Първоначално изпратено от Черкезов
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Въжетата от къщи ли да си ги носим или ги осигуряват профсъюзите
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Future Разгледай мнениеИскаш да кажеш, че си автора ли?
http://www.ekipnews.com/news/mnenia/...ndata_/109426/
Коментар
-
Първоначално изпратено от йосиф Разгледай мнениети нямаш толкова акъл за да го напишеш...
Коментар
-
Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнениеНе е копиран, не заблуждавай човече.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнениеНе е копиран, не заблуждавай човече.
Коментар
-
Въжетата от къщи ли да си ги носим или ги осигуряват профсъюзите
Български бизнесмен отива на посещение в Америка, на обмяна на опит. Във фирмата, в която го водят – стачка. Какво искат, пита. Искат 10 процента увеличение на заплатите и безплатна храна. Сега ще преговаряме, ще кандисат на 5 и по един “Макдоналдс” на обяд, му отговарят.
А, казва българинът, вие сте много либерални, бе. Елате да видите как е в България. Отиват. Свиква човекът работниците и обявява: Заради кризата ви намаляваме заплатите с 20 процента. Няма протести, няма и въпроси. Ама това му се видяло недостатъчно, та на другия ден пак събира работниците и им съобщава: Утре ще ви бесим. Въпроси? За огромна изненада от задните редове се вдига една ръка: Извинявайте много, а въжетата от къщи ли да си ги носим или ги осигуряват профсъюзите?
Сетих се за този малко поостарял, но много истински виц по повод на многобройните, в голяма част негативни реакции, по повод на едно от последните си писания: “500 лева минимална заплата ще направят България европейска страна”. Общо взето, патосът на възраженията беше “това е комунизъм, как толкова пари, откъде, като не сме ги изкарали”.
Тези реакции показват едно. Пропагандата успешно е промила мозъците на българите, те не могат да си представят, че 250 евро е най-малкото, което заслужават, понеже са се родили в европейска страна, в държава, част от Европейския съюз.
Ето само част от митовете и легендите, които са ни набити в главите.
1. Производителността в България е ниска и поради тази причина и заплатите са ниски. Това е невярно. Производителността в България е около 40 на сто от средната за ЕС. Това означава, че ако минималната заплата в ЕС средно е 600 евро (тя е малко повече) в България трябва да е 40% от нея, 240 евро. Същото се отнася и за пенсиите.
2. България има нужда от много реформи. Дълбоко невярно. 20 години правим реформи и става все по-зле. Ще дам 5 лева на всеки, който ми докаже убедително, че е имало реформа, която да е подобрила качеството на нещо в България и, което е по-важно, е довела до повишаване на доходите в реално измерение. Не е нужно да се правят големи и непрекъснати реформи, достатъчно е само да се изпълнят като хората започнатите. Ама това не става.
3. Евтиният труд е стратегическо предимство на България и стимул за чуждестранните инвестиции. Това също не е вярно. Вярно е, че разходите за заплати са може би най-голямото перо, но чуждестранните инвеститори в България идват най-вече заради високата норма на печалба и възможностите за спекулации. В банковия сектор, който е отличник в привличането на чужди инвестиции, решаващото са високите нива на лихвите по кредитите, немислими за цивилизованите части на континента. Същото е и в енергосектора – гарантирана държавно печалба от 16 и повече процента и възможности за източване. Чужденците с удоволствие биха плащали двойни заплати при тези условия. Но не им се налага. Защо тогава да го правят?
4. България не е в Еврозоната и затова лихвите по кредитите са два пъти по-високи, отколкото например в Германия. Невярно. Практически България е в Еврозоната, понеже левът е фиксиран към еврото.
5. Валутният борд е условие за стабилност. Вярно. Валутният борд е условие за стабилност, но бедна. Замислен като начин за обуздаване на разхитителната администрация, бордът все повече се превръща в наказание за работещите българи, понеже, след като не може да печата пари, коя да е администрация провежда политика, която изземва доходи от хората. Преразпределението през бюджета достига фантастичните за бедна държава като България 40%. Това е чудовищно.
6. Ако бизнесът получава финансови и данъчни облекчения, той ще отваря нови работни места и ще расте благосъстоянието на нацията. Дръжки. 20 години бизнесът е първа грижа на всякакви правителства, увеличават се само “Ламборджини”-тата и хотелите по морето.
7. Пазарът определя цените, понеже имаме пазарна икономика. Това е най-вредното внушение, в което са повярвали огромен брой българи. Българската икономика не е пазарна, тя е дирижирана. Огромна част от икономическите субекти в България са назначени за такива от държавата и с нейна постоянна помощ определят цените по начини, които нямат нищо общо с пазарните.
8. Ако банковата система рухне, ще настане апокалипсис. Невярно. Която и българска банка да се срине, тя ще бъде спасена от чуждестранната си майка. Това го гледаме в цяла Европа.
Мога да дам още примери за упорито набивани пропагандни клишета, но няма нужда. Хората, които са свикнали да мислят с главите си, а не през телевизора в 8 часа вечерта, разбират всичко.
Останалите да си носят въжета от къщи.Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.Тагове: Отмаркиране на всички
Коментар