IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Украйна (2)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • България започна учение на НАТО с военни от Украйна

    21 март 2014 в 15:36
    Най-голямото за годината международно учение SABER GUARDIAN ще се проведе в периода от 21 март до 4 април на полигон „Ново село”.

    В него участват близо 700 военнослужещи от 12 нации, съобщиха от Министерството на отбраната.

    От българска страна ще се включат представители на командването на Сухопътните войски и 2-ра механизирана бригада – Стара Загора.

    SABER GUARDIAN е многонационално компютърно подпомагано командно-щабно учение, планирано да се проведе с домакинството на редица държави. Началото бе поставено през 2013 г, когато Румъния посрещна военнослужещи от десет държави – Азербайджан, Армения, България, Грузия, Молдова, Полша, Румъния, САЩ, Сърбия и Украйна.

    Тази година към тях се присъединяват представители на Въоръжените сили на Белгия и Турция.

    Основните цели на учението са разширяване на регионалното стратегическо партньорство в областта на сигурността, повишаване на оперативната съвместимост с НАТО и осъществяване на командване на многонационални формирования при изпълнение на мисии по ликвидиране на последиците от криза в чужда страна, или оказване на хуманитарна помощ с подчинена многонационална сила, която провежда операция по поддържане на мира.

    Изпълнението на тези цели ще повиши подготовката на командния състав от формированията, свързана с процеса на планиране в многонационална среда, чрез отработване на стандартни оперативни процедури.

    На 11 март тази година българските Военноморски сили се включиха във военно учение на НАТО в Черно море. В акцията участие взеха фрегата „Дръзки“, три румънски кораба и американският миноносец „Тракстън“.

    Акцията се проведе на около 500 км от полуостров Крим, който е окупиран от множество руски кораби. От военното министерство тогава поясниха, че учението е планирано още през 2013 г. и няма връзка със събитията в Украйна.
    Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
      Ей сега е времето Владимир Путин да свика Думата и да го изберат за Император на Руската империя.
      Да си дойдем на думата:



      Студената война на Владимир II




      Тони Николов
      Портал Култура


      Леденият й полъх дойде с разветите руски флагове над Крим, които ни принудиха със свито сърце да признаем: "размразяването" свърши. Отново се върнахме в годините на Cold War и политиката на containment (на "сдържането" по Джордж Кенън), когато само ядрените арсенали бяха гаранция, че няма да се стигне до глобален конфликт.

      "Сдържане", което съвсем не изключваше локалните и конвенционални конфликти. Старата студена война си беше преимуществено "локална". Повечето страни просто се подредиха в единия или другия лагер, което пък определяше реакциите им при всеки пореден конфликт: съветските инвазии в Унгария (1956) и Чехословакия (1968), Карибската криза (1962) или Афганистан (1980), близкоизточният конфликт или Фолклендската война между Великобритания и Аржентина (1982). Студената война бе свят на конфликти в рамките на двуполюсен модел, в който даже зад неутралитета на една или друга страна се очертаваше ясно предпочитание към единия от двата лагера.

      Как ще е в новата "студена война"

      още е трудно да се каже. Най-вероятно ще е горе-долу същото. Само че този път пренареждането на глобалната шахматна дъска е по-различно: страните от Централна и Източна Европа вече са част от ЕС. И тук не можем да не се питаме "къде е България?" и как страната ни се вписва в новото "политическо замразяване".

      На пръв поглед отговорът е ясен: ние сме в лагера на обединена Европа и сме членки на атлантическия пакт, което означава, че би трябвало да следваме обща политика към Русия, включително и при налагането на евентуални санкции.

      Тук обаче сегашните управляващи веднага бързат да вметнат едно "но".

      Голямо "но", защото случаят на България бил по-особен, защото тя има традиционни исторически и икономически връзки с Русия, защото е съседна, славянска и православна страна.

      И тъй като този дебат в България предстои, може би е редно да се формулират някои аргументи.

      1. Показното анексиране на Крим от страна на Русия задължава всяка европейска страна да заеме позиция, ако не иска в скоро време някоя нейна област, след набързо проведен референдум, да премине към съседна държава. Иначе онова, което се случи в Украйна, утре би могло да се случи в Румъния, България, Хърватия, Кипър или друга страна от ЕС.

      2. Руската аналогия между Крим и Косово също би трябвало да ни накара да се замислим. България имаше своя позиция по косовската криза, въпреки, че Сърбия е също съседска, славянска и православна страна.

      И, второ, независимостта на Косово дойде в резултат от етническо кръвопролитие, което не остави избор на международната общност, а и, не на последно място, Косово не бе анексирано от албански войски и не стана част от Велика Албания.

      3. Щом българската позиция търси да отчете аргументите на добросъседството, което е обяснимо, не е ли редно тя да отчита и позицията на Румъния за Крим и Приднестровието? Румъния е също съседна и православна страна, наш партньор в ЕС и НАТО, а немалък брой етнически румънци живеят на тези територии. Едни засилени дипломатически контакти с Букурещ са направо задължителни при формирането на българската позиция.

      4. България ще трябва сериозно да обмисли и своите бъдещи отношения с Украйна (където продължава да живее солидно българско малцинство), ако привилегирова връзките си с Москва в този конфликт.

      5. Наясно ли сме, че има много голяма вероятност проект като "Южен поток" да бъде замразен от ЕС (да не говорим за утопията АЕЦ "Белене")? Готово ли е българското правителство да приеме подобно европейско решение или смята да продължи да провежда "сепаративни технически преговори" с руската страна?

      Все въпроси, които възможно най-бързо трябва да намерят отговор. Какъвто вече, в една или друга степен, са намерили за себе си всички бивши "социалистически страни", а след разпада на СССР – Украйна, Грузия, че и някои от държавите в Централна Азия, които провеждат своя политика, очевидно несъвпадаща с руската.

      Ето какво Кремъл не може да приеме в новите геополитически реалности на XXI в. Затова в програмната си реч по повод на "анексирането на Крим" Путин държеше да заяви, че прословутата политика за "сдържането на Русия" продължава, но че "страната му няма да се остави да бъде набутана в ъгъла."

      Това също сме го чували. Смайващо е колко изтъркани могат да са идеологическите матрици в политиката. В тази си част речта на Путин (вероятно умишлено) копира изказване на Сталин след спускането на "желязната завеса" за това, че винаги е имало опит Русия да бъде наказвана и бита. Било поради нейната изостаналост, било защото е успяла да напредне. С други думи, всички винаги са били срещу Русия.

      Работата обаче е там, че Путин не е Сталин, а и времената са други

      И днес той е принуден да заяви, че "няма да търси конфронтация с нашите партньори – нито на Изток, нито на Запад".

      Ако търсим исторически аналогии, в момента Путин по-скоро влиза в ролята на "втори Брежнев" от времето на нахлуването в Чехословакия или Афганистан, на прага на нов "застой" или на сериозна стагнация в руската икономика.

      При това днес Кремъл е принуден да допуска повече свобода на информацията (предимно в интернет), както и съществуването на някаква, макар и пренебрежимо слаба, демократична опозиция. Такава все пак съществува, а един от нейните лидери, Алексей Навални, характеризира днешната руска "управляема демокрация" не другояче, а като "управление на мошеници и крадци".

      И все пак, защо му беше на Путин да взима Крим и да връща света във времето на "студената война"?

      За да натрие носа на враждебния Запад и да покаже зъби?

      За да потърси реванш за разпада на СССР и за изгубената геополитическа роля на "свръхдържавата"?

      За да извлече съответните вътрешно политическите дивиденти и да циментира по-здраво властта си –

      тази "мека патриотичнта война" вдигна рейтинга му до 70-80 %

      Вероятно и трите обяснения са еднакво валидни. И все пак, защо?

      Да, Русия ще изпита кратковременно опиянение от демонстрирането на груба сила, за което обаче ще плати сериозна икономическа цена. Не само цената на санкциите, но и издръжката на Крим (около 3 млрд. долара годишно), да не говорим за пропуснатите ползи от забавянето на проект като "Южен поток".

      Да, Крим ще бъде руски, но ако Русия бъде изолирана от международната общност, тя по-трудно ще удържи влиянието си в Близкия изток, в сирийската криза, по отношение на Иран и т.н.

      И накрая, да не би някой да мисли, че новият руски самодържец се стяга за демократични избори, та да му е притрябвал рейтинг?

      Очевидно нещата са по-различни.

      Путин мисли за друго, той вече мисли как ще се впише в историята

      Как ще влезе в учебниците като антипод на Елцин, който разпарчетоса СССР, докато Путин е този, който парче по парче върна изгубеното, завоюваното от Екатерина II и Петър I.

      В този смисъл стратегията му на самодържец е идеологическа, не само политическа. На него му е нужен Крим не само защото там живеят много етнически руснаци, защото Севастопол е "град герой" със стратегическо значение за Русия или пък защото този полуостров е бил завоюван през вековете с цената на потоци руска кръв.

      Отговорът е по-дълбоко в историята. И ще си позволява да ви върна към една позабравена книга – "Пред стените на Херсонес", написана през 1923 г. от известния руски религиозен философ и емигрант отец Сергий Булгаков. В нея Булгаков настоява, че ако съществува ключ към бъдещето на Русия, той "трябва да се търси не в Москва или Петербург, не дори в Киев, в Киевска Рус, а в Херсонес, в Крим". Защото там е "проломът в руската история", там през 988 г. княз Владимир I Ясното Слънчице приема християнството, оттам изгрява за Русия светлината на християнството, предадена й от Византия.

      Тъкмо в Крим, пише Сергий Булгаков, е "кратерът на вулкана на руската история, оттук се разпространяват вълните на руското земетресение." Тук е положено началото на "светата Русия" и тук през 20-те години на ХХ в. свършва "бялото движение", тоест настъпва края на руската империя. Затова

      няма да има "света Рус", докато Русия не се върне в Крим

      (физически и духовно), докато не си върне "духовния купел" (ето го паралелът с Косово), за да се възроди като нация. Оказва се, че в традицията на руското славянофилство това е невъзможно да се извърши даже в Москва, без значение дали там е "Третият Рим" или "Третият Интернационал".

      Ето защо имаме всички основания да се питаме да не би Владимир Владимирович Путин, който обича да препрочита трудовете на руските религиозни философи и евразийци, да е решил, че тъкмо той е този Владимир II, духовен син на св. Владимир, комуто е съдено да върне "светата Рус" в нейния "духовен купел"? При допускане, че световната криза и духовният упадък на днешния свят могат да бъдат преодолени, само след като Русия си върне Крим и се възроди?

      Историята на Русия изобилства с какви ли не стряскащи и катастрофични визии (от имперския Трети Рим, та до комунистическия Трети Интернационал), донесли не малко беди на човечеството.

      Дали и този път подобен проект не се крие зад новата "студена война" на Владимир II?

      Коментар


      • Понеже по бенете няма да го кажат, да си знаете. Стойгаз, собственост на Тимченко, който попада в списъка санкционирани лица на ЕС и САЩ, е спечелила конкурса за строеж на Южен Поток в България.
        Timchenko's Stroitransgaz to build South Stream pipe in Bulgaria-sources
        March 21 Fri Mar 21,
        (Reuters) - A consortium led by Russia's Stroitransgaz, owned by sanctions-hit businessman Gennady Timchenko, will win a 3.5 billion-euro deal to build a section of the South Stream gas pipeline across Bulgaria, industry sources said on Friday.

        Timchenko owns 63 percent in Stroitransgaz Group and on Thursday was on the list of Russian officials and businessmen who were hit by U.S. sanctions over Ukraine.

        "The Stroitransgaz-led consortium has been picked to build the Bulgarian part of the pipeline," a source familiar with the deal said. (Reporting by Svetlana Burmistrova in Moscow, Angel Krasimirov and Tsvetelia Tsolova in Sofia; writing by Vladimir Soldatkin, editing by Elizabeth Piper)
        http://www.reuters.com/article/2014/...0MI1LR20140321
        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kandid Разгледай мнение
          Вече има проблем, конкретни данни, няма как да дам, но да кажем - дребни плащания, като резервации, които блядките плащат с карточка към едни мои хора, в момента са блокирани...
          Кандид, извинявам се че се самоцитирам, ама ме мързи да го пиша отново:

          "М-да, точно както си мислех. Санкции и замразяване на активи, а?

          http://lenta.ru/news/2014/03/21/sellstake/

          Предприниматель Геннадий Тимченко, в отношении которого США ввели санкции, продал свою долю в компании Gunvor одному из основателей нефтетрейдинговой фирмы Торбьорну Тернквисту. Об этом говорится в сообщении на сайте Gunvor.
          Акции были проданы 19 марта, за день до объявления о том, что в отношении Тимченко введены санкции.

          Интересно би било да се погледне и останалите "потърпевши" какви ли транзакцийки са въртяли на 18-19.03.

          Сега въпросът е дали Тимченко и сие са се усетили сами, дали е утекла информация, или американците специално са ги предупредили да си покрият активите, че да не стане някоя заварка с ПР акцията на Обама и без да искат наистина да замразят на някой олигарх милионите."

          С две думи - засега тези санкции са ПЪЛЕН МАЙТАП !!!
          Няма никакъв смисъл да се напъваме да ги коментираме

          Коментар


          • Доколкото познавам обикновения руснак - а го познавам добре - конкретно за тази кауза санкциите и ограниченията само ще го настройват против Запада. И за Путин.
            Земята ще рие от глад, но няма да клекне.

            Така че дебелогъзите ако мислят, че със санкциите могат да свалят рейтинга на властта, лъжат се жестоко. Само ще обединят и втвърдят народа и властта срещу себе си.
            За много дълго време обикновеният руснак ще ги гледа като въшки и ще си има не едно на ум, ами сто.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
              Пичове и пички, носи се слух че виза и мастеркард вече не обслужват карти издадени от банка Рассия?
              Как мислите ще се отрази това на обикновения руснак?

              Само да напомня, че масовите карти са в рубли...

              ПП
              Май и на СМП банк...

              Интересно, може би руснаците да минат на биткойни?... Оффф не може, те забраниха биткойна в Раша
              Вече има проблем, конкретни данни, няма как да дам, но да кажем - дребни плащания, като резервации, които блядките плащат с карточка към едни мои хора, в момента са блокирани...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от energetik Разгледай мнение
                И питаш, че то си е ясно как !
                Още утре Путя ще бъде пометен от власт и в Кремъл ще се нанесе Ходорковски !
                А вдругиден Руснаците ще върнат Крим на Украйна. Може да добавят и Ростовска област като компенсация за причинените неудобства и притеснения
                Мдаа, но също трябва да върнат карелия на финландците като начало...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от vmankov Разгледай мнение
                  Ей-и-и!
                  Тая тема замря...

                  Цели пет минути - и нито един нов пост
                  Е, не виждаш ли защо ... ???
                  Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                  Коментар


                  • Ей-и-и!
                    Тая тема замря...

                    Цели пет минути - и нито един нов пост

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
                      Пичове и пички, носи се слух че виза и мастеркард вече не обслужват карти издадени от банка Рассия?
                      Как мислите ще се отрази това на обикновения руснак?

                      И питаш, че то си е ясно как !
                      Още утре Путя ще бъде пометен от власт и в Кремъл ще се нанесе Ходорковски !
                      А вдругиден Руснаците ще върнат Крим на Украйна. Може да добавят и Ростовска област като компенсация за причинените неудобства и притеснения

                      Коментар


                      • Пичове и пички, носи се слух че виза и мастеркард вече не обслужват карти издадени от банка Рассия?
                        Как мислите ще се отрази това на обикновения руснак?

                        Само да напомня, че масовите карти са в рубли...

                        ПП
                        Май и на СМП банк...

                        Интересно, може би руснаците да минат на биткойни?... Оффф не може, те забраниха биткойна в Раша
                        Last edited by Факушкa; 21.03.2014, 15:12.

                        Коментар


                        • Kiro

                          Не трябва да има санкции срещу Русия, тези санкции не са срещу политиката на Русия а срещу хората. Запада наистина действа тихомълком, те са почнали да не плащат суровинните доставки а парите ги дават на банки кредитори. Очевидно целят да вкарат страната в мизерия.Никоя от двете страни не говори за това, мълчат като задници и това ако е честно поведение здраве му кажи.Използват това че руснаците си траят за да не се разрастне списъка на кредиторите и действат подмолно, съвсем други мижави санкции обявяват - правят се на луди.
                          D.Y.F-091066

                          Коментар


                          • Russian shares fall sharply on Western sanctions
                            21 March 201411:47 GMT
                            Russian shares fell sharply on Friday as investors weighed the impact of western sanctions over Ukraine.


                            The MICEX index, which is priced in roubles fell 3% and the RTS, which is priced in dollars fell 3.6%.

                            The fall comes after US President Barack Obama on Thursday said sanctions might be extended to key parts of the Russian economy if Russia took further action in Ukraine.

                            Russia's mining, defence and natural resources sectors could all be targets.

                            The country's financial services industry is already under pressure following the introduction of asset freezes and visa bans by the US against high ranking Russian officials.

                            As a result Visa and Mastercard have also stopped providing services to two Russian banks, St Petersburg bank Rossiya and SMP Bank.

                            Bank Rossiya said the card payment services had stopped services for payment transactions for their clients.

                            Visa and Mastercard confirmed they had stopped providing services to SMP Bank without providing notification.

                            'Frozen'

                            US officials said Bank Rossiya which is linked to a number of Russian businessmen had been sanctioned and would be "frozen" from the dollar.

                            So far banks with connections to high ranking Russian officials have been targeted, but on the stock market shares in other banks have been hit.

                            Shares in Sberbank, Russia's largest bank fell 2.9% while shares in VTB were 4.3% lower.

                            President Putin said Bank Rossiya had "nothing to do" with events in Crimea.

                            Other sectors were also hit, with gas giant Gazprom down 2.5%, oil firm Lukoil was lower by 3.2%, Russian steel company NLMK fell 2.9% and telecoms firms MTS was down 3%.

                            Shares in gas producer Novatek fell 5.7%. The company is part owned by Gennady Timchenko, a shareholder in Bank Rossiya and one of the wealthy Russian businessmen targeted by western sanctions because of alleged links to President Putin.

                            Negative outlook

                            Ratings agencies S&P and Fitch warned they were changing their outlook for the Russian economy to "negative" from "stable" - the first stage before a possible downgrade in the country's credit rating - because of the potential impact of sanctions.

                            Russia's credit rating is currently BBB.

                            Russian deputy finance minister Alexei Moiseev said he did not see any immediate impact from sanctions on Russia's financial sector or creditworthiness.

                            Meanwhile the rouble was stable on Friday having previously fallen sharply on Thursday evening in response to the announcement of further US sanctions.

                            Later on Friday morning Germany said it had decided to suspend approval of all defence-related exports to Russia.

                            Berlin ordered defence contractor Rheinmetall to halt delivery of combat simulation gear to Russia earlier this week.

                            The ministry spokesman said this was a "one-off" case, but future deals would also be blocked.

                            "The (Rheinmetall) case that you are talking about is a one-off case. Nevertheless it is true that given the current situation in Russia, we are not approving any exports of defence goods to this country at the moment," the spokesman said.
                            http://www.bbc.com/news/business-26678145
                            Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                            Коментар


                            • Президент России Владимир Путин подписал закон о ратификации договора о вхождении Крыма и Севастополя в состав России, сообщила пресс-служба Кремля.
                              ...
                              Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                              Коментар


                              • Подана заявка на референдум об отделении Петербурга от России

                                В Горизбирком Петербурга подана заявка на референдум об отделении города от Российской Федерации. Сделали это активисты молодежного демократического движения "Весна" – организации, созданной недавно на основе движения "Весна", бывшего молодежного "Яблока" и бывшей молодежной "Солидарности".

                                Как сообщает корреспондент Радио Свобода Татьяна Вольтская, в заявке два вопроса: 1) Вы за воссоединение Петербурга с Европой на правах коммуны Княжества Лихтенштейн? 2) Вы за восстановление действия законодательства Петербурга 1992 года и за статус Петербурга как части Российской Федерации?

                                Активисты "Весны", однако, не думают, что до этого дойдет, их главная цель – показать, что в сегодняшней России референдумы в принципе невозможны, то есть не работает статья Конституции, обеспечивающая право граждан изъявлять свою волю путем референдума. По словам Николая Артеменко – активиста, подававшего заявку в Горизбирком, он делает это уже в седьмой раз. Когда он со своими единомышленниками пытался инициировать референдумы по острым городским проблемам, например, по Охта-Центру, он всегда получал отказ.

                                Другая цель активистов – показать, что референдум, прошедший в Крыму, не имел под собой, по их мнению, никаких законных оснований, и что российские власти при принятии решений оперируют двойными стандартами. Вопросы, сформулированные в заявке, должны, по мысли их авторов, не способствовать отделению Петербурга от России, а показать абсурдность ситуации в стране.

                                http://www.svoboda.org/content/article/25304253.html

                                Коментар

                                Working...
                                X