IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика (архив до 04.03.2015 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Скандалната съдийка Ченалова оправдала убиец, за да я "дръпнат" във ВАС http://www.faktor.bg/novini/balgariy...t-vav-vas.html



    По казуса „Белведере”: Съдия Румяна Ченалова излъга Етичната комисия към ВСС
    http://judicialreports.bg/2014/12/%D...%D0%B0-%D1%87/
    Last edited by коки; 09.12.2014, 13:30.
    Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

    Коментар


    • Възрастен мъж се самоуби с 300 мл Би-58


      76-годишен мъж се самоуби със силнодействащата селскостопанска отрова БИ-58, научи в. „Черно море“ от доц. д-р Снежа Златева, началник на клиниката по токсикология във Военноморската болница във Варна.
      Мъжът изпил цели 300 милилитра от инсектицида за борба с вредители (стандартната опаковка е 100 мл) и изпаднал в безсъзнание.
      В болницата е включен веднага към апарат за извънбъбречно очистване на организма, но въпреки 12-часовата диализа пациентът е починал. Става дума за съзнателно прекъсване на живота с голямо количество отрова, не за погрешно изпита течност, бе категорична доц. Златева.

      Коментар


      • Аха хаа ха хаа ....http://boikob.blogspot.com/2014/12/blog-post_8.html

        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

        Коментар


        • Интересно е, че психично болните се сещат да се изгарят публично само когато управлява ПП ГЕРБ.
          Очевидно ГЕРБ се отличава с някакво силно психично влияние върху нацията....

          Коментар


          • Самозапалилата се жена в Стара Загора е с 92% изгаряния
            Има реална опасност за живота ѝ


            Самозапалилата се днес 32-годишна жена от Стара Загора, която бе транспортирана до Клиниката по изгаряния на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, е с реална опасност за живота и с 92% изгаряния, съобщиха от болничното заведение.
            Пациентката е с тежка шокова травма. Тя е вдишала и пушечни газове в белите си дробове.
            По спешност е извършена операция. Заради шоковото състояние жената е поставена в медикаментозна кома. Направени са ѝ вливания с кристалоидни разтвори и успокоителни лекарства.
            В момента пациентката е в Интензивния сектор на Клиниката по изгаряния, във флуидно легло, подходящо за пациенти с обширни термични травми.

            Коментар


            • Борисов: Нямаме договор за транзит по "Южен поток"
              Към момента няма и завършен финален модел по проекта, каза премиерът пред Народното събрание


              http://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/...-potok-6028638


              Българското правителство не е променяло позицията си по "Южен поток", каза още Борисов пред народните представители. Ние подкрепяме неговата реализация, но само при спазване на европейските правила, припомни той.

              „Газпром” не отговаря на изискванията на законодателството на ЕС, установени от директива, подчерта премиерът и добави, че има съществени разминавания по отношение изискванията за достъп на трети страни с тарифа и оператор на газопровода.

              В този смисъл съответните клаузи могат да бъдат разгледани от БЕХ, само ако се получи изключение по смисъла на директивата, обясни Борисов. "Представеният проект съдържа небалансирани клаузи. Дългосрочният договор съдържа и клаузи, явяващи се изключително неблагоприятни за България, в качаството й на акционер", каза още Борисов.

              По думите му ясно е, че приходите от газопровода за България със сигурност няма да са 400 млн. евро, и че това е натиск.

              От ГЕРБ и от Реформаторския блок посочиха, че "Южен поток" ще бъде на загуба.

              http://www.dnevnik.bg/biznes/2014/12...he_ot_prekite/

              За съжаление, проектът извървя един път към провала, коментира бившият енергиен министър при предишното правителство "Борисов" и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.

              "Днес маските паднаха. Чухме объркани обяснения. По отношение на приходите по този проект, 100% запълване на капацитета на тази тръба, означава да не се спазват никакви европейските правила. Изключението от европейските правила означава, че основният акционер може да резервира 50% от капацитета. Единственият възможен вариант този проект да е на печалба, е, ако тръбата е пълна 100%, ако това се случи или не се спазват европейските правила", коментира той.

              "В продължение на година и половина правите всичко напук на ЕК и лъгахте и подвеждахте и двете страни – и ЕК, и "Газпром". Обяснявахте, че ще се спазват европейските правила, а внасяте в Народното събрание законопроекти как тези правила да се избегнат и да не са приложими за този проект", посочи той.

              Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров призова премиера да възложи на министъра на енергетиката да направи един анализ при средната статистическа запълняемост на тръбата какъв ще бъде финансовият резултат. "Тогава знаете ли какво ще видите? Че пряка печалба от "Южен поток" въобще няма да има. Тук е направено сметката при идеални условия. Вижда се, че при идеални условия България няма значителни, а някакви мижави виртуални печалби. А при средните условия за последните 10 години "Южен поток" ще бъде на тежка загуба", заключи депутатът.

              Коментар


              • Бойко Борисов: "Южен поток" е добър за България

                Той посочи, че с решение на Министерски съвет от 7 ноември 2012 г. министърът на икономиката е овластен да даде разрешение на БЕХ за приемане на окончателно инвестиционно решение, а на 15 ноември на проведено общо събрание на „Южен поток” АД е подписан протокол, с който акционерите БЕХ и „Газпром” приемат окончателно решение при следните параметри: Технически капацитет от общо 63 млрд. куб. метра газ годишно. Дължината на основната тръба приблизително 540 км. Целевият срок за изкупуване на инвестицията ще бъде не по-дълъг от 15 години, считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия. Руската компания е разработила и предложила на БЕХ работен вариант на дългосрочен газов транспортен договор, който не е подписан”.http://www.blitz.bg/news/article/307060

                Коментар


                • Иван Кръстев: България стана единствен печеливш от спирането на "Южен поток"


                  Дойче веле

                  http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/...?ref=yellow_fp

                  Причините, довели до спирането на проекта, не са тайна. В ситуация на санкции, евтин петрол и сриване на рублата Русия просто няма пари за реализирането на този проект, а западните инвеститори изчакват да видят накъде върви Русия. Преди две-три седмици Италия декларира, че за нея "Южен поток" не е приоритет. Австрия също се дистанцира. В самата Русия кризата отслаби политическите позиции на "Газпром". Преди около месец в руския вестник "Ведомости" се появи статия, в която се казва, че концернът "Роснефт" на бившия вицепремиер Игор Сечин е предложил на правителството стратегия за приоритетите на Русия в новата ситуация. В тази стратегия спирането на "Южен поток" е една от препоръчаните мерки.

                  Кризата в Украйна промени и геополитическата конюнктура, в която беше лансиран проектът. За Москва "Южен поток" беше опит да се отслаби стратегическото значение на Украйна като основен път за транспортиране на руски газ към Европа. Но проектът беше и инструмент за натиск, който трябваше да убеди Киев - и по-точно Янукович, да продаде на "Газпром" 50 или дори 100 процента от тръбопровода, който минава през украинска територия. Днес никой в Украйна няма да продаде нищо на "Газпром". Нещо повече: Украйна вече реши да продаде 50 процента от газопреносната си система на компании от ЕС и САЩ. Така че в мига, в който "вежливите" бойци от руския спецназ влязоха в Крим, "Южен поток" падна жертва на противопоставянето между Запада и Русия. Ако до конфликта в Украйна повечето европейски лидери бяха склонни да мислят, че растящата икономическа взаимозависимост между Москва и ЕС прави войната в Европа невъзможна, след Крим мнозина европейски лидери виждат в енергийната зависимост от Русия заплаха за европейската сигурност. И затова новината, която дойде от Анкара, е не съобщението, че "Южен поток" няма да се строи, а изявлението на президента Путин, че пътят на Русия към Европа минава през Босфора и че България била виновна за провала на проекта.
                  Путин просто няма избор. Опитите на Кремъл да използва "Южен поток" като инструмент за разединение на ЕС не сработиха. В мига, в който анексира Крим, Путин загуби не само Украйна, но и Германия. Берлин се отказа от ролята си на посредник между Запада и Русия и стана говорител на твърдата линия по отношение на Москва. А нито един от приятелите на Путин и "Южен поток" в ЕС не използва правото си на вето, за да спре санкциите срещу Русия. И България, и Италия, и Унгария, и Австрия биха се радвали да бъдат част от пътя на руския газ към Европа, но никой не е готов да направи това на цената на конфронтация с Брюксел и Берлин.
                  Москва неистово търси алтернатива на транзита през Украйна, защото зависимостта на Русия от украинския тръбопровод е най-силното защитно оръжие на Киев срещу опитите за дестабилизация на страната. И в търсенето на алтернатива Путин се опитва да спечели Ердоган. Но стратегическото преориентиране към страни като Китай и Турция е не толкова избор на Русия, колкото признаване на факта, че в момента Кремъл не разполага с друга опция.
                  Анексирането на Крим направи Русия популярна, но я лиши от реално влияние. Вестниците и интернет форумите в много страни се възхищават на Путин, протестиращите в Хаити го викат на помощ, но популярност не означава влияние. През последната година Русия драматично загуби позиции на международната политическа сцена.

                  Парадоксът е, че подобно на Сърбия или Унгария, България губи от факта, че "Южен поток" е спрян. Но това, че Путин обвини именно нея за провала на проекта, всъщност я превърна в единствения печеливш в създалата си обстановка. Страни като Унгария и Сърбия, които превърнаха "Южен поток" в свое знаме, днес са големите губещи. Те не получиха газ, но изгубиха доверието на ЕС. България не получи газ, но спечели доверие. И еврофондове.
                  Истината е, че България не е противник на "Южен поток". Тя би спечелила от транзитните такси и строителните работи на нейна територия. Но България няма интерес от "Южен поток" като проект, който я противопоставя на ЕС. Ако сравним парите и работните места, които би донесъл "Южен поток", с това, което получава България от Брюксел, ще стане ясно, че няма българско правителство, което да се обяви за "Южен поток", ако цената е конфронтация с ЕС. ЕС е най-големият търговски партньор на България. ЕС е най-големият инвеститор, а държавите от ЕС са страните, в които българите търсят работа и образование. Така че независимо от често използваните клишета за културна и историческа близост между България и Русия, в действителност руското влияние в България намалява. И "разочарованието" на Путин от България се дължи именно на това.

                  Премиерът Борисов успя да използва кризата "Южен поток", за да върне България в ЕС. Защото по време на кабинета "Орешарски" ние бяхме страна - членка на ЕС, но не бяхме част от него. Борисов използва натиска на Москва, за да отпуши фондовете за България и да накара ЕС да демонстрира солидарност. Правителството на Борисов получи подкрепа и от европейската левица, което не само превръща сегашния кабинет в единственото възможно проевропейско правителство в този парламент, но и засилва натиска върху БСП, която сега ще трябва да избира между отваряне към центъра или прегръдка с "Атака". В същото време Борисов не се изкуши да използва обвиненията на Москва за помпане на антируска реторика. България не е Естония или Полша и няма причини да води антируска политика. Нещо повече: България гледаше на присъединяването си към ЕС като на възможност за допълнително задълбочаване на отношенията с Русия. За разлика от балтийските държави или Полша за България присъединяването към ЕС беше начин за приближаване, а не отдалечаване от Русия. В момента 200 хиляди руски граждани и фирми имат недвижими имоти и инвестиции в България. Тези хора инвестираха в България не въпреки факта, че страната е член на ЕС, а именно защото е част от ЕС. Ако България излезе от ЕС, първите, които ще я напуснат, ще са именно руските инвеститори.
                  Въпросът е, че в момента, в който Русия заложи на конфронтация с ЕС и постави България под натиск да избира между "Южен поток" и лоялността си към Брюксел, стана ясно, че българският избор е Европа. Въпреки недоволството на хората от развитието на страната през последните 25 години, въпреки многото критики към политиките на Запада, изправени пред избора ЕС или Русия, огромна част от българите избират Европа. Нещо повече: мнозинството от хората ясно си дават сметка, че ако Путин успее да разедини ЕС, ако се върнат сферите на влияние, то тогава България ще бъде част от турската, а не от руската сфера на влияние. И затова когато Путин обяви края на "Южен поток", никой не излезе на улицата да иска оставката на правителството, както се случи в Украйна, когато президентът Янукович заяви, че обръща гръб на ЕС. Или с други думи: Путин не успя да дестабилизира правителството. Дори по-скоро помогна за неговата стабилизация.

                  Посещението на премиера Борисов в Брюксел, срещата с Юнкер, решението на Мартин Шулц да посети България, изявлението на Борисов, че София остава твърдо зад санкциите - всичко това превръща България в пример за малка страна в трудно икономическо положение и традиционно свързана с Русия, която обаче е направила своя избор и за която европейската солидарност е приоритет. Както избирането на етнически германец за президент накара много европейци да променят мнението си за Румъния, така готовността на София да понесе загуби в името на европейската солидарност променя мнението на мнозина за България. Успехът на посещението на Борисов в Брюксел показва също така, че президентът е бил прав да иска Кристалина Георгиева за български еврокомисар. Това, че една от най-силните фигури в комисията на Юнкер е българка, изигра своята роля за подкрепата, която България получи, и помогна на Борисов да препозиционира страната.





                  Коментар



                  • Филмът е съветски



                    Антоний Гълъбов

                    http://offnews.bg/news/%D0%9D%D0%B0%...B8_426343.html

                    Декларацията на Путин, че Русия прекратява или по-скоро пренасочва проекта "Южен поток", открои за пореден път истинския проблем, пред който сме изправени. Руската позиция винаги е била ясна. Русия демонстративно отказва да признае както институциите, така и правилата на Европейския съюз. Проблемът е в българската позиция или по-скоро в неспособността на българския политически елит да артикулира и отстоява собствена позиция.

                    Никой не може да помогне на страна, която сама не е в състояние да формулира собствения си интерес. Проблемът не е в това, че Русия се опитва агресивно да налага собствените си имперски амбиции. Ако ние бяхме в състояние да формулираме собствената си позиция и да я отстояваме последователно, нямаше да стигнем дотук. Най-малкото, защото ние сме част от една общност, която разполага с необходимите инструменти и опит, за да неутрализира чиито и да било имперски амбиции.

                    Русия се опитва да представи поражението си като възмущение от позицията на България. Това е познат филм, той е съветски. Но, по-важното е че у нас изглежда, че има достатъчно влиятелни групи от интереси, които се опитват да формират обществено мнение в същата посока. Така ходът на Путин е на път да успее, за пореден път. Българският дебат отново бе тласнат срещу европейските правила. Пропагандната машина отново се завъртя на бързи обороти и обвини САЩ и Запада в това, че не желаят газопровода да преминава през България. Отново се заговори за лошите Велики сили и за добрата Русия-освободителка. А зад цялата тази шумотевица, сметката която ще трябва да платим заради собствения си конформизъм, продължава да нараства.

                    Никой не може да изчисли пропуснатите от България ползи, но всички са съгласни че поредният руски проект, определян по неизвестни причини като „енергиен”, ще ощети страната ни.

                    Но, независимо от всичко, основната цел на Доктрината Путин продължава да изглежда постижима. Дестабилизацията на страната ни не е преодоляна, а всеки пореден удар задълбочава колебанията относно евро-атлантическата ни идентичност. Проблемът е в това, че не можем да постигнем съгласие относно онова, което искаме да постигнем заедно. Липсата на съгласие около хоризонта на собствените ни национални интереси, задълбочава нерешителността и уязвимостта ни пред агресивното налагане на чуждите амбиции. Единствено от нас зависи дали ще успеем да излезем от киносалона, преди филмът да е свършил.

                    Коментар


                    • Тръби or not тръби: това ли е въпросът?

                      Даниел Смилов

                      http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/1...li_e_vuprosut/

                      Истинският въпрос не е дали 93 млн. годишно са повече от 0, а какво струват тези милиони? Цената им, според мен, се свежда до определени действия на правителството, които не са съвсем в български интерес. Първо, България да се превърне в лобист на Русия в Брюксел за отмяна на действието на норми на европейското право – специално тези, забраняващи монополен достъп на един доставчик до тръбите, които са основното притеснение за руснаците. Второ, споразуменията да се подписват по такъв начин, че дори министър-председателят на България "да не знае" какви са ключовите параметри на проекта, какви ангажименти се поемат, какви са неустойките и пр. По отношение на лобизма стана ясно, че важни руски политици гледат на нас като на троянски кон в ЕС.

                      Ако не беше така, защо трябваше правителството на Орешарски да избързва с подписване на ангажименти към руската страна, без да е ясно дали ще получим зелена светлина от Брюксел по тях? Това постави България пред невъзможен избор: да плаща неустойки (незнайно какви) на Русия, или да плаща ескалиращи санкции на ЕК (невъзможен вариант за държава член на ЕС). (N.B. Дори и при спрян проект, неустойки, плащане на комисионни и т.н. може да се дължат. Предстои да видим какви ще са те, но не е изключено да се окажем в сценарий "Белене" 2, където продължаваме да плащаме за нищо.) Та прословутите 93 милиона можем да ги мислим и като хонорар за особен вид лобизъм пред Брюксел: сумата на хонорара показва, че руснаците не са оценили партньорите си особено високо.

                      По отношение на липсата на прозрачност проблемът е още по-сериозен. Абсурдно е министър-председател да не е наясно какви споразумения са подписвани, какви ангажименти са поемани, какви са параметрите на проектите. Ако наистина е така, този проект трябва веднага да бъде прекратен САМО на това основание.

                      "Корупционен потенциал" е доста меко формулиране на проблема – става дума за прекупуване на национален суверенитет

                      Обърнете внимание на разликата: България сама, напълно демократично и суверенно, е поела ангажимент да спазва правилата на ЕС като негов член. В последните десетилетия не си спомням за момент, в който суверенно да сме прехвърлили ключови прерогативи на Русия, а още по-малко на руска компания.

                      С две думи, хубаво е да вземаме 93 млн. евро на година, да сме закачени и ние за тръбата. Още по-хубаво е обаче да можем разумно да си правим сметката, да знаем истинските ползи и загуби от определени действия. И най-важното – да запазим самоуважение на страна, която не жертва дългосрочните си интереси и прозрачността на управлението си. Троянският кон не е спечелил нищо от падането на Троя: нито като зоб, нито като уважение.

                      Коментар


                      • http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1369526

                        Министър Лиляна Павлова с трима заместници

                        Внучката на партизанина член на Политбюро дали е назначила внучета на ятаци???

                        Демократи?!!??? Пълно безсрамие!!!!!!!!!!

                        Коментар


                        • Естествено, че поредната самозапалила се жертва ще се каже че и тя имала психично разстройство. Хич да не си помисляте, че го е направила от добрия живот у нас, ама хич не е така. Това явно е някаква поредна луда. Вече, кажи речи всеки ден се палят хора у нас, просто толкова добре живеят, че решават да се стоплят за последен път.

                          Млада жена се самозапали в Стара Загора
                          8 декември 2014 10:12


                          32-годишна жена се е самозапалила в Стара Загора. Сигнал за инцидента е подаден на тел. 112 в 09:20 часа. Инцидентът е станал на ул. "Братя Жекови" 62.
                          На мястото незабавно е изпратен екип, който установява, че изгарянията на 32-годишната старозагорка са около 80%. Тя ще бъде транспортирана в Клиниката по изгаряния в Пловдив.
                          По първоначална информация жената има психично разстройство.

                          Коментар


                          • ХАХА, Боко кефи яко!

                            "Неоткриваемите" документи по "Южен поток" вече са в ръцете на Борисов

                            Коментар


                            • Пламен Орешарски във Фейсбук



                              Неблагоприятното развитие на „Южен поток“ е загуба за Европа, региона и най-вече за България. Той бе важен геостратегически и икономически проект за нас и с основание доминират мнения на разочарование от неговото прекратяване. Сред тези мнения се прокрадват и манипулативни обвинения за стореното от Правителството, което ръководих. Това е повод за няколко разяснителни коментара:

                              1. Прави се опит да се внуши, че непрозрачни действия на българските участници по време на краткия мандат на споменатото вече Правителство били причина за критики от ЕК.
                              Позволявам си да припомня, че в официалното писмо на Европейската Комисия от началото на юни тази година (начало на санкционна процедура) бяха визирани три спорни действия:
                              - Определяне на „Южен поток България“ за проектант, оператор и собственик на тръбопровода
                              - Компетентност на България да сключи междуправителственото споразумение
                              - Възложените от „Южен поток България“ поръчки
                              Без да влизам в спор относно юридическите аргументи на Комисията, само ще отбележа, че нито едно от тези действия не са предприети в периода 2013-2014 година. Дори единствената проведена процедура по избор на изпълнител в края на 2013 и началото на 2014 година следва правилата на проведени такива в предходни години,т.е. ако тя е грешна, значи е следвана утвърдена вече грешна практика, а не е нов подход, сътворен от висшата администрация на това Правителство.
                              2. Проектът бил спрян още в средата на настоящата година от предходното Правителство.
                              Действително, в качеството ми на Министър-председател се разпоредих да се преустановят временно нови тръжни процедури и съответните стопански ръководители да се въздържат от сключването на нови договори до изясняване с Комисията на спорните тълкувания за визираните от нейни служители т.нар. нарушения. Сторих това в пълно съответствие с призива на Комисията и в обхвата, който бе отбелязан в заключението на цитираното официално писмо.
                              В същото време експерти на Икомоническото министерство и на БЕХ проведоха срещи в Брюксел и изложиха аргументите на българската страна защо визираните от Комисията бележки не са издържани. Беше изпратен и официален отговор на писмото на ЕК, за да се стопира още на този етап санкционната процедура. Запознати със ситуацията бяха и партньорите от руска страна. В същото време не бяха спрени никакви други дейности по подготовката на изпълнението на проекта.
                              По обясними причини, не бих могъл и не намирам за основателно да коментирам доколко следващите, вече, две български Правителства са продължили усилията да защитят българските аргументи пред ЕК. Вярвам, че са работили в тази посока.
                              В обобщение, през втората половина на 2013 и първата половина на 2014 година действията по изграждането на Южен поток бяха ускорени, като инкасираното изоставане бе преодоляно по признание и на руската страна. Развитието в последните няколко месеца завърши със разочароващ резултат. По моя оценка, в резултат на много и комплексни по характер фактори, част от които бяха налице още от началото на тази година.

                              https://www.facebook.com/PlamenOresh...type=1&fref=nf

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнение
                                Краят на големия корупционен шлем
                                http://geopolitica.eu/actualno/1676-...qyuzhen-potokq
                                Геополитическите измерения на руския отказ от "Южен поток"
                                Интересен анализ, нещо руснаците казват че ЕС ще гризне дървото с газа

                                Коментар

                                Working...
                                X