Отговарям отново по точки и схематично.
1. Нека онези, които така строго сега се заканват на анонимните „предизвикващи паника елементи”, си припомнят, че само преди десетина дни не можаха да попречат на двама олигарси публично – пред целокупното гражданство – да си разменят обвинения и закани, от които стана ясно, че те действително, поне до избухването на конфликта, са били вече много по-силни от държавата. Единият – Цветан Василев (нека припомня, миналата година класацията на сп. Форбс за България го посочи като човека с най-голямо влияние в страната) бе мощно атакуван от другия – Делян Пеевски (той пък бе човекът, за когото в началото на мандата сам Сергей Станишев бе заявил на своите депутати, че ако не го изберат за шеф на ДАНС „правителството пада. Тези двамата следователно със самата си крамола, безучастно наблюдавана от властта, осведомиха обществото, че към настоящия момент са далеч по-силни от държавата и значи – конфликтът им я държи като заложник.
2. Единият от двамата „по-силни от държавата”, твърди се много отдавна, е свързан с БСП, другият – безспорно с ДПС. Разрушаването на коалиционния мир между тези две партии не съвпадна ли показателно с началото на конфликта им? Конфликтът им не затвори ли една банка и не събори ли правителството? Това са неподлежащи на отричане факти. Кой следователно трябва да бъде наказан за злонамереното „всяване на паника в обществото”? Кой може днес да бъде убеден, че паниката в него е ирационална, че няма никакви основания? Не е ли основание за тотално недоверие в силите на държавата това, че конфликтът между двама души – колкото и да са богати – може да събори правителство и да затвори банка?
3. Още по-нататък: сърдещите се, че в обществото е възникнала неоправдана и провокирана „отвън” паника, не е ли добре да си дадат сметка, че след една година, в която медиите ни (практически всички, с нищожни изключения) бяха открито присвоени от въпросните двама (или още няколко други) олигарси; в която всички вече знаят: тази телевизия е на този, а онази – на онзи, тези вестници са на този, а онези – на онзи, българските граждани се върнаха в годините на тоталитаризма, когато четяха и слушаха изнасяното по медиите не в прав текст, а „между редовете”. Защото си даваха сметка, че монополизирани медии не информират, а манипулират. Когато четат и гледат днес изявленията дори на висши чиновници с ненакърнен авторитет – като Иван Искров – хората вече си мислят кой от олигарсите и с каква цел „играе играта си” чрез г-н Искров и какво би могъл да отвърне на това другият. Да не говорим пък за изявленията на горкия министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, при чиито успокоения, че „няма да си изтегли парите от ПИБ”, хората най-вероятно си припомнят удивително навременното „оттегляне” на Христо Бисеров от публичната политика непосредствено преди да бъде обвинен в пране на пари в международен мащаб.
4. Как, още по-нататък – нека си дадат сметка „успокоителите” – да се очаква от хората „да запазват спокойствие” след като практически всекидневно научават за действието на един загадъчен феномен в държавния ни живот, а именно, отварянето на някакви тайнствени „финансови дупки” в жизнено-важни сектори на държавата (и за причините на чието „зейване” никой не ни информира смислено). Изобщо това с „дупките” става нещо удивително. В последните дни на това злощастно управление те се превърнаха в нещо като загадъчен природен феномен. В НЗОК била „зейнала дупка” от не знам колко милиона. Как е „зейнала”, защо е „зейнала”? В НЕК имало „дупка”, предизвикана от „собствени действия на НЕК” (какво точно ще рече това?), както и от проектите „Беляне” и „Цанков камък” (т. е. от самите проекти, а не от определени хора). „Дупки” се отварят всекидневно, но видите ли, обхващащата хората паника била съвсем неоправдана и я предизвиквали неидентифицирани „криминални елементи”.
5. И най-накрая: ще припомня на всички удивляващи се как се стигна до кризата на доверие в „най-стабилната ни институция”, че управляващата парламентарна коалиция и излъченото от нея правителство, практически от началото на своя злощастен мандат управляват страната с равнища на доверие между 11 и 15%, т. е. – безпрецедентно ниски. Социологически агенции предупреждаваха още през миналата година, че това именно е крайно опасно и патологично, че така просто не може да продължи безнаказано. Само че упорството на БСП, ДПС и „Атака” бе непробиваемо. Не знам какво към момента е доверието в основните политически институции на държавата, но подозирам, че особено след обявената оставка на настоящото правителство, последвано от повече от месец шикалкавене: „не днес, утре, не утре, в други ден”, то е направо на катастрофално ниско равнище. Както на катастрофално ниско равнище с положителност е доверието към ключови персони, които днес се кълнат, че остават на поста си в България, а утре потеглят към Брюксел.
В заключение, особено на ляво мислещите ще припомня нещо, което те би трябвало да знаят от своя стар марксизъм, а именно – че „количествените натрупвания” (в случая натрупванията на недоверие) „водят до качествени скокове” (в случая, в неподозирани сфери на свързаните едно с друго звена на държавата).
Коментар
-
Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнениеЕ, има и друго мнение по въпроса...
Kрасен Станчев: ......
Държавния департамент на САЩ или Конгреса? Или ЦРУ ?
Все тя.
Американците му плащат. За тях работи. Пише го на сайта на ИПИ.
Точка.Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Eто откъде е допълзяла популярната и тук опорна точка:
Подобно на други политици външният министър Кристиан Вигенин също обвини лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че атакува банковата система.
В събота той написа в профила си във "Фейсбук" следния коментар: "Прокуратурата и ДАНС разследват кой атакува банковата система. Сериозно ли не знаят? Могат да започнат от Борисов - прави го систематично всеки ден в последните седмици. Не банки, политици трябва да са под особен надзор!"
Коментар
-
Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнениеВ Централния софийски при бай Ставри.
Или на Четвърти километър. В усмирителна риза и запушена уста.Life won't wait for you.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнениеСтамби страната няма от какво да се спасява в момента освен от поразяващата уста на доктор Борисов.За него трябва специален закон и да му слежи намордник след като го поставят под особен надзор.
Kрасен Станчев: Кризата с банките показва, че БСП нищо не е научила след Виденов
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...d-videnov.html
Всички проблемите на управлението на икономиката 1995-1997 г. по времето на управлението на правителството на БСП произтичат от лошите идеи. И сега е същото. Имаме същите лица със същите идеи. Те нищо не са научили. Това, което искат и правят е забогатяване на чужда сметка, председателят на Съвета на Института за пазарна икономика доц. Красен Станчев в коментар са ситуацията около банките пред сайта Държавна сигурност.com
Той допълва, че решенията в икономиката се взимат от хора, който навремето са били учени, че капитализмът е преди всичко грабеж, а те трябва да са тези, които чрез средствата на властта грабят.
Станчев уточнява, че това е единствената прилика със ситуацията през 1995-1997 година и сега. "Сега банковата система на България е много по-добра оттогава. По-добра е от средното ниво в Европейския съюз и от банковите система в съседните ни страни. Системата на Валутния съвет е достатъчно добре финансирана", обяснява икономистът.
В отгово на въпрос, Станчев казва, че след 2008 г. Първа инвестиционна банка е стабилна и не би трябвало да има ликвидни проблеми при нормални условия. "Но условията не са нормални. Една банка (КТБ, б.а.) по модела на "банкиране чрез политбюро" е затворена и хората предполагат, че има и други такива и подозрението им пада върху ПИБ. Приказките за планирана и организирано проведена атака са наивни", допълва икономистът.
Според него хората не се успокояват от фактът, че малките влогове са гарантирани, защото подозират, че КТБ ще изсмуче всички резерви. Станчев казва, че в такава ситуация се прави банкова ваканция. "Важно е също да не се спасяват банки с пари на данъкоплатците, защото тогава ще се срине и валутния съвет. Независимо от това, че функционирането му днес е изцяло обезпечено", предупреждава икономистът.
Коментирайки ситуацията около КТБ Станчев казва, че правителството е било приватизирано от Делян Пеевски и Цветан Василв и когато те започват да се карат, това се отразява на настроенията спрямо банката. Икономистът казва също, че инициативите на депутата Румен Гечев (БСП) и другите около него в парламента за утежняване на условията на договорите в банковата система говорят за преразпределяне на влияние в банковия сектор.
"В заключение ще кажа, че в тази обстановка, която сме свидетели е, че правителството и вероятно част от депутатите на БСП са решили да досъсипят българската икономика. Те действат в момента на принципа след нас потоп, надявайки се, че колкото повече обеднява населението, толкова повече то олевява", казва Красен Станчев.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнениеСтамби страната няма от какво да се спасява в момента освен от поразяващата уста на доктор Борисов.За него трябва специален закон и да му слежи намордник след като го поставят под особен надзор.
Или на Четвърти километър. В усмирителна риза и запушена уста.Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнениеЧестит имен ден, макар и на патерица
И специално за теб Слатински, който никога не е бил привърженик на ГЕРБ
Ела, кризо, изяж ни!
http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/0...rizo_iziaj_ni/
През 1997 г. БСП опита същия номер - влезе при президента с два листа - празен и със състав на правителството. Тогава номерът не мина, бяха накарани да предадат властта и това спаси страната.
Сега те отново влязоха при президента с два варианта - оставка и запазване на правителството.
И номерът им мина
не бяха накарани да предадат властта, за да се спаси страната.
Криза се управлява с ранно сигнализиране и превенция, с проактивни действия, а не с тичане след нея, с пасивни и жалки реакции, адресирани към вчерашния ден.
Такива заседания, на които се обсъжда това, което вече се е случило, правеха Жан Виденов и Николай Добрев, а събитията ги изпреварваха още докато провеждаха консултациите си.
Правителството и премиерът са безпомощни
Властта е скопена и сама вика: Ела, кризо, изяж ни!
Но за награда тя остава...
И вместо решителни действия, в окото на вулкана, в центъра на урагана, на гребена на цунамито продължава да бъде това дезориентирано правителство и този паникьосал се премиер, т.е. организмът ще се лекува от тумора, който произвежда в бясно темпо ракови клетки...
Консултациите трябваше да имат една-единствена точка - оставка на правителството.
Коментар
Коментар