IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ний идем бодри партизани...

    Спомени на Атанас Узунов и Крум Семизов от с. Равногор за “подвизите” на партизаните от отряд “Антон Иванов”

    През лятото на 1943 г. Ангел Цветков (Агата) и брат му Кръстьо от Равногор отиват на хармана в местността Осеново над Сухото дере, на 7-8 км от селото. Излизат рано сутринта с кучето и го пускат на лов за зайци зад къшлата. Отнякъде се стреля и Кръстьо пада, ранен в ръката. Брат му Ангел, голям стрелец, заляга и наблюдава да разбере откъде се стреля. Вижда зад един бук насочена пушка и глава на човек. Прицелва се и го убива на място. Оказва се шумкар, чиято цел е да ги убие и да им вземе оръжието, дрехите, храната. Това е обикновена практика на партизаните. Агата раздира ризата си, превързва ръката на брат си Кръстьо и се връщат в селото. Кръстьо остава сакат за цял живот.
    ...
    Най-голямата дъскорезница на Балканите тогава се намира в горското стопанство “Кьошка” близо до Равногор. Една зимна нощ през 1943 г. шумкари от отряд “Антон Иванов” нападат и обират магазина и хранителните продукти от стола на работниците. Напълват раниците и отнемат единадесетте коня на каракачаните, натоварват ги с фасул, брашно, макарони, кашкавал, сирене, салам. Запалват дъскорезницата и тръгват за лагера. Преди да потеглят, изкарват всички служители и работници навън, дръпват им кратка реч “в името на народа”. На другия ден по следите на конете жандармерията разбира къде горе-долу се намира бърлогата им “Техеран” и докладва на директора на полицията Гешев. Той прибира сведенията, засекретява ги и чака да падне големият сняг. Гешев има свои агенти в партизанските чети, чиято задача е да ги обединят в един отряд, за да бъдат ликвидирани. Ловните дружини и жандармерията в Батак чакат удобен момент и заповед за обсада.

    На 1.III. 1944 г. пада големият сняг. Заповедта е дадена. Войската подгонва партизаните от землянката “Техеран”. Отрядът наброява 153 -ма души. Насочват се към гръцката граница, но Девинският полк ги пресреща и обгражда. Завързва се бой в Сухото дере. Командирът на отряда Георги Ликин от с. Кръстевич, Панагюрско, с партизанското име Дед, е един от подводничарите, обучен чекист в СССР. Той дава заповед всички да вървят заедно, никой да не се отделя от отряда, да не се пръскат. В разгара на боя пада убит. Страхливите се отцепват от отряда да спасят собствения си живот, успяват да се промъкнат през обсадата на Чепинския и Девинския полк, и така 10-13 души оцеляват. Насочват се към село Фотен. Хващат за водачи неколцина овчари - стопани от къшлите край селото, и едно шестнадесетгодишно турче Реза. Целта им е да преминат пълноводната река Въча, заличавайки следите си. Наближават местността Буквик, землище на Равногор, там избиват възрастните водачи и продължават с турчето. Нахлуват в къшлата на Шикови. Вътре са двамата братя Васил и Димитър със синовете си Атанас и Стефан, 15-16-годишни. Грижат се за овцете си. С насочено оръжие командирът заповядва да съблекат дрехите си и да им ги предадат. Изплашените стопани изпълняват заповедта. След като вземат дрехите и оскъдната им храна, командирът кимва на един от партизаните:

    - Трепи ги!

    - Защо да ги убиваме, бе, Пашка, всичко им взехме?! - възразява оня.

    Тогава Пашката (Георги Серкеджиев от с. Храбрино, Пловдивско), без да каже нито дума, стреля. Жената партизанка (Н. Серкеджиева) му помага. Васил и двете момчета падат убити. Димитър успява да избяга през отворената врата. Стрелят по него, но не го улучват. Той се добира до Равногор и съобщава какво става по къшлите.

    От Буквик шумкарите се отправят към местността Форцово. Стигат до къшлата на Петър Казаков, също от Равногор. Обират и него, заколват кравата му, обръщат кошерите в снега, преяждат с мед, някои умират. Останалите прибират питите с меда в раниците си и отново потеглят, като вземат със себе си и Петър Казаков. Пътьом арестуват и Крум Маргаров, равногорец. Продължават към къшлите на местността Лявовето (Тикленицата). На пътя им се изпречва колибата на Тодор и Софка Томови. Жената е бременна в шестия месец. Зимата тук е по-мека и те прекарват там с овцете си. Бандитите вземат и техните дрехи, навуща, храната и подкарват Тодор за водач. Жената се разплаква, моли да го оставят. Това вбесява садистите и те се гаврят с нея... после подкарват мъжа й по пътя си. Главен герой в този сатанизъм е Георги Серкеджиев - Пашката. Партизаните решават да се отърват от Резата, свидетел на убийствата. Притискат врата му между габъров чатал, халосват го с брадва по главата, той не мръдва - мислят го за умрял. Продължавайки, срещат дядо Димитър Пунчев от Равногор, арестуват и него. Реката е дълбока и пълноводна. Бандитите заставят хората да ги пренесат на гръб на отсрещния бряг. Също, както е било през турско робство - пренасят ги.

    След няколко дни водачите се връщат по домовете си, но мълчат стресирани. Никому дума не казват. Тодор не се завръща. Той е убит. В разградения двор на старото училище са изложени единадесет полуголи тела на избитите селяни от Равногор, някои са от съседните села. Турчето Реза е спасено от равногорци, дошли да приберат убитите си. То на пресекулки разказва какво е видяло и преживяло...

    След погребението на дъщеря си Софка и зетя си, Георги Тонев тръгва с коня и по-малката си дъщеря Кера, 16-годишна, за къшлата да прибере добитъка. На края на селото патрулите го въоръжават с пушка “Маузер” за самозащита, както и всички стопани, които отиват по нивите и при добитъка си. Наближавайки колибата, Георги дочува отвътре разговор. Шумкари! Заповядва на Кера да се отбие встрани от пътеката и да легне на земята, издърпва и коня. Сам той доближава, предпазливо бута вратата, застанал встрани. Моментално отвътре изтрещяват изстрели, куршумите пронизват вратата и извистяват над главата на момичето. Георги е смел, опитен стрелец. Гръмогласно изрича команда:

    - Първи взвод - вдясно! Втори взвод - вляво! Трети взвод - огън!

    Уплашени, бандитите отварят вратата и хукват да бягат. Той стреля и убива четирима. Патроните свършват и докато зареди нова пачка, петият - Никола от с. Мътеница, Пловдивско, ранен в ухото, успява да се скрие в гората. След преврата на 9.IХ.1944 г. е произведен полковник и става командир на пожарната. Георги Тонев е арестуван, заедно с Ангел Цветков, братята Иван и Стоил Славови и Васил Грудев. След зверски инквизиции са зарити полуживи в торище в с. Голямо Конаре.

    Преди няколко години червен кмет угоднически подарява на сина и снахата* на самозвания генерал Георги Серкеджиев (Пашката) общинско място да си построят вила.

    * Мария Серкеджиева от Пазарджик, зам.-министър на правосъдието

    Записа: Надежда ЛЮБЕНОВА


    Четете още на: http://www.budnaera.com/2008-01/2008...#ixzz57d5fIyl0
    http://milom.blog.bg/

    Коментар


    • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
      Прошката от Дякона можем да я искаме едва когато се преборим с явлението името му да не се свързва с т.нар.спорт! Не може над 20 (а дали не са и повече) организации да се именуват "Левски" - дори нито една не бива да има! За съжаление нашите комунисти не проявиха московската далновидност да не кръщават спортни дружества с имена от Историята.Ама те и други пропуски наште направиха,които не са за темата....

      Най-голямата гавра с Левски може би е онази с велбъжката трибуквена организация,която в един период от 90-те се спор(т)но се именуваше така...
      Заразата да се банализират имената и делата на видни личности е непреодолима. Навремето Радой Ралин бе дошъл в голямата аудитория в СУ да обсъждаме проекта му за филм за Апостола. Призоваваше историята на Левски да се изучава още от първите класове, от най-малките ученици. Рекох му, не е ли по-добре да научават за него не от формалното образование, а от народната мълва, от примерите на признателност. Винаги съм смятал, че сме го превърнали в официоз и злоупотребяваме с него. А той си е бил човек, макар да е свършил неща, за каквито малко са достойните. Станал е символ за и на българите. Трябва го щадим откъм изтъркване и похабяване.

      Коментар


      • Прошката от Дякона можем да я искаме едва когато се преборим с явлението името му да не се свързва с т.нар.спорт! Не може над 20 (а дали не са и повече) организации да се именуват "Левски" - дори нито една не бива да има! За съжаление нашите комунисти не проявиха московската далновидност да не кръщават спортни дружества с имена от Историята.Ама те и други пропуски наште направиха,които не са за темата....

        Най-голямата гавра с Левски може би е онази с велбъжката трибуквена организация,която в един период от 90-те се спор(т)но се именуваше така...
        Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
          Всеки път като гледам репортаж за Апостола по какъвто и да е повод, очите ми се насълзяват и стомаха свива...Не знам защо...
          Може би, че един свят Човек е страдал и жертвал за едно гадно, зависливо, мързеливо, продажно и крадливо племе, което за 140 г не успя да се превърне в просперираща нация....
          Племе, което във всичките години се стреми да неглежира, омаскари и затрие най - добрите си синове и дъщери !

          Прощавай Апостоле !
          Чиче, значи ставаме двама! И ... хващане за гърлото в добавка при мен, за което понякога ме е срам.
          Снощи го изживях за пореден път. Отидох да видя този новия филм на Командарев. Колчем вляза в киносалон и си запушвам ушите до започване на основния филм, че рекламите на поредната холивудска извръщня са ужасяващо агресивни. И в кратките мигове на тишина и покой изведнъж се сетих, че утре е 19-ти., пък аз съм тръгнал да гледам някакъв съмнителен "таксиджийски" филм. И това, при условиие че само ден преди това в събота, въпреки прилагане на известно насилие върху самия себе си, не успях да изгледам филма на Максим Генчев за Левски. Бога ми - опитах, но не успях.
          И ме споходи гузна съвест.

          Имаше в салона 10-на младежи, които се хихикаха. Не мога да ги упрекна, киното е и за забавление, пък и те всъщност още нямат и бегла представа, за какво става дума в този живот. И добре, че нямат!
          А пък филма хваща са гърлото и стиска здраво, но само тези, които ги спохожда мисълта да искат прошка от Апостола.

          За малко разведряване, завършвам с епизод от филма.
          Изявен доктор-хирург, хваща такси през нощта за болницата, където му предстои тежка операция. Последната в България. После - Терминал 2 и в Германия. Води се непринуден и добронамерен разговор. Докторът вика: Знаете ли, че България е страната на оптимистите! Обстановката, смисълът и мизансценът правеха изявлението доста странно, та таксиджийката (жена караше таксито) попита: Ама как така? На което докторът отговори: Следва логически от факта, че реалистите и песимистите отдавна са я напуснали!
          Last edited by nachev; 19.02.2018, 15:59.

          Коментар


          • Не е за 140....за доста повече е.

            Коментар


            • Всеки път като гледам репортаж за Апостола по какъвто и да е повод, очите ми се насълзяват и стомаха свива...Не знам защо...
              Може би, че един свят Човек е страдал и жертвал за едно гадно, зависливо, мързеливо, продажно и крадливо племе, което за 140 г не успя да се превърне в просперираща нация....
              Племе, което във всичките години се стреми да неглежира, омаскари и затрие най - добрите си синове и дъщери !

              Прощавай Апостоле !

              Коментар


              • Ако можеш, моля те да ни простиш, Апостоле!

                Намерих хубав текст на Христова, в който възниква някакъв въпрос относно поредността на годишнината. Може и да е писан по-рано по друг повод. Не е много важно.
                За преходното и непреходното, за времето, за нашата си българска работа ...
                Време e за надеждата

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

                  Би трябвало все плюсове да ми слагаш, щото дори когато не съм прав според теб, се опитвам да поддържам дискусията с умерени, балансирани изказвания. Че и ирония гледам да влагам. Не че винаги ме кльопат. Но това не ме препятства, освен при някои крайни случаи.
                  Тук си прав, изказванията ти са умерени и балансирани, моите обикновено са крайни, особено по някои теми, по други съм балансиран, доколкото е възможно да бъда такъв в собствената си субективност. А уважение да чакаш в анонимен форум - от умрЕл писмо
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Когато си заслужаваш, съм ти турил плюс.
                    За другото няма да си ги мерим, че току виж се изненадал, а и отдавана съм избягал от преклонението пред книжни авторитети, просто защото си търся и проверям сам фактите в моята псевдонаучност на хоби историчар, стараещ се да бяга от клишетата.
                    Би трябвало все плюсове да ми слагаш, щото дори когато не съм прав според теб, се опитвам да поддържам дискусията с умерени, балансирани изказвания. Че и ирония гледам да влагам. Не че винаги ме кльопат. Но това не ме препятства, освен при някои крайни случаи.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение
                      От него трябва да искаме прошка!
                      https://www.vbox7.com/play:05a17f046b
                      https://www.youtube.com/watch?v=CUce_NDmjxQ


                      Обесването на Васил Левски – гравюра от края на ХІХ век
                      Когато си заслужаваш, съм ти турил плюс.
                      За другото няма да си ги мерим, че току виж се изненадал, а и отдавана съм избягал от преклонението пред книжни авторитети, просто защото си търся и проверям сам фактите в моята псевдонаучност на хоби историчар, стараещ се да бяга от клишетата.
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • От него трябва да искаме прошка!
                        https://www.vbox7.com/play:05a17f046b
                        https://www.youtube.com/watch?v=CUce_NDmjxQ


                        Обесването на Васил Левски – гравюра от края на ХІХ век

                        Коментар


                        • Най-старите социални жилища в Европа http://investments.dir.bg/_wm/news/n...&df=45&dflid=3

                          http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                            Аз не съм професионалист историк и целта на постовете ми тук
                            е, ако някой ги прочете да разбере ,че в България са се раждали
                            не само Кондьовци и Азисовци ,а и достойни смели ,морални ,
                            достойни личности, че имаме пример за подражание.
                            А това,че единия го е страх да честваме победа ,а другия
                            все дава обструкции и омаловажава делата на нашите/не болшевики ,
                            не меншевики или други ...вики/герои са си за тяхна сметка
                            Да са живи и здрави.
                            Чеша се по главата, но не мога напоследък да се сета да съм правил обструкции и да съм омаловажавал нечии дела. Просто очертах престъпната безотговорност на последните две правителства преди преврата, които допуснаха погрома над България и погрома над войската във Вардарска Македония. Само допълних като историк картината, тъй като статията беше за възхвала, а не за реалистичен обзор. Не мога да разбера откъде тази чувствителност и отказ да обсъждаме родната ни история. Ако ще се въвежда правото едни да списват, други да си траем, да знаем за какво иде реч. Мисля, че след като си непрофесионалист е добре да си разширяваш кръгозора, за да не изпадаш в неловки ситуации. Или поне не пречи на другите да получат още едно мнение и да получат по-широка представа какво се е случило.

                            Коментар


                            • Аз не съм професионалист историк и целта на постовете ми тук
                              е, ако някой ги прочете да разбере ,че в България са се раждали
                              не само Кондьовци и Азисовци ,а и достойни смели ,морални ,
                              достойни личности, че имаме пример за подражание.
                              А това,че единия го е страх да честваме победа ,а другия
                              все дава обструкции и омаловажава делата на нашите/не болшевики ,
                              не меншевики или други ...вики/герои са си за тяхна сметка
                              Да са живи и здрави.
                              http://milom.blog.bg/

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                                Тракче, тук изобщо не съм съгласен с теб Извинявай (или пък не извинявай), но това, което си написал, са пълни глупости и прекалено много личи левият уклон (бил той и земледелски), а както отлично знаем от последните 100+ години, левият уклон ни е носил основно проблеми (включително и от комуниста ББ, но да не правя темата политическа).

                                Милом е прав да вади такива личности от архива -хора, които са дали всичко на Родината и накрая дори не са получили едно тенеке под формата на медал, с което да се гордеят, защото за това тенеке са проливали кръвта си по баирите преди 100 години, а днес внуците им го продават по 5 кинта зад Катедралния храм (апропо, кога ще му сменят името , като преди 100 години - Иван Рилски или Свети Свети Кирил и Методий изключително биха му прилягали, а и последното име вече го е носил този храм).

                                Точно подобни на твоето писания някакси все ни въртят в тази лява, русофилистична плоскост, в която ние сме вечно признателни на Матушката (странно как сърби, гърци, румънци не са, а са получили също толкова даром и свобода, и независимост, при това без да се води война на тяха н територия, а на територията на България, с всички ужаси от нея), трявба да сме принизени, щото сме били "роби" с къщи по 2-3 етажа, като тези в Пловдив и Копривщица, вечно с чувство за малоценност, че някакви маляки или шумадийци били народ, а ние сме мърша и т.н.

                                Не, не е така - БЪЛГАРИТЕ СМЕ ВЕЛИК НАРОД и точно тези синове и дъщери на Майка България (която водевилно любимите ти опоненти, тип грантаджии-сороспии сега наричат kletamajkabalgaria) са доказателството за нея. Благодарности на Милом, че пази спомена за тях, Срам и позор за историци като теб, които все търсят левия уклон и русофилистията!

                                П.С. Извинявам се за офтопика (вметката, ако използваме един източен език)
                                Винаги съм се дразнел когато тупаме гърди, забравяйки че сме на ръба на пропастта. Вече 100 години така. Поне парашут да имахме.
                                Докат българските войници и офицери, четници и войводи гинеха в сражения, чуждите спецслужби чрез няколко меки маньовъра в тила или на фронта успяваха да провалят техните усилия. Толку ли сме несъобразителни. Явно сме.
                                Само не разбрах къде откри левия уклон, та така се оля в оценката на мойта нескромна личност. Напротив, посочих земледелците като основен проводник на чуждите прониквания у нас. В сравнение с тях 1918 тесните социалисти бяха само лаладжии. А през 1944 именно комунистите ни измъкнаха от пастта на затриването. Но се оляха с тепането именно защото и сред тях много агенти или зависими от такива. Дори в Москва са стреснати какво правят тия катили. Защото съвсем не е в тяхна полза. Колкото до позора ми като историк, навикнал съм да ми дават такива ъъъ... неадекватни оценки, макар да не съм особено ляв и твърде русофилист, а само в границите на разумното. Просто се имам за консерва. Аз разбирам, че си исторически невеж и неподготвен за сериозна дискусия, та те щада да не се подиграя съвсем на наивитета ти, но и ти внимавай с нападките. Широка душа съм, но откровено глупавите изказвания ме дразнят. Надявам се, да си вразумил, че когато си бъбрим за история не трябва да си императивен, защото историята е хлъзгаво влечуго, изплъзващо се от ръце, очи и акъл.
                                Колкото до Милчо, нека пуска интересни материали като лаик, пък където мога ще допълвам (все пак съм в периферията на историческото познание поради натиска на поредните последни инстанции) поне да ви подскажа, че тая работа е объркана, многостранна, разнопосочна.
                                А ти си остани патриот, но като такъв си длъжен да не си наивен и да позволяваш да те използват. Защото така ни громят, чрез нашата природна непритворност и доверчивост.

                                Та така се получи при теб.. Чел - недочел.
                                Last edited by Trakatrak'; 15.02.2018, 12:45.

                                Коментар

                                Working...
                                X