Първоначално изпратено от gigow
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика (архив до 04.03.2015 г.)
Collapse
Заключена.
X
X
-
-
Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнениеЦял свят вече знае, че премиерът Борисов не знае къде са му договорите…
Дано само чистачката в Министерски съвет да не е изхвърлила договорите…
http://afera.bg/%D1%86%D1%8F%D0%BB-%...%81%D0%BE.html
Идиоти сме ние..... идиоти!Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Цял свят вече знае, че премиерът Борисов не знае къде са му договорите…
Дано само чистачката в Министерски съвет да не е изхвърлила договорите…
http://afera.bg/%D1%86%D1%8F%D0%BB-%...%81%D0%BE.html
Коментар
-
/стенограма от МС - 7.11.2012г/
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: "Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, предоставям на вниманието Ви за разглеждане настоящия доклад относно Окончателно инвестиционно решение за проект „Южен поток“ на територията на Република България.
Проект „Южен поток“ е международен проект за строеж на газопровод, в който участват държавни институции и държавни и частни фирми от Австрия, Франция, Германия, Италия, Гърция, България, Сърбия, Унгария, Словения и Русия.
Основната цел на проекта е, при постигане на приемлива доходност за инвеститорите, да се доставя природен газ от Русия за удовлетворяване на растящото търсене на природен газ в Европа.
В допълнение, проектът ще стимулира икономически растеж, ще създаде нови работни места в България, ще увеличи гъвкавостта и надеждността на доставките на природен газ за България и Европа и ще намали риска от прекъсване на доставките на газ.
Проектът „Южен поток“ за България стартира със Споразумение между правителството на Република България и правителството на Руската федерация за сътрудничество при създаването на газопровод за транзит на природен газ през територията на Република България, подписано на 18 януари 2008 година в София (ратифицирано със закон, приет от 40-то Народно събрание на 25 юли 2008 година).
През ноември 2010 година са подписани Споразумение между акционерите и Устав на съвместна проектна компания „Южен поток България“ АД, учредена през декември 2010 година, с акционери „БЕХ“ ЕАД и ОАО „Газпром“ и при съотношение на дяловете в компанията 50:50.
Между „БЕХ“ ЕАД и ОАО „Газпром“ е сключено Споразумение за предпроектно проучване на 25 октомври 2010 година, с уточнени базови схеми за трасетата и обеми природен газ, при капацитет на газопроводната система от 63 млрд. куб. м/г., с оглед резултатите от предпроектното проучване в съответствие с чл. 4, изр. второ на Междуправителственото споразумение.
В предпроектното проучване са разгледани и оптимизирани, при общ капацитет на входната точка на газопровода от 63 млрд. куб м/г, няколко алтернативни варианта за трасе на газопровода на българска територия с алтернативни разпределения на обемите газ в западна посока – Сърбия, и в южна посока – Гърция, на базата на които е направено остойностяване на капиталовите и операционните разходи и технико-икономическата обосновка и оценка на различните варианти.
В обобщение, към момента може да се очертаят следните основни технико-икономически показатели за проекта:
Към настоящия момент конфигурацията на газопровода е с дължина на основния газопровод приблизително 540 км и с отклонение към Провадия от 59 км, 3 компресорни станции: КС Варна – на 2-ия километър, КС Лозен – на 210-ия километър и КС Расово – на 642-ия километър със съответни лупинги към основния газопровод, с технически капацитет от общо 63 млрд. куб. м/г. при пълното развитие на проекта, а планираното разпределение на обемите газ по направление е, както следва:
- 41 млрд. куб. м/г. нови обеми природен газ в направление Сърбия от входната точка в района на Галата до изходна точка в района на гр. Заечар на българо-сръбската граница;
- 22 млрд. куб. м/г. се транспортират от входната точка в района на Галата до изходната точка в района на КС Провадия, от които:
- 17,8 млрд. куб. м/г. не са нови обеми, а понастоящем транзитираните обеми газ през България по действащия Транзитен договор до 2030 г. (14 млрд. куб. м/г. към Турция, 3 млрд.куб. м/г към Гърция и 0,8 млрд. куб. м/г. към Македония), които с въвеждането в експлоатация на „Южен поток“ се пренасочват на вход на „Южен поток“ и от КС Провадия нататък се транспортират по българската система;
- 2,5 млрд. куб. м/г. са нови обеми в направление Гърция, които от КС Провадия нататък се транспортират по българската система;
- 1,6 млрд. куб. м/г. се залагат условно като количества за България, които на КС Провадия се предават към българската система.
...................................
Първо, по отношение на целевия срок на откупуване на инвестицията, в съответствие с чл. 8 от Междуправителственото споразумение, в протокола е предвидено, че целевият срок на откупуване на инвестицията ще бъде не по-дълъг от 15 години, считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия. Изрично е записано, че под срок за откупуване се разбира всички капиталови разходи за проекта да бъдат възстановени до 15-ата година от началото на търговската експлоатация на газопровода.
Второ, по отношение на базовия период за достигане необходимото ниво на вътрешната норма на възвръщаемост на собствените средства страните са съгласували, че базовият период ще бъде 25 години. Базовият период започва да тече от издаването на разрешение за експлоатация на газопровода.
Трето, вътрешната норма на възвръщаемост, заложена в протокола е 8% (номинален) от собствените средства на страните, вложени в проекта.
При спазване на изискванията относно проектното финансиране и при невъзможност за стопроцентовото му осигуряване, ОАО „Газпром“ ще осигури средствата за покриване до 30% съгласно Акционерното споразумение от 2010 г. на собственото участие на „БЕХ“ ЕАД, без това да изменя равното дялово участие на „БЕХ“ ЕАД като акционер, при което отпуснатите средства за покриване на самоучастието на „БЕХ“ ЕАД ще се връщат чрез дивидентите от дейността н „Южен поток България“ АД. В Протокола е записано, че конкретните условия относно финансирането ще бъдат уредени с допълнение към Акционерното споразумение, където подробно ще се регламентират и уредят механизмът за покриване на самоучастието на „БЕХ” ЕАД и дивидентната политика на компанията.
Договорката относно финансирането на проекта е особено важна за българската страна, тъй като по този начин на българската страна няма да се налага на етапа на подготовката и изграждането на газопровода да изразходва и рискува значителни по размери инвестиционни средства. На практика, при тази договорка тежестта и риска относно осигуряване на цялостното финансиране на проекта за изграждане на газопровода остава за ОАО „Газпром” като съдружник. „БЕХ” ЕАД ще покрие самоучастието си от дивидентите от дейността на „Южен поток България” АД, след като тя започне търговската експлоатация на газопровода.
.................................................. .
Предвид гореизложеното за приемането на положително инвестиционно решение за проект Южен поток на 9 ноември 2012 г. е необходимо да бъдат изпълнени следните дейности от плана, като условия за приемане на окончателно инвестиционно решение:
Първо, избор на препоръчан вариант на трасе – изпълнено.
Второ, разработени Финансово-икономически модел и Бизнес-план за проекта – изпълнено.
Трето, подписване на договор за доставки на природен газ за България, включително по Южен поток.
Останалите дейности по плана могат да бъдат пренесени за изпълнението и след окончателно инвестиционно решение.
Приемането на инвестиционното решение за проект „Южен поток” е етап от реализацията на дългосрочното сътрудничество от съществено значение по смисъла на чл. 12, т. 13 от Правилника за реда за упражняване на правата на търговски дружества с държавно участие в капитала, приет с Постановление №112 на Министерски съвет от 2003 г.
Изграждането на газопровода „Южен поток” е в съответствие с приоритетите на Програмата на Правителството на европейско развитие на България за развитие на енергетиката чрез повишаване сигурността на енергоснабдяването за българската индустрия и население, чрез диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Международният енергиен проект „Южен поток” е подкрепен и в т. 93 от Стратегията за национална сигурност на Република България, приета с решение на Народно събрание от 25 февруари 2011г., обнародвана в Държавен вестник, бр. 19 от 8 март 2011 г.
Тук искам да уточня, че на среща миналата седмица в понеделник между всички страни, участващи в проекта „Южен поток”, с комисаря по енергетика господин Йотингер всяка една от страните заяви подкрепата си за проекта и своето намерение да вземе окончателно инвестиционно решение.
Предложеният проект на Решение на Министерски съвет няма да доведе до пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет, поради което не е приложена финансова обосновка в съответствие с чл. 35, алинея 1, т. 4 от Устройствения правилник на Министерски съвет и на неговата администрация.
По настоящия проект на решение на Министерски съвет не се налага да бъде изготвена справка за съответствие с европейското право, тъй като също не е акт от категорията на посочените в чл. 35, алинея 1, т. 3 от Устройствения правилник на Министерски съвет и на неговата администрация.
Предвид гореизложеното предлагам Министерски съвет да приеме решение за одобряване на настоящия доклад със следното решение:
Първо, одобрява доклада.
Второ, министърът на икономиката, енергетиката и туризма да даде разрешение на „Българския енергиен холдинг” ЕАД за приемане на окончателно инвестиционно решение при посочените в доклада условия. Благодаря.
БОЙКО БОРИСОВ: Днес отидете и запознайте Икономическата комисия в Парламента.
Приемаме точка 25.
Добрев, още един път до подписването огледайте всички детайли, за да бъде максимално прозрачно, точно, ясно и в унисон със закона."
http://pris.government.bg/prin/login...7767&pid=62524
Коментар
-
Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнениеАми ето го мнението на Борисов:
А моето мнение съвпада с мнението на много експерти, цитирани от Инвестора - Путин откри че при променените обстоятелства ЮП е много скъп и неизгоден и се отказа от него. Като се оправда непочтено с България. Лошо, винкел, лошо...
На 15 ноември 2012 г. България подписа окончателно инвестиционното решение за строителството на газопровода "Южен поток". Подписите си под договора сложиха премиерът Бойко Борисов и председателят на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер.
На 15 ноември тогавашният премиер Бойко Борисов заяви: Преговорите бяха тежки. Затова ние сме постигнали цена, която е малко по-висока от тази на Германия, на държавите, които не влагат милиарди евро в разработка на газово находище в Русия. Ако и ние извадим няколко милиарда, то няма да плащаме такава цена, добави тогавашният министър-председателят Бойко Борисов.
Днес /15 ноември 2012/ подписахме окончателно инвестиционно решение и трябва да кажа, че България заедно с нас пристъпва към реализирането на проекта, заяви от своя страна председателят на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер след подписването на споразумението /15 ноември 2012/ за "Южен поток". Това означава, че това е окончателно съгласие между двете страни, да започнат строителната дейност, каза Милер и поздрави всички с това знаменателно събитие. България се превръща в една най-големите транспортьори за подаване на руски газ към Европа. Това издига статута на България като играч на пазара на доставки на газ, каза още той. Доставките на руски газ ще започнат през декември 2015 г. С нашите български колеги работихме в един напрегнат график. Всички задачи са постигнати в точно поставените срокове, каза Милер.
http://video.bgnes.com/view/52308
Значи Борисов е подписал неизгодно инвестиционно решение за България!!!!
Коментар
-
Ето още едно изчисление за загубите и печалбите:
Колко точно ще загуби България от спирането на "Южен поток"
Пропуснатата печалба от проекта не е 400 млн. евро годишно, както твърди Путин, а десет пъти по-малко
http://www.capital.bg/politika_i_iko..._spiraneto_na/
Заплахата за спиране на проекта "Южен поток" веднага беше гарнирана с твърдения за тежки финансови загуби за България. Руският президент Владимир Путин изкара 400 млн. евро коз – толкова щели да бъдат годишните загуби за страната от спирането. Сумата звучи стряскащо, но е, меко казано, невярна. Путин (както и доста български политици) явно бърка приходите с печалбата. Евентуалната печалба за България от осъществяването на "Южен поток" е в пъти по-малка и всъщност, ако има полза от газопровода, то тя е главно геостратегическа – по-голяма сигурност на газовите доставки, отпушване на нови трасета за внос на газ (например от Румъния, която със сигурност има значителни залежи в Черно море). Загубата всъщност ще дойде от съвсем друго място – от прекратения транзит през България.
В момента (за 2013 г.) "Булгартрансгаз" получава по 171.7 млн. лв. годишно (т.е. 87.8 млн. евро) за договорения транзит на 17.8 млрд. кубически метра газ (реално през миналата година са транзитирани 15.807 млрд. кубически метра газ към Турция, Гърция и Македония). По "Южен поток" ще се транспортират общо 63 млрд. кубически метра газ, но само 45.2 млрд. кубически метра са нов капацитет. Останалите представляват досега внасяните количества, но вместо от Украйна през Румъния те биха идвали от Черно море. Т.е. реалното увеличение на транзита е около 2.6 пъти. Като се има предвид и значително по-голямото разстояние на доставката – от Варна до Сърбия (транзитната такса се изчислява за преноса на 1000 кубически метра на 100 км. разстояние), то годишните приходи на "Южен поток – България" може да достигнат 300 млн. евро. Спряганите от Путин 400 млн. евро са много, много оптимистична прогноза.
Това обаче, естествено, не е печалба. На първо място общата компания трябва да изплати заемите си. За 22 години при тригодишен гратисен период и лихва 4.25% годишните финансови разходи на "Южен поток България" ще бъдат най-грубо по 120 млн. евро. Компанията ще има и оперативни разходи за дейността си, които съвсем условно са около 50 млн. евро годишно. Т.е. в добрия случай двата акционера – БЕХ и "Газпром", биха си разделили 130 млн. евро, т.е. по 65 млн. евро (за опростяване на сметката данъци не са смятани, защото е все едно по коя линия ще дойде приходът - за бюджета или за държавния холдинг). От тази сума БЕХ ще трябва да изплаща заема си към "Газпром" (620 млн. евро), около 30 млн. евро годишно. Така при този оптимистичен сценарий се вижда, че максимално оптимистичната печалба на БЕХ би била от порядъка на 35 млн. евро годишно. Което не е лошо само по себе си, но е над десет пъти по-малко от баснословната сума, спомената от Путин.
Коментар
-
Първоначално изпратено от vinkel Разгледай мнениеСтамба , кажи какво правим с Патока , че не знам кое мнение е меродавно - твоето или на Боикоборисов
Борисов: Не сме видели нито един договор по "Южен поток"
http://www.faktor.bg/novini/balgariy...hen-potok.html
„Досега никой от нас не е прочел никъде колко и кога ще спечели България от проекта Южен поток
Това каза днес министър-председателят Бойко Борисов по повод изявлението на Путин, че спират проекта "Южен поток" за България.
Научихме от новините, че този проект ще бъде спрян, заяви премиерът във връзка с изслушване по казуса с прекратяването на проекта „Южен поток".
Стана ясно от думите му, че правителството не е получавало официално уведомление, че проектът се спира. Той поиска от депутатите конструктивен разговор и съвет, с които той да отиде в Брюксел, за да изрази българската позиция по въпроса.
Все още кабинетът не е получил договорите за „Южен поток". Никой не е прочел и цифра колко ще спечели страната ни от проекта, обясни Бойко Борисов. Премиерът настоя народните представители да поискат, ако трябва силово, договорите (за момента не е ясно, какво има предвид премиерът за "силовото поискване", б.р.).
Министър-председателят припомни, че е питал предшественика си Пламен Орешарски дали е чел договорите, а той е казал, че не ги е чел.
Не се знае каква е печалбата ни от проекта, според министър-председателя. Ако г-н Чобанов или Драго Стойнев знаят, да ми кажат къде да ги прочета, настоя Борисов.
В Брюксел премиерът щял да пита, ако тръбата мине през Гърция, дали южната ни съседка ще ни продава газ. 100 милиона лева е вложило правителството в бюджет 2015 за изграждане на интерконекторната връзка с Гърция.
Партиите в ляво и дясно имат право да питат руската страна за проекта, според Бойко Борисов. Ако действително ще печелим по 400 милиона евро на година, проектът щял да е печеливш за страната ни, смята премиерът.
А моето мнение съвпада с мнението на много експерти, цитирани от Инвестора - Путин откри че при променените обстоятелства ЮП е много скъп и неизгоден и се отказа от него. Като се оправда непочтено с България. Лошо, винкел, лошо...Last edited by Стамболов; 03.12.2014, 12:45.
Коментар
-
Как Плевнелиев съсипва съдбите на свои колеги от "класово-партийни позиции"! (документи)
Бестселърът на Антон Тодоров „Досието на Плевнелиев” се продава от днес на всички вестникарски павилиони за сензационната цена от 2 лв.
Истината за държавния ни глава, подкрепена с документи и факти, лъсва като на длан. БКП, Комсомол, тайни служби, офшорни зависимости… Кой всъщност е президентът на България?
http://pik.bg/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%...ews256847.html
Коментар
-
Хайде сега, сите умници, да вземем пък да си кажем някои нещица.
Това много го можем ние след обръщането на каруцата.
Взорът на мнозина до такава степен беше замъглен от мечтите за купища усвоени пари, спечелени след мъдри разговори в хладни кабинети, с пура в устата и чаша 30 годишно, че оставиха страната си на бунището.
Нашите братя европейци за съжаление са същите лицемерни двуличници, които мислят с портфейлите си.
Всички говореха за закон и право и бутаха напред прословутия ТЕП. Странно ми е, някой дали си е направил труда и да вземе поне най-популярно да прочете за какво иде реч в тази директива. (всъщност няколко свързани).
Оставят ни да мислим, че т.н. европейско право са планини от непонятни и сложни документи, които са само за посветени.
Истината е, че там главното може да се събере на няколко реда.
Поставено е като условие, че трябва да се случи разделяне на производството и доставката от една страна и пренос, разпределението и продажбата на крайните клиенти, от друга. Това добре, защото ние все пак малко или много и след като пишем основно в инвесторски форум, сме изкушени донякъде от икономика и финанси и знаем, че оставен сам на себе си пазарът ражда (много е вероятно да роди) чудовища. Монополи или по-грозни неша. Тук либералите и либертарианците ще подскочат, но разговор с тях нямам намерение да водя. Аз съм просто традиционно консервативен.
Ерго, с горното условие европейското право иска да защити потребителите и това е намерение, което трябва да се адмирира и защитава.
Хайде да погледнем сега, как си представят европейците случването на това много добро намерение. Вярно е, че има развити в регламентите включително и едни леко фантасмагорични хипотези, при които в играта се вкарват разни "независими" оператори, но това е само за да се вкара розова пушилка за замайване на разсъдъка в системата.
Реално механизмът е един и той е: цялостно разделяне на собствеността. Производител и търговец (или интегрирани компании също им викат) са титуляри до едно място, а собствеността на преносната инфраструктура трябва да се отдели в едно отделно дружество, където интегрираната компания нама право да има мажоритарен дял. Като допълнително условие се вкарва, че и други доставчици трябва да имат достъп до тръбата на преносна инфрстр.
Едно време, когато предстоеше Северния поток, всички от запада си изпотрошиха краката да се натискат и да си дадат паричките за изграждане на трасето под Балтийско, че от другата страна беше Герм. и други и се задаваше огромна лапаница. И впъреки това не може да се твърди, че Северен отговаря на ТЕП, независимо, че директивате за ТЕП е от 2009 г. и е бил даден 3 год. срок за да с евкарат заварени проекти в правилата. Ама там всички мълчат като спукани гайди.
Тук ще пропусна много неща, включително и за перспективите на държавността в Украйна, включително и за една без съмнение мощна и амбициозна страна като Турция, че може да се изплъзне случайно и нецензурна приказка и стигаме до проекта за ЮП през Бг. Едновременно случване на ЮП и Набуко имаха потенциал да превърнат Бг в друга страна. Е, имаше едно условие! Някой трабваше да плати. При Набуко те разсъждаваха така: доставчиците нямат ни парите ни потенциала да реализират подобен проект. Защо ние (разбирай основно богатите от северозападна Европа) да платим за един проект, който ще ползва предимно прошляците от югоизточна и след известна пушилка, погребаха проекта.
С ЮП не беше така. Там имаше и един друг, който е силно заинтересован от проекта и това е Русия. И тогава брюкселци, които от всичко обичат най-много паричките, решиха, че им се отваря идеална възможност. Щом Путин иска, нека инвестира, нека строи! Нека храни също нанаситните пеликани на триглавата ламя, бойко и ефендито. Ние ще се правим на умрели лисици и няма да бутнем фандък (ни едно евро). Има там едни страни, които са с енергиен проблем, а една страна направо е с чудовищен стратегически проблем, но какво ни пука. Какво потребление ще генирират тези прошляци, че да ни излязат сметките в спредшиитовете?! Я, влево!
Ние ще чакаме. Ще викаме пред журналисти, но иначе няма да се дърпаме толкова много.... И когато дойде подходящият момент, със знамето на законността, европейските ценности и демокрацията напред, с едната ръка ще подадем на Путин писалката да подпише, че прехвърля на когото ние кажем и за колкото ние кажем 51 % от собствеността на тръбата извън Русия, а с другата ръка ще то държим за та....те докато подпише. Няма начин да не подпише, той вече ще се е бръкнал здраво.
Като не щете мира, на ви сега секира (рязаната манлихура), рече Путин и го премести. Разбирайте се с него и с англо-американците от бп, които са едни изключително позитивни, кооперативни и отстъпчиви момчета.
Коментар
-
Бацето да не се прави на улав .Много добре знаете кое как е ..А ако му е къса паметта ,да попита Делян Добрев .Инфо от нафталина >
България няма да плаща за "Южен поток", но и няма да получава нищо поне 15 години> http://www.mediapool.bg/bulgaria-nya...ews197822.html
и България подписа договорите за газа и ”Южен поток”
News.dir.bg - 15 ноември 2012, http://banks.dir.bg/2012/11/15/news12417820.html
Борисов: Не съм виждал договорите за "Южен поток", не зная колко ще спечелим
Нищо не мога да докладвам за "Южен поток", защото нямам достъп до договорите по проекта и не мога да кажа дали е вярна информацията на президента на Русия Владимир Путин, че България ще печели 400 млн. евро от тръбата на година.
Това обяви премиерът Бойко Борисов, който се яви пред депутатите, за да обясни какво ще предприеме след изказването на Путин от понеделник. Руският президент обяви, че спира строителството на "Южен поток" заради блокираното строителство на тръбата в България. Той заплаши, че тръбата ще заобиколи България и ще мине през Турция.
Борисов призова депутатите да излязат с декларация или някакво решение, което той утре ще представи по време на делови обяд с председателя на Европейската комисия Жан Клод Юнкер и после председателя на Европейския съвет Доналд Туск и с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.
Премиерът щял да попита в Брюксел дали, ако тръбата мине през Турция и излезе през Гърция, гърците ще се съобразят с третия пакет на ЕК и ще предоставят на България газ.
"Ако е 400 млн. евро на година, това означава половината от 3 млрд. да се изплатят за година – две. Аз съм чул, но по никакъв начин не мога да прочета колко и от коя година ще имаме от преноса на този газ печалба и колко. Нако да го спасим тогава този проект, ако е толкова изгоден”, заяви Борисов.
Борисов призова още депутате да му възложат "силово" да вземе документите за проекта, за да е ясно какво печели България и дали ще спечели.
Той призова финансовия министър в кабинета "Орешарски" Петър Чобанов и енергийния министър Драгомир Стойнев от същия кабинет да станат и да кажат, ако знаят какво пише в договорите.
http://offnews.bg/news/%D0%9F%D0%BE%...BC_425711.htmlLast edited by коки; 03.12.2014, 14:22.Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Коментар
-
-
Още едно мнение за ЮП, чуйте го, докато трае .... ориентирането в тила на Герб
Губим или печелим от спирането на проекта "Южен поток"?
...Румен Овчаров: Южен поток е окончателно затворен
Коментар
-
ето го видеото с майсторлъка 8 млрд да бъдат 2)
http://www.btv.bg/video/shows/lice-v...e-prehodi.html
И това си струва да се чуе
България между "Ислямска държава" и УкрайнаLast edited by съни(тя); 03.12.2014, 00:19.
Коментар
Коментар